Hasan Çifci

Hasan Çifci

Yazar
7.0/10
9 Kişi
·
22
Okunma
·
1
Beğeni
·
903
Gösterim
Adı:
Hasan Çifci
Unvan:
Yazar
ABD'de 2012 yılında yapılan bir tatbikatta konvansiyonel savaş siber harekatla desteklendiğinde, düşmanın sistemlerini etkili bir şekilde kullanmasının ve istihbarat elde etmesinin %40 oranında azaldığı ifade edilmiştir.
Edward Snowden tarafından teyit edilen 10 adımlık ABD gizli siber stratejisi:
....
Madde 3;
Google, Gmail, Facebook, Twitter gibi kişisel bilgilerin girildiği, insanlarla iletişime geçilen siteleri destekle. Buradaki verileri otomatik olarak, ülke, dil ve kelime bazında grupla ve arşivle. Zamanı geldiğinde herhangi bir kişinin lehinde veya aleyhinde kullanabilirsin.
...
Madde 10;
Ülkemizin çıkarları her türlü strateji, politika ve uluslararası hukuk kurallarının üzerindedir. Siber alanda saldırı veya misilleme yaparken bunu sakın unutma!
2009 yılında Kanadalı uzmanlar, Çin'in çeşitli ülkelere ait elçiliklerdeki bilgisayarlara yerleştirdiği GhostNet isimli karmaşık bir yazılım keşfettiler. Bu yazılım, kullanıcının haberi olmadan bilgisayarın kamerasını ve mikrofonunu açıp Çin'deki bir sunucuya görüntü ve sesleri gizlice göndermekteydi.
The Washington Post gazetesine göre, NSA( ABD Milli Güvenlik Teşkilatı) günde 1,7 milyar e-posta, telefon konuşması ve diğer iletişimi yakalıyor ve kaydediyor.
2003 yılında ABD Irak'ı işgal etmeden önce, Irak'ın kapalı devre bilgisayar ağına sızarak Irak Savunma Bakanlığı e-posta sistemi üzerinden binlerce Iraklı subaya, savaşa girmeden teslim olmalarını teşvik eden e-posta mesajları göndermiştir. Birçok Iraklı subayın bu mesaja uyarak silahlarını bir kenara bıraktıkları ileri sürülmektedir.
Güçlü devlet iseniz, sizi durduracak bir hukuk kuralı yoktur; tüm kuralları istediğiniz gibi yorumlar, yorumlatır ve uygularsınız. Çünkü uluslararası hukuk kurallarının müeyyidelerini yerine getirecek güçlü bir otorite bulunmamakta ve güçlü devletlerin uluslararası hukuka riayeti zor kullanarak sağlanamamaktadır.
The Washington Post gazetesine göre(2013), NSA(National Security Agency) günde 1,7 milyar e-posta, telefon konuşması ve diğer iletişimi yakalıyor ve kaydediyor. Bu bilgileri de 70 farklı veritabanında sınıflandırıyor.
443 syf.
·Puan vermedi
Hacker Kelimesini Duyunca Aklımızda Oluşan Sosyal Medya Hesaplarına Saldırı Gibi Küçük Eylemler Geliyor Ama Siber Savaşlar Dünyamızın Bir Gerçeği Ve Bu Saldırılar Ülkelere Milyarlarca Dolar Zarar Verdirebilecek Boyutta Bu Tabiki Devletler Kendi Siber Koruma Yapısını Kurmak Zorunda Kitapta Bu Sanal Yapının Nasıl Ölçebileceğimiz Hangi Noktalarda Hangi Yapıların Olduğunu Güzel Bir Biçimde Betimlemiş
443 syf.
·6 günde·7/10 puan
Basıldığı yıllarda "siber savaş" lügatimizde henüz çok yeniydi. Bu konulara ilgi duyanlar için bir başucu kitabı olabilir. Çok fazla teknik detaya girmeden akıcı bir dille yazılmış.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hasan Çifci
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 22 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 24 okur okuyacak.