Geoffrey Nowell Smith

Geoffrey Nowell Smith

Yazar
9.3/10
10 Kişi
·
17
Okunma
·
3
Beğeni
·
779
Gösterim
Adı:
Geoffrey Nowell Smith
Unvan:
İngiliz akademisyen-editör-yazar
Kaba güldürüye getirdiği incelikli zekâ ve beceriler, entelektüelleri sanatın tümüyle popüler bir eğlence içinde var olabileceğini ve sinemanın başlangıçta saygınlık kazanmak için başvurduğu çekingen “sanatsal” yapımlardan ibaret olmadığını kabul etmeye zorladı. l9l0’lar ve 20’lerde, Chaplin’in düşman ve adaletsiz bir dünyaya karşı büyük bir cesaretle savaşan Serseri’si, sinemanın ilk kitlesel izleyicisi olan ayrıcalıksız milyonların uğuru ve savunucusu oldu.
Geoffrey Nowell Smith
Sayfa 111 - David Robinson
Türkiye’nin bugüne kadar yetiştirdiği en yenilikçi, yetenekli, etkili ve uluslararası üne sahip yönetmen olan Yılmaz Güney, genç kuşak yönetmenler için esin kaynağı haline gelirken Yeni/Genç Sinema hareketinin gelişiminin de habercisi olmuş ve bunu yaparak Türk sinemasının gelecekteki yönünü belirlemiştir.
Amerikan sinemasında canlılığa, en çok anaakım dağıtım tarafından alınan ya da alınmayan bağımsız filmlerin yapıldığı saçaklarda rastlanır. Reservuar Köpekleri (1992) ve Ucuz Roman’da (1994) karma sinematografik kaynaklardan yararlanan ve şiddet retoriğini olağanüstü bir zekâ, keyif ve nükteyle kullanan Quentin Tarantino’nun çalışmaları, buna en iyi örnektir. Bununla birlikte Tarantino, sadece Amerikan B filmlerinden ve ardıllarından değil -1970’lerde sıradışı westernler ve yol filmleri yapan Monte Hellman, Reservuar Köpekleri’nin yapımcılarından biriydi- Fransız Yeni Dalga’dan da esinlenir, Ucuz Roman, Godard’ın 1950’lerin Amerika suç filmlerine yaptıklarının aynısını Godard’a yapar. Tarantino’nun kült statüsünün, Avrupa’da Birleşik Devletler’de olduğundan daha büyük olması rastlantı değildir.
Artık çok az kişi Woody A|len’in “Kameranın icadından beri ... belki de en büyük sinema sanatçısı” şeklindeki şaşırtıcı değerlendirmesini onaylar. Yine de başka hiçbir yönetmen Bergman kadar ulusal bir sinemaya egemen olmadı. Ve çok azı böylesine uzlaşmazca kişisel ve tutarlı bir eser külliyatı yarattı. 1950’lerin başından itibaren iyi ya da kötü tüm filmleri, onun tamamen farklı bir biçim ve ses tonuyla bireysel zihinsel meşguliyetlerini araştırmıştır. Sinemayı istikrarlı felsefi meditasyonun bir aracı olarak kullanan ilk sinemacı olduğu iddia edebilir ve şimdiye kadar bir ardılı da yoktur.
Sinemanın bir eğlence sanatı değil, ahlaksal ve ruhsal sınavın sanatı olmasını istiyordu ve bunu başarmak için hem kendisinden hem de izleyiciden aşırı taleplerde bulunmaya hazırdı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Geoffrey Nowell Smith
Unvan:
İngiliz akademisyen-editör-yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 17 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 37 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.