Hayati Bice

Hayati Bice

YazarDerleyen
9.2/10
31 Kişi
·
76
Okunma
·
14
Beğeni
·
570
Gösterim
Adı:
Hayati Bice
Unvan:
Türk Doktor, Yazar
Doğum:
Tokat, Türkiye, 1 Mart 1959
1 Mart 1959 tarihinde Tokat’ta dünyaya geldi.

Aslen Kafkasya Karaçay Türkleri’ndendir.

İlköğrenimini Tokat İbn-i Kemal İlkokulu’nda yaptı. Lise öğrenimini Tokat Turhal Lisesi’nde tamamladı. 1976 yılında tıp öğrenimine başladığı Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 1982 yılında bitirdi. Yine Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği’nde 1985 yılında başladığı uzmanlık eğitimini tamamladı ve 27.12.1989 tarihinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldu.

Askerlik görevini Uzman Hekim olarak Denizli Askeri Hastanesi’nde tamamladıktan sonra çeşitli kurumlarda Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Hekim olarak görev yaptı. 2001 yılı başından bu yana T.C. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndaki kamu görevine devam etmektedir.

Evli ve 3 çocuk babasıdır.
Eğer dinin sosyal hayatta, tasavvufun Türk tarihinde ifa ettiği görevi ve Türk insanına verdiği coşkulu aşk ve cihad ruhu doğru analiz edilmezse; " ılımlı İslâm " adıyla üretilen ' hormonlu müslümanlık modeli' 'nin etkin olması kaçınılmaz bir sonuçtur.
Ne mutlu Türk Milletine!..
Ne bakımdan?
Allah Resulünün mukaddes hâs ismini, sırf o isme duyduğu sonsuz saygıdan ötürü hafif bir değişikliğe uğratıp “Mehmed” yapan, böylece İslâm ülkelerinden hiçbirinin eremediği bir ruh iffeti gösteren duygu inceliği bakımından…
Bu bakımdan ne mutlu Türk Milletine!..”
Ciğer pür-derd ü dil pür-hûn ü cân sermest ü nâ-pervâ
Rehem dûrest ü merkeb leng ü der-sermâye-i sevdâ

(Ciğer dert ile dolmuş, gönül kana bulanmış, can ise sarhoş ve korku bilmez
Yolum uzun, bineğim topal, varım yoğum başımdaki sevda, bitmez tükenmez)
Ezelden kulu olmakla şereflendiğim ve insan olarak yaratılmakla ebede kadar kereminden nasibdâr olduğum Allah ile arama giremezsiniz beyler…
Aybüke
Aybüke Pîr-i Türkistan Hoca Ahmed Yesevî ve Hikmetleri'ni inceledi.
464 syf.
Hayati hocanın yine gençliğe ders diye hazırladığı bir kitabı. Kalemini gençliği kazanmaya, doğruyu öğretmeye adamış bir adam. Allah ondan iki cihanda da razı olsun.
Bu kitapla Pîr-i Türkistan Hoca Ahmed Yesevî'nin tarihini ve Menkıbevî Hayatını bize, zamane gençlerine zevkli, okuması keyifli olsun diye rivayetler, menkıbeler, hayat dersleriyle anlatmış. Duyduğunu, dinlediğini yazıya dökmüş. Tarihin aslî geçmişini bugüne zamanına uygun hâle getirmiş. Emeğine sağlık, kalemine sağlık..

Bu kitap hakkında bir ortam konuşmasında içinde geçen bu soru da kendimi bulup okumaya karar vermiştim.
"Küreselleşen dünyanın bunalımlı insanları için tasavvufî geleneğin sunduğu pratik çözüm yolları var mı?"
Evet, kitabın içerisinde bu soruya cevap bulacaksınız. Bir bu cevapla değil hayatınızda yaptığınız şeylerde dikkatinizi çekmeyen bazı detayları fark edeceksiniz. Yani çeki düzen verdirecek hayatınıza..
Velhasılı Pîr-i Türkistan Hoca Ahmed Yesevî'yi, Yesevî yolunu, Türk-İslâm Coğrafyasının dününü öğrenmekle bırakmıyor hayatınıza bir düstur ekliyor.

Ahmed Yesevî Külliyesi, sessiz duvarlarından, görkemli kubbelerinden yükselen bir çağrı ile dünya'nın bütün Türklerini Ahmed Yesevî'yi anlamağa ve Yesevîce yaşamağa davet etmektedir. Ahmed Yesevî külliyesinden bütün Türk yurtlarına yayılan Yesevî'lik bilinci gelecekte de Türk Dünyasının manevî birliğini oluşturma misyonuna yeni boyutlar katılarak devam edecektir.
Hz. Ali evlâdı Pîr-i Türkistan Hoca Ahmed Yesevî'ye ve onun gelmiş geçmiş tüm silsilesine Rahmet Olsun.

" İcazet bir kişiye, hizmet bin kişiye..."
320 syf.
·7 günde·10/10
Anlatılması zor duygular içindeyim.
Kitabı okurken içime dolan hisler bitince tüm bedenimi sardı. Parçalara ayırdı yaralı gönlümü.
Ah, benim yetim kalmış topraklarım! Düşman elinde sıkılan, abdestsiz ayaklarla ezilen soydaşlarım. Doğruları haykırdığı için hor görülen hayatlarının baharında koparılan çiçeklerim...
Şimdi bir parçam Doğu Türkistan, bir parçam Kerkük benim. Bir parçam ağlarken yaşananlara bir parçam Ahmed Yesevî hazretlerinin türbesinde dua ediyor... Tüm Türk dünyası, müslüman âlemi için...
376 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Kitabın ismine ilk bakıldığında sanki sadece siyasi bir kitap gibi algılanabilir. Ama öyle değil o kadar farklı noktalara değinmiş, öyle çok olayı incelemiş ki hayran kalmamak elde değil.
Zengin bir kaynak dökümünün yanı sıra değindiği ve önerdiği kitaplara da değinmeden geçemeyeceğim. Öyle ki ondan fazla kitap ekledim okuma listeme bir o kadar da okuduğum kitaplar vardı bahsi geçen.
Dr. Hayati Bice'nin anılarına yer verdiği bölümleri çok severek okudum.
İçeriğinden biraz bahsetmek gerekirse;
Türk- İslâm ilişkisine ve İslamiyet'in Türk milletinin yapısına çok uygun olduğuna uzun uzun yer vermiş. Ülkücü gençliğin İslamiyetten uzak olmaması gerektiği, inançsız bir davanın olamayacağı benim çıkarımım oldu.
Dikkatimi çeken bir diğer nokta ise gençleri sosyal medyada, internet ortamında aktif olmaya çağırması oldu. Haber akışının dağılımı oluşturulan algı operasyonları Dr. Hayati Bice'nin çok haklı olduğunu zaten kanıtlıyor.
Kitapta dikkat çeken diğer ifade ise Pantürkizm. Gerçekleşme ümidi olmasa bile savunulmalı en azından kalplerden ve hafızalardan silinmemeli demek istemiş sanki.

İnşallah daha çok okuyucuya ulaşır. İyi okumalar.
520 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10
Ahmed Yesevi’nin söylediği “hikmet” adlı şiirleri bir araya getiren Türk tasavvuf edebiyatının bilinen en eski örneklerini içeren kitaptır.

Genel olarak dervişlik hakkında övgülerden bu dünyadan şikayetten cennet ve cehennem tasvirlerinden, peygamberin hayatından ve mucizelerinden bahsedilir. Dini ve ahlaki öğütler veren şiirlere de yer vermiştir. Hece ölçüsü olarak 4+3 ve 4+4+4 kullanılmıştır. Bu yapıtın ortaya çıkmasından bir süre sonra; İslamiyet göçebe Türk toplulukları arasında yayılmaya başlamıştır. Ahmet Yesevi’nin görüşleri Anadolu gizemciliğinin (tasavvuf) temelini oluşturur. Tasavvuf kültürünün temeli bu yapıttadır. Yunus Emre’nin, Hacı Bektaş Veli, Haci Bayram Veli gibi mutasavvıfların düşüncelerinin kaynağı bu yapıttır.
%15 (77/520)
·7/10
Ahmed Yesevi bizler için büyük bir âlim ama hikmetlerinin bazı yerleri çok güzel maalesef çeviri olunca ana dilindeki tadı vermiyor.. Ve kitap akmıyor. O yüzden yarım bıraktım.
Öncelikle kitabı hala okuyorum arkadaşlar fakat ben bu kitabın okudum bitti deyip rafa kaldırılacak bir eser olmadığını düşünüyorum yani yıllarca okuyorsunuz (: Bu eser hakkında inceleme yazısı yazmak ne kadar doğru olur bilmiyorum yani en azından ben kendimde o hakkı görmedim diyeyim, ve susayım. Kitabı okuyanlar anlamıştır duygu ve düşüncemi, okumayanlar ise okuyunca anlayacaktır (:
''Ya İlahım, aşkını salıp aşık et,
Yarın mahşerde aşıkları Allah yorar.
Aşık olsan, ey talib, minnet çek,
Yarın mahşerde aşıkları Allah yorar.''
520 syf.
·12 günde·Beğendi·9/10
sen azadlık beratını versen kolay Rahmet derya katre damlasa, halim handan Feyzu fütuh dola versen canım kurban Günahımdan sana ağlayarak geldim ben işte HİKMET 152...
376 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Ülkücü hareketin içinden bir isim olan Dr. Hayati Bice, Ülkücü Hareket hakkında ortaya koyduğu düşünceleri, dile getirdiği eleştirileri sağlam bir zemine oturtma gayretini sergilemiş; ortaya attığı orijinal tezlerin altını doldurmaya çalışmıştır. Akademik bir eser olmamasına rağmen, yerinde kullanılan dipnotlar esere akademik bir hava kazandırmış, konuyu derinlemesine incelemek isteyen okur için ufuk açıcı bir nitelik vermiştir. Milliyetçi aydınlar, bugüne kadar Pantürkizm kavramından daha ziyade “Turan” kavramına atıfta bulunurken, yazarın ‘Pantürkizm’i vurgulaması ilginçtir. Dr. Bice’nin bu kitabı ile ülkücülük ötesinde milliyetçilik literatürüne ciddi bir katkıda bulunduğunu düşünüyorum.
320 syf.
·Beğendi·9/10
“Türkistan Rüyası’’ kitabı, Dr. Hayati Bice’nin
hayatındaki önemli gelişme ve olayların
roman tadında kaleme alındığı bir eserdir.
Ancak, kitapta anlatılan olaylar,
sadece tasavvufa meraklı bir doktorun hatıratını
teşkil eden gündelik olayları içermez.
Komünizm sonrası Türkistan Cumhuriyetleri’nin durumu,
Ahmed Yesevi Üniversitesi'nin kuruluş süreci,
Türk yurtlarında misyonerlik faaliyetleri, Kerkük Türkmenlerinin dramı, Doğu Türkistan’daki asimilasyon, Yesevîlik yolu,
tasavvufun günümüzde nasıl yaşanacağı konusunda bilgiler,
yaşayan Allah dostlarından tavsiyeler gibi bir çok konu
yaşanmış olaylar etrafında anlatılır.
Otobiyografik bir roman olan "Türkistan Rüyası’’nda yazar,
“Dr. Oğuz Karaçay” olarak, müstear adı ile okurla buluşur.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hayati Bice
Unvan:
Türk Doktor, Yazar
Doğum:
Tokat, Türkiye, 1 Mart 1959
1 Mart 1959 tarihinde Tokat’ta dünyaya geldi.

Aslen Kafkasya Karaçay Türkleri’ndendir.

İlköğrenimini Tokat İbn-i Kemal İlkokulu’nda yaptı. Lise öğrenimini Tokat Turhal Lisesi’nde tamamladı. 1976 yılında tıp öğrenimine başladığı Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 1982 yılında bitirdi. Yine Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği’nde 1985 yılında başladığı uzmanlık eğitimini tamamladı ve 27.12.1989 tarihinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldu.

Askerlik görevini Uzman Hekim olarak Denizli Askeri Hastanesi’nde tamamladıktan sonra çeşitli kurumlarda Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Hekim olarak görev yaptı. 2001 yılı başından bu yana T.C. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndaki kamu görevine devam etmektedir.

Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Yazar istatistikleri

  • 14 okur beğendi.
  • 76 okur okudu.
  • 17 okur okuyor.
  • 101 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.