Jerry P. King

Jerry P. King

Yazar
8.2/10
17 Kişi
·
41
Okunma
·
5
Beğeni
·
676
Gösterim
Adı:
Jerry P. King
Unvan:
Amerikalı Matematik Profesörü
Fıkra şöyle: "2 artı 2 kaç eder?"
diye soruyorsunuz. Aldığınız yanıt sorduğunuz kişinin mesleğine
göre değişiyor.
Muhasebecinize sorarsanız yanıtı "Kaç olmasını
istiyorsunuz ? " oluyor. ABD başkanı "2 artı 2, 4 milyar eder. "
diyor. Psikanalizciniz ise, "Şuradaki divana uzanın ve bunu neden
bilmek istediğinizi bana anlatın." yanıtını veriyor.
Matematik dünyası ve sanat dünyası arasında bir benzerlik sorunu yoktur. Matematikçiler de matematik yaratırken sanatçılar gibi davranır ve düşünürler.
Matematiksel yetenek koşma yeteneği gibidir: Tanrı size onu ya vermiştir ya da vermemiştir. En azından öyle olduğuna inanılır.
Öğrenciler matematiğin insan yüzünü ancak hocaları yoluyla öğrenirler. Ama görülen o ki, öğrenciler matematik hocaları olmak gibi istemiyorlar.
Jerry P. King
Sayfa 192 - tübitak
Devlet adamları politika yazarlarını, ressamlar sanat eleştirmenlerini küçümserler; filozoflar, fizikçiler ve matematikçiler de benzer duygular taşırlar. İnsanların yararına çalışan kişilerin, bu çalışmaları açıklayan kişilere duyduğundan daha derin, genellikle de daha haklı, başka bir küçümseme duygusu yoktur. Açıklama , eleştirme, övgü ikinci sınıf beyinlerin işidir.
Matematikçiler matematik hakkında kitap yazmanın, olsa olsa, ikinci sınıf insanların işi olduğu kanısındadırlar. Matematikçilere göre, matematik yaparak mesleğini sürdürme gücü olan bir kimse matematik hakkında yazarak zamanını boşa harcamaz.
Appel ve Haken bize geleceğe ilişkin çok kısa bir bakış sunuyorlar: Derin teoremleri kanıtlamak için, izlenmesi olanaksız bilgisayarların milyonlarca özel hali rutin olarak sınamasına bel bağlayan bir gelecek. ...bu, zarafetten yoksun, çarpık bir matematik olur. Doğruluk böyle bir dünyada yaşamayı seçebilir; ancak güzellik bunu istemez. Orada matematiğin sanatsal yönü, Prospero'nun ruhları gibi uçup gider. Öyle bir "cesur yeni dünya" da sihirbazlar parmaklarını şıkırdatırlar, matematikçiler de şair olmaktan çıkıp marangozluk yaparlar.
265 syf.
·79 günde·Beğendi·10/10
bir matematikçi olarak defalarca okuduğum ve her defasında ayrı şeyler öğrendiğim oldukça güzel bir kitap. büyük matematikçilerin matematik üzerine yazmaya başlamaları her zaman facia olmuyor. :) aksine büyük matematikçilerin matematik üzerine yazmaması dünya üzerinde ciddi bir eksiklik olarak görülmelidir. matematik sanatı matematiğe bakış açınızı genişletecek düzeyde, okunması oldukça kolay; basit bir dille yazılmış güzel bir kitap. tavsiye ederim.
265 syf.
·Puan vermedi
Matematik ve doğada doğal olarak var oluşu ve denklemlerin doğal yapılarını konu alan muazzam bir uyum içinde gorunsede insanların kusurları anlamadaki güçlükleri ortaya konuyor.................örnegin bir boyuttaki varlıklar la 3 boyuttaki varlıklar bir birini algılaması için gözlem gerektiği ama bu gözlemlere iten asıl sebebi denklemler olduğu bir gerçek
%41 (107/265)
·1/10
Kitabın başında şey diyor "Mühendisler yaratır bilim adamları keşfeder" kitap buna biraz karşı sebebi de matematiği ilah edercesine savunması evet doğru matematik şart hesaplamalarda hata olursa Ay'a ayak basamazdık doğru ama unutmasınlar ki gelecek ve geçmiş sadece yaratanlar var olduğu sürece var olacak kısacası matematikçileri poh pohlamak için yazılmış bir kitap gerçekten matematiğin önemini anlamak istiyorsanız Wittgenstein okuyun hiç bulaşmayın bu kitaba....

Yazarın biyografisi

Adı:
Jerry P. King
Unvan:
Amerikalı Matematik Profesörü

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 41 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 53 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.