7,1/10  (53 Oy) · 
187 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.511 gösterim
"Evdeki herkes gidip yatağına uzandığında ve bütün sesler kesildiğinde ruhunuzda o garip, berrak ama güçlü müzik duyuluyor sadece. Çok iyi tanıdığınız, varlığına iyice alıştığınız ruhunuzu okşayan bir melodi. Vicdanın pırıltılı, ince, yumuşacık fakat o çok güçlü melodisi..."

Yıllar geçti üzerinden... Genç adam yıllar boyunca yaşadıklarının bir anını bile unutmadı. Genç bir kızın yalnızca kadınlara özgü derin bir yalnızlıkla, sevgiyi ve mutluluğu arayışını, bunun için yaşadığı masumane çırpınışlarını görememişti.

Şimdi ise tüm yaşananlar uzaklarda kalan acı dolu bir hatıra gibi. Geldi, arkasında koskoca bir boşluk bıraktı ve geçip gitti.

Öyle garip, bu boşluk hep içerlerde bir yerlerde duruyor ve hiçbir şey dolduramıyor onu.

İşyerinde çalışırken, evde veya dışarıda dostlarla birlikteyken, çok derinlerdeki bir parça her şeyden ayrı... Sürekli içinizde çalan, sizden başka kimsenin duymadığı bir müzik gibi...

Evdeki herkes gidip yatağına uzandığında ve bütün sesler kesildiğinde ruhunuzda o garip, berrak ama güçlü müzik duyuluyor sadece. Çok iyi tanıdığınız, varlığına iyice alıştığınız ruhunuzu okşayan bir melodi.

Vicdanın pırıltılı, ince, yumuşacık fakat o çok güçlü melodisi...
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2007
 • Sayfa Sayısı:
  386
 • ISBN:
  9789759915087
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Beyza Demir 
27 Nis 16:04 · Kitabı okudu · 5 günde

Spoiler vardır!

Yazarın anlatım tarzından olsa gerek, kitabı pek beğenmediğimi belirteyim. Yazar, kitapta genel olarak -kaba bir tabirle- sokak ağzını kullanmış. Bu yazım tarzı bazı kitaplarda hoş dursa da bence bu kitaba yakışmamış. Çünkü kitabın konusu aşk. Aşkı arayan bir gencin lise, üniversite ve doktorluk yıllarını anlatılıyor. Aşkı anlatan bir kitap ancak bu kadar duygusuz yazılabilirdi.

(Acımasız bir yorum yaptığımın farkındayım ve yazardan daha da güzel yazacağımı kesinlikle iddia etmiyorum. Ancak yazar bu kadar güzel bir konuyu yazım tarzıyla cidden mahvetmiş.)

Hasan KILIÇ 
26 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Spoiler içerir. Ilgın Olut'un yazarlık zirvesi. Muhteşem konulara değindiği güzide bir eser. Önce bir grup liselinin ergenlik hayatlarını anlatıyor. Hemen ardından ise aynı grubun üniversite yılları. Bu muhteşem kardeşlerin birbirlerine ihanetleri, bütün karmaşıklığıyla gece ve aşk hayatları. Ve aralarında gerçek aşka inanmak isteyen tek bir erkek. Geçmişi belki yüzlerce farklı kadınla dolu ama sonunda gerçek aşkı bulduğuna inanan fakat sevdiği kızın da geçmişinin kendisi gibi olduğunu düşünüp sıkılan, bunalan ve sevdiğine bunu hissettiren bir erkek. Ve Neva ... Dünyalar güzeli. Sevgilisi inanmasada masum bir geçmişi var. Fakat sevgilisi ona inanmadığı için ve gerçekten aşık olduğu için belki de hayatındaki en büyük yanlışı yaptı.

Edebi açıdan muhteşem, sürükleyici bir roman. Yer yer içinde kendimizi bulup, halimize acıyacağımız bir eser.

Tavsiye ederim. Ilgın Olut'u seveceksiniz...

elif dinç 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

gerçekten çok büyük bir trajedi romanı okuduğunuzda içinize işlediğini hissediyorsunuz ve uzun süre belleğinizde ve yüreğinizde kalıyor öykü.

glbanu 
15 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'Neva'yı ilk okuduğunuzda etkisinde uzun süre kalıyorsunuz; ancak zamanla bunun yazarın bir nevi özür dileme niyetiyle yazıldığını anlıyorsunuz

Ahmet Berat Şahin 
 25 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitabı sevgilim için okumak istemiştim . Aldığımın ikinci günü bitirdim kitabı . Ve hani bu kadar ağlayacağımı düşünmemiştim .İstemeden kendinizi karakterler yerine koyuyorsunuz ve bu yüzden çok etkiliyor sizi . Çok değerli bir kitap ..

Eren Ayvaz 
06 Nis 09:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Lise dönemimde okuduğum benim inceden fikirlerimi düşücelerimi değiştiren güldüren hüzünleten samimi içten bir kitap. Üniversite hayatı, aşk, iş, arkadaşlık,dram vs. bütün konuları barındırıyor.

Nurcan 
26 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Okurken çok sıkıldım. Konu bakımından basit anlatımı da yavan buldum.

waersk 
19 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Aşk acısının dibine vurduğum bir zamana denk gelmişti okumam. Siz siz olun sakın böyle bir şey yapmayın.Ya da yandım yanacağım kadar tuz biber olsun diyorsanız tam sizlik bir roman. Gerçekten güzel işlemiş. Bol bol alıntı yapıp, bir çok yerinde kendinizi görebilirsiniz. Ağlamak güzeldir diyorsanız buyrun Neva sayfalarına...

Dilek Kırmızıyüz 
11 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

12 sene önce okuduğum bu kitaba 1hafta ağladığımı hatırlıyorum.Ya bu kitap ciddi anlamda dokunaklı ya da ergenliğimin azizliğine uğramışım zamanında

Büvi Zeynep Kuçar 
 10 Eki 2015 · Kitabı yarım bıraktı · 7/10 puan

yarım bırakmış birinin ne kadar yorum yapma hakkı var bilmiyorum ama yine de bir şeyler yazmak isterim.
konusu çok ilgimi çekti açıkçası. ama anlatımdaki kopukluklar ve bazı yapaylıklar beni rahatsız etti. yapaylık demeye hakkım yok. bir başkasının hayatı olduğu için çok kavrayamadım belki.
ama bir insanın kendisini anlatması bana samimi gelmedi.
ılgın bana yabancı geldi. benimseyemedim. kuşkuyla okudum.
yine de öğrencilik hayatımda önemli bir yeri olacak bir kitap neva..

2 /

Kitaptan 3 Alıntı

Biz Batılı gibi yaşıyor, Doğulu gibi düşünüyoruz. Çelişki buradan başlıyor.

Neva, Ilgın Olut (Sayfa 232 - Doğan Kitap)Neva, Ilgın Olut (Sayfa 232 - Doğan Kitap)
Meyrem KARADENİZ 
09 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Okur, aman ne kadar ustaca yazılmış demek için okumaz. Heyecanlanmak, coşmak, katıla katıla gülmek, katıla katıla ağlamak ister. Öğrenmek ister, hissetmek ister ve bunu yapabilmek için okuduğu her cümleyi anlamak ister.

Neva, Ilgın Olut (Sayfa 184 - Dost)Neva, Ilgın Olut (Sayfa 184 - Dost)
Meyrem KARADENİZ 
09 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir erkeğin kalbi, çölün kumları gibidir. Ölü gibi görünen bu kaynayan kumların altı, bilinmeyen hayatları, canlılıkları, mücadeleleri barındırır.

Neva, Ilgın Olut (Dost)Neva, Ilgın Olut (Dost)