Guillaume Musso

Guillaume Musso

Yazar
8.4/10
130 Kişi
·
340
Okunma
·
26
Beğeni
·
2.249
Gösterim
Adı:
Guillaume Musso
Unvan:
Fransız Yazar
Doğum:
Antibes , Alpes-Maritimes, Fransa, 6 Haziran 1974
Guillaume Musso 1974 yılında doğdu. 2004 yılında yayımlanan Ya Sonra adlı kitabı filme de çekilen Guillaume Musso’nun Çünkü Seni Seviyorum ve Seni Bulmaya Geldim adlı romanları Doğan Kitap tarafından yayımlandı. Yazarın eserleri arasında Sauve-moi, Seras-tu là, Que Serais-je Sans Toi? sayılabilir.
Amma sevgi sözlərlə, cümlələrlə göstərilmir ki... Sən sadəcə sevildiyini bilirsən, onu hiss edirsən, bu qədər...
Əgər bir şey olacaqsa, siz hər nə qədər həmin şeydən qaçmağa səy göstərsəniz də mütləq olacaqdır!
Əgər bir şey olmayacaqsa, siz hər nə qədər həmin şeyin olması üçün çalışsanız da olmayacaqdır!
Kitapları severim, çünkü her zaman oradadırlardır.
Öte yandan...
birbirlerini hayatları boyunca seven insanlar tanımıyorum.
232 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Bitişi görebilmek için yoğunluğumdan taviz vererek uykumdan 1 saat aldı, kitabı bitirmeyi başardım ancak bitirdiğim an keşke sonunu okumasaydım, Öyle bir kitaptan beklemeyeceğiniz basitlikte bağlanan olaylar ve bitsin artık diyebileceğiniz bir son var. Hatta sonunu okuduktan sonra hangisi gerçek, hangisi hayal, hangisi yalan karıştıracaksınız.
280 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Nedense yayıncılarla kitap türleri konusunda ters düşüyorum. Editörlerin gerilim diye etiketlediğini, ben tam ters köşe değerlendirebiliyorum. Musso’nun eseri de bunlardan biri. Polisiye soslu, dram. Tam sıralaması bire bir böyle olmasa da, genel zaman çizgisi “geçmiş/bugün - geçmiş/bugün” olarak biçimlenmiş çok zarif bir düğüm. Küçük hareketler, ince ayrıntılarla “insan insan” bir hikayesi var. Bilinçli tercihlerle gerçekleşmemiş örtülü suçların, yarın için nelerin tetikleyicisi olabileceğine dair zemin hazırlarken, insan ilişkilerinin (aile bireyleri, dost, sevgili vs) çeşitli safha ve sınavlarını, edebi göndermelerle yoğuruyor. Kitabın sonunda hem bir kaynakça, hem de epilog var, ki ben bunu çok severim. Tezahüratlarla mutlaka okunmalı, süperdi o bu şu demeyeceğim ama, kansız bir polisiye/dram (eser miktarda kan illa ki var, burada belirtmeye çalıştığım, işkence ve ayrıntılara varan durumların olmayışı) için yeterli çekiciliğe sahipti:) Bir iki yerde yazım hatasına denk geldim ama, tolere edilemez değildi. Keyifli okumalar dilerim.
336 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Musso'yla tanışma kitabım oldu, açıkcası bu kadar akıcı olacağını düşünmemiştim.. Kitabı elimden bırakamadım, kurgulanan olaylar o kadar enteresan ve sonunda öyle bir bağlandı ki, gerçekten bravo..
Yazarın çok daha iyi kitapları olduğunu bildiğim için ayrı heyecanlıyım :) kesinlikle şans verilmesi gereken bir yazar, fakat kitapları ülkemizde hiç edildi..
Hepsi farklı yayınevlerinden çıkıp, tekrar basılmadı.
Yurt dışında çok sevilen bir yazar, sahaflardan bulabilirseniz kaçırmayın
Guillaume Musso
318 syf.
·Beğendi·9/10
Fransa da polislik yapan Alice, bir sabah hiç tanımadığı bir yerde, boş bir bankın üstünde ve hiç tanımadığı bir adama kelepçelenmiş şekilde uyanıyor. Üzerindeki gömlek kanlı, avucunun içine bir numara yazılmış ve cebinde daha önce hiç görmediği bir silah var. Bir gün öncesine dair hatırladığı son şey kız arkadaşlarıyla eğlenmeye çıktığı. Peki onu buraya kim getirdi? Kelepçelendiliği adam kim? Bu duruma, yabancı oldukları bir şehire nasıl geldiler ve en önemlisi Neden? Bir yandan bu sorularla boğuşurken bir yandan da Alice’in geçmişine dönerek nasıl bu günlere geldiğini öğrenmeye çalışıyoruz...
318 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Ta daaaaaaa!! Yine ben ve yine bi kitapla karşınızdayım..
Bu seferki kitabımız yemin ediyorum çok deli biiişi!!
Yazarımız Guilluame Masso'yla Kağıt Kız kitabında tanışmış,tarzını çok beğenerek okumuştum ve şimdi ikinci kitaptan sonra diyorum kibi adam bir harika dostum!!" Tamam bu kadar yeter,gelelim kitaba dicem ama neresinden gelcem,nasıl anlatıcam bilemedim bi an..
Kitap psikolojik gerilim-cinayet olarak başlayıp sonrasında drama dönüp ordan da daha yumuş yumuş bi kıvama geliyor ama siz bunu kitabı kapatınca farkedip,"yuh ama yaaa,okuyoduk şurda di mi?"diye isyan ve hayal kırıklığı naraları atooorsunuz..
Alice ve Gabriel sizi azgın nehrin sularında raftinge boğuştururken birden kendinizi hızı hiç dinmeyecek bi rallide bulabilirsiniz ve aaaa bi bakmışsınız ormanda piknik!!(yok anasının gözü demeyin,valla öyle yani)
Düşünsenize,dün gece Paris'te arkadaşlarınızla bar bar dolaşırken sabah bi uyanıyorsunuz Central Park'ta,yanınızda hiç tanımadığınız bi adam,birbirinize kelepçelisiniz ve sizin üstünüz kan içinde..nasssıı yaniiiii di mi??(demiştim ama di mi? Alt üst edecek bu kitap sizi)
Kurgu,anlatım,olayların örgüsü,karakterler,dram dozu ve aksiyon süper işlenmiş..Le Figaro gazetesinin dediği gibi cidden aklınızdan çıkmayacak usta işi bir gerilim..yazarı takibe alıp peşinden ayrılmayın derim..
Ben size yeni bi kitap seçmeye gittim,dönücem..herkese iyi okumalar..
312 syf.
“Fırtınalı bir gecenin ortasında, sırılsıklam ve çırılçıplak, terasımda belirdi.
- Nerden çıktınız siz?
- Düştüm.
- Nereden düştünüz?
- Kitabınızdan düştüm. Hikâyenizden düştüm yani!”

Şimdi siz bir roman yazarı olsanız.
Elinizdeki kalem de bir gün artık yazmıyor olsa ve bir sabah evinizde depresyona girmişken , karşınızda birine benzetteğiniz ama tanımadığınız bir kişiyi görseniz....
O sizin daha önce yazdığınız bir romanın karakterlerinden biri olsa, hani şu sorumsuz olan ve hayatını günü gününe herkesle yaşayanlardan.
Ve o karakter size hesap sorsa? "Neden neden ,benim hakkımda bunca şeyi bana sormadan yazdın" dese?

İşte ben gerçekten çok hoş bir kitap okudum...
konusu böyle de güzel olan ve bol bol kitap kokan...

Yaşamın kendisinin de bizzat bir roman olmasıyla ilgili, sürükleyici ve etkileyici bir macera...
318 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Guillaume Musso ile bu kitapla tanışmış oldum. Yazım dili olarak sade, akıcı bir çırpıda bitiyor. Sayfaları çevirdikçe ee katil kim şu mu bu mu derken ters köşe bir son oldu diyebilirim. Psikolojik gerilim seviyorsanız tavsiye ederim. Yazarın diğer kitaplarını da araştırıp okumayı planlıyorum.
567 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Fransız yazar her kitabında olduğu gibi bu romanında’da kendini aşmış. Hikaye o kadar sürükleyici ki, kurgu o kadar güzel olmuş ki, iş yerinde mola saatimde, yolda ve hatta gece yarısı uykumdan kalkıp hikayenin devamını merak ettiğim için uykumdan fedakarlık edip okuyorum.

İki yabancı kişinin çarpışmasıyla ve birbirlerinin telefonlarını yanlışlıkla alıp farklı ülkelere gitmeleriyle hikaye başlıyor.

Cep telefonlardaki sır’lar..

Çok beğenip elinizden ayırmadan okumak isteyeceğiniz bir kitap. Bende direk fransızca kitabı olduğu için, çok kolay okudum.
318 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
son okuduğum polisiye, polisiyeden ziyade psikolojik gerilim kitabı olan bellek'e bayıldım. kelimenin tek anlamıyla muhteşem bir kitaptı. kitabın kahramanı dedektif alice schafer bir sabah belleğinde derin bir boşlukla, yaşadığı yerden (paris) binlerce kilometre uzakta new york'ta uyanır. üstelik kendisini gabriel olarak tanıtan yabancı bir adamın koluna kelepçeli haldedir. kitap ilerledikçe öyle dönemeçler oldu ki adeta yazar sizi muhteşem final için önceden uyarır gibiydi. mükemmel bir psikolojik gerilim. guillaume musso en az grange kadar başarılı bir fransız yazar.
318 syf.
·Beğendi·9/10
#yorum
#polisiyetutkunları ile her ay bir polisiye kitabımızda ben bu ay bu kitabı seçtim ve hiç pişman olmadım. Bir günde elinizden bırakmadan okuyabileceğiniz enfes bir konuydu. Heyecan, merak ve gizem hepsi bir arada ilerledi resmen. Sayfalar su gibi akarken her karakterden katil diye şüphe ettim. Ama sonunda çoğu psikolojik gerilim kitabında olduğu gibi beni ters köşe yaptı ve ben de buna bayılıyorum. Uzun zamandır bu kadar iyi bir kitap okumamıştım. Yazarın diğer kitabını da hemen listeme ekliyorum. Ne yazsa okurum dediklerimin arasında yerini aldı. Psikolojik gerilim severlere kesinlikle tavsiyemdir.
Puanım: 10/9
.
Dedektif Alice bir sabah hafızasında kocaman bir boşluk, evinden kilometrelerce uzakta ve bankta bir adama kelepçelenmiş vaziyette uyanıyor. Bluzunda kan lekeleri, elinde kendine ait olamayan bir silah. Oyun başlıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Guillaume Musso
Unvan:
Fransız Yazar
Doğum:
Antibes , Alpes-Maritimes, Fransa, 6 Haziran 1974
Guillaume Musso 1974 yılında doğdu. 2004 yılında yayımlanan Ya Sonra adlı kitabı filme de çekilen Guillaume Musso’nun Çünkü Seni Seviyorum ve Seni Bulmaya Geldim adlı romanları Doğan Kitap tarafından yayımlandı. Yazarın eserleri arasında Sauve-moi, Seras-tu là, Que Serais-je Sans Toi? sayılabilir.

Yazar istatistikleri

  • 26 okur beğendi.
  • 340 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 148 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.