Ilgın Olut

Ilgın Olut

Yazar
7.1/10
118 Kişi
·
469
Okunma
·
13
Beğeni
·
2.791
Gösterim
Adı:
Ilgın Olut
Unvan:
Türk Yazar, Tıp Doktoru
Doğum:
İzmir, 1969
Ilgın Olut 1969 yılında İzmir’de doğdu. 1987 yılında İzmir Bornova Anadolu Lisesi'nden mezun oldu. Cerrahpaşa İngilizce Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi’nde infeksiyon hastalıkları dalında ihtisas yaptı. İlk romanı "Neva" büyük ilgi gördü ve 2000 yılında Dünya Aktüel Ödülleri En Çok Satan Roman Ödülü’nü aldı. Bir süre UNESCO adına Güney Afrika Cumhuriyeti’nde çalıştı ve burada ikinci romanı "Yüzleri Arayan Adam"ı tamamladı. "Küfkedisi" üçüncü romanıdır. Halen İzmir’de bir eğitim hastanesinde görev yapmaktadır.
Tanıdığın herkesi yanında sürükleyemezsin.. Bazen insan geride bırakmak zorundadır birilerini.
Okur, aman ne kadar ustaca yazılmış demek için okumaz. Heyecanlanmak, coşmak, katıla katıla gülmek, katıla katıla ağlamak ister. Öğrenmek ister, hissetmek ister ve bunu yapabilmek için okuduğu her cümleyi anlamak ister.
Ilgın Olut
Sayfa 184 - Dost
Siz;

Karanlığın içinde,kaldığı halde umudunu yitirmeden çabalayanlar,

YARALIYKEN bile inceliklerini koruyanlar.

KIRILABİLECEK kadar yürekli olanlar.

Unutamadıkları için ayrılmış sayılmayanlar,

Bir sevdaya bir yaşamı adayabilenler..

Hikayem sizleredir..
Bir erkeğin kalbi, çölün kumları gibidir. Ölü gibi görünen bu kaynayan kumların altı, bilinmeyen hayatları, canlılıkları, mücadeleleri barındırır.
Merhamet... Tüm canlılarda yalnızca insana bahşedilmiş o yüce duygu. Bir insanın sahip olduğu en asil özellik.
Ilgın Olut
Sayfa 26 - Can Çocuk
"Sadece neşe ve mutlulukla anılanlar değil, en acı ayak izini bırakanlar dahi o 'sandık odası'nın bir parçası olmuşlar madem.. O halde ömrümüzden geçmiş her kişiye..
'Bütün mutluluklar birbirine benzer ; her mutsuzluğunsa kendine özgü bir hikayesi vardır.'
386 syf.
Neva'ya kitapçımda arayış içersindeyken denk geldim, gerek kitabın ismi arka kapağındaki görüşler, gerekse kitapçımın şiddetle tavsiye ediyorum kesinlikle okumalısın ablamm :))) ısrarı nedeniyle alıp maalesef okumak zorunda kaldım...
Okunması gereken onca edebi eser varken ve maalesef ki yazarımızın edebi eser yazma kaygısı gütmeyen bu kitabı, bana göre fazlası ile vakit kaybından başka bir şey değil.
Sanki başından geçen olayları Doktor'luk mesaisinden arta kalan vakitte, oturup kaleme alayım, hele bakayım nasıl olacak :)) diye düşündükten sonra alelacele, kuru, sığ, ve kısır bir anlatım dili ile kaleme almış...
Özetle beğenmedim kitapçımın şiddetle tavsiye ediyorum, kesinlikle okumalısın ablamm dediği gibi ablalarım, abilerim, kardeşlerim şiddetle ve kesinlikle okumanızı tavsiye edemiyorum. :)))

Bu arada kitabın gerçek hayat hikayesi olması, aynı zaman da sinema filminin de çekilmiş olması, sonunda meşhur karakterimiz Neva'nın intiharı, meraklılarının bir kısmını salya sümük ağlayıp:)) gözyaşlarına boğulmalarına neden olmuş.
Çocukluk yıllarım da Rahmetli ninem tv'de film izlerken ölen, ya da yaralanan oyuncular olduğunda dizlerini döverek ağlardı... Masumluğuna kurban olduğum, sonrasında farklı bir filmde aynı oyuncuyu gördüğünde öldürmeyen Allah öldürmüyormuş diye çocuklar gibi sevinirdi. :)
Ben de meraklılarını sevindirmek adına naçizane belirtmek isterim:)
Neva'mız çok şükür ki yaşıyormuş, hayatına evli, mutlu, çocuklu bir şekilde devam ediyormuş.
386 syf.
·15 günde·4/10
Kitap; bir doktorun öğrencilik yıllarında yaşadığı aşkı, çapkınlık maceralarını, yobazlığını, günümüz erkek milletinin ben her haltı yerim ama evleneceğim kadın masum olacak triplerini ve utanmadan bu düşüncesini nasıl savunduğunu anlatıyor. Kitabı sevemedim maalesef. Çünkü 200 sayfa boyunca bir doktor adayının artmış libodosunu ve kadın tutkusunu okudum. 200. Sayfadan sonra Neva ile tanıştı sonunda. Kitabı nefretle anlatmış olmam sizi şaşırtabilir fakat tavsiyem erkeklerin okuması. Çağımız da hala kendini modern zanneden ama yobaz olan Ilgınlar var. Okuyun da belki bir ders çıkartırsınız.
386 syf.
·Beğendi·10/10
Bana kitap alışkanlığını ilk kazandıran kitaptır kendisi. Bir kitapta aşkı bu denli anlatılabileceğini sanmazken kitap okumayı sevdirmesi ayrı bir başarı . Filmi de çıktı ama kitabı okuyunca filmin nasıl basit çekildiğine anlam veremiyor insan...
386 syf.
·Beğendi·10/10
Spoiler içerir. Ilgın Olut'un yazarlık zirvesi. Muhteşem konulara değindiği güzide bir eser. Önce bir grup liselinin ergenlik hayatlarını anlatıyor. Hemen ardından ise aynı grubun üniversite yılları. Bu muhteşem kardeşlerin birbirlerine ihanetleri, bütün karmaşıklığıyla gece ve aşk hayatları. Ve aralarında gerçek aşka inanmak isteyen tek bir erkek. Geçmişi belki yüzlerce farklı kadınla dolu ama sonunda gerçek aşkı bulduğuna inanan fakat sevdiği kızın da geçmişinin kendisi gibi olduğunu düşünüp sıkılan, bunalan ve sevdiğine bunu hissettiren bir erkek. Ve Neva ... Dünyalar güzeli. Sevgilisi inanmasada masum bir geçmişi var. Fakat sevgilisi ona inanmadığı için ve gerçekten aşık olduğu için belki de hayatındaki en büyük yanlışı yaptı.

Edebi açıdan muhteşem, sürükleyici bir roman. Yer yer içinde kendimizi bulup, halimize acıyacağımız bir eser.

Tavsiye ederim. Ilgın Olut'u seveceksiniz...
386 syf.
·Puan vermedi
gerçekten çok büyük bir trajedi romanı okuduğunuzda içinize işlediğini hissediyorsunuz ve uzun süre belleğinizde ve yüreğinizde kalıyor öykü.
386 syf.
·Puan vermedi
'Neva'yı ilk okuduğunuzda etkisinde uzun süre kalıyorsunuz; ancak zamanla bunun yazarın bir nevi özür dileme niyetiyle yazıldığını anlıyorsunuz
276 syf.
·2 günde·6/10
Yazar, dili sade ve anlaşılır şekilde kullanmış aynı zamanda düşünceye iten cümleleri vardı. Konu bakımından kitabi okurken çok tedirgin oldum çünkü yazar kafasında bir sürü hikaye tasarlamış ve sanki zorlama usulü hepsini bu kitapta toplamış gibi. Parça parça hepsi güzel, anlamlı olurken birleştiğinde kitabı karmakarışık bir heyecana sürüklemiş gibi. Erkeklerin iç dünyasına-memnun olmasak da- davet edildiğimiz bir kitaptı. Konu bütünlüğün verilen fikir açısından da sağlanamadığını düşünüyorum veya farklı fikirlerin diyalektiği olacak kadar da objektif bulmadım kitabı. Sonuç olarak neden okudum diye hayıflanmasam da neden böyle yazdı diye yazara sitem ettim.
276 syf.
·2 günde·6/10
Kitabı 21 aralık indirim kampanyasında Hepsiburada'dan aldım,elimdeki Doğan Kitap 4. baskısı, kitabın korsan olduğunu düşünüyorum.Çünkü elimde müthiş rahatsız edici bir his bıraktı, kapak ve sayfalar kötüydü, üstüne üstlük yanlış basılmış tekrar eden 8 adet sayfa vardı.Yani anlayacağınız elimde tutarken daha sinir olmaya başladım kitaba.
Bu yazarın okuduğum ikinci kitabı ilk kitabı Neva bende güzel duygular bırakmıştı, bu kitap için aynısını söyleyemeyeceğim.
Biraz feministlik yapacağım. Bence kitap yanlı yazılmış, erkek karakterler akıllı, zeki, çalışkan,dürüst,sevgi dolu, geçmişlerinde hep bir sıkıntıları var, kadın karakterler de akıllı, çalışkan ama dürüst değil, sevgisiz ve hayat hep onlara güzel.
Erkek karakterler istedikleri gibi cinselliği yaşıyorlar, kadın karakterler bunu yaşayınca onlar kötü oluyor. Beğendiği kadın ile birlikte oluyor,ama kadın beğendiği erkek ile birlikte olduğu için ayıplanıyor. Sonra tipik erkek karakteri eline erkek eli değmemiş kadın ile evlenmek istiyor. Tabi arada hafif sapmalar oluyor, mesela Ata karakterinin Beril karakteri ile nişanlanması gibi ama Selim karakteri Küfkedisi ile birlikteyken başka bir adamın karısı ile birlikte oluyor, küfkedisi ondan önce gecelik ilişkiler yaşadığı için suçlanıyor ve terk ediliyor.
İşte bunun gibi hikayeler ile dolu bir kitap, biraz ara vermek istediğinizde okuyacağınız bir kitap olabilir.
İki kız annesi olarak Allah böyle erkeklerden kızlarımı korusun diyorum.Halk arasında bir laf vardır; gezilecek değil evlenilecek kız diye bu bile toplumumuzun kadın cinsine bakış açısını açıklar.
Ne diyeyim okumuşu ya da cahili fark etmiyor, namusun halen vücudumuzda olduğunu, düşüncelerimizde olmadığını düşünenler var. Bu yazdıklarımdan kimse benim çok açık görüşlü olduğumu falan düşünmesin aslında muhafazakar bir ruha sahibim benim bur da kızdığım veya eleştirdiğim durum aynı hayatın yaşanmasına rağmen hayatı yaşayan kadın ise kötü, erkek ise olabilir olarak kabul edilmesidir. Keyifli okumalar...
386 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Bu kitabı sevgilim için okumak istemiştim . Aldığımın ikinci günü bitirdim kitabı . Ve hani bu kadar ağlayacağımı düşünmemiştim .İstemeden kendinizi karakterler yerine koyuyorsunuz ve bu yüzden çok etkiliyor sizi . Çok değerli bir kitap ..

Yazarın biyografisi

Adı:
Ilgın Olut
Unvan:
Türk Yazar, Tıp Doktoru
Doğum:
İzmir, 1969
Ilgın Olut 1969 yılında İzmir’de doğdu. 1987 yılında İzmir Bornova Anadolu Lisesi'nden mezun oldu. Cerrahpaşa İngilizce Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi’nde infeksiyon hastalıkları dalında ihtisas yaptı. İlk romanı "Neva" büyük ilgi gördü ve 2000 yılında Dünya Aktüel Ödülleri En Çok Satan Roman Ödülü’nü aldı. Bir süre UNESCO adına Güney Afrika Cumhuriyeti’nde çalıştı ve burada ikinci romanı "Yüzleri Arayan Adam"ı tamamladı. "Küfkedisi" üçüncü romanıdır. Halen İzmir’de bir eğitim hastanesinde görev yapmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 13 okur beğendi.
  • 469 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 59 okur okuyacak.
  • 9 okur yarım bıraktı.