İdris Tüzün

İdris Tüzün

Yazar
9.2/10
140 Kişi
·
375
Okunma
·
36
Beğeni
·
1.626
Gösterim
Adı:
İdris Tüzün
Unvan:
İlahiyatçı , Yazar.
"O burhanın manevi şahsiyetine bak: Yeryüzü bir mescid, Mekke bir mihrap, Medine bir minber, o apaçık burhan [delil] olan Peygamberimiz aleyhissalâtü vesselâm bütün ehl-i imana imam, bütün insanlara hatip, bütün enbiyaya reis, bütün evliyâya seyyid, bütün enbiya ve evliyâdan mürekkep bir zikir halkasının başkanı (ser zakiri)dir."
"Bir kitap, kâtipsiz; bir ev, ustasız; bir köy, muhtarsız olmaz." Kitabın yazılması, evin inşası ve köyün idaresi ister istemez ilim,irade ve kudret sahibi kimseleri iktiza eder. Kainat kitabı, kendisini yazan; dünya sarayı ise, onu inşa eden ilim, irade ve kudret sahibi bir zatı iktiza eder, gerektirir. Aksi halde bu kadar mükemmel olan kâinat ve dünya ortaya çıkmazdı. Keza bir idareci olmasaydı canlılar ordusundaki harika düzen de karmaşaya dönerdi.
Okullarda imtihanlar yapılır. İmtihandan maksat çalışkan talebeyle, tembel talebeyi birbirinden ayırmaktır. Eğer imtihan yapılmazsa, çalışkanla, tembeli birbirinden ayırt etmek mümkün olmaz. Aynı zamanda çalışkanlar da tembelleşirler. Cenab-ı Hak bu dünyada bizi şeytanla imtihan ederek, kim kendi rızasını tercih edecek, kim şeytana uyacak onları orta- ya çıkarmaktadır. Eğer şeytan olmazsa, Hz. Ebu Bekir (ra)'la, Ebu Cehil'i birbirinden ayırt edemeyiz. İmtihanla hayırlılar, şerlilerden ayrılır. Mükafatı hak edenle, cezayı hak eden ortaya çıkar.
"İnsan sudan, havadan, ışıktan, yediği, içtiği şeylerden nasıl lezzet alıyorsa, melekler de Allah'ın emrini yerine getirmekten, zikirden, tesbihden, ibadet ve marifetten, Allah'a olan muhabbetlerinden öyle lezzet alırlar. Çünkü onlar nurdan yaratıldıkları için, gıdalarına nur kâfidir. Hatta nura yakın olan güzel, hoş kokular onların bir nevi gıdalarıdır ki, ondan hoşlanıyorlar."
Kur'ân kâinattan getirdiği delillerle kendi davasını ispât ettiği gibi, Risâle-i Nûr'da, Kur'ânî hakikatlerî ele alıken aynı metodu uygular...
İdris Tüzün
Sayfa 28 - Süeda... Fahrettin Razî, Tefsîr-i Kebir Tercümesi, Akçağ y. c. 2, s. 84.
295 syf.
·10/10 puan
بسم الله الرحمن الرحيم°

~ SPOİLLER İÇERİR!..

• İslâmi bilgiler, sadece öğrenmek için bilmek değil yaşayıp yaşatmakla mükellefîz... İslam bilgilerini öğretmek için öğrenmek, bildirmek için bilmek, aktarmak için belgeler gerektir...
^^^^

•Kılıç ancak toprakları fethetmiştir. Kalpleri fethedense daima İslâm'ın hâkikati olmuştur!..

° Hakikati bilmek için sağlam kaynak gerektir, hizmetî meseleler barındıran eser hakikat yolundaki mevzûatları güzel kelâmlarla anlatabilen eser dünyevî hayata aldanmamak için çizilen yolları bizlere aydınlatan bir rehber hükmünde...°

∆ Yüreğinize şifâ, iradelere rehber olması duasıyla...
°Keyifli Okumalar...
128 syf.
·Beğendi·8/10 puan
'Kim'in için ve nasıl tesettüre girmemiz gerektiğini en güzel şekilde açıklayan ve düşündüren çok güzel bir kitap. Her tesettürlü insanın istifade etmesi gereken bir eser.
295 syf.
·10/10 puan
Bizler sadece İslam'ı öğrenmekle mükellef değiliz. Aynı zamanda yaşamak, yaşatmak ve anlatmak ile de mükellefiz. Bunun en güzel yolu ise Efendimizin usulleri ile gitmektir. Çünkü Peygamber Efendimiz sadece bir tebliğ eden değil aynı zamanda mahbubu kulûb yani (kalplerin sevgilisi) idi. Bu zamanda ise en te'sirli öğretme yolu uslûp ile baraber kalplere dokunmaktır.

Okuyacak olanlara istifadeli okumalar :)
ANIL DAĞLI
ANIL DAĞLI Allah'ım Bana Şükretmeyi ve Namaz Kılmayı Nasip Et!'i inceledi.
100 syf.
·10/10 puan
Müslümanım diyen çoğu insana beşer onar ellişer tane alıp ulaştırılması gereken bir kitap üslubu ve tefekkür ettiriciliği açısından.

Kitap gerçekten efradını cami ağyarını mani denilecek bir kıvamda.
208 syf.
·Beğendi·10/10 puan
“Bir kimsenin yaptığı iyiliğe karşı teşekkür etmesi ahlâkî bir görevdir. İyilikte bulunanı övmek ve ona dua etmekte bir teşekkürdür. İnsanlara teşekkür etmeyen Allah’a da şükretmemiş olur.”
295 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Her bir Müslüman İslam’ı tebliğ etmek ve yaymakla vazifelidir. Bu konuda Kur’an ayetleri, Peygamberimizin hayatı, ahlakı ve davranışları fazla beyana lüzum kalmayacak bir açıklıkta, nasıl tebliğ yapılacağını ortaya koymuştur. Fakat buna rağmen, nasıl davranmamız gerektiği konusunda yetersiz olduğumuz da göz ardı edilemez bir gerçektir.
120 syf.
·11 günde·Beğendi·8/10 puan
Güzeldi kâinatı Evren’i doğayı canlıları hücreleri dini açıdan anlamamızı, Allah’ın nasıl özenle ve müthiş yarattığını Allah’ın gücünü doğanın güzelliklerini doğayı kirletip dengeyı bozdugumuzu ne kadar bencıl canlılar olduğumuzu gözler önüne seren bir eser bilimi vahiy (din) açıdan ele almak güzel ve gurur verici Allah oku dedıgı halde kullarına okumayan sözde müslüman kullarıyız . Kitabın sonunda Kızılderelilerin doğaya aşık olmaları naif düşünebilmeleri beni çok etkiledi
128 syf.
·33 günde·Beğendi·10/10 puan
Tesettüere girmek isteyen varsa mutlaka okumalı kitabın sonunda aynaya baktığınızda kendinizi tesettürlü görürseniz şaşmayın
Gerçektende Allahın emri olan tesettürü benimsiyorsanız size klavuz olur
120 syf.
·Puan vermedi
Üstad Bediuzzamanin 30. Lemada anlattığı Allah'ın Adl isminin hikmetini daha genişletilmiş ve günümüz bilimsel çalışmalarına dayanarak temellendirimis yazar. Kitapta şerh dışında oldukça fazla bilimsel dayanaga yer verdiği için biraz yordu . Ama bunları bilmek Allah 'in varlığına inanmayanlara anlatilabilecek oldukça güzel deliller Şimdiden iyi okumalar

Yazarın biyografisi

Adı:
İdris Tüzün
Unvan:
İlahiyatçı , Yazar.

Yazar istatistikleri

  • 36 okur beğendi.
  • 375 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 158 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.