Goce Smilevski

Goce Smilevski

Yazar
7.4/10
95 Kişi
·
263
Okunma
·
4
Beğeni
·
1.455
Gösterim
Adı:
Goce Smilevski
Unvan:
Makedonyalı Yazar
Doğum:
Üsküp, Makedonya, 1975
"Tolstoy gibi Smilevski basit kelimeleri kullanmayı, ancak onları güçlü bir şekilde birbirine bağlayarak güçlü ve karmaşık imajlar, fikirler ve hisler yaratmak üzere kurmayı seçti." - Nicholas Meyer.

Gunter Grass ve Jose Saramago'nun genç mirasçılarından Smilevski nadir bulunan en yeni şeylerden biri olabilir - Avrupa'nın kıtasının geleceği için mesaj veren canlı bir Avrupalı ​​romancı. " - Joshua Cohen.

Goce Smilevski 1975'de Üsküp'te dünyaya geldi. SIGMUND FREUD'S Kİ ŞTERİ romanı için, LİTERATÜR İÇİN AVRUPA BİRLİĞİ ÖDÜLÜ'nü kazandı.
Bu dünyaya çocuk getirenlerin, dünyadan daha zor göç ettikleri söylenir; çünkü ölüm, hayat bulanı ona hayat verenden ayırır.
"Belli ki biz kadınlar, bu zamanın ve dünyanın bize vermek istemediği şeyi, kendimiz almak zorundayız."
Işık, yalnız olduğunda ve etrafında hiçbir şey olmadığında boştur, çıplaktır. Kaçması imkansız, en korkunç hapishanedir, çünkü kaçacak hiçbir yer yoktur.
240 syf.
·Beğendi·9/10
Önce kitapta anlatılmayanı anlatayım. Önce buzdağının görünen kısmından bahsedeyim. Bizim tanıdığımız Sigmund Freud’dan. Kim O?
Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş olması sebebiyle kariyer basamaklarını tırmanırken türlü zorlukla karşılaşan, meslek hayatına en çok da nöropatoloji ile ilgilenerek başlayan ve niceleri gibi dehası ancak ölümünden sonra hak ettiği övgüye kavuşan psikanalizin babası, kurucusu, her bir şeyi. Ömrünün yarısını kanser tedavisiyle, ameliyatlarla geçirmiş çaresizlik ne demek bilen insan. Varlıklı bir ailenin kızıyla evlenip çalışmalarını dertsiz tasasız özel laboratuvarında devam ettirme fırsatını, hayatının aşkı Martha için elinin tersiyle itmiş gönül adamı. Depresyondan muzdarip hastalarını kokainle tedavi etmeyi deneyen alışılmışın dışında hekim. Sempati beslememek mümkün değil. En azından bu kitabı okuyana kadar benim için öyleydi.
Peki bunların dışında kim? Kitabı okuduktan sonra bir yığın soru işaretiyle kalakaldım. Kitapta anlatılanla, bu zamana kadar tanıdığımızı sandığımız adam aynı kişi olabilir mi? Bir insan aynı anda hem iyi hem kötü olabilir mi? Kime göre iyi neye göre kötü gözüyle mi bakmak gerekir? Listem daha böyle uzaaaaar gider.
240 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Tavsiye üzerine okuduğum bu kitabın başta sadece Freud amcanın ailesine karşı ( Nazi işgali ssırasında) vefasızlığını anlatan bir kitap olduğunu düşündüm ancak kitap ilerledikçe başka bir havaya büründü iç hesaplaşmalar anne travması geçip giden bir yaşamın ardından bakma sürecini çok güzel işlemiş yazar. Tavsiyem ciddiye alınır mı bilmem ama ben okumanızı dilerim.
240 syf.
·8/10
Freud'un başka bir yönünü yakalayacağınız bir kitap. Kardeşlerin yaşadıkları, karakterlerin ruh hallerinin tasviri etkileyici. Bazı diyaloglar Freud'un gözlem ve düşünce yapısını açıkça gözler önüne seriyor. Kitabı tavsiye ederim.
240 syf.
·5/10
Kitabı büyük beklentilerle ve merakla almıştım. Bundaki etken de pek tabi arka kapakta yazılanlardı. Öyle ya, insan neden köpeğini bile yanında götürmek isteyip, kız kardeşlerini savaşın ortasında bırakır? Fakat kitap ne bu sorunun cevabını verebildi, ne de beklentilerimi karşılayabildi. Bahsedilen olay kitabın başlarında vuku buluyor, geri kalan kısımda ise Freud'un kardeşi Adolfina ile olan ilişkisini okuyoruz. Kitap çok ağır ilerliyor, dili akıcı değil. Bu çok büyük bir kriter değil elbet, her kitap da akıcı olacak değil. Fakat, kitap çoğu yerde kendini tekrar edip durdu. Bu da oldukça keyfimi kaçırdı. Zaten kitapta oldukça karamsar bir hava mevcut. Adolfina'ya da anlam veremediğim çok yer oldu. Yazarın karakterlerin altını iyi bir şekilde doldurabildiğini düşünmüyorum. Ayrıca kitapta Freud'un, eşinin kız kardeşiyle çok yakın olması dikkatimi çekti, yazar hiçbir imada bulunmamasına rağmen. Ama sanırım böyle bir iddaa da varmış. Bu konuyu merak etmiştim, ama henüz araştırmadım.

Kitabı tanıtım yazısına bakarak alacaksanız hayal kırıklığına uğrarsınız. Ama konuya ilgi duydum diyorsanız, elbet okuyabilirsiniz. Ben zevk almadım, tavsiye edemeyeceğim.
240 syf.
·7 günde·5/10
Freud'un seçimiyle değişen kardeşlerinin hikayesi.. bazı yerlerde gülümseten bazı yerlerde hüzünlendiren bir roman. İçerisindeki Freud yaşamı ve Gustav Klimt hayatı ise okumaya değerdi. Psikolojik araştırmaları ve resimleri hangi zamanda ne durumda yaptıklarını okumak isteyenlere göre bir roman.
240 syf.
·8/10
Psikolojiyi sevip ve Freud'la ilgilenen birisiyseniz okumanız gereken bir kitap diye düşünüyorum. İsminden de anlaşılacağı üzere Freud'un Kız Kardeşi'nin anılarını ve onun gözünden S.Freud'u anlatmış. Gayet sade, anlaşılır ve betimlemeleriyle etkileyen bir kitaptı.
240 syf.
·3 günde
Freud'a ve psikolojik bunalımlara karşı ilginiz varsa mutlaka okumanız gerekiyor. Kitap Sigmund Freud'un kız kardeşlerinden Adolfina'nın ağzından anlatılıyor. Kitabın arka kapağında yazılanlar sadece ilk kısımlarda yer alıyor. Ayrıca neden kız kardeşlerini yanına almadığınında cevabını vermemiş yazar, bunu belirtmeliyim. Kitabın içeriğindeki her bir karakter inanılmaz dokunaklı hikâyelere sahip. Özellikle son sayfalarda oldukça etkili bir anlatım söz konusu. Ancak kitaptaki zaman kavramı pek dikkatli işlenmemiş ve olaylar arasında, karakterler arasında keskin geçişler var.
En önemlisi ise kitaptaki olayların gerçekte yaşanıp yaşanmadığına dair yazarın bir not bırakmamış olması. Sigmund Freud'un da yer aldığı Nietzsche Ağladığında kitabında yazar böyle bir not düşmüştü ve çok yararlı olduğunu düşünmüştüm. Ayrıca her iki kitapta da Lou Salome ismi geçiyor, eğer kitapları okuduysanız size bir şeyler çağrıştıracaktır ;)
Yine de vakit kaybı değil elbette, okunmalı bence.
240 syf.
·Beğendi·8/10
Yazarı daha önce hiç duymamıştım bu kitapla tanıştım dili anlatımı muhteşemdi çok sürükleyici akıcı Freud’un kuramı hakkında bilgi edinmekten çok onun kız kardeşiyle aile ilişkisine büyüdüğü ortama dikkat çeken bir hikayeyi Adolfina’nın anlatımıyla okuyoruz
240 syf.
·5/10
Kitabın arkasında yazan "Freud'un seçimi kardeşlerinin kaderini nasıl şekillendirecektir?" sorusunun cevabını kitapta bulabilmeyi umarak okumaya başlasam da (ki kitabın başı bu konuyu işliyordu), geçmişe, bambaşka bir yere sürüklendim sonra. Aynı cümlelerin defalarca tekrarı da can sıkıcıydı. Tatmin etmedi..
240 syf.
·Puan vermedi
Psikolojiyle ilgili kitapların olmazsa olmaz ismi S.Freud .Bilimadamnın aile hayatı hakkında bir kitap olunca insan meraklanıyor.Akıcı sade bir dille yazılmış.Freudu kızkardeşlerinin gözünden görmek daha da ilginçleştirmiş eseri.

Yazarın biyografisi

Adı:
Goce Smilevski
Unvan:
Makedonyalı Yazar
Doğum:
Üsküp, Makedonya, 1975
"Tolstoy gibi Smilevski basit kelimeleri kullanmayı, ancak onları güçlü bir şekilde birbirine bağlayarak güçlü ve karmaşık imajlar, fikirler ve hisler yaratmak üzere kurmayı seçti." - Nicholas Meyer.

Gunter Grass ve Jose Saramago'nun genç mirasçılarından Smilevski nadir bulunan en yeni şeylerden biri olabilir - Avrupa'nın kıtasının geleceği için mesaj veren canlı bir Avrupalı ​​romancı. " - Joshua Cohen.

Goce Smilevski 1975'de Üsküp'te dünyaya geldi. SIGMUND FREUD'S Kİ ŞTERİ romanı için, LİTERATÜR İÇİN AVRUPA BİRLİĞİ ÖDÜLÜ'nü kazandı.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 263 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 69 okur okuyacak.
  • 10 okur yarım bıraktı.