Gyula Krúdy

Gyula Krúdy

Yazar
6.5/10
6 Kişi
·
22
Okunma
·
0
Beğeni
·
700
Gösterim
Adı:
Gyula Krúdy
Unvan:
Gazeteci,yazar
Doğum:
1878
Ölüm:
1933
Bu ülke için üzülüyorum. Şahsiyetsiz tiplerle, alçakların elinde oyuncak olmasına üzülüyorum. Yakında buralarda tek bir onurlu adam bile kalmayacak. Toplumda ve günlük yaşamdaki ahlâki çöküşü görmemek için kör olmak lazım.
Bütün cevapları kendimde ararım ben, hepsini. Yalnızca kendime inanırım ve başkalarının ne düşündüğüne zerre kadar değer vermem.
Kuralları ve kendi düzeni olan bir dünyayı hor görmekten başka bir şey talep etmeyen özgür göçebelerdi Çingeneler...
"Aman Tanrım! Kimi insanlar hayatında hiç hastalanmadan, kaza geçirmeden, talihsizlik görmeden yaşıyorlar. Bazen sırtlanlara yem oluyormuş gibi hissediyorum."
Yeni nesil, eskilere nazaran daha zayıf, daha sığ. Bu günlerde yaşlı olanlarda bile çınar gibi sağlam, sade bir hayat süren, dürüst ve fişek gibi bir örnek bulmak zor. Herkes karaktersizin önde gideni...
"Bir diğer gerçek ise kimsenin yeniden doğmaya cesareti yoktu. Her şeye en baştan başlamaya... Yeniden sevmeye, evlenmeye, hayat boyu sürecek planlar yapmaya..."
Gyula Krúdy
Sayfa 123 - 2. Baskı, Mayıs 2015, Aylak Adam Yayınları
299 syf.
·Puan vermedi
Kitap Ağacı Bursa Ailesi olarak bu ay Macar edebiyatından Gyula Krúdy’nin ‘Günebakan’ romanını okuduk. Genelde beğendiğim ve önermek istediğim kitapları paylaşıyorum. Bu kitap için öneride bulunamayacağım sanırım. Kitabın önsözünde ve arka kapağında vaadedilen şeyleri ne yazık ki bulamadım. Macar edebiyatı ile çok sıcak bir tanışma olmadı yani . Karakterle ilgili bilinçaltı tahlillerinin yer aldığı, gotik izlerin göründüğü ciddi bir aşk romanı okuyacağımı düşünürken, kendimi karmaşık ilişkiler ve dağınık bir anlatımın yer aldığı toplumsal eleştiri de dahil her şeyin kıyısından köşesinden tutulan ve aşk ile pek bir ilgisi olmayan bir kitabın içinde buldum. Önsözde yazarın anlatımına dair zaman kurgusunun olmadığından bahsedilmişti. Sanırım kitapla ilgili tek doğru tespit buydu. Yoğun bilinç akışı kullanılan romanlarda zaman kavramına pek önem vermem ama bu kitapta öyle bir durumda söz konusu olmayınca kendimi tuhaf bir zaman boşluğunda hissettim. Umarım Macar edebiyatından daha içime sinerek okuyacağım kitaplarla karşılaşarak bu hayal kırıklığını unuturum.
299 syf.
#gyulakrudy #günebakan #sunflower

Ocak ayında #kitapagacibursa ile Macar Edebiyatı’dan •Günebakan•ı okuduk. Kıyaslandığı yazarlar ya da kullandığı teknik (bilinç akışı) haliyle beklentiyi arttırdı fakat hayal kırıklığına uğradığımı itiraf etmeliyim. Bir daha asla okumam demiyorum ama uzun bir süre listemde olmayacağı kesin. .
Öncelikle kullanılan tekniği anlayamadım. Yoğun karakter analizleri, betimlemelerin çok fazla ve de uzun olması, karakterler arası diyaloğun az tutulması okumayı oldukça güçleştiren detaylar.
.
Sürdürülebilirliği sağlayan şeyler de yok değil elbet. Sanki bir rüya gibi kesik kesik olup bağlantının kopuşu, zaman zaman ürkütücü, bazen komik bazen erotik oluşu, kentsel gelişmişliğin içinde tutkuya ve hatta deliliğe varan duyguların hiç sezdirilmeden patlamaya hazır bir bomba gibi iliştirildiği bir dünyayı resmetmek farklı bir okuma tadı verdi. Bir de günebakan fikrini sevdim. Günebakan biz insanlarız aslında. Yaşam döngüsü içinde hep ışığı, güneşi arayan, yüzümüzü ona dönme ihtiyacını hisseden insanlar... .
Olaylar havada kalmış gibi geldi. Baştan sona bütünlüğü yakalayamadım. Başta merakla, yeni bir yazar okuyor olmanın şevkiyle okudum fakat ikinci yarıyı sırf bitirmiş olmak için okudum diyebilirim.
.
Etkilendiğini söylediği Woolf ve Joyce’dan biraz feyz almış olsa daha çekilebilir bir süreç olabilirdi bu benim için. Bir de Macaristan’ın Proust’u denmiş kendisine. Onun diline göre daha lirik bir dili var. İkinci bir şans vermem demiyorum ama tavsiye eder miyim? İşte bunu iki kez düşünürüm.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gyula Krúdy
Unvan:
Gazeteci,yazar
Doğum:
1878
Ölüm:
1933

Yazar istatistikleri

  • 22 okur okudu.
  • 20 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.