Gökhan Akçura

Gökhan AkçuraMelek Kobra yazarı
Yazar
9.4/10
5 Kişi
35
Okunma
2
Beğeni
1.652
Görüntülenme

Hakkında

Gökhan Akçura (d. 1951), Türk yazar, araştırmacı, senarist, reklamcı, yayıncı, editör, radyo programcısı.rnrnAnkara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümünden mezun oldu. Aynı alanda öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1980den sonra üniversiteden ayrıldı ve reklamcılık, senaryo yazarlığı, yayıncılık ve editörlük yaptı.rnrnHalen İstanbul Devlet Tiyatrosunda dramaturg olarak çalışmaktadır. Ayrıca serbest araştırmacı, yazar ve radyo programcısı olarak da çalışmalarını sürdürmektedir. Akçuranın sinema, tiyatro ve gündelik yaşam tarihi ile ilgili birçok kitabı yayımlandı. 1998 yılında Albüm Dergisinin genel yayın yönetmenliğini yaptı. Birçok belgesel ve serginin hazırlanmasında katkıları oldu. Özellikle dokuz kitaplık Ivır Zıvır Tarihi dizisiyle ünlendi. Kurulduğundan itibaren dokuz yıl boyunca Açık Radyoda "Arzın Merkezine Seyahat" adlı bir rock programı hazırlayıp sunmuştur.
Unvan:
Yazar, Araştırmacı, Senarist, Reklamcı, Yayıncı, Editör, Radyo Programcısı
Doğum:
İstanbul, 1951

Okurlar

2 okur beğendi.
35 okur okudu.
2 okur okuyor.
34 okur okuyacak.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Hayatın nazarımda bu kadar manasızlaştığı hiç vaki değildir. Her şeyi, herkesi bir tablo gibi seyrediyorum.
Sayfa 127 - Everest Yayınları
Çünkü benim saadetim ancak onun mevcudiyetiyle kaim...
Sayfa 124 - Everest Yayınları
Reklam
Hani ya nerede? Neredesin? İnsaniyetin adil davulu. Biraz da benim kapımda çalsana.
Sayfa 143 - Everest Yayınları
Bir rüya gibi geldi ve geçti. Şimdi ben tekrar onun olabilmek ümidiyle hayatı yeniden sevmeye başlıyorum.
Sayfa 120 - Everest Yayınları
"Üç yıl beni sevdanın ipek saçları sardı/ Hummalı başım göğsünün üstünde yanardı,"
Sayfa 4 - Everest Yayınları
Henüz kayıt yok

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
Reklam
179 syf.
·
Puan vermedi
Melek Kobra’nın hayat hikayesi ilk duyduğumdan beri oldukça ilgimi çeker. Ona dair pek fazla kaynak olmadığı için kitabı duyar duymaz aldım. Aslında kitap yazılalı epey olmuş ama ben geçenlerde Everest yayınevinin sosyal medya hesaplarında gördüm. Kitabın çıkışı oldukça ilginç bir şekilde oluyor. Melek Kobra’nın günlükleri rastlantı sonucu sahafların birinde bulunuyor. Ardından günümüz Türkçesine çevrildiğinde defterlerin kimin olduğu anlaşılıyor. Ve kitap olarak basılıyor. Hatıratım dediği günlükleri üç defterden oluşuyor. Melek Kobra’nın verem olduktan sonraki hayatını okuyoruz.
Melek Kobra
Melek KobraGökhan Akçura · Everest Yayınları · 20069 okunma
179 syf.
·
Puan vermedi
Kitap 1.5 günde bitirdiğim bir yapıt oldu.Yazarın yazınsal edebiyatı mükemmel ötesi...Duygular o kadar net size geçiyor ki tarifi mümkün değil...En güzelide Melek Kobra'nın hayatını erkek bir yazardan okumak daha da keyif vericiydi....
Melek Kobra
Melek KobraGökhan Akçura · Everest Yayınları · 20069 okunma
377 syf.
·
Puan vermedi
Faydalı ve eğlenceli bir kitap.
Yakın dönemde Türk toplumu nasıl eğleniyordu? Geleneksel eğlence tarzlarımız nelerdi ve toplumun büyük siyasi ve içtimai dönüşümler geçirdiği son iki yüzyılda bu eğlence tarzları ne gibi değişikliklere uğradı? Hangileri zayıflayıp ortadan kalktı? Hangileri gelişti? Hangileri günümüze kadar geldi? Batılaşma sürecinde Avrupa’dan ne gibi eğlence tarzları alındı? Yerli eğlence kültürü ve olanakları bu süreçten nasıl etkilendi? Gökhan Akçura, Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan, sinemadan müziğe, danslardan şenliklere yepyeni bir kimliğin inşasının eğlence tarihine yansımasını ele alan Yıldızların Altında: Cumhuriyet Döneminde Türkiye’de Eğlence Yaşamı adlı çalışması yakın tarihimize çok hareketli ve çok sesli bir bakış sunuyor. Akçura’nın 500’den fazla görsel içeren kapsamlı çalışması, toplumsal tarihimizin yanı sıra bireysel tarihimize de ışık tutuyor.
Cumhuriyet Döneminde Türkiye Matbaacılık Tarihi
Cumhuriyet Döneminde Türkiye Matbaacılık TarihiGökhan Akçura · Yapı Kredi Yayınları · 20124 okunma