1000Kitap Logosu
İlbay Kahraman

İlbay Kahraman

Yazar
Editör
BEĞEN
TAKİP ET
8
Okunma
0
Beğeni
1.110
Gösterim
Unvan
Yazar
Doğum
Muş, 1950
Yaşamı
1950 yılında Muş’ta doğdu. İlk ve ortaokulu Muş’ta, liseyi Samsun’da okudu. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü mezunudur. 1983 yılında Devrimci Yol Örgütü üyesi olduğu gerekçesi ve 1402 sayılı yasayla İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ndeki görevine İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından son verildi. Evli ve iki çocuk babası olan İlbay Kahraman İstanbul’da yaşıyor.
448 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Merhaba kitap dostları,iyi akşamlar dilerim.Ağustos listemi tamamladım.Bu akşam sizlere bir anı kitabından bahsetmek istiyorum.Sedat Göçmen’in Fırtınalı Denizin Yolcuları.... Marksizm hiçbir zaman bize iyi bir “muhlama” yapmasını öğretmez; ama bize insanca yaşamanın yollarını, birbirimizin sırtına binmeden yaşamanın yollarını öğretebilir. — Kitabın önsözünden Kitabın incelemesine geçmeden önce, bu kitap bana bir arkadaşım tarafından tavsiye edildi, kendisine burdan teşekkürlerimi iletmek isterim bu kadar faydalı bir kitabı bana tavsiye ettiği için. Kitaba dönecek olursak; Kitap, Devrimci Yol hareketinin Karadeniz bölgesi üzerindeki örgütlenme hareketini konu almakta ve çalışmalar yaptıkları il ve ilçeleri bölüm bölüm olarak söyleşi şeklinde anlatmakdatır. Soran kişi, İlbay Kahraman; cevaplayan ise, Sedat Göçmen’dir. Sedat Göçmen, Devrimci Yol hareketinde Karadeniz bölgesinden sorumlu olan kişi. Yani tüm olaylar birinci ağızdan anlatılıyor. Anlatılan öyküleri kanlarıyla yazan ve bu uğurda ölen devrimcilere saygıyla ithaf edilen arşiv niteliğindeki çalışma olan bu kitabın, katılımcılar tarafından da geçmişten geleceğe ışık tuttuğu ifade edildi. Kitabın hazırlanmasında çok sayıda kişiyle görüşmeler yapıldığı, kolektif bir çalışmayla çokça insanın üzerinde ter döktüğü bu kitabın gelecek kitapların da habercisi olduğu anlaşıldı. Geçmişte gelişen halk hareketlerinin oluşturdukları dinamiklerin tüm gerçekliğiyle bugüne ve yarına aktarılmasının görev olduğu bilinciyle Karadenizin ve ülkenin her köşesinde ciltler dolusu hikâyelerin anlatılabileceği ifade edildi.Yakın tarih siyasetiyle ilgilenenlere tavsiye ederim.Kitapla kalın..
448 syf.
·
4/10 puan
Ayrıntı yayınlarından çıkan kitapta, İlbey Kahraman'ın Sedat Göçmen ile yaptığı söyleşinin yanı sıra Göçmen'in görüştüğü 120 kişinin tanıklığıyla Karadeniz' de Devrimci Yol'un izini sürmektedir. Bir yandan sözlü tarih çalışması bir yandan ise anı aktarımı yapılan çalışmada Karadeniz'in sol geçmişi okuyucuya ulaştırılmaktadır.
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.