Oltadaki Balık Türkiye Emperyalizmin Tuzaklarındaki Ülke

9,3/10  (8 Oy) · 
22 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.231 gösterim
"Devletimizin temelindeki ilk harç, bağımsızlık bilincidir. Bu bilinç nasıl yok edilmiş? İşte bunun yanıtlarını veriyor Emin Değer. Bu gerçekler sadece geçmiş olayları değil, ileride yaşayacağımız CIA damgalı oyunları da sergilemektedir." -Uğur Mumcu-
"Emin Değer'i CIA, Kontrgerilla ve Türkiye adlı kitabından hatırlayacaksınız. Yeni eseri Oltadaki Balık Türkiye, bir bataklığa saplanışın öyküsü. Büyük bir ilgiyle, ama yine de hüzünle okuyorsunuz. Çünkü Emin Değer, o hengâmede aymazlıkları, yer yer ihanetleri de sergiliyor. 'Bu kadarı da olmaz' diyorsunuz; olmuş ama!" Server Tanilli "Türkiye nasıl 'oltadaki' oluyor? Bu ne biçim benzetmedir?.. Benzetme, kitabın yazarı Emin Değer'in değil, bütün dünyanın adını bildiği bir Amerikalı'nın, Nelson A. Rockefeller'ın... ABD Başkanı Eisenhower'a yazdığı bir mektupta Rockefeller, bu benzetmeye başvuruyor... Bilinçsizliğin kör güdüsünde benliğini dış güdüme teslim etmiş bir toplum düzeyindeyiz. İnanmayan, Oltadaki Balık Türkiye'yi okusun." -İlhan Selçuk-

"Emin Değer, Millî Savunma Bakanlığı Hukuk Danışmanlığı gibi yetkili koltuklardan yabancılarla olan ilişkilerimizi yakından izleyebilmiş ve bir Türk Subayı'na yaraşır biçimde tepki göstermesini bilmiştir."
-Türkkaya Ataöv-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  536
 • ISBN:
  9786056043543
 • Yayınevi:
  Kilit Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Birsen Ergün 
24 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

90'lı yıllarda felsefe öğretmenimin derste yüksek sesle ve sırayla isteyenlere okuturdu. Böyle tanıştım, hemen kitapçıdan alıp okumuştum. O yaşımda bile çok etkilemiştim. Tarih ve siyasetin önem ve ilişkisinin bilinmesine rağmen bir kere daha gözümüze sokan, yaşananların ve yaşanacakların neler olduğunu söyleyen, farkındalık artırıp birikim kazandıran bir kitap. Ayni duyguyu Cengiz Özakinci'nin kitaplarinda da yaşarım. Popüler bir deyimle ifade edersek 'değişen konjonktür' dense bile bir şeylerin aslinda temelde hep aynı durumlardan yola çıktığını bir kere daha anlamak için tekrar okumak istediğim kitap.

CÜNEYT KANTARCI 
02 Ara 2016 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 10/10 puan

Özellikle kitap'ta ülkemizi yerle bir eden truman doktrini ve 12 temmuz 1947 tarihinde İsmet İNÖNÜ tarafından imzalanan Amerikan Yardım Anlaşmasıyla Amerikanın Orta doğuda ki petrollerinin bekçisi haline geliyoruz. Atatürk'ün Kurtuluş savaşı ile başlayan ve ekonomik kalkınmayla devam eden yükselişi maalesef İsmet İnönü tarafından 1947 tarihinde noktalanıyor. Amerikan siyasetinin dışına çıkan liderlere karşı darbeler tezgahlanıyor ve ayakları kaydırılıyor. Amerika'dan icazet alınmadan ve tavizler verilmeden hiçbir siyasetçi lider olamıyor bu ülkede. Okuyun ve okutun... Akıcı bir kitap, sıkılmadan okuyacaksınız. Yakın tarihe ışık tutan bir kitap. Kitabı okuduğunuzda neden Uğur MUMCU, Necip HABLEMİTOĞLU gibi aydınların öldürüldüğünü ve Isparta'ya uçakla giden değerli bilim adamlarının yok edildiğini belki daha iyi anlarız. Son söz Amerikan başkanı Johnson dan uyarı mektubunu alan İsmet İNÖNÜ her şeyin farkına varıyor ama iş işten geçmiş oluyor. Hala 1947 de Amerikan yardımlarını kabul eden bu ülkenin yüzü gülmüyor, nice insanlarımızın içi kan ağlıyor. Silkelenip kendimize gelmek dileklerimle...

Özgen 
14 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Bu kitabi okuyunca bir universite bitirmis gibi olacaksiniz" yorumu uzerine cok merak ederek okudugum bir kitap. Bir kitaptan bu kadar cok bilgi ogrenilebilecegini bilmezdim. Oltaya takilmis Turkiye'nin bugunlere nasil geldigini gozler onune seren, gecmisten ders cikarip gelecege dair yon cizebilmek icin mutlaka okunmasi gereken bir kitap.

Suphi Deniz 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bence mutlak surette okunması gereken, hatta okullarda ders kitabı olarak çocuklarımıza okutmamız gerektiğini düşündüğüm bir kitap.
M. Emin Değer gerçekten çok önemli bir iş yapmış.

Kitaptan 6 Alıntı

Şovenizm, kendi soyunu öteki soylardan üstün gören bağnaz ulusçuluk anlamına gelir. Bu bağnaz ulusçuluk saldırgan siyasetlerin, ideolojilerin de temel kaynağıdır.

Oltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin Değer (Sayfa 19)Oltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin Değer (Sayfa 19)

Politikada dostluk değil, çıkarlar egemendir. Kaldı ki söz konusu güç ABD ise "çıkar mı, dostluk mu?" sorusunun yanıtı hep "çıkar" olmuştur.

Oltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin Değer (Sayfa 31)Oltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin Değer (Sayfa 31)

emperyalizmin mantığında "ulusal kurtuluş hareketleri, barutun icadından sonra ortaya çıkan en tehlikeli silah sayılmıştır."

Oltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin Değer (Sayfa 82)Oltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin Değer (Sayfa 82)

Bunalım, ABD'nin çıkarınadır

Ortadoğu'daki bunalım, o ülkelerin savaş gereksinimini dolayısıyla
askeri harcamalarını arttırmakta, emperyalizme bağımlılık
yeni sorunlara neden olarak sürmektedir..

Oltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin Değer (Sayfa 206)Oltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin Değer (Sayfa 206)