Halim Bahadır

Halim Bahadır

Yazar
7.1/10
65 Kişi
·
226
Okunma
·
8
Beğeni
·
2419
Gösterim
Adı:
Halim Bahadır
Unvan:
Yazar
Doğum:
Trabzon/tonya, 1958
1958 yılında; Trabzon'un Tonya ilçesinde, doğdu. İlk ve orta öğrenimini Trabzon'da tamamladı. İstanbul'da Marmara Üniversitesi İleti*şim Fakültesi'ni bitirdi ve gazeteci olarak çalışmaya başladı. Onbeş yıl kadar, gazeteciliğin hemen her aşamasın*da, çalıştı. Bahadır; sekiz yıl önce Posta Gazetesi'nde, köşe yazıları yazmaya başladı. Sıradan insan*ların açmazlarını, öfkelerini, korkularını yalın bir dille ele aldı. Sokaktaki insanın hayat karşısındaki mücadelelerini, yazdı.

eserleri
tutunuş
büyüme sakın küçük kız
hangi sarhoşluklar bıçakladı yalnızlığımı
hey aşk seni hiç aldatmadım
gördüm,Dokundum.. ve sevdim
Yaşlı Adam Genç Kadın Gençlik Aşısı mı?
Planı hiç yapılmamış kaçışlardı aslında küçük kız, kanayan kentlerin birinden diğerine yaptığın yolculukların. Yoksa sen de, aynı anda her yere yağmaya kalkan şaşkın bulutlar gibi miydin sevgili küçük kız?
“Kadın kadının kurdudur bilirsin” dedi, “ayrıca bir kadına sadece mutluluk yetmez. Onun mutluluğu bir başka kadının dramı üzerine kurulursa harika olur!”
"Bir şeyi terketmek istiyorsanız her şeyi terk etmek zorunda kalıyordunuz bazen. O bir şeye ait en küçük bir kırıntıyı dahi alıp götürürseniz, tam olarak terk etmiş sayılmazsınız. O küçük kırıntı bile hatırlatır size her şeyi."
Ancak uyum sorunlarımız vardı. Keskin devrimcilerdik ne de olsa. Düzenin çarkları arasında sıradan işler yapacak adamlar değildik.
Tam olarak bir kural mı bu bilmiyorum. Ama ne yaşadığın daha doğrusu hayatı nasıl algıladığın birazda yaşadığın yere ve kahramanı olduğun olaylara bağlıdır.
207 syf.
·3/10
Tek sayfalık kısa denemelerden oluşan bir kitap. Yazarın köşe yazılarının kitap hali. Kitabın tanıtımında Büyüme Sakın Küçük Kız"ın sayfalarını çevirdikçe, bu ülkenin kentlerine yolculuklara çıkacaksınız. Bir yazı dağ başlarında vurulup düşen bir delikanlıya götürecek sizi. İçiniz acıyacak. Bir yazıda içinizdeki katille yüzleşirken birkaç sayfa sonra ölüme meydan oku yan bir aşka tanıklık edeceksiniz. Bir öyküde su katılmamış bir yalnızlığı yaşayacak, bir başkasında kendi içinize doğru yürüyüşe geçeceksiniz Acılarıyla, özlemleriyle, aşklarıyla, yalnızlıklarıyla, hüzünleriyle, savrulmalarıyla, çocukluklarıyla, korkularıyla, iç çatışmalarıyla bizim insanımızı bulacaksınız akıp giden satırlarda yazsa da ben pek başarılı bulamadım. Yazarın başka bir kitabını daha okumuştum. hoşuma gitmişti ancak bu kitapta aynı tadı yakalayamadım.
160 syf.
·Beğendi·9/10
Neden bu kadar az okunduğunu anlayamadım açıkçası. Bunun sebebini reklamının yapılmamış olmasına ve yazarın çok bilindik biri olmamasına bağladım. Anne ve babamdan kalan kitapların arasında okumadığım neler var diye bakınırken elime geçen bu kitabı ilk görüşümde adını bile hiç duymamıştım. Buna rağmen açıklaması dikkatimi çekti, ne olursa olsun hiçbir kitaba önyargıyla yaklaşmayacağıma söz verdiğim için kitabın da kısa olmasının verdiği gazla başladım okumaya. Az okunsun çok okunsun, sebep her ne olursa olsun bu kitapta yazanların doğru, anlamlı ve etkileyici olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Yazarın diğer kitaplarına da bakmayı düşünüyorum.
Kızlar ve babalarını ele alan kısa hikayelerden oluşan bu kitap her hikayesinde bir babanın kızının hayatında ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu bir kez daha göstermiş oldu bana. Bir baba kızının hayatını omuzları üstünde taşıyan bir kahraman da olabiliyor ayakları altına alan bir hayvan da. Ve her şey ailede bitiyor. Kendi babasıyla doyasıya vakit geçirmiş ve ondan alabileceği tüm sevgiyi almış bütün hayatı boyunca da babası tarafından koruyup kollan bir kız çocuğu olarak büyük bir eminlikle söyleyebilirim ki; babasından yeterli ilgi, sevgi ve şefkati göremeyen kızlar ileriki hayatlarında tanıdıkları ilk aptal erkeğe aşık oluyorlar. Bu yüzden bu kadar tatsız, saçma ve büyük sorunların süregeldiği ilişkilere tanıklık ediyoruz. Bu yaşam koşullarında büyüyen ve hayatına devam eden insanlar, kadınlar evliliklerinde de başarısız olup ortaya kendileri gibi dengesiz ve sevgisiz büyüyen çocuklar bırakıyorlar.
Bu kitapla beraber bir kez daha görmüş oldum ki her şeyin başı sevgi... Aile içindeki şefkat, güven ve sevgi. Başka bir şey değil.
Lütfen çocuklarınızı bilhassa kız çocuklarınızı mükemmel bir eğitim ve sevgiyle yetiştirin bir kız çocuğunun babasından alabileceği en güzel şey koşulsuz sevgidir. Çünkü baba sevgisi bir kız için güvendir, sevinçtir, her şeydir...
224 syf.
·2 günde·6/10
Aldatılan bir adamın ruhsal durumunu anlatan bir kitap.İsim karmaşası yok.Kafanızı yormadan akıcı dümdüz bir anlatımı var ve çabuk bitiyor.Sonlara doğru yaptığı durum değerlendirmesini de azıcık daha kısa tutsaymış bana göre tavsiye edilebilecek kitapların arasına girermiş.
176 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kitap yaşlı erkeklerin genç kadınlarla yaptığı evliliklerdeki sorunlara değiniyor. Yaşlı erkeklerin psikolojilerini anlatıyor. Konusu olarak yaşlı yazara aşık olan genç hayranın karşısında, yaşlı yazarın korkularını anlatıyor. Kitabı beğendim mi? Okumayan biri bir şey kaybeder mi? Sanmıyorum. Beğendiğimi söyleyemem.
192 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Alıntılar: #29035635 #29035705 #29035967 #29036063 #29036175 #29039347 #29039481 #29039560 #29039831 #29040113 #29040631

Gece ya da gündüz farketmez; sokakta yürürken, pencereden ya da balkondan bakarken, otobüste, dolmuşta,takside, parkta, gezide, iş yerinde ya da eğlenirken... çevrenizdeki ya da yanınızdaki insanları gözlemlediğiniz olmuştur belki. İlk önce dış görünüşünü, oradan çıkarımlarınızla da ruhunu,kişiliğini,yaşantısını,yaşadıklarını...anlamaya çalışmışsınızdır belki de. Evet, anlamaya çalışmak.

O kişi ya da kişiler size uyumlu kişiler olmayabilir,yadırgadığınız çoğu özelliği olabilir ancak, anlamaya çalışmak; sizden başka insanların da yaşadığını,sizinkilerden başka dertlerin de var olduğunu... hatırlamanızı sağlar.Daha farkında biri, daha duyarlı biri olursunuz. Ama tabi gözlem sonuçlarınızı hissederek düşünürseniz...

Böyle kitaplar da hazırda gözlemlenmiş olan insanları anlamanızı sağlar. Ama tabi yazılanları hissederek okur ve düşünürseniz.

Halim Bahadır'ın bu kitabı kendi otobiyografisi sanırım. Öykü kitabı olarak lanse ediliyor.Ancak öykü gibi değil, sanki günlük gibi, hatıra defteri gibi.O sıcaklığı veriyor. 17 farklı konudan oluşuyor ama her konudaki karakter aynı kişi: Bir gazetede köşe yazarı ve adı Halim Bahadır.

Köşe yazılarındaki konuları; hayat, insan, dertler, sorunlar... Hem köşe yazılarında hem de günlük hayatında okurlarına, çevresindeki insanlara moral veriyor, akıl veriyor, sorunlarını çözmek için çabalıyor. Ancak terzi misali kendi sorunlarını çözemiyor.

Tutunduruyor ama tutunamıyor.Halim Bahadır,hali harap bir bahadır.

En sevdiğim bölümler: At Kılı Muhabbeti,
Aşk Öğretmeni Genç Kadın, Kumasının Mezarını Her Cuma Bastonla Döverdi Halam, Sersemlik Kariyerimde Duvarların Da Katkısı Vardır.

*Kitabın dili ve öykülerdeki konular herkese hitap eder tarzda değil.Argo kelimeler,içki,sex gibi konular bolca. Bilginize.

Tutunmanız dileğiyle...
176 syf.
·3 günde·6/10
Yaşlı Adam Genç Kadın; orta yaşa gelmiş her erkeğin yaşadığı "ben hala gencim" düşüncesi ve bunu da genç kadınlarla birlikte olarak kanıtlama çabasıdır. Her olgun erkek, genç kadınlarla birlikte olmak ister. Çünkü bu, olgun erkeğin hala eskisi gibi cinsellik yaşayabildiğini gösterir. Bir nevi yaşlılığa meydan okumaktır genç kadınla sevgili olmak! Kitabın konusu; mutsuz bir hayat süren genç kız, okuduğu bir kitabın yazarından etkilenir. Ve ona ulaşmak için her yolu dener. Yazarda kendini bulur. Çünkü baba sevgisi görmemiştir. Ergenlik döneminde tacizlerle, travmalarla boğuşmuştur. Aradığı sevgiyi yazarda bulacağını hissetmiştir. Ve bulmuştur da. Ama bu sevgi nereye kadar sürecektir? Yaşlı Adam Genç Kadın kitabı bu birlikteliği çarpıcı betimlemeleriyle anlatmıştır.
Aldatılan bir erkegin yaşama tutunuşunu yaşadığı zorluklarını tükenişini ve yaşadığı depresyonun ne kadar işler acısı bir durum oldugunu dile getiren bir hayat...
207 syf.
·27 günde·Puan vermedi
Rüzgarın yanına kendi rüzgarını ekleyip hayatın bütün acılarına,hüzünlerine ,salaşlıklarına yelken açan yazarın kısa,yorucu olmayan bazılarının altı çizilesi cümleler ile hayata dair kalemine gelen yazılardan oluşan bir kitap.
Ruhu ,serseri olanlar için ışıltılı bir cazibesi var.
224 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Yaşadığımız coğrafya üzerinde ruhumuza işleyen yaşam iklimleri ışığında kadın erkek ilişkileri şemsiyesi altında aldatılan bir erkeğin duygu durumlarını tüm çıplaklığıyla perdesiz şekilde ortaya koyan bir kitap. Okunası.

Yazarın biyografisi

Adı:
Halim Bahadır
Unvan:
Yazar
Doğum:
Trabzon/tonya, 1958
1958 yılında; Trabzon'un Tonya ilçesinde, doğdu. İlk ve orta öğrenimini Trabzon'da tamamladı. İstanbul'da Marmara Üniversitesi İleti*şim Fakültesi'ni bitirdi ve gazeteci olarak çalışmaya başladı. Onbeş yıl kadar, gazeteciliğin hemen her aşamasın*da, çalıştı. Bahadır; sekiz yıl önce Posta Gazetesi'nde, köşe yazıları yazmaya başladı. Sıradan insan*ların açmazlarını, öfkelerini, korkularını yalın bir dille ele aldı. Sokaktaki insanın hayat karşısındaki mücadelelerini, yazdı.

eserleri
tutunuş
büyüme sakın küçük kız
hangi sarhoşluklar bıçakladı yalnızlığımı
hey aşk seni hiç aldatmadım
gördüm,Dokundum.. ve sevdim
Yaşlı Adam Genç Kadın Gençlik Aşısı mı?

Yazar istatistikleri

  • 8 okur beğendi.
  • 226 okur okudu.
  • 65 okur okuyacak.