Adı:
Tess
Baskı tarihi:
Ekim 2006
Sayfa sayısı:
599
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751024978
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Tess
Çeviri:
Suna Güler
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkilâp Kitabevi
Thomas Hardy'nin en güçlü eserlerinden biri olan ve ünlü yönetmen Roman Polanski'nin sinema tarihinin bir başyapıtı haline getirdiği Tess, 19. yüzyıl İngiltere'sinin toplumsal yargılarını ve bireysel analizlerini içeren, estetik düzeyi yüksek, lirik bir hikayedir.

Hardy'nin, hayatında mutluluk ve dinginlik arayan yoksul, köylü bir kızın trajik öyküsünden yola çıkarak "kader" ve tesadüf kavramlarını naif bir dille anlattığı romanın kadın kahramanı Tess, Dünya Edebiyatı'nın unutulmazları arasındaki yerini almıştır.
(Tanıtım Bülteninden)
560 syf.
·9 günde·5/10
Yalan Bahçesinde Bir Gül Tess okuduğum ikinci Thomas Hardy romanı. Çılgın Kalabalıktan Uzak'ın ardından Tess'i de okuyarak Thomas Hardy okumalarını bitirmiş bulunuyorum. İlk olarak iki kitap açısından söyleyebileceğim şey, her iki kitabın da beklentilerimin çok altında kaldığı. İki kitapta da genel tema aşk, ancak belki de kitaplar 1800'lü yıllarda yayınlandığı içindir, kadın ve erkeklerin birbirlerine karşı davranışları, kullandıkları cümleler hoşuma gitmedi. Dönemin aşka bakış açısını ya da bunun yazar aracılığıyla karakterler tarafından dile getirilişini de sevmediğimi söyleyebilirim. Tess'i kendi içinde  değerlendirecek olursam son derece sıradan bir aşk hikayesiydi diyebilirim.

Kitabın isminde de yer aldığı gibi, ana karakterimiz Tess. Maddi durumları iyi olmayan Durbeyfield ailesinde baba John Durbeyfield ailesinin soyunun üst sınıfa mensup d'Urberville'lere dayandığını öğrenir. John ve eşi Joan bir şekilde bu soyun son temsilcilerinden olan Alec d'Urberville'e ulaşırlar. Tess'in ailesinin amacı, kızlarını Alec ve annesinin yanında çalışmak için ikna etmek ve ardından Tess'in bu genç adamla evlenmesini sağlamaktır. Çalışmak için bu ailenin yanına giden Tess'in başına gelen bir olay hem o gününü hem de geleceğini fazlasıyla etkileyecek ve peşini asla bırakmayacaktır.

İlk olarak şunu söylemem gerekir ki, Türk sinemasında çokça gördüğümüz zengin erkek fakir kadın veya tam tersi durum bu kitapta kendini hissettiriyor. Zaten kitabın kısaca konusundan bahsetmek yerine sadece özet geçsem ne kadar klişe bir olaylar dizisi diyebilirsiniz. Yazarımız da bu klişelikten kurtulmak için pek fazla bir şey yapmamış gibi. Kitapta ana karakterler olarak nitelendirebileceğim karakterler Tess ve Angel. Bu iki karakterden de hiş hoşlanmadım. Angel'in, tabii dönemin de etkisiyle, olaylara bakış açısı, Tess'in sevdiği adam karşısında ezilip büzülen tavırları çok sinir bozucuydu. Kitaptan bir bölümle ne demek istediğimi daha iyi anlatabileceğimi düşünüyorum: "... belki o zaman yapayalnız, biçare karına biraz olsun merhamet gösterebilirdin... Karın olmasam bile, hizmetkarın olarak yanında olmaktan mutlu olurum, yeter ki yanında olayım... Dön bana yalvarırım..." ve bunlar gibi daha birçok cümle. Şahsen ben bir kadın olarak Tess'in kurduğu bu cümlelerden rahatsız oldum. Birinden merhamet dilenmenin veya ona hizmetkarı olmayı teklif etmenin aşkla bağdaştırabileceğim bir yönü yok. Bu olsa olsa hastalıklı bir saplantıdır. Bin Muhteşem Güneş'ten de hatırlayabileceğimiz alıntı gibi gerçekten bir erkeğin suçlayan parmağı mutlaka bir kadını gösteriyor. Bu durum kitabın birçok bölümünde de kendini hissettiriyordu.

Tess için söyleyebileceğim sınırlı sayıdaki olumlu şeylerden biri yine güçlü ama zaman zaman aşırıya kaçan betimlemeler ve Tess'in diğer Hardy kitabına oranla biraz daha iyi olmasıydı. Onun dışında Tess ile ilgili genel düşüncem olumsuz. Okura bir türlü geçirilemeyen sevme duygusu, karakterlerin genelinin sinir bozucu yapısı, olaylar zincirinin tekdüze bir şekilde sürmesi gibi nedenlerle okurken sıkıldığım, hemen bitse ne iyi olur hissini yaşadığım bir kitap oldu Tess. Thomas Hardy denildiğinde aklıma gelecek başlıca şeyler kır hayatı, aşk ama büyük ölçüde kitaplarını okurken ne kadar sıkıldığım ve karakterlere ne kadar sinirlendiğim olacak. Keyifli okumalar.
384 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kitap çok güzel olabilir ama çevirisi ve yayın evi çok kötüydü.Bir çok imla hatası ve çeviri yanlışları vardı.Eğer iyi bir yayın evinden temin edilebilinirse okunabilir ve güzel.
599 syf.
·Beğendi·10/10
________________________
Güzel bir aşk hikayesi.Konusuna geçersek;Tess adında bir kız var ve ailesi fakir.Bir gün ailelerinin eski,soylu bir aileden geldiğini öğreniyorlar ve Tess’in hayatı değişmeye başlıyor.
Thomas Hardy Naturalism etkisinde kalan ve bu etkiyi romanlarında açık bir şekilde yansıtan yazarlardan biridir. Romanın ana karakteri olan Tess fakir bir ailenin genç, güzel ve alımlı bir kızıdır. Ailenin geçim kaynağını at arabası sağlamaktadır. Fakat bir gün Tess at arabası ile kaza yapar ve atları ölür bunun ardından kendisini ailesine karşı suçlu hisseden Tess' in hayat macerası başlar. Bu aralarda soylu bir aileden geldiklerini öğrenirler ve ailesi Tess' i akrabaları olduklarını düşündükleri bir aileye yardım istemek için gönderilir . Tess her ne kadar gitmek istemese de kendisini suçlu hissettiği ve ailesini zor durumda bıraktığı için gitmek zorunda kalır ve hayatı o noktadan sonra şekillenmeye başlar.. Bu kitapta özellikle toplumun , çevrenin ve özellikle kaderin insanın hayatı üzerindeki etkilerini gözlemlemek mümkün. Acaba Tess'in hayatını şekillendiren onun kaderi mi yoksa kendi tercihleri mi ? Bu konuda sizleri düşünmeye iten bir roman olması ile ön plana çıkmaktadır...Acaba Tess' in hayatını şekillendiren neydi ? Tess mecbur muydu ? Yorumu sizlere bırakıyorum ... :):):)
543 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Tess yoksul bir ailenin kızıdır.Annesi kızının güzelliğine güvenerek varlıklı bir akrabalarının yanına çalışmaya gönderir.Amacı zengin biriyle evlendirmek tir.Oranın sahibi kızı sever fakat Tess onu sevmemiştir işi bırakıp eve dönerken adam zorla sahip olur ve çocuğu olur.Kısa süre de çocuk ölür. Tess başka bir yerde çalışmaya başlar.Oranın sahibini çok sever ve evlenir.Fakat kocası başından geçenleri öğrenince kızı bırakır gider. Tess ne zorluklar yaşayacak,hangi mücadelelere girecek ve birbirini çok seven iki kişiyi nasıl bir son bekliyor?Güzel bir klasik.Okumadıysanız okuyup öğrenin..
400 syf.
·Beğendi·8/10
Thomas Hardy romanlarından okuduğum ilk kitaptı ve beni Hardy’e bağlayan oldu. İlk İngiliz edebiyatı okumam olması onu daha da özel kılıyor. Bir kitap ancak bu kadar mükemmel betimlemeler içerebilir. Okurken yaşanılan olaylar gidilen yerler Kişiler hemen hemen her şey gözünüzde canlanıyor. Çok akıcı bir anlatımı var kitabı elinizden bırakmak istemiyorsunuz ben çok sevdim tavsiye ediyorum :)
599 syf.
·22 günde·Beğendi·10/10
Beni derinden etkileyen bir kitap. Hikaye içime işledi ve hala üzerinde düşünüyorum. İnsanların kişiliklerine, hayatlarına bakılmaksızın toplumsal önyargıların acımasızlığı bu hikayede öyle başarılı işlenmiş ki adaletsizlik ve haksızlık içimi sızlatıyor. Kadın ve erkeğin toplumdaki eşitsiz konumu ve insanların düşüncelerine bu derece işleyişi asıl ahlaki değerleri ikinci plana atıyor öyle ki en sevdiğimiz, en iyi tanıdığımız insanları bile tanımaz hale getiriyor ve kitabın bunu işleyiş tarzı insanı bunu bilmekten öte yaşamaya ve hissetmeye sevk ediyor.
Tess'e hala üzülüyorum ve sanırım bu duyguyu bir süre daha içimden atamayacağım, çok etkilendim.
599 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10
tess’in kötü kaderi romanın başlangıcında babasının bir rahipten ataları hakkında gerçeği öğrenmesiyle başlar. atlarının ölümünden sonra ise annesi zengin akrabalarının hala yaşadığını öğrenir. bu yüzden gurur duyarlar çünkü kendilerinin de asil olduklarına inanırlar. tess’in ailesi onun gidip bu aileyi ziyaret etmesi gerektiğine inanırlar ve bu doğrultu da böyle bir karar verirler. tess ise saf, eğitimsiz, fakir bir köylü kızı. ailesine karşı çıkamaz. at öldüğü için zor durumdadırlar ve bu yüzden ailesine yardım etmek ister. tess onlarla tanışmak için chaseborough’a gider. orada sadece alec d’urbervilles’le tanışır. alec ona ‘kuzen’ diye hitap eder. tess’e karşı gayet nazik davranır ve daha tess eve geri gelmeden mektup gelir. mektupta bayan d’urbervilles’nin tess’in onların yanında çalışıp hayvanlarına bakmasını istediği yazar. gerçekte mektup’u alec yazmıştır, tess’den faydalanmak ister. bayan d’urbervilles kördür ve tess onları görmeye gittiğinde tanışmamışlardır bile. alec tess’in ailesinin atları öldüğü için onu yollayacaklarını bilir. tess ve ailesi onun gitmesine karar verirler. tess gittikten sonra alec sürekli tess’le uğraşmaktadır. arabada onu öpmeye çalışmış ve çok kaba davranmıştır. tess bir gün arkadaşlarıyla partiye gittiğinde onu yine rahatsız etmiştir. partiden dönüş yolunda ise car darch adlı bir kıza herkes arkasından akan şeker pekmezine güler. kıza herkes gülmesine rağmen kız sinirini tess’den çıkartır bu sırada alec atıyla gözükür ve tess’i o karmaşadan kurtarır fakat ormana götürdüğü tess’e burda tecavüz eder. bu olaydan sonra tess alec’in aşığı olur. alec tess’i daha çok kullanmak ister fakat tess artık dayanamaz ve evine geri gitmek ister. tess alec’i sevmiyordur ve onun sağlayacağı imkanları da bu yüzden istemiyor. alec’den hamile kalan tess döndüğü zaman çocuğunu doğurur ama çocuk çok yaşamaz ölür. bu yüzden çok üzülen tess evini bir kez daha terkeder. bir çiftliğe yerleşir ve burada yaşamaya, çalışmaya başlar. burada angel clare adında bir genç tess’e aşık olur. tess’le evlenmek ister ama tess bunu kabul etmez, ona başından geçen olayları anlatmak istemez. daha sonraları angel asil ailelerden nefret ettiği için, kendisinin de asil bir soyada sahip olduğundan reddettiğini söyler. angel bunun bi önemi olmadığını evlenince değişeceğini söyler. sonunda evlenmeye karar verirler ve kiliseye gittikleri sırada tess angel’a bir şey itiraf etmek istediğini söyler. angel’da itiraf edeceği bir şey olduğunu evlendikten sonra itiraf etmelerini söyler. evlendikleri gece birbirlerine itiraflarını ederler. angel londra’da olgun bir kadınla ilişkiye girdiğini söyler. bunu daha önce tess’i kaybeder korkusuyla anlatamamıştır. tess angel’ı bu yüzden affeder ama kendi itirafını yaptıktan sonra her şey tersine döner. angel şok olur ve evi terkeder. onun bir günahkar olduğunu söyler ve evi terkederek belki bir gün dönebileceğini söyleyerek brezilya’ya gider.angel tess’i bıraktığı için romanın en kötü karakteri gibi gözükse de bana gore asıl en kötü karakter alec’tir, çünkü tess masumiyetini onun yüzünden kaybediyor. mutlu olmak çin birini buluyor fakat geçmişi buna engel oluyor. angel ise onu gerçekten seviyor ve ailesine karşı çıkarak evleniyor onunla. angel’da bu konuda melek değil tabiki ama o bir toplum insanı. toplum kurallarıyla büyümüş. tess’in yaşadığı şeyin aynısını kendisi de yapmış olmasına rağmen, ki bu tess’in suçu değildi, toplumdaki bu ayrımdan dolayı ve toplum kurallarını reddemediği için affedemiyor onu. bir diğer deyişle toplumu karşısına alacak kadar cesur değil. tess boşanmayı önerdiğinde angel bunun bir skandal olabileceği düşüncesiyle kabul etmiyor mesela. yani bu angel’dan çok toplumun suçu. alec ise topluma karşı yaşayan bir insan. iyi gibi gözüken fakat gizlice bildiğini okuyan biri. alec her şeyi bilerek yapıyor, kasıtlı olarak zarar veriyor tess’e, angel ise toplum baskısı yüzünden böyle. bir şekilde yeniden hayat kurmaya çalışan ve angel’ı bekleyen tess’in karşısına yine çıkıp onun hayatını berbat ediyor bir kez daha. o karşısına çıkmasaydı tess bekliyor olacaktı, tess onu öldürmeyecek ve angel döndüğü zaman mutlu olacaklardı belki de.
599 syf.
Aslında kitabı okurken aklımdan birçok şey geçiyordu ama şimdi inceleme yapma sırasına gelince nutkum tutuldu gibi konuşamıyorum anlatamıyorum ..Thomas Hardy nin kitaplarını genel olarak beğenmemek birlikte bu kitabi beni fazlasiyla etkiledi ..olaylara mudahale edememek Angel la konusamamak Tess i uyaramamak çok canimi sıkmış olsa da en nihayetinde kitabı bitirmiş oldum ..okumanızı tavsiye ederken geçmişte yapılan hataların er ya da gec insanın karşısına çıktığını bir gölge gibi sinsice takip edip hayatının belki de en mutlu olduğu döneminde hortladigini ve bunun icin birsey yapmadan önce iki kere düşünmek deyiminin niceliğine varmanın çok önemli olduğunu belirtmek isterim ..Arkadaşlar gerçekten daha fazla yazarsam kitabı baştan sona anlatacagimi biliyorum ..çok kizginim yasanilanlara o yüzden de uzatmadan keyifli okumalar dilerim
560 syf.
·2 günde·4/10
Büyük bir hevesle başladığım kitap ne yazık ki beni pek tatmin etmedi. Sıkıntımı anlatmak için hafiften spoilere girmek zorundayım.

İlk olarak kitabın çevirisinden başlamak istiyorum. Martı'nın, Tess çevirisi başarısızdı. Çoğu yerde tırnak içine alınması gereken kısımlar alınmamıştı.

Spoiler:

Kitabın başlarını biraz geçtikten sonra Tess'in hamile olduğunu öğrendim fakat bu kız hangi ara baştan çıktı, kim tarafından baştan çıkarıldı sorusunu sordum kendime. Bence ya çevirmen kitaba sansür uygulamış ya da yazar o kısmı atlayıp nasıl olsa okuyucu anlar demiş.

Çoğu kişinin aksine ben Tess'i çok sevdim. Onun naifliği ve saflığı beni baya etkiledi. Ne yazık ki ailesi için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Hepsi uyuz -_- .

Aslında kitabın konusu ve kitap boyunca yaşananlar tam benim okuyabileceğim tarzdaydı. Kitap bir nevi benim istediğim tarzda bitti. O yönden yazarın kurgu kısmını başarılı buldum. Fakat Tess'i okuyan çoğu kişiye de katılıyorum. Maalesef yazarın dili sıkıcıydı. Karamsar havadan ziyade bazı yerlerde betimlemelerin fazlalığı ve çoğu yazılmasa da olurmuş denen eylemlerden dolayı kitabı yarım bıraktım. Böylece ilk kez bir kitabın özetini okuyarak bitirmiş oldum. En fazla 400 sayfalık bir kurgu vardı bence.

http://belleninkutuphanesi.blogspot.com.tr/2016/04/tess-yorum.html
400 syf.
İnsanlığın hiç gösterilmeyen taraflarını, yani karanlık taraflarını göstermeyi amaçlamış bir kitap. İngiliz Edebiyatı'nın naturalist temsilcilerinden Thomas Hardy...
599 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Hardy zamanının çağında bir yazar olduğunu çizdiği kadın profillerinin kendi kararlarını almasıyla yansıtıyor. Tess okuyacağınız klasikler içinde zamanının çok ötesinde bir birey. Bizim Türk filmleri tadını verse de, kitap Hardy'nin betimlemeleriyle, doğa-olay örgüsü ve kader-özgür irade sorgulatmasıyla okura verdiği tat sayesinde yokuş aşağı gider gibi bitiyor.
Bir yandan tutkunun ve arzuların eşiğinde dengede duruyorlar, diğer yandan da bunlardan kaçmaya çalışıyorlardı.
Ama karşı konulmaz bir yasaya uyarak, aynı vadide akan iki ırmak gibi sonunda birleşmek üzere gitgide yaklaşıyorlardı..
"Yıldızlar birer dünyadır demiştin," değil mi Tess?
"Evet."
"Tıpkı bizim gibi mi?"
"Bilmiyorum ama sanırım öyle. Bazen onları bizim bahçedeki bodur ağaçlara benzetiyorum. Çoğu görkemli ve sağlam, birkaçı ise çürük."
"Üzerinde yaşadığımız dünya hangisi peki? Görkemli mi, yoksa çürük mü? "
"Çürük."
"Bunca sağlamı varken çürüğünü seçmemiz çok yazık olmuş!"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tess
Baskı tarihi:
Ekim 2006
Sayfa sayısı:
599
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751024978
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Tess
Çeviri:
Suna Güler
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkilâp Kitabevi
Thomas Hardy'nin en güçlü eserlerinden biri olan ve ünlü yönetmen Roman Polanski'nin sinema tarihinin bir başyapıtı haline getirdiği Tess, 19. yüzyıl İngiltere'sinin toplumsal yargılarını ve bireysel analizlerini içeren, estetik düzeyi yüksek, lirik bir hikayedir.

Hardy'nin, hayatında mutluluk ve dinginlik arayan yoksul, köylü bir kızın trajik öyküsünden yola çıkarak "kader" ve tesadüf kavramlarını naif bir dille anlattığı romanın kadın kahramanı Tess, Dünya Edebiyatı'nın unutulmazları arasındaki yerini almıştır.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 329 okur

  • KİNG
  • Melek
  • Burçin Yılmaz
  • angry platypus
  • Fire of the sea
  • Ceng Avci
  • Ecrin Vera
  • Eylül
  • sinem uslu
  • Özcan yamak

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.9
14-17 Yaş
%2.9
18-24 Yaş
%11.8
25-34 Yaş
%41.2
35-44 Yaş
%29.4
45-54 Yaş
%8.8
55-64 Yaş
%2.9
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%81.8
Erkek
%18.2

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%11.4 (12)
9
%8.6 (9)
8
%14.3 (15)
7
%3.8 (4)
6
%1.9 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0