James O'Reilly

James O'Reilly

Yazar
9.3/10
3 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
505
Gösterim
Adı:
James O'Reilly
Unvan:
İngiliz Gezgin, Yazar
Doğum:
Oxford, İngiltere, 1953
Hindistan toplumunda en aşağı tabaka, hırsız, fahişe ve çöpçülerin bile hor gördüğü ölü yakıcılardır. Deri tabaklama işi bile, ölü inekleri kesip derilerini satmaktan kazanılan para haram sayıldığı için hayli kötü gözle bakılan bir iştir ama ölü yakıcılık kadar kötü sayılmaz. Bununla birlikte, hemen hemen Hinduların tümü öldükten sonra yakılır ve birilerinin bu işi yapması gerekir.
Her maddenin bir pozitif gücü olduğuna göre, maddelerin bazısı negatif bazısı pozitiftir. Bu, yediğimiz gıdalar için de geçerlidir. Hinduların kısmi oruç dönemlerinde ve ileriki dönem yaşamlarında alacakları gıdalar pozitif olmak zorundadır.
Evet, ama hangisinin pozitif hangisinin negatif olduğunu nasıl biliyorlar?...Bir bitki tohumu, örneğin rudraksha belli bir yiyeceğin üzerine asıldığında saat yönünde dönerse, o yemeğin pozitif olduğu; saat yönünün tersinde dönerse, negatif olduğu anlaşılabiliyormuş.
...Soğan çok negatif çıktı...Soğana karşılık, zencefil pozitif çıktı. Tuz, sarımsak, şeker, patlıcan, domates ve kırmızı chilly negatif; bal, ghee toovar dal, moong dal, limon, badem, elma, pirinç, hint safranı, zencefil ve yeşil chilly pozitif çıktı. Patates tarafsız bir gıda grubuna giriyordu, çünkü tohum hiç sallanmadı.
Hindu dininde bu dünyadaki yolculuğumuz doğumdan ölüme 4 döneme ayrılır. İlk dönemde herkes öğrencidir ve görevi sadece sanat ve bilimle ilgili yazılanları okuyup öğrenmektir. 2. dönemde aile sahibi olunur ve görevi ailesine bakmaktır. Ancak yolculuğun en başından itibaren ruhumuzun evrensel ruhla birleşmesi amacı güdülür. 3. dönemle birlikte başlayan bu öğreti vanaprasth öğretisidir ve kelime anlamı “ormana çekilmektir” – yani dünyevi şeylerden vazgeçmek ve ruhun yükselmesine engel olacak güçlerden uzaklaşmak dönemidir. Dördüncü dönem tümüyle dünyadan kopmaktır ki, bu mertebeye çok az kişi ulaşır.
Hindistan hakkında merak ettiğiniz birçok bilgiye ulaşabileceğiniz harika bir kaynak. Festivallerden düğünlere, sokaklardan dağlara kadar neredeyse tüm Hindistan'ı tanıyabiliyorsunuz bu kitabı okuduğunuzda. Dünyanın belki de en karmaşık toplumunu merak edenlere tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
James O'Reilly
Unvan:
İngiliz Gezgin, Yazar
Doğum:
Oxford, İngiltere, 1953

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 17 okur okuyacak.