Gregory Bassham

Gregory Bassham

Yazar
8.1/10
10 Kişi
·
30
Okunma
·
0
Beğeni
·
591
Gösterim
Adı:
Gregory Bassham
Unvan:
Yazar-Öğretim Üyesi
Maceracı olun. Kendinizi güvende hissettiğiniz bölgenin dışına atın. Mevcut koşullar altında kalmaya devam ettiğiniz sürece daha fazlasını yapamayacağınızı kabullenin ve benliğinizi yeni fikirler ve o ana dek bildiklerinizden daha yüce gerçekliklere açın. Ancak ve ancak zorluklara meydan okuyarak ve risk almaktan çekinmeyerek kendimizi geliştirebilir ve ne olabileceğimizi keşfederiz.
Aragorn'un şu sözünü hatırlayalım "Yeri geldi mi hazinesini bir yana atamayan kişi, zincire bağlı yaşıyor demektir."
...Tolkien'in yoğun siper savaşlarının yaşandığı ön hatlardan siper ateşi tanısıyla cephe gerisine kaydırılmasına üç hafta kala bir İngiliz top mermisinin hemen yakınında patlamasıyla yaralanan Adolf Hitler adında Avusturyalı bir onbaşının da bulunduğu bir milyonu aşkın isanın yaralanmasıyla veya ölümüyle sonuçlanan Somme Savaşı'na (1916) bizzat katılmıştır.
Aziz Thomas More (1478-1535) Ütopya adını taşıyan klasikleşmiş çalışmasında para denen olgunun kullanımdan kaldırılması halinde neler olacağına ilişkin şöyle der: "Ne de çok suçun kökü kazınırdı!...
271 syf.
·7 günde·8/10
Yüzüklerin Efendisi'ne felsefecilerin gözünden, Tolkien'in hiç sevmediği şekilde, esere yapılan yorumlamaların, verilmek istenilen mesajın arandığı ve farklı farklı yazılar eşliğinde okuduğumuz, sadece eser hakkında farklı düşünce sahibi olabileceğimiz bir eser. Yüzüklerin Efendisi kitabının tam manası ile fanıysanız okumanızı tavsiye ederim.
360 syf.
·3 günde·Beğendi·6/10
Peri masalları üzerine adlı çalışmasında Tolkien bir tavsiyede bulunur, gerçek dünyanın baskılarından kaçıp kurgu edebiyatı eserlerini sığınmanın fantastik edebiyatın değişmez unsurlarından biri olduğu savından hareketle başarılı bir kurgu yazarının okurun zihninin giriş yapabileceği bir ikincil dünyanın kapılarını açacağını belirtir Tolkien." Bir kez bu dünyanın kapısından içeri girdiniz mi, yazarın aktardığı her şey sizin için hakikidir artık, o dünyanın kanunlarına uydukları sürece gerçektir anlatılanlar." Işte Hobbit bizi bu dünyanın gerçekliğinden ayırmayı başarsa da, Orta Dünyanın içine girdiğimizde, bu dünyanın gerçekliğine inanmamak için bir sebebimiz yok. Bu kitabı okurken, Tolkien'in Orta Dünyası' nın sıradan bir fantastik edebiyatı ürünü olmadığını, yaratılan karakterler ve yaşanan olaylar açısından felsefi anlamlar taşıdığını öğrendim.
271 syf.
Yüzüklerin efendisi hayranı herkesin okuması gereken bir kitap! Bu müthiş eserin hayranı olan felsefecilerin konuyu derinlemesine işleyerek, eser hakkındaki yorumlarını yazdığı bu kitap, Tolkien romanlarının yanında olmayı kesinlikle hak ediyor. Okuyun, eminim seveceksiniz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gregory Bassham
Unvan:
Yazar-Öğretim Üyesi

Yazar istatistikleri

  • 30 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 30 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.