Oltadaki Balık Türkiye (Emperyalizmin Tuzaklarındaki Ülke)

·
Okunma
·
Beğeni
·
5236
Gösterim
Adı:
Oltadaki Balık Türkiye
Alt başlık:
Emperyalizmin Tuzaklarındaki Ülke
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
536
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056043543
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kilit Yayınevi
Baskılar:
Oltadaki Balık Türkiye
Oltadaki Balık Türkiye
"Devletimizin temelindeki ilk harç, bağımsızlık bilincidir. Bu bilinç nasıl yok edilmiş? İşte bunun yanıtlarını veriyor Emin Değer. Bu gerçekler sadece geçmiş olayları değil, ileride yaşayacağımız CIA damgalı oyunları da sergilemektedir." -Uğur Mumcu-
"Emin Değer'i CIA, Kontrgerilla ve Türkiye adlı kitabından hatırlayacaksınız. Yeni eseri Oltadaki Balık Türkiye, bir bataklığa saplanışın öyküsü. Büyük bir ilgiyle, ama yine de hüzünle okuyorsunuz. Çünkü Emin Değer, o hengâmede aymazlıkları, yer yer ihanetleri de sergiliyor. 'Bu kadarı da olmaz' diyorsunuz; olmuş ama!" Server Tanilli "Türkiye nasıl 'oltadaki' oluyor? Bu ne biçim benzetmedir?.. Benzetme, kitabın yazarı Emin Değer'in değil, bütün dünyanın adını bildiği bir Amerikalı'nın, Nelson A. Rockefeller'ın... ABD Başkanı Eisenhower'a yazdığı bir mektupta Rockefeller, bu benzetmeye başvuruyor... Bilinçsizliğin kör güdüsünde benliğini dış güdüme teslim etmiş bir toplum düzeyindeyiz. İnanmayan, Oltadaki Balık Türkiye'yi okusun." -İlhan Selçuk-

"Emin Değer, Millî Savunma Bakanlığı Hukuk Danışmanlığı gibi yetkili koltuklardan yabancılarla olan ilişkilerimizi yakından izleyebilmiş ve bir Türk Subayı'na yaraşır biçimde tepki göstermesini bilmiştir."
-Türkkaya Ataöv-
(Tanıtım Bülteninden)
536 syf.
·15 günde·Puan vermedi
Kitabın ismi ise Nelson Rockefeller'in Türkiye için "Oltadaki balığın yeme ihtiyacı yoktur. Sadece bize bağımlı kalacağı şekilde kısıtlı yardımlar yeterlidir" sözünden geliyor. Atatürk'ün ölümünden sonra ülkemizin kapitalizmin tuzaklarına nasıl düşürüldüğünü belgeleriyle anlatıyor. Dış politika, abd ve ortadoğu konularında analizler içeriyor. Konular biraz dağınık ve akıcı olmasa da bu konulara meraklıysanız bu kitaptan öğreneceğiniz çok şey var.
536 syf.
·4 günde·9/10
Banu Avar'ın konuk olduğu bir televizyon programında: "Bu kitap bir üniversitedir. Kim, hangi üniversiteyi bitirirse bitirsin, bu kitabı okumadıysa olmaz." dediğinde, kitabın ismini hemen hafızama not almıştım ve şuan itibariyle bitirdim.

"Her sırtını sıvazlayanı dost sanma! Belkide bıçak saplayacağı yeri yokluyordur." sözünü duysanız, aklınıza ilk olarak hangi ülke gelirdi? Ben amerika denilen illeti, her zaman kansere benzetirim. Ve biz bunun tedavisini bulamadığımız sürece; hem güzel ülkemizi, hem de tüm dünyayı kasıp kavurmaya devam edecek bu illet! Ne ile karşı karşıya olduğumuzu bilmeden, düşmanı tanımadan, onun stratejilerini ve geçmişte yaptığımız hataları görmeden, düşmanla nasıl mücadele edebiliriz? Önce düşmanı tanımalıyız ki, onunla mücadele edebilelim. Bu kitap, tam da bu sorulara cevap veriyor işte, asıl düşmanı tanımamızı istiyor!

Siyasileri ve medyayı dahi avucunun içine almış istediği gibi kanalize edebilen, içimize kadar sızmış bir düşman! Amerikan emperyalizmini, anlaşma ve yardım adı altında, ülkemizi nasıl "gizli işgal" ile işgâl ettiklerini ve siyasilerin (özellikle 1947 yılı itibariyle) geçmiş dönemde verdikleri hatalı kararları gözler önüne seriyor. Maalesef ülke olarak nasıl bir bataklığın içinde olduğumuzu içiniz acıyarak okuyacaksınız.
536 syf.
Özellikle kitap'ta ülkemizi yerle bir eden truman doktrini ve 12 temmuz 1947 tarihinde İsmet İNÖNÜ tarafından imzalanan Amerikan Yardım Anlaşmasıyla Amerikanın Orta doğuda ki petrollerinin bekçisi haline geliyoruz. Atatürk'ün Kurtuluş savaşı ile başlayan ve ekonomik kalkınmayla devam eden yükselişi maalesef İsmet İnönü tarafından 1947 tarihinde noktalanıyor. Amerikan siyasetinin dışına çıkan liderlere karşı darbeler tezgahlanıyor ve ayakları kaydırılıyor. Amerika'dan icazet alınmadan ve tavizler verilmeden hiçbir siyasetçi lider olamıyor bu ülkede. Okuyun ve okutun... Akıcı bir kitap, sıkılmadan okuyacaksınız. Yakın tarihe ışık tutan bir kitap. Kitabı okuduğunuzda neden Uğur MUMCU, Necip HABLEMİTOĞLU gibi aydınların öldürüldüğünü ve Isparta'ya uçakla giden değerli bilim adamlarının yok edildiğini belki daha iyi anlarız. Son söz Amerikan başkanı Johnson dan uyarı mektubunu alan İsmet İNÖNÜ her şeyin farkına varıyor ama iş işten geçmiş oluyor. Hala 1947 de Amerikan yardımlarını kabul eden bu ülkenin yüzü gülmüyor, nice insanlarımızın içi kan ağlıyor. Silkelenip kendimize gelmek dileklerimle...
536 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
90'lı yıllarda felsefe öğretmenimin derste yüksek sesle ve sırayla isteyenlere okuturdu. Böyle tanıştım, hemen kitapçıdan alıp okumuştum. O yaşımda bile çok etkilemiştim. Tarih ve siyasetin önem ve ilişkisinin bilinmesine rağmen bir kere daha gözümüze sokan, yaşananların ve yaşanacakların neler olduğunu söyleyen, farkındalık artırıp birikim kazandıran bir kitap. Ayni duyguyu Cengiz Özakinci'nin kitaplarinda da yaşarım. Popüler bir deyimle ifade edersek 'değişen konjonktür' dense bile bir şeylerin aslinda temelde hep aynı durumlardan yola çıktığını bir kere daha anlamak için tekrar okumak istediğim kitap.
536 syf.
·25 günde·Beğendi·10/10
M.Emin Değer'e bu eser için teşekkürler az olur. Yayınevinden ricam bu kitabı biraz daha sadeleştirerek tekrar ele almaları konusunda olacak.Türk toplumu gibi az okuyan bir kültüre sahip olmamız nedeniyle kitabı inceltmekte fayda var diye düşünüyorum.Ülkesini seven herkes bu kitabı okumalı ve okuttur malı dır.Hatta sponsor firmalar bu kitabı ücretsiz dağıtarak halkı bilinçlendirmelidir.1947 sonrasını çok güzel anlatmış.Günümüzde de zaten benzer dolaplar dönüyor.Değişen birşey yok maalesef.
536 syf.
·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
İçinde yaşadığın dünyayı değerlendirmek adına, Türkiye’nin geçmişini ve bugününü analiz edebilmek adına, tam bağımsızlık için dökülen kanların ve yapmış olduğumuz kurtuluş savaşının, emperyalist ellerde ve hoyratça boşa çıkarılışını görmek adına okumalısınız.
536 syf.
·8/10
Türkiye nin 1945 ve sonrasındaki ABD ile olan ilişkilerini çeşitli belgeler ile destekleyerek okuyuculara sunan, okunması gereken bir kitap. Emparyalizmin tuzağına adım adım nasıl düşüldugunu açık bir dille anlatan yazar ABD siyasetinin Türkiye ve diğer ülkeler üzerindeki baskısını gözler önüne seriyor.
536 syf.
·33 günde·Beğendi·10/10
Oltada ki Balık Türkiye kitabı, Türkiye'de çözümleyemediğimiz, anlayamadığımız, çıkmaza girdiğimiz anlar da bir çok cevap bulacağımız bir başucu kitabıdır. Mutlaka her insanın okuması gerekir sadece Türkiye'nin değil bütün dünya vatandaşlarına da hitap eden bilgi küpü bu kitap bizi karanlık gelecekten kurtaracak paroladır. Tanıdığım tanımadığım herkese tüm içtenliğimle tavsiye ederim. İyi okumalar
536 syf.
·44 günde
"Bugün tüm çıplaklığıyla ortaya çıkan gerçek şudur: Çok kez vurguladığımız gibi ABD, yardım ettiği her ülkeye, bu arada elbet Türkiye'ye, kendi çıkarları için kendi ideolojisinin yayılması amacıyla gelmektedir. Evet, yardım sözcüğünün ardındaki gerçek, ABD'nin yardım adıyla yabancı ülkelere sızması, bu ülkelerin Silahli Kuvvetlerinden başlayarak, halkın günlük yaşamı ve ekonomisine kadar, tüm yaşamının denetim altına alınması, dünyada Amerikan ideolojisini egemen kılma, çok uluslu şirketler eliyle az gelişmiş ülkeleri sömürme politikasının yıkıcı sonucudur.
Kendi ideolojisine karşı, yeni emperyalizme ve sömürüye karşı olabilecek her türlü düşün ve eylemi ezmeyi Tanrısal bir görev sayan bu korkunç dev, sömürünün temel ilkeleri 22 Mayıs 1947 tarihli Yunanistan ve Türkiye' ye Yardım Kanunu ile bize kabul ettirmiştir.
Bu yasanın 3. maddesi incelendiğinde, her paragrafın "yardım" adı altında, ülkemizi ve halkımızı ahtapotun kolları gibi sardığı anlaşılır.
Böylece ABD, her ülkede kredi vererek, şirketleri eliyle özel girişimleri destekleyerek; asker-sivil önderlerini kendi ideolojisine göre yetiştirerek, ekonomik yardım yoluyla ekonomik yaşama ve her türlü yollardan işçi kuruluşlarına sızarak tam bir egemenlik kurmuştur. Etkisi altındaki ülkenin her noktasına sızan ABD, ideolojisini girdiği topluma kabul ettirmeyi amaçlar, halkların uyanmasını bunun için istemez. ABD bu nedenle, her ilerici ve halkçı eyleme, girişime, uluslararası komünizmin aracı gözü ile bakar, baktırır ve dahası bunları ayaklanma sayar. Az gelişmiş ülke askerini, polisini ve öteki güvenlik görevlilerini, sivil bürokratını, bu ideoloji doğrultusunda politik bilinç vermek için eğitir.

Bu yöntemle toplumlar kendi kimliğinden ve özünden koparılmaktadır. Yardımla gelen ABD, toplumu kendi değer yargılarına yabancılaştırıp toplumsal birliği parçalamakta ve sömürü düzenini sürdürmektedir. "

Oltadaki Balık Türkiye / M. Emin Değer
536 syf.
·Beğendi·10/10
"Bu kitabi okuyunca bir universite bitirmis gibi olacaksiniz" yorumu uzerine cok merak ederek okudugum bir kitap. Bir kitaptan bu kadar cok bilgi ogrenilebilecegini bilmezdim. Oltaya takilmis Turkiye'nin bugunlere nasil geldigini gozler onune seren, gecmisten ders cikarip gelecege dair yon cizebilmek icin mutlaka okunmasi gereken bir kitap.
536 syf.
·Puan vermedi
https://1cay1kitap.com/oltadaki-balik-turkiye/

"(...) Ama her çevrilen sayfa sizi gerçeklerle yüz yüze bıraktıkça kitaba bağlanıyor ve elinizden düşürmüyorsunuz. Hele ki bu kitabı takip ettiğiniz gazeteci yazar Banu AVAR’ın tavsiyesi ile elinize almışsanız.(...)"

Kitapla ilgili yazımızın devamı : https://1cay1kitap.com/oltadaki-balik-turkiye/
536 syf.
Cumhuriyet'in ilk yıllarından itibaren başlayıp 1990'lı yıllara kadar Türkiye 'de yürütülen siyasi tarihi ve ülkenin içinde bulunduğu durumu gözler önüne seriyor. Tabi dost ve düşmanları da açıklıyor belgeleriyle. Ve dahi yapılan / yaptırılan antlaşmalar ile Türkiye' nin kaderiyle nasıl oynandığını gösteriyor. Tarih ve siyasete ilginiz varsa okumalısınız. Geçmişte yani Cumhuriyet'in ilanından sonra neler yaşanmış diye bir merakınız varsa okumalısınız...
"Bireyler kendilerini güç mücadelesine ne kadar derinden vermişlerse, güç mücadelesini olduğu gibi görmekten de o kadar uzaklaşırlar!"
"Kendini kurtara bilmek için ulusun her bireyinin ülkenin alınyazısı ile ilgilenmesi gerekir."

ATATÜRK'ün 1919'da Ankaralılara yaptığı konuşmadan..
M. Emin Değer
Sayfa 66 - Kilit Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Oltadaki Balık Türkiye
Alt başlık:
Emperyalizmin Tuzaklarındaki Ülke
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
536
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056043543
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kilit Yayınevi
Baskılar:
Oltadaki Balık Türkiye
Oltadaki Balık Türkiye
"Devletimizin temelindeki ilk harç, bağımsızlık bilincidir. Bu bilinç nasıl yok edilmiş? İşte bunun yanıtlarını veriyor Emin Değer. Bu gerçekler sadece geçmiş olayları değil, ileride yaşayacağımız CIA damgalı oyunları da sergilemektedir." -Uğur Mumcu-
"Emin Değer'i CIA, Kontrgerilla ve Türkiye adlı kitabından hatırlayacaksınız. Yeni eseri Oltadaki Balık Türkiye, bir bataklığa saplanışın öyküsü. Büyük bir ilgiyle, ama yine de hüzünle okuyorsunuz. Çünkü Emin Değer, o hengâmede aymazlıkları, yer yer ihanetleri de sergiliyor. 'Bu kadarı da olmaz' diyorsunuz; olmuş ama!" Server Tanilli "Türkiye nasıl 'oltadaki' oluyor? Bu ne biçim benzetmedir?.. Benzetme, kitabın yazarı Emin Değer'in değil, bütün dünyanın adını bildiği bir Amerikalı'nın, Nelson A. Rockefeller'ın... ABD Başkanı Eisenhower'a yazdığı bir mektupta Rockefeller, bu benzetmeye başvuruyor... Bilinçsizliğin kör güdüsünde benliğini dış güdüme teslim etmiş bir toplum düzeyindeyiz. İnanmayan, Oltadaki Balık Türkiye'yi okusun." -İlhan Selçuk-

"Emin Değer, Millî Savunma Bakanlığı Hukuk Danışmanlığı gibi yetkili koltuklardan yabancılarla olan ilişkilerimizi yakından izleyebilmiş ve bir Türk Subayı'na yaraşır biçimde tepki göstermesini bilmiştir."
-Türkkaya Ataöv-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 362 okur

  • Soner CANTÜRK
  • Banu Baltacı
  • Ensar
  • Mert Çakıcı
  • Kitap Alıntıları
  • Ahmet Başeğmez
  • Beatle
  • Levent gül
  • İlknur akamca
  • Gökhan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.3
14-17 Yaş
%2.1
18-24 Yaş
%12.5
25-34 Yaş
%20.8
35-44 Yaş
%37.5
45-54 Yaş
%14.6
55-64 Yaş
%2.1
65+ Yaş
%2.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%29.4
Erkek
%70.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37.4 (58)
9
%29 (45)
8
%18.1 (28)
7
%12.3 (19)
6
%0.6 (1)
5
%1.3 (2)
4
%0.6 (1)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları