Ilgın Olut

Ilgın Olut

Yazar
7.0/10
189 Kişi
·
803
Okunma
·
20
Beğeni
·
2.980
Gösterim
Adı:
Ilgın Olut
Unvan:
Türk Yazar, Tıp Doktoru
Doğum:
İzmir, 1969
Ilgın Olut 1969 yılında İzmir’de doğdu. 1987 yılında İzmir Bornova Anadolu Lisesi'nden mezun oldu. Cerrahpaşa İngilizce Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi’nde infeksiyon hastalıkları dalında ihtisas yaptı. İlk romanı "Neva" büyük ilgi gördü ve 2000 yılında Dünya Aktüel Ödülleri En Çok Satan Roman Ödülü’nü aldı. Bir süre UNESCO adına Güney Afrika Cumhuriyeti’nde çalıştı ve burada ikinci romanı "Yüzleri Arayan Adam"ı tamamladı. "Küfkedisi" üçüncü romanıdır. Halen İzmir’de bir eğitim hastanesinde görev yapmaktadır.
Ve Tanrı buyurduki;
Bir melek yaratılsın,
Fakat olsun etten kemikten.
Gözlerinde cennet ırmakları parıldasın,
Bakışları bütün meleklerden sevecen.

Bir de yürek yapın ki ona
Cennet dağlarından büyük.
Bembeyaz ellerini uzatınca
Kıskansın dalgalardaki köpük.

Bırakın onun sessizliği
Anlamlı bakışlarında konuşsun.
Ve Tanrı buyurdu ki;
Meleğin İsmi Neva olsun...
Faust'un Mefistotales'e dediği gibi, " Zavallı şeytan bana ne verebilirsin ki... Sendeki gıda doyurmaz insanı, elindeki kızıl altın, cıva gibi akıp gider, senin kumar masanda kimse kazanmaz... Daha sarılırken başkasına bakar göndereceğin kızlar..."
Ilgın Olut
Sayfa 360 - Doğan Kitap
Okur, aman ne kadar ustaca yazılmış demek için okumaz. Heyecanlanmak, coşmak, katıla katıla gülmek, katıla katıla ağlamak ister. Öğrenmek ister, hissetmek ister ve bunu yapabilmek için okuduğu her cümleyi anlamak ister.
Ilgın Olut
Sayfa 184 - Dost
386 syf.
Neva'ya kitapçımda arayış içersindeyken denk geldim, gerek kitabın ismi arka kapağındaki görüşler, gerekse kitapçımın şiddetle tavsiye ediyorum kesinlikle okumalısın ablamm :))) ısrarı nedeniyle alıp maalesef okumak zorunda kaldım...
Okunması gereken onca edebi eser varken ve maalesef ki yazarımızın edebi eser yazma kaygısı gütmeyen bu kitabı, bana göre fazlası ile vakit kaybından başka bir şey değil.
Sanki başından geçen olayları Doktor'luk mesaisinden arta kalan vakitte, oturup kaleme alayım, hele bakayım nasıl olacak :)) diye düşündükten sonra alelacele, kuru, sığ, ve kısır bir anlatım dili ile kaleme almış...
Özetle beğenmedim kitapçımın şiddetle tavsiye ediyorum, kesinlikle okumalısın ablamm dediği gibi ablalarım, abilerim, kardeşlerim şiddetle ve kesinlikle okumanızı tavsiye edemiyorum. :)))

Bu arada kitabın gerçek hayat hikayesi olması, aynı zaman da sinema filminin de çekilmiş olması, sonunda meşhur karakterimiz Neva'nın intiharı, meraklılarının bir kısmını salya sümük ağlayıp:)) gözyaşlarına boğulmalarına neden olmuş.
Çocukluk yıllarım da Rahmetli ninem tv'de film izlerken ölen, ya da yaralanan oyuncular olduğunda dizlerini döverek ağlardı... Masumluğuna kurban olduğum, sonrasında farklı bir filmde aynı oyuncuyu gördüğünde öldürmeyen Allah öldürmüyormuş diye çocuklar gibi sevinirdi. :)
Ben de meraklılarını sevindirmek adına naçizane belirtmek isterim:)
Neva'mız çok şükür ki yaşıyormuş, hayatına evli, mutlu, çocuklu bir şekilde devam ediyormuş.
386 syf.
·4/10
Ergenliğimin zirvesinde, aşk acısını en derinlerimde hissettiğim bir dönemime denk gelmişti bu kitap. Günlerce ağladığımı hatırlıyorum. Boş vaktim çok diyorsanız buyrun Neva sayfalarına..
386 syf.
·15 günde·4/10
Kitap; bir doktorun öğrencilik yıllarında yaşadığı aşkı, çapkınlık maceralarını, yobazlığını, günümüz erkek milletinin ben her haltı yerim ama evleneceğim kadın masum olacak triplerini ve utanmadan bu düşüncesini nasıl savunduğunu anlatıyor. Kitabı sevemedim maalesef. Çünkü 200 sayfa boyunca bir doktor adayının artmış libodosunu ve kadın tutkusunu okudum. 200. Sayfadan sonra Neva ile tanıştı sonunda. Kitabı nefretle anlatmış olmam sizi şaşırtabilir fakat tavsiyem erkeklerin okuması. Çağımız da hala kendini modern zanneden ama yobaz olan Ilgınlar var. Okuyun da belki bir ders çıkartırsınız.
386 syf.
·Beğendi·10/10
Bana kitap alışkanlığını ilk kazandıran kitaptır kendisi. Bir kitapta aşkı bu denli anlatılabileceğini sanmazken kitap okumayı sevdirmesi ayrı bir başarı . Filmi de çıktı ama kitabı okuyunca filmin nasıl basit çekildiğine anlam veremiyor insan...
386 syf.
·Puan vermedi
Öncelikle 2015 yılında sinemaya uyarlanmış halini izlemiş çok beğenmiştim Beni fazlasıyla etkilemişti Akabinde mutlaka romanını da okumalıyım dedim Doğrusu romanı filmi kadar etkileyici bulduğumu söyleyemeyeceğim Ama yine de tüm eleştirime rağmen öykü , özellikle de yaşanmış bir öykü oluşu ile de beni çok etkiledi Sonunu okuyamadığımı itiraf ederim... Zira , Neva'nın sonu beni çok etkiledi çok üzdü , hele gerçekliği aklıma geldikçe Filmi izleyip romanı okuduktan kısa bir süre sonra okulumda , kendimi Neva ile özdeşleştirebildiğim Onun yaşadıkları ile empati yapabileceğim bazı şeyler gördüm Bu Neva romanını ve özellikle de Neva karakterini kalbimde daha özel ve unutulmaz kıldı işte , teessürle biraz...
208 syf.
·Puan vermedi
Eğer siz de bir Ege sevdalisiysaniz yada hayatınızın geri kalanını orada geçirme hayalleri kuruyorsanız. Bunlarla birlikte harmanlanmış bir aşk hikayesi..
260 syf.
·3/10
Bende alışkanlıktır bir yazarın kitabını beğendiysem diğerinide alırım okumak için. Başka kitaplarını yani... Neva kitabını çok beğenmiş ve severek okumuş olmama rağmen bu kitap benim için bir anlam ifade etmedi. Keşke almasaymışım boş yere para vermişim dedipim bir kitap oldu benim için
276 syf.
·2 günde·6/10
Yazar, dili sade ve anlaşılır şekilde kullanmış aynı zamanda düşünceye iten cümleleri vardı. Konu bakımından kitabi okurken çok tedirgin oldum çünkü yazar kafasında bir sürü hikaye tasarlamış ve sanki zorlama usulü hepsini bu kitapta toplamış gibi. Parça parça hepsi güzel, anlamlı olurken birleştiğinde kitabı karmakarışık bir heyecana sürüklemiş gibi. Erkeklerin iç dünyasına-memnun olmasak da- davet edildiğimiz bir kitaptı. Konu bütünlüğün verilen fikir açısından da sağlanamadığını düşünüyorum veya farklı fikirlerin diyalektiği olacak kadar da objektif bulmadım kitabı. Sonuç olarak neden okudum diye hayıflanmasam da neden böyle yazdı diye yazara sitem ettim.
386 syf.
·Beğendi·10/10
Spoiler içerir. Ilgın Olut'un yazarlık zirvesi. Muhteşem konulara değindiği güzide bir eser. Önce bir grup liselinin ergenlik hayatlarını anlatıyor. Hemen ardından ise aynı grubun üniversite yılları. Bu muhteşem kardeşlerin birbirlerine ihanetleri, bütün karmaşıklığıyla gece ve aşk hayatları. Ve aralarında gerçek aşka inanmak isteyen tek bir erkek. Geçmişi belki yüzlerce farklı kadınla dolu ama sonunda gerçek aşkı bulduğuna inanan fakat sevdiği kızın da geçmişinin kendisi gibi olduğunu düşünüp sıkılan, bunalan ve sevdiğine bunu hissettiren bir erkek. Ve Neva ... Dünyalar güzeli. Sevgilisi inanmasada masum bir geçmişi var. Fakat sevgilisi ona inanmadığı için ve gerçekten aşık olduğu için belki de hayatındaki en büyük yanlışı yaptı.

Edebi açıdan muhteşem, sürükleyici bir roman. Yer yer içinde kendimizi bulup, halimize acıyacağımız bir eser.

Tavsiye ederim. Ilgın Olut'u seveceksiniz...
386 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Bu kitabı sevgilim için okumak istemiştim . Aldığımın ikinci günü bitirdim kitabı . Ve hani bu kadar ağlayacağımı düşünmemiştim .İstemeden kendinizi karakterler yerine koyuyorsunuz ve bu yüzden çok etkiliyor sizi . Çok değerli bir kitap ..

Yazarın biyografisi

Adı:
Ilgın Olut
Unvan:
Türk Yazar, Tıp Doktoru
Doğum:
İzmir, 1969
Ilgın Olut 1969 yılında İzmir’de doğdu. 1987 yılında İzmir Bornova Anadolu Lisesi'nden mezun oldu. Cerrahpaşa İngilizce Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi’nde infeksiyon hastalıkları dalında ihtisas yaptı. İlk romanı "Neva" büyük ilgi gördü ve 2000 yılında Dünya Aktüel Ödülleri En Çok Satan Roman Ödülü’nü aldı. Bir süre UNESCO adına Güney Afrika Cumhuriyeti’nde çalıştı ve burada ikinci romanı "Yüzleri Arayan Adam"ı tamamladı. "Küfkedisi" üçüncü romanıdır. Halen İzmir’de bir eğitim hastanesinde görev yapmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 20 okur beğendi.
  • 803 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 89 okur okuyacak.
  • 13 okur yarım bıraktı.