Joe Abercrombie

Joe Abercrombie

Yazar
8.2/10
19 Kişi
·
33
Okunma
·
3
Beğeni
·
1062
Gösterim
Adı:
Joe Abercrombie
Unvan:
İngiliz Yazar ve Film Editörü
Doğum:
Lancaster , İngiltere, 31 Aralık 1974
“Empati mi? O da ne?” Glokta ağrıyan bacağını sıvazlarken yüzünü buruşturdu. “Acı üzücü bir gerçek ancak insan acı çektiğinde sadece kendine acımaya fırsat buluyor.”
Joe Abercrombie
Sayfa 106 - 4 sayfa boyunca okuduğum en iyi ikili diyaloğa sahip.
368 syf.
·4 günde·9/10
Bu nefis kitap, içinde ejderhaların, büyülerin büyücülerin olmadığı, adaletsizlik ve kötülüklerle yoğrulmuş ama insanların iyi de olabildiği, yazarın ilk eserlerine göre daha bir maharetle kurabildiği bir ortaçağ döneminde geçiyor.

Abercrombie'nin Kadim Kanunlar serisinin ilk kitabını biraz zorlayarak kendimi tamamlamıştım. Şiddetin Tohumu'nda da bu kitaptakine benzer bir atmosfer vardı, ama işte büyüler, büyücüler vb. bana göre kitabın atmosferini bozuyordu, bir şekilde yanyana gitmiyordu. Çolak Kral'daysa gerçekçilik yazar için önemli, belli. İşin içerisine giren Hollywood tarzı espriler Allahtan fazla değil, ve iyimserlik, gereğinden fazla tesadüf ve şans da eserin derinliğini olumsuz etkiliyor, ama yine de yazar en baştan karakterimizi çolak eli sebebiyle sevilmeyen, küçümsenen bir karakter yapıp onu daha birinci bölümde kral babası ve kral olma adayı abisinin öldürülmesiyle kral olmak zorunda bırakınca ilgi çekici, güzel bir başlangıç yapmış oluyor. Yazar karakterin çelişkilerini, yaşadığı korkuları, küçümsenme duygusunu çok güzel yansıtıyor. Anlatım tarzının sadeliği ve olayların akış hızının bir hollywood filmini andırmasına rağmen bana göre iyi bir kıvam tutturuyor, ancak olaylar hızla gelişip de bir çok şey hızla yaşanmaya başlayınca karakterin yaşadığı dönüşümler de haliyle hızlı yaşanıyor. Okunması kolay olsa da bitirdikten sonra baktığımızda hızlı anlatılmış, hızlı sonuçlandırılmış bir eser olduğunu da görüyoruz Çolak Kral'ın. Bu hızın güzel, tadı iyi, kıvamı tutturulmuş olduğunu söyleyebiliriz. Yine de kitap aynı hızla devam etse bile çolak kral Yarvi'nin karakterinin değişmesini daha ikna edici bir şekilde verebilmeliydi, sayfa sayısı daha fazla olmalıydı belki de, meselâ bir yüz sayfa gibi. Buna rağmen, yine de, kitabın bu tarza ilgi duyanlar için çok iyi bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Okuması büyük keyif verdi.

Çolak Kral, Abercrombie'nin Harap Deniz üçlemesinin ilk kitabı.
532 syf.
·8/10
karakterlerin hepsi beş para etmez rezil insanlar. İğrenç ve cani olduklarının da altını çizmekde fayda var ama bi o kadar da okuması keyifli.
Aa karakter gelişimi diyorsunuz, yok yine aynı vasıfsız seviyesinde devam ediyor sinir ediyor. ama karakterin neden o şekil davrandığını çok net anlayabiliyoruz.
kitap direkt aksiyon ile başlayıp yanılgı yaratmasın, aşırı karakter odaklı bi kitap ve olaylar pek gelişmiyor sadece sonra ki kitaplara build-up yapıyorlar. Bu yüzden sanırsam iki karakter hariç(kitapta 15-17 karakter var) hikayeleri bi yere bağlanmıyor(henüz) ve olay olduğunu da söylenemez. olan olaylar ise 4-5 bölüm içinde çözülüyor. bu kadar kalabalık bi kadro içinde ise 7-8 tane karakteri aşırı detaylı olmasa da yeteri kadar tanıyoruz.
bazı olay örgüleri aşırı klişe ve nereye çıkacağını anlıyorsunuz, karalterlerin size yaşattıkları hayal kırıklıkları sonrası, yine, 4.defa olduğunda ilk etkiyi vermiyor. bi de üstünü çizmek gerek ki, karakterlerin hepsi farklı yerlerde olduğundan sürekli olarak 1-2 bölümde bir farklı bi anlatıma geçiyor. bazı bölümler arası zaman atlaması ise başta kafa karıştırıcı olabilir ama okumaya devam edin çünkü ilerledikçe açıklık kazanıyor.
şaşırtıcı bir şekilde kitabı okurken üç bölümde gözlerim yaşardı ve bu beni baya şaşırttı. kitabın son 70-60 sayfası da ise aksiyonun aşırı fazla olması biraz rahatsız etti diyebilirim. genel konsepte pek uyduramadım ama gelecel kitaplar için neden önemli olduğunu anlıyorsunuz.
serinin ilk kitabı olarak ise böyle bir anlatım tekniği seçilmesi beni baya bi şaşırttı ve hoşuma da gitti. karakterlerin üstte dediğim gibi rezil, iğrenç, katil, vasıfsızların önde gidenleri olsa bile hala umursayabiliyor olmak iyiydi. kitabın ayrıca değindiyi ve günümüzde de olan toplumsal cinsiyet algısının adaletsizliği kitapta çok güzel işlenmiş(bunun için sabırlı olmanız lazım). kitapların karanlık tonu(boşuna grim dark demiyorlar) rahatsız edebilir bazı insanları ki seri ilerledikçe daha da bu karanlık ton artacak bunu da okumayı düşünüyorsanız göz önünde bulundurun.
sepete ekleyin ve keyfini çıkarın derim 8/10
648 syf.
·7/10
Bu üçlemenin ilk kitabı ve hakkında güzel yorumlar okudum. Fantastik romanlar, sevdiğimi düşünmeme rağmen aslında en az okuduğum roman türü. Yarıda bıraktığım bir çok kitap var, bunların sebebi gerçeklik hissini bozan fantastik romanların olması, işin içine ejderhalar büyüler girdi mi ilgim sönüyor gibi. Kadim Kanunlar en azından birinci kitabın sonuna dek mümkün olduğunca gerçekçi bir tarzda devam ediyor. Özellikle ilk bölümlerde Engizitör Glokta'nın ağırlığı oldukça hissediliyor, kitap hemen etkisini gösteriyor. Konu olarak yeni birşey anlattığını ya da olduğunu düşünmüyorum, ama karakterlerin okumaya çalışıp bıraktığım bir çok kitaptan çok daha iyi çizilmeye çalışıldığını söylemem gerek. En azından Glokta karakteri cidden dikkat çekiyor. Bununla beraber kitap ilerleyip sayısı arttıkça karakterlerin çok fazla derinleştirilememesi, veya yüzeysel diyalogların olduğu bölümler de dikkat çekiyor. Bildiğim kadarıyla 3. kitap henüz çevrilmedi. İkinci kitabı okumak istediğimden tam emin değilim.
532 syf.
·10/10
Kitap karakter olarak sayıca zengin, yazar psikolojik olarak karakterleri iyi kurgulanmış ve yavaşça sayısını arttırıyor. Dünya çok geniş ve okudukça keşfediyorsunuz, bu özellik seri kitaplarında olmazsa olmaz önemli bir etken olduğundan buradan da artı bir puan alıyor. Fantastik türde bir kitap ama gerçeküstülük az ve öz olarak tam dozunda yedirilmiş. Her şey çok iyi kurgulanmış. Diğer kitaplarda devam edecek kurgunun potansiyeli de çok fazla. Yine harika bir kitabın bitmesi beni üzdü.
532 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Yazarın Kadim Kanunlar serisi üç kitaptan oluşuyor fakat aynı evrende geçen başka kitaplar da var. Kitap çok akıcı ve kendine bağlıyor diyebilirim. Kitabın geniş bir evreni, tarihi ve mitolojisi okurken hep daha fazlasını merak ettiriyor. Kanlı Dokuz ve özellikle Sand dan Glokta gibi çok harika karakterlerin yanında bir iki tane klişe karakter de var ama onları çok görmüyoruz. Hikayemize Angland şehrinde başlıyoruz ama burası haricinde dünya karanlık ve savaş içinde bulunuyor. Muhtemelen sonraki kitaplarda daha karanlık ve aksiyonu bol bir kitap göreceğiz. İthaki henüz ilk kitabını bastı ama 1-2 ay içerisinde ikinci kitabı çıkaracaklarmış. Hemen çıksın da alalım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Joe Abercrombie
Unvan:
İngiliz Yazar ve Film Editörü
Doğum:
Lancaster , İngiltere, 31 Aralık 1974

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 33 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 53 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.