Henry Kissinger

Henry Kissinger

Yazar
8.6/10
48 Kişi
·
112
Okunma
·
18
Beğeni
·
2.701
Gösterim
Adı:
Henry Kissinger
Unvan:
Diplomat,Siyaset Bilimci
Doğum:
27 Mayıs 1923, Fürth
Dr. Henry Alfred Kissinger

Babası Louis Kissinger (1887-1982) bir öğretmendi. Annesi Paula (Stern) Kissinger (1901-1998) bir ev kadınıydı. Kissinger bir kardeşi (Walter Kissinger) vardı. Soyadı olan Kissinger onun büyük-büyük-büyükbabası Meyer Lob tarafından 1817 yılında kabul edilmiştir. Bir genç olarak, zamanında ülkenin en iyi takımlarından biri olan SpVgg Greuther Fürth'ün genç takımında oynadı. 1938 yılında Nazi zulmünden kaçan ailesi New York'a taşındı. Kissinger, orada Alman Yahudi göçmen topluluğunun bir parçası olarak üst Manhattan Washington Heights bölümünde liseye gitti. George Washington Yüksek Okulu'nda ilk yıl sonra, gece okula başladı ve gün boyunca bir tıraş fırçası fabrikasında çalıştı. Lise sonrasında, Kissinger muhasebe eğitimi için New York City Kolejine girdi.

Harvard Üniversitesi öğretim üyesi olduktan sonra 1969 - 1975 yılları arasında başkanın ulusal güvenlik danışmanı, 1973 - 1977 yıllarında ise ABD'nin 56. dışişleri bakanı olarak görev yapmıştır. Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyet Rusya arasındaki yumuşama politikasını geliştirmiş, bunun sonucunda 1972 yılında SALT I antlaşması imzalanmıştır. Aynı yıl Amerika Birleşik Devletleri ve Çin Halk Cumhuriyeti arasında ilk resmî ilişkileri kurmuştur. Amerika Birleşik Devletleri'nin 1969 - 1970 yılarındaKamboçya'yı bombalamasını desteklemesine karşın, Vietnam sorununu çözüme götürmedeki üstün katkılarından dolayı 1973 yılında Nobel Barış Ödülü'ne lâyık görülmüştür. Mekik Diplomasisi yöntemiyle 1979 yılındaİsrail ile Mısır arasında da diplomatik ilişki kurulmasına katkıda bulunmuştur.
" Zaferi egemenlik kurmakta değil, özgürlüğün meyvelerini paylaşmakta arayın. "
Henry Kissinger
Sayfa 358 - Boyner Yayınları
Herhangi bir dünya düzeninin sürdürülebilmesi için , onun yalnızca liderler değil, vatandaşlar tarafindan da adil olarak kabul edilmesi gerekir.
Henry Kissinger
Sayfa 19 - Boyner Yayınları
Fatih Sultan Mehmet' in onbeşinci yüzyılda erken bir çok-kutupluluk modeli uygulayan İtalyan kent devletlerine örgütlediği gibi " Siz 20 devletsiniz, kendi aranızda anlaşmazlık içindesiniz ... Dünyada tek bir imparatorluk, tek bir inanç ve tek egemenlik olmalıdır."
Henry Kissinger
Sayfa 16 - Boyner Yayınları
Çin binlerce yıl boyunca hasımlarını silah gücüyle yenmeye çalışmaktan çok ayartmayı ve akıllarını çelmeyi amaçlamıştı. Han Haneda' nından ( IO 206- IS 220) bir bakan analizine göre kabilelerle başa çıkmak üzere " beş yem" önermistir.

Gözlerini baştan çıkarmak için süslü giysiler ve arabalar vermek ; ,ağızlarını baştan çıkarmak için güzel yiyecekler vermek; kulaklarını baştan çıkartmak için müzik ve kadın vermek; iştahlarini kabartmak için azemetli binalar , tahıl ambarları ve köleler vermek ... ve teslim olmaya gelenlerin , akıllarını başlarından almak için de onurlarına imparatorun bizzat şarap ve yiyecek sunduğu imparatorluk resepsiyonu vermek. Bunlar " beş yem" olarak adlandırılabilir.
Henry Kissinger
Sayfa 237 - Boyner Yayınları
Bir ulusun kendi gücüyle koruyamadiğı bir şey, uluslararası toplum tarafından da korunamaz
"Çünkü sonuçta, bir liderin bir fark yaratıp yaratmadığını belirleyen şey şöhret değil, gerçekliktir."
Henry Kissinger
Sayfa 128 - Türkiye Iş Bankası Kültür Yayınları
"...Çarlar rejimi, Avrupa'da delice bir iştahla yuttuğu Batı azınlıklarının yarattığı hazımsızlıktan çökmüştür."
"İnsan ölümsüzdür, günahlarından kurtuluşu öbür dünyadadır,"..."Devletin ise ölümsüzlüğü yoktur,kurtuluşu ya şimdidedir,ya hiçbir zaman."
Henry Kissinger
Sayfa 34 - Boyner Yayınları
Çevremizde , bölgemizde ve dünyamızda neler olup bittiğini anlatan kaynak niteliğin de bir kitap ve bizim ülkemiz için önemli kaynak olduğunu düşünüyorum. Kitabin yazarı Amerikanın siyasetçilerinden olduğundan doğal olarak olaylara Amerikan penceresinden bakıyor. Okuyamayı düşünen tüm kitapseverlere tavsiye ediyorum.
856 syf.
·266 günde·Puan vermedi
Dünya tarihine savaşlar kadar diplomatlar da yön vermiştir. Amerikan dış politikasına ve diplomasisine yön veren kişi olarak bilinen Kissenger belki de günümüz dünyasında yaşadığımız her olayın perde arkasındaki kişi sayılabilir.Uluslararası arenayı geçmişten bugüne takip etmek isteyenlerin okuyabileceği bir kitap...
856 syf.
·Beğendi·9/10
Henry kissinger -diplomasi


Acikcasi kitaba baslarken baya tereddutluydum.henry kissinger kendisi hakkinda ck asiri malumat sahibi olmasamda nezdimde hos intibasi olan biri degil.bu kadar sayfa yalan dolan okunur mu demistim kendi kendime ama kitabi bitirirken vayy bee dedim.kitap 1600 lerdeki 30 yil savaslarindan baslayip 90 li yillara kadar olan diplomasi tarihini genel olarak onemli tarihsel olaylar ve bunlarin amerikan siyaseti ile bagi ekseninde anlatmis.avrupa diplomasi kulturunun temellerinin izi surulurken yasanan her savasla ya da diplomatik krizle birlikte o temeler de sorgulanmis.kitapta cokca gecen amerikan siyasetinin ne kadar ahlaki temeler uzerine kurulu oldugu,amerikanin dunyaya hediye ettigi degerler bahsi insani acikca irrite etsede bu da amerikan diplomasisinin kendini algilayis biçimini anlama yonunden iyiydi.tabi kitapta gecen bir cok konu icin objektif bir fikre sahip olmak adina baska okumalarda yapmak gerek.ornegin vietnam savasi ile ilgili bolumler gercegin sadece kucuk ve carpitilmis bir halini anlatiyordu bence.tabi henry kissingerin nixon doneminde disisleri bakani ve vietnam savasinin bas aktorlerinden biri oldugu dusunulurse bu cok da anlasilmaz bir sey degil.kitapta anti demokratik oldugu icin pinochetin ya da filipinlerdeki marcos rejiminin iktidardan devrilmesi icin el altindan yapilanlar anlatilirken yine pinochetin en basta darbe yapmasinda bizzat henry amcanin nasil etkin bir rolu oldugu es gecilmis.kizil khmerlerin yaptigi soykirimdaki amerikan payi ise gunahimizi aldilar minvalinde ici bos sozlerle gecistirilmis.kitapta benim siyasetten en tiksindigim durumlardan biri de hitlerden kesinlikle daha az cani olmayan ve ikinci dunya savaşı baslarinda hitlerle ittifak halinde olan stalinin savas sonrasi adeta odullendirilmesi.daha sonralari cekoslovakya ve macaristana olanlar.kitabi kisaca ozetleyen cumle ise benim icin su oldu “ diplomasi dunyasinda dolu bir tabanca hukuki bilgiden daha gucludur“ iyi okumalar
856 syf.
·Beğendi·10/10
bence okudugum en muazzam kitaplardan biri,hem yasamis hem disisleri bakanligi yapmis kissinger 20.yy da gerceklesen olaylarin bircogunu icyuzuyle bizlere sunuyor. 2.dunya savasindan vitnama, pearl harbourdan gorbacovun perestroyka sina kadar herseyi aciklamis 20yy anlamak ivin okunmasi gereken bir kitap
856 syf.
·Puan vermedi
Kissinger, “Uluslararası ilişkiler = anarşik ortamda gerçekleşen diplomasi ve strateji, dolayısıyla devletlerin karlarını maksimize etmesi ve güvenliklerini sağlamarı en önemli amaçlarıdır“ savının (realist okul) en güçlü temsilcilerinden ve uygulayıcılarındandır. Yani hem Machiavelli hem Prensin kendisidir. Bu açıdan hem tarihselliği hem de teorik arka planı birleştirerek büyük güç politikasını ortaya koymaktadır.
448 syf.
·Beğendi·10/10
Dünya düzeni İle ilgili yazılmış en iyi kitaplardan birisi diye bilirim. Dili gayet akıcı. En önemli özelliği dünya siyasetini sadece Avrupa merkezli olarak görmemesidir. Avrupa, İslam coğrafyası, Osmanlı, İran, Çin ve ABD ayrı ayrı irdelenmiştir. Bunun yanında kitap bölümlerden oluşması da ayrı bir akıcılık katmıştır. Diğer yandan kendisinin aktif siyasetin içindeki tecrübelerini de hissediyorsunuz. Eleştirilecek tek yanı modern sistemin başlangıcını vestfalya barışı ile başlatmış olmasıdır. Keyifle okunacak ve okunması gereken bir kitap olarak görüyorum.
448 syf.
·37 günde·Beğendi·10/10
Kitabı bitirmek yaklaşık bir ayımı aldı, malumunuz iş güç..

Öncelikle ABD dış siyasetinin, Roosevelt ve Nixon ile ne derece değişmiş ve hangi yöne eğilim göstermiş olduğunu bariz bir şekilde göz önüne koyuyor. Vesfalya devlet ve uluslar sisteminin, ne şartlarda ve nasıl bir konsülde kurulduğunu, nasıl ve nasıl işlememesi gerektiğini belirten bir kitap. Ayrıca ABD'nin Sovyet-Rus, Çin , Japonya, İran ve daha nice devleti, uluslararası arenaya nasıl soktuğunu ve kendini oyununu nasıl dayattığı bir propaganda şeklinde anlatıyor. Yer yer, Asya ve civarı için çok çeşitli bilgiler vererek insana ''bunu bilmiyordum'' dedirtiyor.

Kısacası, genel olarak, Amerikanın sağa sola nasıl bir demokrasi götürdüğünü ve bu demokrasiyi götürürken izlediğ yolları öğrenebilirsiniz. Karşı devrimlerin adamı olan Henry Kissenger'ın bu zorlama propagandasını ve yer yer övmeye çalışıp, eline yüzüne bulaştırdığı bu kitabı mutlaka ve mutlaka okumalısınız.
856 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Abd nin karakutusu olarak nitelendirilen Henry Kissinger tarihsel yorumları ile bizi abd nin ve Avrupa nın dış politikasında çok önemli izlenimler kazandırıyor. Tarihsel ve siyasi bakış açısı ile her okura hitap eden, siyaset bilimi okuyan kişiler içinse okunması öncelikli kitaplar arasında. Akıcı ve duru anlatımı olması ayrı güzel.
448 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Tek dünya düzeni arayışlarından bahsederek, bir de bizimkini görün bakalım insancıklar temalı kitaptır... Okumak gerekir...

Hayatta hiç bir şeyin raslantı sanılmaması gerekir...
856 syf.
·10/10
Bu kitap hala dünya siyasetine yön veren politikacıların izlediği yolun planıdır.Kissinger uluslararası politikada izlenmesi gereken yolu dile getiriyor.Tek dünya devleti projesininde kilometre taşlarından biri.

Yazarın biyografisi

Adı:
Henry Kissinger
Unvan:
Diplomat,Siyaset Bilimci
Doğum:
27 Mayıs 1923, Fürth
Dr. Henry Alfred Kissinger

Babası Louis Kissinger (1887-1982) bir öğretmendi. Annesi Paula (Stern) Kissinger (1901-1998) bir ev kadınıydı. Kissinger bir kardeşi (Walter Kissinger) vardı. Soyadı olan Kissinger onun büyük-büyük-büyükbabası Meyer Lob tarafından 1817 yılında kabul edilmiştir. Bir genç olarak, zamanında ülkenin en iyi takımlarından biri olan SpVgg Greuther Fürth'ün genç takımında oynadı. 1938 yılında Nazi zulmünden kaçan ailesi New York'a taşındı. Kissinger, orada Alman Yahudi göçmen topluluğunun bir parçası olarak üst Manhattan Washington Heights bölümünde liseye gitti. George Washington Yüksek Okulu'nda ilk yıl sonra, gece okula başladı ve gün boyunca bir tıraş fırçası fabrikasında çalıştı. Lise sonrasında, Kissinger muhasebe eğitimi için New York City Kolejine girdi.

Harvard Üniversitesi öğretim üyesi olduktan sonra 1969 - 1975 yılları arasında başkanın ulusal güvenlik danışmanı, 1973 - 1977 yıllarında ise ABD'nin 56. dışişleri bakanı olarak görev yapmıştır. Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyet Rusya arasındaki yumuşama politikasını geliştirmiş, bunun sonucunda 1972 yılında SALT I antlaşması imzalanmıştır. Aynı yıl Amerika Birleşik Devletleri ve Çin Halk Cumhuriyeti arasında ilk resmî ilişkileri kurmuştur. Amerika Birleşik Devletleri'nin 1969 - 1970 yılarındaKamboçya'yı bombalamasını desteklemesine karşın, Vietnam sorununu çözüme götürmedeki üstün katkılarından dolayı 1973 yılında Nobel Barış Ödülü'ne lâyık görülmüştür. Mekik Diplomasisi yöntemiyle 1979 yılındaİsrail ile Mısır arasında da diplomatik ilişki kurulmasına katkıda bulunmuştur.

Yazar istatistikleri

  • 18 okur beğendi.
  • 112 okur okudu.
  • 12 okur okuyor.
  • 197 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.