Guillaume Musso

Guillaume Musso

Yazar
8.6/10
57 Kişi
·
138
Okunma
·
17
Beğeni
·
1.709
Gösterim
Adı:
Guillaume Musso
Unvan:
Fransız Yazar
Doğum:
Antibes , Alpes-Maritimes, Fransa, 6 Haziran 1974
Guillaume Musso 1974 yılında doğdu. 2004 yılında yayımlanan Ya Sonra adlı kitabı filme de çekilen Guillaume Musso’nun Çünkü Seni Seviyorum ve Seni Bulmaya Geldim adlı romanları Doğan Kitap tarafından yayımlandı. Yazarın eserleri arasında Sauve-moi, Seras-tu là, Que Serais-je Sans Toi? sayılabilir.
- Başucu kitabınız?
Huzursuzca omuzlarını silkti.
- Bilmiyorum. Pek okumam, zamanım yok.
- Güzel bahane.
Zaman geçecek, her şey yitip gidecek.
Tutkular unutulur,
size alçak sesle "gecikme ve sakın üşütme"
diyen insancıkların sesi de
unutulur...
Kitapları severim, çünkü her zaman oradadırlardır.
Öte yandan...
birbirlerini hayatları boyunca seven insanlar tanımıyorum.
Kitap, yazar ile okur arasındaki bir cömertlik anlaşmasıdır;
ikisi de birbirine güvenir, ikisi de birbirine bağlıdır.
“Fırtınalı bir gecenin ortasında, sırılsıklam ve çırılçıplak, terasımda belirdi.
- Nerden çıktınız siz?
- Düştüm.
- Nereden düştünüz?
- Kitabınızdan düştüm. Hikâyenizden düştüm yani!”

Şimdi siz bir roman yazarı olsanız.
Elinizdeki kalem de bir gün artık yazmıyor olsa ve bir sabah evinizde depresyona girmişken , karşınızda birine benzetteğiniz ama tanımadığınız bir kişiyi görseniz....
O sizin daha önce yazdığınız bir romanın karakterlerinden biri olsa, hani şu sorumsuz olan ve hayatını günü gününe herkesle yaşayanlardan.
Ve o karakter size hesap sorsa? "Neden neden ,benim hakkımda bunca şeyi bana sormadan yazdın" dese?

İşte ben gerçekten çok hoş bir kitap okudum...
konusu böyle de güzel olan ve bol bol kitap kokan...

Yaşamın kendisinin de bizzat bir roman olmasıyla ilgili, sürükleyici ve etkileyici bir macera...
İsminden, kapak tasarımından dolayı tarzım dışında bir kitap olduğunu düşünüyorum. Ama okumak lazım farklı olan şeyleri de, ne demişler farklı olan başarır.
Kitap bitti, kolay okunan insanı yormayan bir kitaptı. Dediğim gibi arada böyle kitapları okumakta fayda var, en azından kendimize bir es veriyoruz. Kitapta sevmediğim yazarın aralarda dikkat çekmeyeceğini düşünse de benim dikkatimi çeken hafif bir entelektüelim havası veren bir filmden, bir filmden falan bahsetmesiydi. Bu çok sakil kalmıştı. Ayrıca bölüm başlarında ki sözleri de okumayı hiç sevmem bu kitapta her bölümde paylaşılmıştı.
Belli bir grup insan arasında dönen hikaye pek de beklenmedik bir şekilde son buluyor. Zor başlayan hayatların toz pembe sona ermesi ile biten kitap size okuma rahatlığı vererek daha güçlü eserlere yol almanızı sağlayabilir. Keyifli okumalar...
Kitabın konusu gerçekten güzel. Yazarın hakkını yememek lazım. Ama beni sıkan tarafları oldu. Mesela olay Paris'te geçiyor. Yazar Paris'in bütün sokaklarını,eserlerini anlatmış. Bilgi verse yine tamam derim ama sürekli Fransızca isimler geçince çok boğuldum. Bunun gibi nice sebepler var, bu yüzden yarım bıraktım...
Kitaba başladığım ilk sayfalarda sarmadı kitap ve bıraksam mı acaba diye düşündüm fakat sonra devam ettim. Farklı bir anlatım tarzı var yazarın. İlk sayfalarda gazete haberlerini okuyoruz. Sonra bu haberlerde bahsedilen yazarın başından geçen olaylar anlatılıyor. Bu olaylar fantastik bir hal almaya başlıyor. Ne yalan söyleyeyim sonu hiç aklıma gelmemişti. Yani olayların bu şekilde bir açıklamasının olacağını düşünmemiştim. Herkese hitap etmeyebilir ancak sevdim ben kitabı.
Tuhaf ama güzel bir kitaptı.
Özellikle bölüm başlarındaki sözler kaliteli ve konuyla alakalıydı.
Keşke biraz da adı içeriğiyle uyumlu olsaydı...
Gulliaume Musso her kitabını hayranlıkla okuduğum bir yazar. Zekasına imrendiğim ender yazarlardan. Yoruma dahi gerek yok. Her kitabını okumanızı tavsiye ederim.
Üniversitede kütüphanede bulduğum bir kitaptı. Ben konusu, akıcılığı ve kıtap sonunda ters köşe yapmasıyla yazarı beğendim bu kitapta bir kaza sonrası değişen hayatları konu almış sonu beni şaşırtmıştı tavsiye ederim
Bu kitabı okumaya başladığımda çok enteresan bir yerden başladığını düşünmüştüm Hikaye olarak ortadan başladı ama kurgusu akıcılığı çok iyiydi kısa sürede bitirmiştim . Sonu biraz izlediğimiz filmler gibiydi ama yinede sona gelene kadar meraklanmıştım.Tavsiye ederim
Yazarın daha önce okuduğum meleğin çağrısı kitabı bu kitabından daha güzeldi.ama yinede heyecan dolu atmosferin eksilmediģi bir kitaptı.olaylar biraz karmaşık gibi görünsede okudukça kitaba biraz daha bağlanıyorsunuz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Guillaume Musso
Unvan:
Fransız Yazar
Doğum:
Antibes , Alpes-Maritimes, Fransa, 6 Haziran 1974
Guillaume Musso 1974 yılında doğdu. 2004 yılında yayımlanan Ya Sonra adlı kitabı filme de çekilen Guillaume Musso’nun Çünkü Seni Seviyorum ve Seni Bulmaya Geldim adlı romanları Doğan Kitap tarafından yayımlandı. Yazarın eserleri arasında Sauve-moi, Seras-tu là, Que Serais-je Sans Toi? sayılabilir.

Yazar istatistikleri

  • 17 okur beğendi.
  • 138 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 81 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.