Jim Holt

Jim Holt

Yazar
8.6/10
19 Kişi
·
50
Okunma
·
6
Beğeni
·
1.381
Gösterim
Adı:
Jim Holt
Unvan:
Amerikalı Filozof, Yazar ve Denemeci
Şeyler onlara atfettiğimiz katılığa sahip değildir. Dünya bir rüya, bir yanılsama gibidir. Ama biz düşüncemizde, onun akışkanlığını katı görünümlü sabit bir şeye dönüştürürüz. Bu da arzu, gurur, kıskançlık doğurur...
Tanrı, sonlu bir dünya yaratmış olmasına rağmen ebedîydi. Ayrıca her şeye kadirdi ve başka bütün mükemmel yönlere sonsuz derecede sahipti. Belki de bu yüzden, kendi varlığı için bir açıklamaya gereksinimi yoktu. Her şeye kadir olduğundan, kendi kendine varlık buldurmuş olabilirdi. Latince tabirle söylersek, O kendi kendisinin nedeniydi "cama sui"...
Richard Swinburne, bir gizemi çözmüş gibi görünüyordu, ama ortaya bir başka gizem atmak pahasına. Dünyanın varoluşunu, onu yaratan bir Tanrı koyutlayarak açıklamayı amaçlıyordu. Ama Tanrı’nın kendisi için hiçbir açıklama bulamayacağını da teslim ediyordu...
Varlık, öğle güneşinin ışıltısıysa, hiçlik geceleyin yıldızsız bir gökyüzü gibidir, onu düşünen maceraperest düşünürde haz dolu bir korku uyandırır.
%4 (13/336)
·Puan vermedi
insanlik tarihi boyunca düşündüğümüz, cevabını gerek dinle gerek bilimle vermeye çalıştığımız yegane soru : "dünya neden var?". zehir mi zehir kozmik hafiyeyle birlikte kadim dunyadan günümüze varoluş muammasinin izini sürmeye ne dersiniz?
336 syf.
·Beğendi·7/10
Bir şeyler neden var da yok değil?


Bazı filozoflar(Platon, Sartre, Heidegger, Wittgenstein) tarafından büyük önem atfedilen, hatta bazılarınca en önemli felsefi sorun olarak görülen; bazıları tarafındansa üzerinde konuşmanın gereksiz veya o kadar da önemli olmadığı düşünülen bir sorudur bu.

Bu kitapta ise, yazar (Jim Holt) tarafından, bu soruya getirilen (veya getirildiği sanılan) birbirinden farklı cevaplar anlatılmış ve eleştirilmiştir. Bazıları bu sürecin başına bir yaratıcıyı koyarak sorunu çözmüş, bir diğeri Big Bang'den önceyi açıklayan, bir yaratıcıya gerek duymayan, bilimsel teoriler ortaya koymuş(Çoklu Evren Hipotezi, Sicim Kuramı) veya kendisinin ve (bilinen) her şeyin oluşumunu açıklayan kavramlar(iyilik) ortaya koymuştur.

Bu felsefi gezinti hem geçmişteki filozofların düşünceleri üzerinden hem de yaşayan bazı filozoflarla yapılan röportajlarla sunulmuş ve bu röportajlar arasında, yazar bize sıkılmamamızı sağlayacak dinlenme noktaları da bırakmış.

Çeviri konusunda ise pek iyi iş çıkarıldığını söyleyemem. Kitabın arka kapağında yazan şu cümleden beni daha iyi anlayabilirsiniz umarım: "Zehir mi zehir bir kozmik hafiyeyle birlikte kadim dünyadan günümüze varoluş muammasının izini sürmeye ne dersiniz?" Anlaşılabilir fakat aynı derecede gülünç.

Son olarak ise şu alıntıyı bırakmak istiyorum:
"Schopenhauer dünyanın varoluşuna hayretle bakıyorsak, hayretimizin dehşet ve sıkıntıdan ileri geldiğini söyler. 'Felsefenin de Don Juan uvertürü gibi minör bir akorlar açılmasının nedeni budur.'
...
Herhalde dünyanın iyiliğinin en fazla çınlayan onaylanması edebi ya da felsefi değil, müzikaldi. Haydyn, Yaratılış Oratoryosu'nda sunmuştu. Başta her şey müzikal bir kaostur, ürkütücü armoniler ve parça parça melodiler karışımıdır. Sonra yaratıcı an gelir, Tanrı'nın 'Işık Olsun!' dediği an. Şarkıcılar buna 'Işık oldu' diye karşılık verir, orkestra da koro da bu mucizeyi güçlü ve dayanıklı Do Majör bir üçlü akorla patlayarak belirtir, kasvetli Schopenhaur'ın 'minör akoru'nun tam tersidir."

Haydyn- The Creation: https://youtu.be/PM0U5IAxI3A (2:06)
332 syf.
300 sayfalık kitabı okumam 15 günümü aldı, her bir konuya geri dönüp, her bir detayı hücrelerime kadar özütme isteği uyandırdı bu kitap. Ontolojik bağlamda korku ve karanlık hislerinizi bile aşıp, kendinizi en karmaşık sorunlarınızla eğlenip gülerken bulabiliyor, böyle eğlenmeye devam edeceğinizi düşünürken, bir kaç on dakikalar süren uzun düşünce sessizliğinde kendinize geliyorsunuz. Varoluşa dair toz zerresi kadar bile bir soru sorduysanız kedinize ve de derinlere inmeden yüzey balıkçılığı yapmak isterseniz, hiç düşünmeden atın oltanızı bereketli sularına...Eğlenmek standart büyümek opsiyonel!

Yazarın biyografisi

Adı:
Jim Holt
Unvan:
Amerikalı Filozof, Yazar ve Denemeci

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 50 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 63 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.