1000Kitap Logosu
John Cleland
John Cleland
John Cleland

John Cleland

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
6.6
91 Kişi
245
Okunma
13
Beğeni
1.078
Gösterim
Unvan
İngiliz romancı
Doğum
Kingston, Birleşik Krallık, 24 Eylül 1709
Ölüm
Londra, Birleşik Krallık, 23 Ocak 1789
Niçeda
Bir Kadının Anıları'ı inceledi.
280 syf.
Kadınlar her şeye rağmen güçlüdür
Ailesinin ani ölümü sonucu 15 yaşında hayat mücadelesi vermek zorunda kalan bir genç kızı anlatmak üzere olarak giriş yapan yazar beni yanıltıcı bir şekilde dumur etti! Açıkcası kitaptan beklediğim bir iki incelemeyi baz alarak; bir fahişenin yaşam mücadelesi ve zor anlarıydı. Ancak kitap hiçte öyle devam etmedi. Tahmin edemeyeceğim şekilde gelişme ve sonuca ulaşmasıyla beni şaşırttı. Zamanında müstehcen olduğu gerekçesiyle yasaklanan bu kitap beni olağanüstü güzel ve hiçbir şekilde argo kullanılmadan müthiş betimlemeleriyle hayran bıraktı. Bu kadar kaliteli bir kaleme sahip bir yazarın tek kitabının olması üzücü. Çok eski olmasına rağmen bu kadar güzel bir kitabın müstehcen görülüp keşfedilmemesi bence çok fena.(1k için) Kadınların her şeye rağmen ne kadar güçlü olduklarının, mantıklı düşünüp ama her şeye rağmen kalbinin sesini dinlediklerinin göstergesi bu kitap. Kitabın sonu eksik kalmış bana göre o yüzden 8 puan verdim. Yeni yılın ilk günü, ilk kitap incelememden keyifli okumalar dilerim. :)
Bir Kadının Anıları
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
66
Can Karakuş
Bir Kadının Anıları'ı inceledi.
280 syf.
·
3 günde
·
7/10 puan
Kitap İngiliz edebiyatının ilk erotik romanlarından biri olma özelliğini taşıyor. Ailesini kaybeden taşralı bir kızın Londra'ya göçünü ve bir hayat kadını, metres olarak yaşadıklarını anlatıyor. Kahramanımız başından geçenleri iki mektup halinde bir Madama anlatıyor. Yalnız bu anlatım bana erkeklerin cinsel maceralarını anlatmasını çağrıştırdı. Abartma olmasa da yer yer ballandıra ballandıra bir anlatım söz konusu diyebilirim. Ancak kitabın arka kapağındaki tanıtımda ise farklı ifadeler söz konusu. Örneğin: "... cinselliği açık ifadelerle dile getirdiği, on sekizinci yüzyıl toplumunun ahlakına yönelik hicivci bir saldırı da sayılabilen roman..." Burası çokemelli. Zira erotizmden, olayların akışını ifade etmekten ahlaki değerlendirmelere yer kaldığı iddiasında bulunmak epey gülünç bir iddia. Yer yer birkaç cümle ile bazı tespitler yapıldı ancak bunlar asla derinlik kazanmadı. Bir diğeri: "... on sekizinci yüzyıldaki aşk ve cinselliğe hem felsefi hem de erotizm ile yaklaşan, aynı zamanda kararlı bir mutluluk ve aşk arayışıdır." Burası da ekstra çokomelli. Bir insanın ölüm, açıkta kalma, polis korkusu ve çaresizlik ile yaptığı seçimleri, daha doğrusu sürüklenişi, kararlı bir aşk arayışı şeklinde yorumlamayı takdirinize bırakıyorum. Netice olarak kitabın büyük bir kısmını cinsel ilişkiler, erotizm oluşturmakta. Erotizmi bayağılaşmadan verebilmesi, türünün ilk örneklerinden olması dışında bir değeri olduğunu düşünmüyorum. Keyifli okumalar dilerim.
Bir Kadının Anıları
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
Büşra Akalın
Bir Kadının Zevk Anıları'ı inceledi.
280 syf.
·
5 günde
·
Puan vermedi
Erdemin içtenlikle kavranılıp uygulanabilmesi için ahlaksızlığın tüm yönleriyle iyi tanınması gerektiğini savunan bir kitap. İçinde safiyane bir aşk taşımayan hiçbir tutkunun yeterince onurlu olamayacağını da ekliyor.
Bir Kadının Zevk Anıları
OKUYACAKLARIMA EKLE
3