Gemma Elwin Harris

Gemma Elwin Harris

Yazar
8.5/10
11 Kişi
·
24
Okunma
·
1
Beğeni
·
571
Gösterim
Adı:
Gemma Elwin Harris
Unvan:
Yazar
Gemma Elwin Harris, Glamour ve Sunday Times'a katkıda bulunan serbest çalışan bir yazar ve editördür. Cambridge Üniversitesi'nden mezundur. İskoçya'da yaşıyor.
Hıçkırık temelde göğüs boşluğunuzla karın boşluğunuz arasındaki kasın seğirmesidir. Bu ince, trambolin benzeri kas akciğerlerin tabanını örter; dolayısıyla seğirmeye başladığında küçük nefesler almanıza yol açar ki bu da hıçkırık sesine neden olur. Bu kasa diyafram diyoruz.
Beynimiz düşüncelerimizin ve konuştuğumuz dilin de kaynağıdır ki bunlar aynı zamanda büyük buluşların, savaşların, tıbbın ve aklınıza gelebilecek insan ürünü her türlü şeyin başlangıç noktasıdır.
Eskiden insanlar rüyaların geleceğe dair ipuçları taşıdığına inanırdı. Oysa artık rüyaların, günün sonunda aklımızın yaptığı bir yeniden düzenleme ve kendine çeki düzen verme işlemi olduğunu düşünüyoruz.
Çoğu bilimci gerçek uzaylıların oralarda bir yerlerde olduğunu düşünüyor. Çünkü evren çok büyük. Samanyolu denilen bir galakside yaşıyoruz. Çok sayıda yıldızdan oluşan galaksimizin bir trilyon gezegeni olduğu sanılıyor. Ayrıca teleskoplarımızla görebileceğimiz en az yüz milyar başka galaksi var. Yani evrenin görebildiğimiz bölümündeki gezegen sayısı, Dünya'nın tüm kumsallarındaki kum tanelerinin sayısı kadar.
Uzaylıların var olabileceği onca yer bulunduğuna göre, gerçekten de var olduklarına inanmak makul görünüyor.
Rusya'da karşılaştığım o dehşet verici adam elindeki baltayı sallayarak üzerime doğru koşmuş, sonra da bana paketlenmiş bir somun ekmeği kibarca uzatmıştı.
Atomlarla ilgili bir şey daha: Doksan iki çeşit atom vardır (ayrıca doğada bulunmayan ama bilimcilerin elde ettiği birkaç çeşit daha var). Nasıl ki Lego parçalarını farklı biçimlerde bir araya getirip bir ev, köpek ya da gemi yapabiliyorsanız, benzer şekilde atomlar da farklı biçimlerde bir araya gelip bir gül, ağaç ya da yeni doğmuş bir bebek oluşturabilir. Hepimiz atomların birleşmesinden meydana geldik. Her birimiz atomların farklı biçimlerde bir araya gelmesiyle oluştuğumuz için, birbirimizden farklıyız.
300 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Sanki çocuklara yönelikmiş gibi olan kitap aslında çoğunlukla bana hitap ediyor. Merak ettiğim, merak ettiğimi bile bilmediğim soruların cevabını buldum. Çok eğlenceli!
300 syf.
·Beğendi·10/10
8.Sınıfta, kitap tasarımından etkilenerek -ki içeriği daha da etkileyici- aldığım bir kitaptır. Bilgiyi bu kadar eğlenceli anlatan bir kitapla daha karşılaşmadım. Tabii kitap, çocukların dünyayı keşfederken sorduğu muazzam -hatırlayınız, zamanında bizlerde sorduk bu soruları- soruları o alanda uzmanlaşmış kişilerin verdiği cevaplarla dolu. Çocuk kitaplarında okumayı çok seven ve ''Çocuk kitapları yetişkinlerin okuyacağı kitaplar değildir!'' klişesinden nefret eden bir okur olarak bu kitabı her yaşta bireyin okumasını tavsiye ediyorum. İnanılmaz şeyler öğreniyorsunuz, en basit şeylerde bile ontolojik olarak yatan mantığı öğrendikçe daha çok okuyasınız geliyor. Araştırmalarım ve kafama takılan problemlerde kaynakça olarak kullanılabilecek bir kitap. Ayrıca, bir ebeveyn ve çocuklarla ilgilenen herkesin çocuklara bu kitabı okumasını ya da okutmasını tavsiye ediyorum. ''Okuması'' kelimesini kulladım çünkü kitap kalın. Çocuklar belki okumak istemeyebilir ama sizler başlangıç olarak okursanız ilgilerini çekeceğini düşünüyorum.
300 syf.
·4 günde
Her yaştan insanın severek ve bilgilenerek okuyacağı türden bir kitap. Kendi çocukluğumuzdan bildiğimiz üzere bazen saçma bazen düşündürücü bir sürü soru sorar çocuklar. Bu kitapta da on ilkokuldan binlerce çocuğun merak ettikleri sorulara derleyerek cevap verilmiş. İçinde kendi çocukluğumuzda da merak ettiğimiz sorulardan rahatlıkla bulunabilir. Soruların müthiş olmasıyla beraber cevaplar da çok güzel. Bilmediğim çok güzel şeylerde öğretmiş oldu bana. Son kısımdaki sorulara verilen mizahi cevaplar efsane olmuş.
300 syf.
·8/10
Oldukça sevimli ve eğlenceli bir kitap. Miniklerin mantıklı yada komik sorularına işin uzmanları tarafından verilen yanıtları derleyerek oluşturulmuş ve bilgilendirme amaç edinilmiş. Kitabın sonunda ise bilinçli olarak verilmiş komik yanıtlar var. Okurken oldukça eğlendiğimi itiraf etmeliyim :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Gemma Elwin Harris
Unvan:
Yazar
Gemma Elwin Harris, Glamour ve Sunday Times'a katkıda bulunan serbest çalışan bir yazar ve editördür. Cambridge Üniversitesi'nden mezundur. İskoçya'da yaşıyor.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 24 okur okudu.
  • 18 okur okuyacak.