Flora Rheta Schreiber

Flora Rheta Schreiber

Yazar
8.9/10
30 Kişi
·
58
Okunma
·
3
Beğeni
·
722
Gösterim
Adı:
Flora Rheta Schreiber
Unvan:
Amerikalı gazeteci,yazar
Doğum:
24 Nisan 1918, New York, New York, ABD
Ölüm:
3 Kasım 1988, New York, New York, ABD
"Bana hep başkalarının sizin hakkınızda neler düşündüğünü anlattınız. Oysa, siz ne düşünüyorsunuz ?"
''Bir bahçıvan gibi, yabani otları çıkarıp, yok etmeliyiz.''
''Evet doğru,'' dedi doktor. ''Ama yabani otlar hangileri?''
''Ruh için, uyuklayan her şey ölüdür,'' diye mırıldanmaya başladı Mary, soruyu cevaplamaksızın, ''ve cisimler göründükleri gibi değildir.''
Önünüzde 'bütün' bir gün, kendi başınıza sahip çıkacağınız bir gün olmasının ne demek olduğunu biliyor musunuz?
Aynı bedende yaşadıkları halde Peggy ve Sibıl
ayrı anılara
ayrı ruh yapılarına
ayrı davranışlara
ayrı hayat tecrübelerine sahiptiler.
paylaştıkları hayat tecrübelerine bakış açıları da farklıydı...
hatta yaşları bile farklıydı
Sibıl 30 yaşındaydı Peggy ise 26
Flora Rheta Schreiber
Sayfa 98 - e yayınları--Kasım 1974
Sybil, çoklu kişilik bozukluğunu terapistle birlikte tüm aşamalarıyla görebileceğiniz bir kitap. Eğer psikoloji ile ilgileniyorsanız ve bu psikolojik rahatsızlığı duyduysanız size birebir kitabın karakteri Sybil üzerinde bu kişiliklerin ne zaman, nasıl, ne şekilde ortaya çıktığını ve Sybil'in hayatını nasıl etkilediğini gösteriyor. Dışardan bakıldığında Sybil çok normal bir insandır; lakin o, kimlikleri yüzünden bir günün tamamını bile kendisi olarak yaşayamaz. Yaşadığı bazı sıkıntılardan dolayı terapiste giden Sybil, terapi sürecinde kendisi bile bilmediği, tanımadığı kimliklerinin olduğunu öğrenir. Böylece Sybil'in uzun bir terapi hikayesi tam anlamıyla başlar.
Kitap size her yönüyle çok şey katıyor. Kesinlikle zaman kaybı değil bilakis okuduğunuza pişman olmayacağınız dolu dolu bir kitap.
Gerilim meraklıları için okunması gereken bir klasik. On yedi kişilik bir insanda nasıl toplanıyor ve tümü ile nasıl yaşanıyor, merak ediyorsanız , bu eser türünün tek örneği. Okuduğum dönem oldukça etkisinde kalmıştım. İnsanın dünyaya ve kendine bakışını farklılaştıran bir kitap...
Kesinlikle şahane bir kitap. Psikolojiyle ilgilenen merak eden herkes okumalı bence. Ayrıca filmide kitap kadar iyi. Çoklu kişilik bozukluğunu detaylı bir şekilde gözler önüne seriyor. Çocukluk döneminin ne kadar önemli olduğunu da gayet açık bir şekilde anlatılmış kesinlikle okunmalı
Okurken insanın sayfalar içinde kaybolduğu, olaylarla akıp gittiği, kitabın ele aldığı çoklu kişilik bozukluğunu adeta hissettiği hatta etrafında gördüğü insanlar için "acaba" diyerek sorguladığı bir kitap. Duygular inanılmaz bir şekilde okuyucuya geçiyor. Özellikle baş kahramanın çocukluğunda görmüş olduğu işkencelerin anlatıldığı bölümler en katı insanı bile duygulandırabilecek, ağlatabilecek türden. Kitabın son sayfasını okuduğumda mutlulukla hüzünü aynı anda hissettim. Baş kahramanın iyileşmiş bir birey olmasının mutluluğu ve ondan ayrılacak olmanın verdiği hüzün. Sanırım uzun bir süre daha onunla yaşayacağım.
16 farklı kişiliğe bölünmüş bir ruh... Daha sonra best seller olan kitap ve konuya dair çekilen filmler...
Tek bedende 16 farklı karaktere sahip olma,o dönemde rekor olarak kayıtlara geçmiş ve bi hayli ilgi görmüş tıp çevrelerinde. Daha sonra ne yazık ki,psikiyatrın hipnoz ve çeşitli telkin yöntemleriyle,sadece yüksek histerik belirtiler gösteren hastayı bu konuma getirdiği,ses kayıtlarının ortaya çıkmasıyla aydınlanmıştır. Konu ile ilgili okuma için;https://3aymun.wordpress.com/2008/12/01/sybil/
Sybıl’la tanışmam çok sevdiğim bir dostum tarafından olmuştu.Dostum kitap için 16 karaktere bölünmüş bir kızın hikayesini anlatıyor dediğinde,tüm etkisiyle beni okumaya itti.Kişilik bölünmesi olan karakterimizin başından gelenleri konu alıyor ve doktoru ile tedavi sürecinin nasıl geçtiğini.Kitapta anlatılan olay gerçek bir hikayeden yola çıkılarak doktoru tarafından yazılmış. (Bazı kesimlerle ; doktor sırf para kazanmak için uydurduğu bir hikaye olarak da söylenebiliyor.) Tek bir bedende ;1 bebek ,2 erkek tam 16 karakter yaşıyor ve bazı karakter birbirinden habersiz.Çoçukluğunda geçirdiği travmalar yüzünden bir çok kişiliğe bölünen Sybil’ın iyileşme sürecini ele alan kitap,sizlere sıra dışı ve etkileyici bir serüven sunuyor.Kim ne derse desin bu kitap okunması gereken kitaplar arasında yer almalı.Benim özellikle tavsiye edebileceğim bir kitap.
İyi Okumalar…
Bir bedende farklı 17 karakter ve 17 farklı ruh hali..Bölünmüş bütünleşememiş duygular..Sevgisizliğin ve şiddetin tarumar ettiği bir çocukluk ve gençlik tam farkına varılamadan yaşanmış bir hayat..Yaşanmış bir olaydan romanlaştırılmış olduğunu söyleyenler de var romanda adı geçen psikiyatrist Dr.Wilbur’un hipnotizma gibi bir takım psikanalitik metodları kullanarak kendi yarattığı bir kişilik olduğunu iddia edenler de.. Farklı, özgün, sarsıcı bir o kadar da üzücü bir hikaye.Psikiyatrik romanlara meraklı farklı konu arayan okurseverlere tavsiye edilir..
Çoğu okur gibi önce kitabı okunmalı sonra filmi izlenmeli diyorum. İncelemeyi yazmak için zorlandım. Sybil herhangi bir psikolojik vakadan çok daha fazlası. Aklayatkın olmayan bir bebeklik ve çocukluk yaşayan Sybil'ın başa çıkamadığı durumlarda bölündüğü karakterler ve onların yönlendiriği yaşamı. Tek başına verdiği savaş ve zaferi. Okunmalı.
İnanılmaz sarsıcı bir kitap. Bir çocuğun uğradığı "işkenceler" nedeni ile nasıl hayatının paramparça edildiğine inanamayacaksınız. Kişilik bölünmesi ile ilgili bu kitap, bilinen en çok kişiliğe sahip bir insanın gerçek hayat hikayesini anlatmaktadır.

Yazarı aynı zamanda genç kadının psikiyatristidir. Kadınlı ve erkekli 16 farklı karakteri 17. bir karakter (Sybil) olarak birleştirmek için gerçekleştirilen terapi seansları ve Sybil'in yaşadıkları anlatılmaktadır.

Kitap yayınlandığında hem edebiyat, hem de tıp dünyasında oldukça tartışmalara neden olmuştur. Doktor'un hastasını yönlendirdiği ve kullandığına dair iddialar dahi ortaya atılmıştır. Her ne olursa olsun kesinlikle okunmalıdır. Yalnız Sybil'in yaşadıklarını okurken sağlam bir psikolojiye sahip olmak gerekli diyorum.
Bu kitap, insan denen canlının ne denli karmaşık, güçlü, zayıf, öfkeli, sessiz, dış dünyanın bilincin derinliklerine damar damar sızdığını gözler önüne seriyor. Ayrıca, bastırılmış, işkence görmüş, havasız bırakılmış, iğdiş edilmiş bir çocukluğun tüm hayata yayılışını gösteriyor.
Şizofreni hastası bir annenin elinde parça parça edilmiş bir zihin ve zihnin kendini hayatta tutma başarısının inanılmaz öyküsü.
Bölünmüş kişilikler her ne kadar bir 'hastalık' olarak görülse de, Sybıl gibi nadir vakalarda gerçek hastalığa{buradaki gerçek hastalık öznenin annesinde var olan şizofreni, toplum baskısı, babanın görmezden gelme davranışları} karşı hayatta kalma başarısıdır.
Kitap 504 sayfa ve boş tek bir satır yok. Böyle kitapları her insanın okumasını tavsiye ederim.
Meraklısına:
Kitaptan uyarlama aynı adı taşıyan filmi mevcut.

Yazarın biyografisi

Adı:
Flora Rheta Schreiber
Unvan:
Amerikalı gazeteci,yazar
Doğum:
24 Nisan 1918, New York, New York, ABD
Ölüm:
3 Kasım 1988, New York, New York, ABD

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 58 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 75 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.