Helen Fielding

Helen Fielding

Yazar
6.9/10
71 Kişi
·
404
Okunma
·
10
Beğeni
·
1.554
Gösterim
Adı:
Helen Fielding
Unvan:
İngiliz roman ve senaryo yazarı
Doğum:
Morley, 1958
İngiliz roman ve senaryo yazarıdır. En bilinen işi, 30'larında yalnız yaşayan ve yaşamına değer ve aşk katmak isteyen bir kadın olan Bridget Jones hayali karakterini yarattığı roman ve bu romanlardan uyarlaranan filmlerdir.
Gerçekten paniğe kapılmaya ve bir yandan da bir dramın merkezinde olmaktan hoşlanmaya başlıyorum.
"Hayır, sadece..." Tam inşaatçı diyecektim ki Gary'nin alınmasını istemediğim için son anda lafı değiştirip, "Gary, Magda'nın arkadaşı," dedim.
Çok popüler olduğu zamanlarda okumuştum. Eğlenmiştim sanırım. Aklımdan hiç çıkmayan bir de cümlesi vardır. " asla topuklu ayakkabılar üzerinde uzaklara bakarak havalı havalı yürüyen kızlardan olamayacağım." İşin komik tarafı topuklu ayakkabı tüm kadınlarda tam da bu hissi yaratır :D
Okuduğum diğer bridget joneslar gibi bu kitabını da bayılarak okudum. Bence aşk her seye rağmen bu dünyadaki en güzel şey. Aşkla dolu daha nice kitaplara diyerek bir kitabımı daha rafa kaldırıyorum.
Bugün biraz da can sıkıntısıyla artık bu kitabı bitirmeliyim diyerek başlayıp bitirdim.
Evet karşınız da neredeyse herkesin bildiği bir günlük olan hatta filmleri de çekilen Bridget Jones'un Günlüğü. Açıkçası bu kitapla ilgili ne söylemeliyim bilemiyorum çünkü pek sevemedim. Sevmediğim kitapları anlatmak her zaman daha zor olmuştur. Öncelikle Bridget Jones Filmlerinden tanıdığım ve çok sevdiğim neredeyse aileden biri dediğim bir karakter. Bridget'ı artık kendi cümleleriyle görmek istediğim için almıştım kitabını. Aslında film ve kitap arasında genel olarak çok büyük farklar yok. Ben kitabı daha düz yazı şeklinde hayal ederken tam bir günlük şeklinde çıktı ve bu biraz sıkıcı geldi bana ama gene de olaylar ve olayları değerlendirme şeklinde her zamanki gibi harikaydı. Bilmiyorum ilk önce filmi izlememiş olsam belki daha çok etkilenirdim ama yine de fena değildi. Okuyup okumamak konusunu size bırakıyorum. Açıkçası önerecek kadar çok sevemedim.
Kitap eğlenceliydi. Okurken baya keyif aldım; ama iyi insanların, hep tek kalemde harcanmasına sinir oluyorum. Hayatımızın içerisinde de durum hep böyle malesef.
Bridget Jones’un ilk kitabını çok eğlenerek ve severek okumuştum. Ara vermeden devam kitabını okudum. Yine eğlenceli yine komik olaylarla birkaç günlüğüne kafamı dağıttım, mutlu oldum. Sizin de amacınız buysa bu seriyi öneririm. Yalnız Mr. Darcy’nin filmlerde daha âşık olunası olduğunu söylemem lazım.
Aslında ben Artemis Yayınlarının bastığı kitabı okumuştum ama sitenin çoklu edisyon özelliği olmadığı için bu kitaba -ve diğer okuduğum kitaplara- yazmam gerekiyor. Ayrıca Artemis Yayınevi kadar işi yarım yamalak yapan bir yayın evi daha görmedim. Hayır arkadaşım, madem bir kitap serisini basacaksın neden sadece bir kitabını basıyorsun insafsız?! Aynı durumu Mark Gatiss'in yazdığı Vezüv Kulübü içinde geçerli. En azından bu kitabın basımı yine bulunuyor. Vezüv Kulübü'nün sadece birinci basımı oldu ve onuda hiç bir yerde bulamıyorum! (Ki Mark Gatiss'in yazdığı bu seri yanlış hatırlamıyorsam üç kitaptan oluşuyor.)

Sitemimi ettikten sonra incelemeye gelirsek; belki bu söylediğime çok kızacaksınız ama ben önce filmini izlemiştim. (Aslında ikinci filmini izlemiştim. Bu kitabın filmi bile değil. :D Colin Firth'i ilk görüşümdür de. :) ) Ama kitaptan haberim bile yoktu. İnternet'te araştırınca buldum. Fırsatım olunca da aldım.

Kitap beni çok sardı. Ayrıca filminde etkisi olsa gerek Bridget Jones'u çok severim. Yani ne bileyim, çok samimi, çok içten...

Başından söylüyorum, eğer kafa dağıtmak istiyorsanız, biraz da gülmek ve sadece sürükleyici bir kitap arıyorsanız Bridget Jones'un serisi bu konuda iyidir. Diğer serilerini alıp okumak istiyorum ama tabii Artemis'in yarım yamalak işleri yüzünden Pegasus'un basımlarını alıp okuyacağım.

Bu arada Bay Darcy gibi burada da Mark Darcy var. Hehehe. :D Helen Fielding'in de bir Gurur ve Önyargı hayranı olduğunu hepimiz biliyoruz. (Şaşırdık mı? Hayır.) Kitap bana kalırsa Gurur ve Önyargı'nın modern parodisi. Tabii burada her ne kadar filmde karakteri canlandıran Hugh Grant etkisi olsa da ben yine Mark Darcy diyeceğim. Ah Austen, bunu bize neden yaptın?

Dipnot: Artemis Yayınevi, buraları okuyorsun, biliyorum. O Vezüv Kulübü'nün ikinci basımı çıkacak, ona göre!
Filmini izleyip sevememiştim, acaba kitabı hakkında ne düşüneceğim diye kütüphaneden alıp okumuştum zamanında.
Kitap akıcı, zaten basit cümlelerle yazılmış; edebi bir yanı yok. Konu aşk hayatında umduğunu bulamayan, yaşı geldiği halde evlenememiş bir kadının günlüğü çerçevesinde ilerliyor. Her günün başındaki kilo verme hedefleri ve buna uyup uymama, sigara içme ve alkol alma durumlarını kaydetme komik olmuş. Onun dışında basit bir konu, romantik-komedi tadında.

Ama büyük bir eleştirim var, ki okurken rahatsız olmuştum. Yazar Türkiye ve Türkler hakkında yapayanlış bilgilere sahip ve araştırmadan bunları kitabında kullanmaktan da kaçınmamış. Yazar ne mi diyor Türkiye hakkında; mesela develerle filan geziyormuşuz. Kadınların dışarı çıkması da yasakmış, pencereler ardında izliyormuşuz dünyayı. Türkiye ile Arabistan'ı karıştır, yanlış bilgi ve donanıma sahip ol; sonra da bunu araştırmadan gel kitabına yaz. Tek bir yerde de değil iki yerde filan geçiyordu bu mevzu. Kitabı 3 sene önce filan okumuştum, o yüzden tam cümleleri hatırlamıyorum; ama böyle şeylerdi işte.

Elinize geçerse bir yerlerden okuyabilirsiniz. Ama basit bir konusu ve anlatımı var, çerezlik bir kitap. Para verip almanızı tavsiye etmem.
Serinin 2. kitabı. 30 yaşta olan ve evlenmemiş bayan okuyucu kitlesine hitap edebilecek türden. Gene eğlenceli, gene heyecanlı, gene içsel konuşmalarla zaman zaman kendinizi bulabileceğiniz bir kitap; ama ilk kitabı kesinlikle daha güzeldi.
Çok popüler olduğu zamanlarda okumuş ama açıkcası kafam karışarak bitirmiştim.İlk kitabı beğenmiştim ama ne yazık ki ikinci kitap için düşüncelerim hiç de güzel değil. Ne hikaye çok harikaydı ne de anlatım. Sanırım harika olan tek şey kilolu bir kadının bile 2 adam tarafından çekici bulunabileceğiydi.
Okuduğum dönemde oldukça keyif aldığım bir kitaptı. Eğlenceli, komik, kolay okunur olduğunu söyleyebilirim. Yabancı bir kültüre ait bir kadının penceresinden anlatılan olaylar zinciri olmasına rağmen kendimden çok şey bulmuştum...
Kocan kadar konuş filmini izleyince bu kitabı hatırladım.
20 li yaşlarının sonlarını sürenlere okumalarını tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Helen Fielding
Unvan:
İngiliz roman ve senaryo yazarı
Doğum:
Morley, 1958
İngiliz roman ve senaryo yazarıdır. En bilinen işi, 30'larında yalnız yaşayan ve yaşamına değer ve aşk katmak isteyen bir kadın olan Bridget Jones hayali karakterini yarattığı roman ve bu romanlardan uyarlaranan filmlerdir.

Yazar istatistikleri

  • 10 okur beğendi.
  • 404 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 92 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.