Halit Çil

Halit Çil

Yazar
7.6/10
35 Kişi
·
111
Okunma
·
8
Beğeni
·
1059
Gösterim
Adı:
Halit Çil
Unvan:
Yazar
Doğum:
Zonguldak
Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinin Kızılbel köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokulu İnebolu’da, liseyi Keçiören Çevre Sağlığı Meslek Lisesi’nde bitirdi. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesine kayıt yaptırdı. Hem Sağlık Bakanlığı mensubu olarak çalışıp, hem de okuyarak fakülteyi bitirdikten sonra, aynı üniversitede yüksek lisans ve doktora çalışmalarını
İslam Tarihi alanında tamamladı.

Uzun yıllar Dost FM’de ve devamında Dost TV’de ağırlıklı olarak çocuklara ve gençlere hitaben sohbet ve yarışma programları hazırlayıp sundu. Halen televizyon için çeşitli program çalışmaları devam etmekte olan yazar, evli ve iki çocuk babasıdır.
Dünya üzerindeki Müslümanların vaziyetini düşündüğümde ilk sorum hep şu olur: Acaba hak ettiğimiz kaderi mi yaşıyoruz, acaba vaziyetimiz ve mağlubiyetlerimiz konusunda daima başkaları mı suçlu? Eğer biz suçluysak -ki ben öyle olduğu kanaatindeyim- yapmamız gereken neyi yapmadık, yahut yapmamamız gereken neyi yaptık? Bana göre bunlar, bizim imrenilmeyecek vaziyetimizle ilgili iki kaçınılmaz sorudur.
Halit Çil
Sayfa 145 - Timaş Yayınları
160 syf.
Merhaba
Timaş Yayınları'ndan çıkan, Aliya İzzetbegoviç hakkında, kendi sözlerine bol bol yer veren, genel bir izlenim edinmenize vesile olacak bir inceleme/araştırma kitabını tanıtmak istedim.
Dr Halit Çil, bu kitabında Aliya İzzetbegoviç'in yaşamını iki açıdan ele alıyor. Birincisi kendisinin bilge yönü. Bu kısımda Aliya İzzetbegoviç'in İslam ve ahlak anlayışı, entelektüelliği, insan merkezliliği gibi yönleri ele alınmış. Kitabın sevdiğim yönlerinden birisi bu anlatım kuru kuruya yapılmamış, Aliya İzzetbegoviç'in yazdığı kitaplardan bol bol alıntı yapılmış.
Bu kısımda sizinle paylaşmak istediğim yeni bir kavramla tanıştım: Proaktivite
İnsanın yeryüzünün halifesi olma ve büyük emaneti sahiplenme misyonunu ifade eden proaktivite kavramının özet ifadesi; insiyatifi ele alarak sorumluluğu üstlenme.
Aliya'nın bu yönüne de değinilmiş eserde.
İkinci kısımsa ise kendisinin liderliği ve bu başlık altında öne çıkan yönleri var. Vizyonu, siyaset ahlakı, adaleti, hoşgörüsü, cesareti, umudu ve ilhamı.
Aliya İzzetbegoviç de bir insan. Her düşüncesine katılmayabilirsiniz keza benim katılmadığım fikirleri de var. Ancak bana çok çok şey öğretti kendisinin yaşamı.
Geçen yıl yazdığı otobiyografi olan Tarihe Tanıklığım kitabını okumuştum. Benim için okuması güç bir kitaptı. İçerisinde röportajlar, mülakatlar,bildiriler, konferanslar, mektuplat vs var. Yaklaşık 750 sayfaydı diye hatırlıyorum. Eğer kendisine dair bir okuma yapmak isterseniz Dr Halit Çil'in bu kitabını öne alabilirsiniz. Ben otobiyografiyi okumadan önce bu kitap çıkmış olsaydı kesinlikle öyle yapardım :)
Kitap hakkındaki olumsuz görüşüm ise incelemeye az yer verilmiş olması. Daha yoğun bir inceleme beklentisi ile okuduğum için bu yönü beni tatmin etmedi.
Umarım faydalı olmuştur. Bereketli okumalar
Aliya İzzet Begoviç'in orta avrupada başlayan bagimsizlik savasınin muhtesem anlatimi ve bagimsizlik mücadelesi ile geçmiş bir hayatı ve bu hayat hikayesi de muhteşem
160 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Tarihin muhtelif dönemlerinde, insanlık bunalmınm yaşandığı zamanlarda, insanlığın bir nebze nefes almasnı sağlayan diri nefesli insanlar gelmiş, ölmeye yüz tutmuş kalpleri yeniden uyandırmışlardır. Modern zamanlarım diri nefesli insanlarından biridir Aliya İzzetbegovic. 1970 li yılların totaliter rejimli Yugoslavya'sında Genç Müslümanlar Hareketi ile başlayan insanlık mücadelesi, İslam Deklarasyonu'nu yayınlamasıyla yeni ve diriltici bir işık
saçmaya başlamış, Bosna'nın bağımsızlık mücadelesine yön veren bilge liderlikle doruk noktasına ulaşmıştır.
Dr. Halit Çil, İslam dünyasında öne çıkan liderlere dair çalışmalarına Aliya Izzetbegoviç le devam ediyor. Yazar, Aliya İzzetbegoviç'in teorik zeminini yasladığı "bilgelik" ve siyasi liderliğinin temelindeki "özgürlük" vurgusunu bütünleyen bakışının altını çiziyor. Özgür ve Bilge Lider Aliya İzetbegovic, Islam dünyasının ihtiyaç duyduğu "Bilge Kral" modelinin çağdaş bir temsilini sunuyor.
160 syf.
·Beğendi·9/10
Şu zamana kadar okuduğum en harika kitaplardan biri, her sayfası altı çizilmiş cümlelerle dolu ve bazı cümleleri okurken mest olup ne kadar doğru olduğunu düşündüm. Hatta bazı beğendiğim cümleleri sizlerle de paylaşmıştım.
Mutlaka herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum, okuduğumuz kitapların en çok bize fayda verenleri ve hayatımızda iz bırakanları bizim için daha önemli
Kitapçı da yolunuz düşerse bir göz atın derim...
"Kişi ülkesinden niçin vazgeçemez? Bunu yapamayız, çünkü mezarları beraberimizde götüremeyiz; babalarımız ve dedelerimizin mezarları köklerimizdir. Köklerinden koparılan bitki yaşayamaz."
160 syf.
·Puan vermedi
Aliya Izzetbegoviç in hayatını anlattığını düşünerek okumaya başladığım kitap, daha çok kendisine ait alıntıları içeriyor. Bir derleme; fakat kompozisyon oluşturularak onun bilgelik, liderlik yönünü önpalana çıkarmış bir derleme. Seçilen sözlerle Aliya Izzetbegoviç in Avrupali bir Müslüman olarak kendini tanımlaması ve aksiyon adamlığı yönü vurgulanmış. Kitabın Aliya Izzetbegoviç hakkında okunacak diğer kitaplardan ve kendi yazdığı kitaplardan önce okunması bir hazırlık niteliğinde olabilir. Tavsiyedir.
160 syf.
·2 günde·2/10
Çok merak ettiğim liderlerden biri olan Aliya İzzetbegoviç için bu kitabı almıştım ancak tam bir hayal kırıklığı oldu bende. Kitap yazma işi bu kadar basitleştirilmemeli. Kitabın içeriğinin %95’i Aliya İzzetbegoviç’in kitaplarından olduğu gibi alıntı yapılarak konulmuş. %4’ü başka yerlerden alıntı yapılmış. Yazarın sadece %1’lik bir katkısı var. Gerçekten büyük bir yıkım. Bu kitabın bende tek olumlu yönü Aliya İzzetbegoviç’in kitaplarını okuma hissi uyandırması başka bir artı yönü olmadı. Kesinlikle tavsiye etmiyorum.
160 syf.
·10 günde·1/10
Aliya İzzetbegoviç'in hayatının anlatıldığını düşündüğüm bu kitap tam bir hayal kırıklığı! Sayfa sayısı 160 olan bu kitabın yarısı belki de yarısından daha fazlası Aliya İzzetbegoviç'in kitaplarından alıntılarla dolu.
Kitap imla hatalarından geçilmiyor. Alıntı yapılan yerler Google Translate'ten çevirisi yapılıp doğrudan yazılmış gibi. Kesinlikle akıcı bir dil yok.
Kitabın 3. baskısı olmasına rağmen hala daha imla hataları var, bunu ve bunun gibi bir çok hatayı göremeyen editörler Timaş'ta nasıl çalışabiliyor ben hayret ediyorum.
Timaş kalitesini giderek aşağılara çekiyor ve bu gerçekten üzücü!
336 syf.
·Beğendi·9/10
Hakikaten Ömer’ini arayan bir zamandayız. Evet Hz. Ömer (ra) gibi olmak zordur ama onu adaletin timsali yapan değerler 1400 yıldır var lakin Ömer olmaya ve öyle bir sistem inşa etmeye neferler lazım. Halit Çil’in bu akademik çalışması hakikaten kıymetli bir eserdir. O dönemde yaptığı sosyal reformlar ve her alanda bunu başarabilmek muazzam bir başarıdır. Aslında kaynak Kur’an ve Sünnet-i Seniyye olunca elbette kolaylaşır. Rabbim bizlere de onların yolunda yürümeyi ve onlara benzemeyi nasip etsin.

Yazarın biyografisi

Adı:
Halit Çil
Unvan:
Yazar
Doğum:
Zonguldak
Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinin Kızılbel köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokulu İnebolu’da, liseyi Keçiören Çevre Sağlığı Meslek Lisesi’nde bitirdi. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesine kayıt yaptırdı. Hem Sağlık Bakanlığı mensubu olarak çalışıp, hem de okuyarak fakülteyi bitirdikten sonra, aynı üniversitede yüksek lisans ve doktora çalışmalarını
İslam Tarihi alanında tamamladı.

Uzun yıllar Dost FM’de ve devamında Dost TV’de ağırlıklı olarak çocuklara ve gençlere hitaben sohbet ve yarışma programları hazırlayıp sundu. Halen televizyon için çeşitli program çalışmaları devam etmekte olan yazar, evli ve iki çocuk babasıdır.

Yazar istatistikleri

  • 8 okur beğendi.
  • 111 okur okudu.
  • 12 okur okuyor.
  • 105 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.