Tess Yalan Bahçesinde Bir Gül

6,6/10  (5 Oy) · 
15 okunma  · 
4 beğeni  · 
741 gösterim
Yoksul bir ailenin kızı olan Tess, daha iyi bir hayat sürmesi için üst sınıfa mensup akrabaları D'urberville ailesinin yanında çalışması için ikna edilir. Yeni yaşamında verdiği kararlar yüzünden hayatı altüst olan Tess, gerçek aşkıyla da bu sırada tanışır. Ancak geçmişin bir gölge gibi peşinde oluşu ve art arda yaşanan sarsıcı olaylar, Tess'i aşk ile ona dayatılan hayat arasında bir seçim yapmaya zorlar.

Thomas Hardy'nin en önemli eserlerinden biri olan Tess, 19. yüzyıl İngiltere'sinde alt sınıftan bir aileye mensup saf ve güzel bir kızın trajik öyküsünü toplumsal yargıların gölgesinde ele alıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  560
 • ISBN:
  9786053481867
 • Orijinal Adı:
  Tess
 • Çeviri:
  Özgür Umut Hoşafçı
 • Yayınevi:
  Martı Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
26 May 20:35 · Kitabı okudu · 9 günde · 5/10 puan

Yalan Bahçesinde Bir Gül Tess okuduğum ikinci Thomas Hardy romanı. Çılgın Kalabalıktan Uzak'ın ardından Tess'i de okuyarak Thomas Hardy okumalarını bitirmiş bulunuyorum. İlk olarak iki kitap açısından söyleyebileceğim şey, her iki kitabın da beklentilerimin çok altında kaldığı. İki kitapta da genel tema aşk, ancak belki de kitaplar 1800'lü yıllarda yayınlandığı içindir, kadın ve erkeklerin birbirlerine karşı davranışları, kullandıkları cümleler hoşuma gitmedi. Dönemin aşka bakış açısını ya da bunun yazar aracılığıyla karakterler tarafından dile getirilişini de sevmediğimi söyleyebilirim. Tess'i kendi içinde  değerlendirecek olursam son derece sıradan bir aşk hikayesiydi diyebilirim.

Kitabın isminde de yer aldığı gibi, ana karakterimiz Tess. Maddi durumları iyi olmayan Durbeyfield ailesinde baba John Durbeyfield ailesinin soyunun üst sınıfa mensup d'Urberville'lere dayandığını öğrenir. John ve eşi Joan bir şekilde bu soyun son temsilcilerinden olan Alec d'Urberville'e ulaşırlar. Tess'in ailesinin amacı, kızlarını Alec ve annesinin yanında çalışmak için ikna etmek ve ardından Tess'in bu genç adamla evlenmesini sağlamaktır. Çalışmak için bu ailenin yanına giden Tess'in başına gelen bir olay hem o gününü hem de geleceğini fazlasıyla etkileyecek ve peşini asla bırakmayacaktır.

İlk olarak şunu söylemem gerekir ki, Türk sinemasında çokça gördüğümüz zengin erkek fakir kadın veya tam tersi durum bu kitapta kendini hissettiriyor. Zaten kitabın kısaca konusundan bahsetmek yerine sadece özet geçsem ne kadar klişe bir olaylar dizisi diyebilirsiniz. Yazarımız da bu klişelikten kurtulmak için pek fazla bir şey yapmamış gibi. Kitapta ana karakterler olarak nitelendirebileceğim karakterler Tess ve Angel. Bu iki karakterden de hiş hoşlanmadım. Angel'in, tabii dönemin de etkisiyle, olaylara bakış açısı, Tess'in sevdiği adam karşısında ezilip büzülen tavırları çok sinir bozucuydu. Kitaptan bir bölümle ne demek istediğimi daha iyi anlatabileceğimi düşünüyorum: "... belki o zaman yapayalnız, biçare karına biraz olsun merhamet gösterebilirdin... Karın olmasam bile, hizmetkarın olarak yanında olmaktan mutlu olurum, yeter ki yanında olayım... Dön bana yalvarırım..." ve bunlar gibi daha birçok cümle. Şahsen ben bir kadın olarak Tess'in kurduğu bu cümlelerden rahatsız oldum. Birinden merhamet dilenmenin veya ona hizmetkarı olmayı teklif etmenin aşkla bağdaştırabileceğim bir yönü yok. Bu olsa olsa hastalıklı bir saplantıdır. Bin Muhteşem Güneş'ten de hatırlayabileceğimiz alıntı gibi gerçekten bir erkeğin suçlayan parmağı mutlaka bir kadını gösteriyor. Bu durum kitabın birçok bölümünde de kendini hissettiriyordu.

Tess için söyleyebileceğim sınırlı sayıdaki olumlu şeylerden biri yine güçlü ama zaman zaman aşırıya kaçan betimlemeler ve Tess'in diğer Hardy kitabına oranla biraz daha iyi olmasıydı. Onun dışında Tess ile ilgili genel düşüncem olumsuz. Okura bir türlü geçirilemeyen sevme duygusu, karakterlerin genelinin sinir bozucu yapısı, olaylar zincirinin tekdüze bir şekilde sürmesi gibi nedenlerle okurken sıkıldığım, hemen bitse ne iyi olur hissini yaşadığım bir kitap oldu Tess. Thomas Hardy denildiğinde aklıma gelecek başlıca şeyler kır hayatı, aşk ama büyük ölçüde kitaplarını okurken ne kadar sıkıldığım ve karakterlere ne kadar sinirlendiğim olacak. Keyifli okumalar.

Özlem Ekiz 
11 May 23:26 · Kitabı okudu · 2 günde · 4/10 puan

Büyük bir hevesle başladığım kitap ne yazık ki beni pek tatmin etmedi. Sıkıntımı anlatmak için hafiften spoilere girmek zorundayım.

İlk olarak kitabın çevirisinden başlamak istiyorum. Martı'nın, Tess çevirisi başarısızdı. Çoğu yerde tırnak içine alınması gereken kısımlar alınmamıştı.

Spoiler:

Kitabın başlarını biraz geçtikten sonra Tess'in hamile olduğunu öğrendim fakat bu kız hangi ara baştan çıktı, kim tarafından baştan çıkarıldı sorusunu sordum kendime. Bence ya çevirmen kitaba sansür uygulamış ya da yazar o kısmı atlayıp nasıl olsa okuyucu anlar demiş.

Çoğu kişinin aksine ben Tess'i çok sevdim. Onun naifliği ve saflığı beni baya etkiledi. Ne yazık ki ailesi için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Hepsi uyuz -_- .

Aslında kitabın konusu ve kitap boyunca yaşananlar tam benim okuyabileceğim tarzdaydı. Kitap bir nevi benim istediğim tarzda bitti. O yönden yazarın kurgu kısmını başarılı buldum. Fakat Tess'i okuyan çoğu kişiye de katılıyorum. Maalesef yazarın dili sıkıcıydı. Karamsar havadan ziyade bazı yerlerde betimlemelerin fazlalığı ve çoğu yazılmasa da olurmuş denen eylemlerden dolayı kitabı yarım bıraktım. Böylece ilk kez bir kitabın özetini okuyarak bitirmiş oldum. En fazla 400 sayfalık bir kurgu vardı bence.

http://belleninkutuphanesi.blogspot.com.tr/2016/04/tess-yorum.html

Müge Göktürk 
09 Tem 18:38 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

Aşk kitaplarını genelde seven birisi olduğum için İngiliz Edebiyatı'nın klasiklerinden olan bu eseri okumaya başladım. Konu bakımından sürükleyici olduğunu düşündüğüm hüzünlü bir kitap. Lakin fazla uzatıldığını düşündüm okurken. Çeviri de daha özenli olabilirmiş. Tess karakterini benimsedim ve sevdim, yaşadıkları üzücüydü. Ama kitap boyunca çok sinirlendim. Yeşilçam filmlerine benzeyen bir aşk klasiği. Eh, idare ederdi benim için. Baskısı, hüzünlü olması ve Tess karakteri dolayısıyla benden bir 7 puan.

Berna 
17 Haz 18:14 · Kitabı okuyor · Beğendi · 7/10 puan

Okuyorum. 209 dayim. Simdilik iyi gidiyor. Surukleyici bir kitap. Daha sonra filimini de izleyecegim. Kitap gibi keyifli oldugunu soylediler. Bu tip Klasikleri ara ara okuyorum.


Ah tess ahhhh

nurcan arslan 
23 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

başlarda bira sıkıcıydı sonrasında gayet iyi aktı gitti. ama güzel bi kitap

Kitaptan 9 Alıntı

Damla Köseoğlu 
20 May 23:05 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Acısıyla tatlısıyla kabul etmeliyiz yaşamı.

Tess, Thomas Hardy (Sayfa 51 - Martı Yayınları)Tess, Thomas Hardy (Sayfa 51 - Martı Yayınları)
Damla Köseoğlu 
21 May 22:37 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Hayat, olaylar arasındaki dengeyi sağlayan türlü avuntularla doludur.

Tess, Thomas Hardy (Sayfa 141 - Martı Yayınları)Tess, Thomas Hardy (Sayfa 141 - Martı Yayınları)
Damla Köseoğlu 
23 May 20:16 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Ebediyen Tanrı'ya şükredin, ona hamdedin ve onu yüceltin!

Tess, Thomas Hardy (Sayfa 158 - Martı Yayınları)Tess, Thomas Hardy (Sayfa 158 - Martı Yayınları)
Damla Köseoğlu 
19 May 22:50 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Kudretlilerin bile günün birinde nasıl düşebileceğini düşünerek kendini ıslah et.

Tess, Thomas Hardy (Sayfa 13 - Martı Yayınları)Tess, Thomas Hardy (Sayfa 13 - Martı Yayınları)
Damla Köseoğlu 
24 May 22:59 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Kader nasıl da en umulmadık yerden vuruyordu insana!

Tess, Thomas Hardy (Sayfa 369 - Martı Yayınları)Tess, Thomas Hardy (Sayfa 369 - Martı Yayınları)
Damla Köseoğlu 
19 May 20:23 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Gel gör ki, dürtülerimiz bazen muhakememizden çok daha güçlüdür.

Tess, Thomas Hardy (Sayfa 11 - Martı Yayınları)Tess, Thomas Hardy (Sayfa 11 - Martı Yayınları)
Damla Köseoğlu 
24 May 22:11 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Sen kendin bir örnek ol; sözlerinde, konuşmalarında, hayırseverliliğinde, ruhunda, imanında ve saflığında.

Tess, Thomas Hardy (Sayfa 323 - Martı Yayınları)Tess, Thomas Hardy (Sayfa 323 - Martı Yayınları)
Damla Köseoğlu 
25 May 16:19 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Aşırı zevklerin aşırı sonları vardır.

Tess, Thomas Hardy (Sayfa 310 - Martı Yayınları)Tess, Thomas Hardy (Sayfa 310 - Martı Yayınları)