Oltadaki Balık Türkiye Emperyalizmin Tuzaklarındaki Ülke

8,8/10  (23 Oy) · 
56 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.432 gösterim
"Devletimizin temelindeki ilk harç, bağımsızlık bilincidir. Bu bilinç nasıl yok edilmiş? İşte bunun yanıtlarını veriyor Emin Değer. Bu gerçekler sadece geçmiş olayları değil, ileride yaşayacağımız CIA damgalı oyunları da sergilemektedir." -Uğur Mumcu-
"Emin Değer'i CIA, Kontrgerilla ve Türkiye adlı kitabından hatırlayacaksınız. Yeni eseri Oltadaki Balık Türkiye, bir bataklığa saplanışın öyküsü. Büyük bir ilgiyle, ama yine de hüzünle okuyorsunuz. Çünkü Emin Değer, o hengâmede aymazlıkları, yer yer ihanetleri de sergiliyor. 'Bu kadarı da olmaz' diyorsunuz; olmuş ama!" Server Tanilli "Türkiye nasıl 'oltadaki' oluyor? Bu ne biçim benzetmedir?.. Benzetme, kitabın yazarı Emin Değer'in değil, bütün dünyanın adını bildiği bir Amerikalı'nın, Nelson A. Rockefeller'ın... ABD Başkanı Eisenhower'a yazdığı bir mektupta Rockefeller, bu benzetmeye başvuruyor... Bilinçsizliğin kör güdüsünde benliğini dış güdüme teslim etmiş bir toplum düzeyindeyiz. İnanmayan, Oltadaki Balık Türkiye'yi okusun." -İlhan Selçuk-

"Emin Değer, Millî Savunma Bakanlığı Hukuk Danışmanlığı gibi yetkili koltuklardan yabancılarla olan ilişkilerimizi yakından izleyebilmiş ve bir Türk Subayı'na yaraşır biçimde tepki göstermesini bilmiştir."
-Türkkaya Ataöv-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  536
 • ISBN:
  9786056043543
 • Yayınevi:
  Kilit Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Mehmet Ferit 
 06 May 04:50 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Banu Avar'ın konuk olduğu bir televizyon programında: "Bu kitap bir üniversitedir. Kim, hangi üniversiteyi bitirirse bitirsin, bu kitabı okumadıysa olmaz." dediğinde, kitabın ismini hemen hafızama not almıştım ve şuan itibariyle bitirdim. "Her sırtını sıvazlayanı dost sanma! Belkide bıçak saplayacağı yeri yokluyordur." sözünü duysanız, aklınıza ilk olarak hangi ülke gelirdi? Ben amerika denilen illeti, her zaman kansere benzetirim. Ve biz bunun tedavisini bulamadığımız sürece; hem güzel ülkemizi, hem de tüm dünyayı kasıp kavurmaya devam edecek bu illet! Ne ile karşı karşıya olduğumuzu bilmeden, düşmanı tanımadan, onun stratejilerini ve geçmişte yaptığımız hataları görmeden, düşmanla nasıl mücadele edebiliriz? Önce düşmanı tanımalıyız ki, onunla mücadele edebilelim. Bu kitap, tam da bu sorulara cevap veriyor işte, asıl düşmanı tanımamızı istiyor! Siyasileri ve medyayı dahi avucunun içine almış, istediği gibi kanalize edebilen, içimize kadar sızmış bir düşman! Amerikan emperyalizmini, anlaşma ve yardım adı altında, ülkemizi nasıl "gizli işgal" ile işgal ettiklerini ve siyasilerin (özellikle 1947 yılı itibariyle) geçmiş dönemde verdikleri hatalı kararları gözler önüne seriyor. Malesef ülke olarak nasıl bir bataklığın içinde olduğumuzu içiniz acıyarak okuyacaksınız.

Birsen Erol 
24 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

90'lı yıllarda felsefe öğretmenimin derste yüksek sesle ve sırayla isteyenlere okuturdu. Böyle tanıştım, hemen kitapçıdan alıp okumuştum. O yaşımda bile çok etkilemiştim. Tarih ve siyasetin önem ve ilişkisinin bilinmesine rağmen bir kere daha gözümüze sokan, yaşananların ve yaşanacakların neler olduğunu söyleyen, farkındalık artırıp birikim kazandıran bir kitap. Ayni duyguyu Cengiz Özakinci'nin kitaplarinda da yaşarım. Popüler bir deyimle ifade edersek 'değişen konjonktür' dense bile bir şeylerin aslinda temelde hep aynı durumlardan yola çıktığını bir kere daha anlamak için tekrar okumak istediğim kitap.

MEHMET YILDIRIM 
20 Haz 10:43 · Kitabı okudu · 25 günde · Beğendi · 10/10 puan

M.Emin Değer'e bu eser için teşekkürler az olur. Yayınevinden ricam bu kitabı biraz daha sadeleştirerek tekrar ele almaları konusunda olacak.Türk toplumu gibi az okuyan bir kültüre sahip olmamız nedeniyle kitabı inceltmekte fayda var diye düşünüyorum.Ülkesini seven herkes bu kitabı okumalı ve okuttur malı dır.Hatta sponsor firmalar bu kitabı ücretsiz dağıtarak halkı bilinçlendirmelidir.1947 sonrasını çok güzel anlatmış.Günümüzde de zaten benzer dolaplar dönüyor.Değişen birşey yok maalesef.

CÜNEYT KANTARCI 
02 Ara 2016 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 10/10 puan

Özellikle kitap'ta ülkemizi yerle bir eden truman doktrini ve 12 temmuz 1947 tarihinde İsmet İNÖNÜ tarafından imzalanan Amerikan Yardım Anlaşmasıyla Amerikanın Orta doğuda ki petrollerinin bekçisi haline geliyoruz. Atatürk'ün Kurtuluş savaşı ile başlayan ve ekonomik kalkınmayla devam eden yükselişi maalesef İsmet İnönü tarafından 1947 tarihinde noktalanıyor. Amerikan siyasetinin dışına çıkan liderlere karşı darbeler tezgahlanıyor ve ayakları kaydırılıyor. Amerika'dan icazet alınmadan ve tavizler verilmeden hiçbir siyasetçi lider olamıyor bu ülkede. Okuyun ve okutun... Akıcı bir kitap, sıkılmadan okuyacaksınız. Yakın tarihe ışık tutan bir kitap. Kitabı okuduğunuzda neden Uğur MUMCU, Necip HABLEMİTOĞLU gibi aydınların öldürüldüğünü ve Isparta'ya uçakla giden değerli bilim adamlarının yok edildiğini belki daha iyi anlarız. Son söz Amerikan başkanı Johnson dan uyarı mektubunu alan İsmet İNÖNÜ her şeyin farkına varıyor ama iş işten geçmiş oluyor. Hala 1947 de Amerikan yardımlarını kabul eden bu ülkenin yüzü gülmüyor, nice insanlarımızın içi kan ağlıyor. Silkelenip kendimize gelmek dileklerimle...

Özgen 
14 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Bu kitabi okuyunca bir universite bitirmis gibi olacaksiniz" yorumu uzerine cok merak ederek okudugum bir kitap. Bir kitaptan bu kadar cok bilgi ogrenilebilecegini bilmezdim. Oltaya takilmis Turkiye'nin bugunlere nasil geldigini gozler onune seren, gecmisten ders cikarip gelecege dair yon cizebilmek icin mutlaka okunmasi gereken bir kitap.

Rojbin 
14 Tem 17:52 · Kitabı okudu · Puan vermedi

rockefeller'in einshower'e yazdığı Türkiye'yi tanımlama mektubu. Şu günlerde Türkiye üzerinde oynana oyunları anlayabilmemize yardımcı olabilecek bir kitap. Tavsiye ediyorum kesinlikle

Gökhan salgın 
30 Nis 00:54 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 9/10 puan

'Devletimizin temelindeki ilk harç,bağımsızlık bilincidir.'cümlesi her şeyi açıklıyor aslında biz ve gelecek nesiller bu bilinçte olup üstümüze düşeni yapmalıyız.

çağrı 
 Dün 13:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kilit Yayınları Emperyalizmin Tuzaklarındaki Ülke: Oltadaki Balık Türkiye "Devletimizin temelindeki ilk harç, bağımsızlık bilincidir. Bu bilinç nasıl yok edilmiş? İşte bunun yanıtlarını veriyor Emin Değer. Bu gerçekler sadece geçmiş olayları

zehra saglam 
25 Şub 15:44 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Emperyalizm hakkında verilen bilgiler gerçekten çok iyi ve yazarın yorumlamaları efsane herkese tavsiye ederim emperyalizmin tuzaklarına düşmeyelim!

Tuncay KALENDER 
17 May 16:19 · Kitabı okudu · 48 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitap aslında bildiklerimi anlatmakta ,dış düşmanların ,içerideki işbirlikçileri çeşitli belgeler anlatıyor.Bazı yerlerde aynı şeylri tekrar tekrar okuduğum hissine kapıldım,genel itibariyle kitap güzel.

2 /

Kitaptan 62 Alıntı

Mustafa Kemal:
"Temel ilke, Türk ulusunun onurlu ve şerefli bir ulus olarak yaşamasıdır. Bu, ancak
tam bağımsız olmakla sağlanabilir. Ne denli zengin ve gönençli olursa olsun, bağımsızlıktan
yoksun bir ulus, uygar insanlık karşısında uşak durumunda kalmaktan kendini
kurtaramaz."
"Yabancı bir devletin koruyuculuğunu istemek insanlık niteliklerinden yoksunluğu,
güçsüzlüğü ve beceriksizliği açığa vurmaktan başka bir şey değildir. Gerçekten bu aşağılık
duruma düşmemiş olanların, isteyerek başlarına yabancı bir yönetici getirmeleri hiç
düşünülemez."
"Oysa, Türk'ün onuru ve yetenekleri çok yüksek ve büyüktür. Böyle bir ulus, tutsak
yaşamaktansa yok olsun daha iyidir." "Öyleyse, ya bağımsızlık, ya ölüm."

Oltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin DeğerOltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin Değer
Gökhan salgın 
04 May 16:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Emperyalizmin yenilmezliğini düşünmeyelim.Geçmişte bir tek biz yenmiştik.Bugün neden yenmeyelim?

Oltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin DeğerOltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin Değer

Oysa bugün İslam dünyası içinde gelişmeye aday tek ülke Türkiyedir ve bunu Mustafa Kemal'in kurduğu cumhuriyet sayesinde elde etmiştir.

Oltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin Değer (Sayfa 100 - Kilit Yayınları)Oltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin Değer (Sayfa 100 - Kilit Yayınları)
Mehmet Ferit 
03 May 09:43 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Demek Orhan Veli'nin dediği gibi; rakı şişesinde değil de, bir de oltada balık olmak var, bu uçsuz bucaksız sömürü düzeninde. Oltaya yakalanmış balığın yeme gereksinimi yoktur! Öyle ya; zokayı yutan balık yemi neylesin!

Oltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin DeğerOltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin Değer

"Kendini kurtara bilmek için ulusun her bireyinin ülkenin alınyazısı ile ilgilenmesi gerekir."

ATATÜRK'ün 1919'da Ankaralılara yaptığı konuşmadan..

Oltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin Değer (Sayfa 66 - Kilit Yayınları)Oltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin Değer (Sayfa 66 - Kilit Yayınları)
Mehmet Ferit 
04 May 00:51 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Oysa, Türk'ün onuru ve yetenekleri çok yüksek ve büyüktür. Böyle bir ulus, tutsak yaşamaktansa, yok olsun daha iyidir. Öyleyse; ya bağımsızlık, ya ölüm."

Mustafa Kemal Atatürk

Oltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin DeğerOltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin Değer
Mehmet Ferit 
03 May 09:28 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

ABD, oyunun; ancak kendi koyduğu kurallara göre oynanmasını ister. Kural dışına çıkan oyundan atılır.

Oltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin DeğerOltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin Değer

Şovenizm, kendi soyunu öteki soylardan üstün gören bağnaz ulusçuluk anlamına gelir. Bu bağnaz ulusçuluk saldırgan siyasetlerin, ideolojilerin de temel kaynağıdır.

Oltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin Değer (Sayfa 19)Oltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin Değer (Sayfa 19)