Gregory Bassham

Gregory Bassham

Yazar
8.2/10
27 Kişi
·
76
Okunma
·
2
Beğeni
·
657
Gösterim
Adı:
Gregory Bassham
Unvan:
Yazar-Öğretim Üyesi
Bilgeliğe giden yolda ilk adımın aslında ne denli az şey bildiğimizin bilincine varmak olduğunu söyler Sokrates. "Kendini tanı"dır onun şiarı. Sokrates insanların kendilerine olan yaklaşımlarının her daim fazlasıyla abartılı ve gerçeği olduğundan çok daha gazla gösterir yönde olduğunu gözlemlemiştir. İnsanoğlu daima kendisine gereğinden fazla güvenme ve gerçekte olduğundan daha fazla şey bildiği veya gerçek niteliklerinden şöyle veya böyle daha fazlasına sahip olduğu yanılgısına kapılma eğilimindedir.
"Merhamet mi ? Evet , merhametti onun elini kılıcı saplamaktan alıkoyan ....İçindeki merhamet ve bağışlayıcılık ...sebepsiz yere vurmamayı tembihlemişti adeta ona ...Yaşayanların çoğu ölümü hak eder ....Ölenlerin bazıları ise yaşamı ....Sen bunu onlara verebilir misin ? Öyleyse başkalarının ölümü üzerine yargıda bulunmakta bu denli hevesli ve sabırsız davranmaktan vazgeç .....Çünkü en bilgelerimiz bile her şeyin nasıl bir sona varacağını önceden kestiremez ....."
Gregory Bassham
Sayfa 163 - İthaki Yayınları
Dünya üzerinde insana Tolkien'in Orta Dünya öykülerini kendi çocuklarına okumaktan ve böylelikle aynı sevda kıvılcımının Gondor'un işaret ateşleri misali zihinden zihne geçiş yaparak karşısındakinin ruhunda da tutuştuğunu gözlemlemekten daha çok mutluluk verecek his pek nadir bulunsa gerek.
Sürtünme olmaksızın mücevher parlatılamaz, tıpkı kişinin zorlu deneylerden geçmedikçe mükemmel hale gelemeyeceği gibi.
-- Konfüçyüs
Sadece gün ışığından yoksun yaşayan bir Goblin haklı bir dava uğruna zaman ve para harcanmasına şiddetle muhalefet eder.
Paragöz insanlar neden huysuz ve ters mizaçlı olur dersiniz? Çünkü sürekli kendilerini başkalarıyla kıyaslar, kendilerinden daha fazlasına sahip olanlara imrenir, ellerindekini kaybedeceklerine dair bitmek bilmez bir endişe duyar ve gece gündüz nasıl daha fazlasına sahip olabileceklerini düşünürler.
Gregory Bassham
Sayfa 136 - 137/İthaki Yayınları
"Dünya tüm ihtişamıyla seni çevrelemiş durumda: Sen ne kadar kendi içine kapanıp onunla arana set çekmek istesen de, er geç o seti yıkıp içeri girecektir." dedi Gildor Frodo'ya.
360 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Tolkien ve yaratmış olduğu orta dünyanın hayranıyım ...Her bir karakterini ayrı ayrı çok seviyorum ... Ve Hobbit ile ilgili herhangi bir şey duyduğumda veya gördüğümde yüzümde bir tebessüm oluşur ...Ve bu kitabı gördüğümde de aynı tebessümle diyemeyeceğim zira sırıtma desek daha doğru olur hemen alıverdim ...Hobbitler ve diğer karakterlerle ilgili birçok tespit var ...Evet bazı tespitler gerçekten yerinde ve aaa ben neden bunu düşünemedim diye hayıflandığımda oldu ...Felsefi açıdan ünlü düşünür ve yorumcuların da makaleleriyle karakterler çözümlenmeye çalışılmış ...Tolkien sever olarak okudum ve bitirdim ...Yarıda bırakmamak için çaba gösterdim zira kitap baştan sona kendini tekrar etti ...Her makale birbirinin aynı idi ...Tabiri caizse toplama kitap desem yeridir ...Beklentimin çok çok altında kaldı ...
360 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Bilen bilir Kızılay Karanfil Caddesindeki Dost Kitabevi'nin anlamını... Orası dostların buluşma mekanıdır, samimiyettir ve bence Ankara'nın simgelerinden biridir. İçeri girdiğinizde kitaplar arasında kendinizi kaybeder ve zamanın nasıl geçtiğini asla anlamazsınız... Yine bir gün zamanı kaybedip Dost Kitabevi'nde kaybolmuşken ve her zamanki gibi Tolkien kitaplarını kolaçan ederken bir kitap çıktı karşıma... Adı “Hobbit ve Felsefe”. Yazarı Tolkien değildi hatta daha önce adını duymadığım yazarlardı. Alsam mı almasam mı derken içim içimi yedi... Almadan eve geldim ancak iki gün sonra dayanamayıp tekrar gittim Dost’a… Kim ne yazardı Hobbit ve Tolkien hakkında? Daha fazla dayanamayıp aldım kitabı ve ilk giriş cümlesini okuduktan sonra dayanamayıp başladım otobüste okumaya... Şöyle diyordu: "Cücelerinizi, büyücünüzü ve yolunuzu kaybetmemeniz için..." ve bir de Nietzsche'nin bir sözü vardı: "Yürürken aklınıza gelenler dışında hiçbir fikre güvenmeyin." Bu cümleler merakımı daha da artırdı ve başladım sayfaları çevirmeye...

Hobbit...Tolkien.... fantastik sever bir okuyucu için çok kıymetlidir bu iki kelime... Alır sizi götürür başka dünyalara... Ben Hobbit'i okurken maceraya kendimi o kadar kaptırmışım ki aslında görmem gereken bazı altı çizili mesajları hep kaçırmışım.. Mesajlar mı? Evet! Aslında Tolkien bana fantastik bir dünya sunmaktan çok derin mesajlar göndermiş bu kurgularla... Ne gibi?

Bir defa geldiğimiz bu dünyada her anın tadını çıkarmamız gerektiğini, maceracı olmamız gerektiğini, keşfetmemiz gerektiğini... Yeşilin kıymetini bilip soğuk betonlardan uzaklaşmamız gerektiğini... Süslü fazlalıklardan kaçınıp sadeleşmemiz gerektiğini, her insanın olağanüstü işler başarabileceğini, zorluklar karşısında pes etmememiz gerektiğini, dostluğun, sadakatin önemini, cesaretten ödün vermememiz gerektiğini, yaşadığımız tecrübelerin hayatımıza kattıklarını, öz sorgulamayı zaman zaman yapmamız gerektiğini daha doğrusu kendimizi tanımamız gerektiğini, hayattaki bazı değerlerin ( dostluk, cesaret, azim, samimiyet vb) paradan puldan çok daha değerli olduğunu, ümidimizi asla kaybetmememiz gerektiğini, doğa ile iç içe olmamız gerektiğini, içimizdeki çocuğu asla kaybetmememiz gerektiğini, makineleşmekten uzak durmamız gerektiğini, irademizi ve kalbimizi temiz bir ayna misali her tür bağlılıktan muaf tutmamız gerektiğini ve ve ve…

Peace is every step ( Her adım barış demektir), diyerek yeni yolculuklara okuyucuları teşvik eden bu güzel inceleme elimizde olan fırsatları değerlendirmemiz gerektiğini, hayatımızda attığımız her bir adımın yeni keşiflere olanak sağlayacağını özellikle belirtmiş.

Kitabı bitirdiğimde çok fazla cümlenin altını çizdiğimi fark ettim, bana rehber oldu bu kitap Tolkien’i daha yakından tanıdım sanırım… Ve kendi içimde bir yolculuğa çıktım.Hep diyoruz ya biz Tolkien severler: “ İyi ki bu dünyadan geçtin güzel insan,” diye… Bu kitabı okuduktan sonra bir daha aynı cümleyi tekrarladığımı biliyorum.

Bazı bölümlerinde diğer yazarlardan ve filozoflardan ayrıntı ile bahsetse de ben odaklandığım alanlardan dolayı detaylarda çok boğulmadım ve dediğim gibi severek bitirdim kitabı…
Hobbit’i daha detaylı incelemek isteyen okurlara ve benim gibi Tolkien aşıklarına kesinlikle tavsiye edilir. Son olarak kitaptan şu alıntıları yapmadan bitiremeyeceğim bu incelemeyi.

“Tolkien'in vermek istediği mesajı açıkça ortaya koyabiliriz: Cömert olun. Yığınla altın biriktirmektense yemekten, neşeyle bağrışmaktan ve coşkulu şarkılar söylemekten zevk alın. Zenginliğinizi sahip olduğunuz maddi varlıklarla değil, aldığınız şükran dileklerinin sayısıyla ölçün. Kök salmış geleneklere ve hayat tarzlarına saygı duymayı öğrenin ve her değişimin iyi yönde olacağını peşinen kabullenmeyin. Elinizdeki oyuncak sayısını artırmaya değil, yaşam kalitenizi yükseltmeye odaklanın. HAYATINIZI SADELEŞTİRİN, SADELEŞTİRİN VE YİNE SADELEŞTİRİN.”

“Seyahate çıkanların hepsi kaybolmaz.”
(NOT THOSE WHO WANDER ARE LOST)

“Dünya üzerinde insana Tolkien'in Orta Dünya öykülerini kendi çocuklarına okumaktan ve böylelikle aynı sevda kıvılcımının Gondor'un işaret ateşleri misali zihinden zihne geçiş yaparak karşısındakinin ruhunda da tutuştuğunu gözlemlemekten daha çok mutluluk verecek his pek nadir bulunsa gerek.”

Son olarak “Cücelerinizi, büyücünüzü ve yolunuzu asla kaybetmeyin ve en önemlisi içinizdeki çocuğa sımsıkı sarılın ve onu asla terk etmeyin… Keyifli okumalar….
360 syf.
Kitabın adını ben olsam "Tolkien ve Felsefe" koyardım. Zira Hobbitlerden ziyade Tolkien in bütün eserlerinden bahseden bir kitap ve ben bu kitabı bundan dolayı çok sevdim:) Bir Tolkien hayranı olarak onun eserlerini daha iyi anladığımı ve analiz ettiğimi düşünüyorum bu kitap sayesinde. Kitap sadece Tolkien in sözlerinden vs. bahsetmiyor. Ünlü felsefecilerin sözlerine de yer verilmiş kitapta. Bu da kitabı daha çok beğenmeme neden oldu.


Kitabı aslında arkadaşım Ged e almıştım. Ama sonra onun kütüphanesinde de olduğunu öğrenince kendi kütüphaneme ekledim kitabı:) hazır ikimizde de varken beraber de okuyalım dedik ve başladık okumaya ama sanırım ben hızımı alamayıp önden bitirdim yolculuğumuzu:)) Umarım kızmamışsındır Gedciğim ama hak ver bana; harika bir felsefeyle ele alınmış kitap. Daha önce düşünmediğim şekilde ele almış Tolkien in kitaplarını... Özellikle de Bilbo Baggins in karakterinin ele alınış biçimi harikaydı. İyiki varsın Tolkien ve Felsefe:)
271 syf.
·7 günde·8/10
Yüzüklerin Efendisi'ne felsefecilerin gözünden, Tolkien'in hiç sevmediği şekilde, esere yapılan yorumlamaların, verilmek istenilen mesajın arandığı ve farklı farklı yazılar eşliğinde okuduğumuz, sadece eser hakkında farklı düşünce sahibi olabileceğimiz bir eser. Yüzüklerin Efendisi kitabının tam manası ile fanıysanız okumanızı tavsiye ederim.
360 syf.
·Beğendi·7/10
Felsefeyi sevdiğim için ilk sayfalarda kitap akıcı ilerliyordu diyebilirim. Ancak fantastik kısımlara gelince bende kopmalar başladı ve bazı yerleri hızlandırılmış olarak geçtim diyebilirim. Fantastizm ile ilgili bölümlerden dolayı benden çok geçer not aldığını söyleyemeyeceğim.
271 syf.
Yüzüklerin efendisi hayranı herkesin okuması gereken bir kitap! Bu müthiş eserin hayranı olan felsefecilerin konuyu derinlemesine işleyerek, eser hakkındaki yorumlarını yazdığı bu kitap, Tolkien romanlarının yanında olmayı kesinlikle hak ediyor. Okuyun, eminim seveceksiniz.
360 syf.
·3 günde·Beğendi·6/10
Peri masalları üzerine adlı çalışmasında Tolkien bir tavsiyede bulunur, gerçek dünyanın baskılarından kaçıp kurgu edebiyatı eserlerini sığınmanın fantastik edebiyatın değişmez unsurlarından biri olduğu savından hareketle başarılı bir kurgu yazarının okurun zihninin giriş yapabileceği bir ikincil dünyanın kapılarını açacağını belirtir Tolkien." Bir kez bu dünyanın kapısından içeri girdiniz mi, yazarın aktardığı her şey sizin için hakikidir artık, o dünyanın kanunlarına uydukları sürece gerçektir anlatılanlar." Işte Hobbit bizi bu dünyanın gerçekliğinden ayırmayı başarsa da, Orta Dünyanın içine girdiğimizde, bu dünyanın gerçekliğine inanmamak için bir sebebimiz yok. Bu kitabı okurken, Tolkien'in Orta Dünyası' nın sıradan bir fantastik edebiyatı ürünü olmadığını, yaratılan karakterler ve yaşanan olaylar açısından felsefi anlamlar taşıdığını öğrendim.
271 syf.
·Puan vermedi
Sadece serinin meraklılarının değil, fantastik edebiyatı ''boş ve sığ'' bulanların da muhakkak okuması gereken bir kitap. Ayrıca seriye alegorik açıdan bakanların da okumasında fayda var.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gregory Bassham
Unvan:
Yazar-Öğretim Üyesi

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 76 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 77 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.