Günebakan

0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
786 gösterim
Gyula Krúdy, modern edebiyatın mihenk taşları arasına girebilmiş büyüleyici eseri Günebakanda, bizleri Budapeşte sokaklarında, kırsallarında ve tavernalarında dolaştırır. Zarif bir yaşam sürdürme arzusunun insanı deliliğe ve tutkunun derinliklerine nasıl sürüklediğini anlatırken; genç Evelinein şehir yaşamını terk edip umutsuz aşkı Kálmán'dan uzaklaşmak için taşraya yerleşmesini, Evelinein aşkıyla yanıp tutuşan Hayalperest Álmos'un melankolisini ve sıradışı bir kadın olan Bayan Maszkerádi'nin ziyaretlerini çarpıcı bir biçem ve kurgu ile gözler önüne serer. Krúdy, imge-yoğun ve gizli anlamlarla örülü bir dile; arzunun değişken doğasını ve renklerini olağanüstü bir şekilde yansıtabilen ender yazarlardandır. Günebakan, Krúdy'nin dünyasına mükemmel bir örnek teşkil ederken; Robert Walser, Bruno Schulz, Joseph Roth, Marcel Proust ve James Joyce gibi dâhilerin arasında gösterilir.


"Krúdy ve Günebakan'ı Avrupai hayal gücünün tozlu tavan arasında mutlu bir şeyler bulmak gibi. Sıradışı bir şekilde kaleme alınmış ve silik hayallerle dolu..."
-The Hungarian Dergisi-

"Krúdy'nin edebi gücü ve mükemmelliği, geçmişin bir tahlili gibi... Edebiyat dünyasında hayal edileni gerçeğe aktarabilen nadir isimlerden biri... Birkaç kelimeyle bile insanoğlunun zalimliğini, tabiatını, umutsuzluğu ve kadın erkek ilişkilerini özetleyen bir yazar."
-Sándor Márai-

"Gyula Krúdy... Macaristan'ın Proustu."
-Charles Champlin, The New York Tımes-

"Krúdy hayali insanlardan, hayali olaylardan, rüyaları andıran yerlerden bahsediyor, ama kişilerinin ve yerlerinin özü gerçekliğiyle insanı şaşırtıyor, zihnimizde yankılanıyor, bizi tam kalbimizden vuruyor."
-John Lu kacs , The New Yorker-

"Gyula Krúdy'nin lanetli şairler, kader mahkûmu aristokratlar, rüyaları andıran bir erotizme bürünmüş ev sahibeleri ve köylü, kaba toprak ağaları gibi zekâ ışıltısı saçan, açıkça pastoral olmakta inat eden, modası geçmiş, yarı efsanevi kahramanları kusursuz bir yüzyıl sonu sanatı; art nouveaunun nesir hali."
-W. L. Webb-
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  299
 • ISBN:
  6054849062
 • Çeviri:
  Sevgi Demir
 • Yayınevi:
  Aylak Adam
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

ELİF KÖSE 
25 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Herkes, idrak edebileceği fikirleri barındırır. Yeni fikirlere açık olanlara bu kadar sinirlenmemelisiniz.

Günebakan, Gyula Krúdy (Sayfa 207)Günebakan, Gyula Krúdy (Sayfa 207)
ELİF KÖSE 
25 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...çıplak ayaklarıyla bastığında toprak, çiftçilerle asillerin topuklarını ayırt etmeden kabulleniyordu.

Günebakan, Gyula Krúdy (Sayfa 248)Günebakan, Gyula Krúdy (Sayfa 248)