7,9/10  (12 Oy) · 
34 okunma  · 
14 beğeni  · 
975 gösterim
Thomas Hardy'nin en güçlü eserlerinden biri olan ve ünlü yönetmen Roman Polanski'nin sinema tarihinin bir başyapıtı haline getirdiği Tess, 19. yüzyıl İngiltere'sinin toplumsal yargılarını ve bireysel analizlerini içeren, estetik düzeyi yüksek, lirik bir hikayedir.

Hardy'nin, hayatında mutluluk ve dinginlik arayan yoksul, köylü bir kızın trajik öyküsünden yola çıkarak "kader" ve tesadüf kavramlarını naif bir dille anlattığı romanın kadın kahramanı Tess, Dünya Edebiyatı'nın unutulmazları arasındaki yerini almıştır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2006
 • Sayfa Sayısı:
  599
 • ISBN:
  9789751024978
 • Orijinal Adı:
  Tess
 • Çeviri:
  Suna Güler
 • Yayınevi:
  İnkilâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Gülce ERİŞMİŞ 
22 May 2016 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 10/10 puan

Beni derinden etkileyen bir kitap. Hikaye içime işledi ve hala üzerinde düşünüyorum. İnsanların kişiliklerine, hayatlarına bakılmaksızın toplumsal önyargıların acımasızlığı bu hikayede öyle başarılı işlenmiş ki adaletsizlik ve haksızlık içimi sızlatıyor. Kadın ve erkeğin toplumdaki eşitsiz konumu ve insanların düşüncelerine bu derece işleyişi asıl ahlaki değerleri ikinci plana atıyor öyle ki en sevdiğimiz, en iyi tanıdığımız insanları bile tanımaz hale getiriyor ve kitabın bunu işleyiş tarzı insanı bunu bilmekten öte yaşamaya ve hissetmeye sevk ediyor.
Tess'e hala üzülüyorum ve sanırım bu duyguyu bir süre daha içimden atamayacağım, çok etkilendim.

Duygu Kar 
22 Ağu 19:57 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hardy zamanının çağında bir yazar olduğunu çizdiği kadın profillerinin kendi kararlarını almasıyla yansıtıyor. Tess okuyacağınız klasikler içinde zamanının çok ötesinde bir birey. Bizim Türk filmleri tadını verse de, kitap Hardy'nin betimlemeleriyle, doğa-olay örgüsü ve kader-özgür irade sorgulatmasıyla okura verdiği tat sayesinde yokuş aşağı gider gibi bitiyor.

Sehertan 
07 Kas 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Ingilizce okudugum ilk kitap olmasina ragmen beni o kadar icine surukledi ki iki gun icerisinde kitabi bitirdim. Bitirdigimde ise icimde Tess'in yasadiklarina karsi anlamsiz bir huzun olustu, en yakin zamanda filmini de izlemeyi dusunuyorum.

Dila Yalçınkaya 
10 Tem 18:21 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kendinizi karakterlerle birlikte kitabın içinde bulabileceğiniz mükemmel bir Hardy kitabı. Sıkılmadan bir daha okumak istersiniz. Bittiği için üzüldüğüm bir kitap oldu. Aynı zamanda kitabın birde filmi mevcut

elif bayram 
06 May 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tess , her genç kızın olmak istediği kadar güzel Tess... Hikayesi çok etkileyici,duygusal,romantik.Ama Thomas Hardy'nin toplumsal bakış açısıyla harmanlanmış olduğu için bazı yerlerde sıkıcı olabiliyor ama bazı yerlerde de bu bakış açısının harmanlanması evet aslında ne kadar da doğru şeklinde bir fikre kapılmanıza da neden oluyor.

Kitaptan 14 Alıntı

Gülce ERİŞMİŞ 
30 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Peki ıssız bir adada olsa, başına gelen bu şey yüzünden böyle perişan eder miydi kendisini? Etmezdi elbette. Durumu soğukkanlılıkla daha kolay kabullenecek ve her şeyden zevk almaya bakacaktı. Onun ıstırabının kaynağı toplumsal düşüncelerdi. Doğal duygular değildi.

Tess, Thomas Hardy (Sayfa 140 - Martı Yayınları)Tess, Thomas Hardy (Sayfa 140 - Martı Yayınları)

Neden bana tehlikeden bahsetmedin ? Beni neden uyarmadın ? Hanımefendiler kendilerini neden koruyacaklarını bilirler , çünkü onları bu hilelere karşı uyaran romanlar okurlar...

Tess, Thomas Hardy (Tess)Tess, Thomas Hardy (Tess)
Gülce ERİŞMİŞ 
 22 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Aklıma bir şey getirdi bu," dedi Tess. "Hatırlar mısın, evlenmeden önce hiçbir inancıma karışmayacağını söylemiştin? Oysa ben senin aklındakileri biliyordum, senin inançlarını benimsedim. Sırf sen öyle düşünüyorsun diye ben de aynısını düşündüm. Düşüncelerimde bile senden ayrı olmak istemedim."

Tess, Thomas Hardy (Sayfa 539 - Martı Yayınları)Tess, Thomas Hardy (Sayfa 539 - Martı Yayınları)
elif bayram 
06 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hangisi senin parmakların , hangisi benimkiler ? Nasıl da birbirlerine karıştılar, baksana ?

Tess, Thomas HardyTess, Thomas Hardy
Gülce ERİŞMİŞ 
14 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Aşkın derinliği, dürüst kişilerin ayıpladıkları bir suskunluğu meşrulaştırır mıydı?

Tess, Thomas Hardy (Sayfa 309 - Martı Yayınları)Tess, Thomas Hardy (Sayfa 309 - Martı Yayınları)
Gülce ERİŞMİŞ 
27 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Alec, tüm çadırı kaplamış olan duman bulutlarının içinden, onun tatlı tatlı ve bilinçsizce çiğneyişini seyrederken, Tess Durbeyfield safça göğsündeki güllere bakarken, karşısında, mavi uyuşturucu sisin ardında oturan adamın, kendi hayatının dramının "korkunç şeytanı" olacağını aklından bile geçirmiyordu.

Tess, Thomas Hardy (Sayfa 61 - Martı Yayınları)Tess, Thomas Hardy (Sayfa 61 - Martı Yayınları)
Gülce ERİŞMİŞ 
14 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ama siz, siz efendim, güzel müziğinizle hülyalar yaratabilir, bu korkunç hayalleri savuşturabilirsiniz.

Tess, Thomas Hardy (Sayfa 185 - Martı Yayınları)Tess, Thomas Hardy (Sayfa 185 - Martı Yayınları)
Gülce ERİŞMİŞ 
22 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ziyan olan yaşamını düşünerek "Her şey boş" dedi. Oysa bu kelimeler, uygar günler için çok yetersizdi. Aslında, her şey boş olmaktan çok daha kötüydü; dünya haksızlık, zorlama, ölüm ve çaresizlikle doluydu.

Tess, Thomas Hardy (Sayfa 392 - Martı Yayınları)Tess, Thomas Hardy (Sayfa 392 - Martı Yayınları)
Gülce ERİŞMİŞ 
 27 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Alayda bulunan orta yaşlı, hatta yaşlı denebilecek kadının gümüş rengi saç telleri, zamanın ve kaderin buruşturduğu yüzleri böylesine kaygısız bir konum için neredeyse grotesk hatta acınası bir görünüm yaratırdı. Gerçekten de bu endişeli ve tecrübeli kadınların her biri hakkında derlenebilecek ve söylenecek çok şey vardır. Zira bu kadınlar için "Bu tür şeylerden hoşlanmıyorum" diyecek yılları genç arkadaşlarına göre daha yakındır. Ama bırakın, giysilerinin altında nabızları canlı ve ılık atanlar için bu kadınlar da yürüsün.

Tess, Thomas Hardy (Sayfa 19 - Martı Yayınları)Tess, Thomas Hardy (Sayfa 19 - Martı Yayınları)
elif bayram 
06 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sen güneşte ısınıp dalga dalga kabarmış bir köpük gibisin.

Tess, Thomas HardyTess, Thomas Hardy
2 /