1000Kitap Logosu
John Freely
John Freely
John Freely

John Freely

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.2
83 Kişi
224
Okunma
21
Beğeni
1.550
Gösterim
Unvan
Amerikalı Fizikçi, Öğretmen, ve Popüler Seyahat ve Tarih Kitaplarının Yazarı
Doğum
Brooklyn, New York, Amerika Birleşik Devletleri, 1926
Yaşamı
1926 yılında New York'ta doğdu. On yedi yaşında Amerikan Deniz Kuvvetleri'ne katıldı ve İkinci Dünya Savaşı'nın son aylarında Burma ve Çin'de bir komando birliğiyle savaştı. 1960 yılında New York Üniversitesi'nde fizik doktorasını tamamladı ve doktora sonrası çalışmalarını Oxford Üniversitesi Bilim Tarihi bölümünde gerçekleştirdi. İstanbul'a ilk defa 1960 yılında Robert Kolej'de fizik öğretmenliği yapmak üzere geldi. New York, Boston, Londra, Atina ve Venedik'te yaşadıktan sonra 1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi'ne döndü. İlk kitabı, William Buckley'in "roman gibi okunan rehber kitap" diye tanımladığı Hilary Sumner Boyd'la birlikte kaleme aldığı Strolling Through Istanbul'dur(1972). Classical Turkey, Strolling Through Athens ve Strollig Through Venice gibi yirmiden fazla gezi kitabına imza attı.
Esma
Evliya Çelebi'nin İstanbul'u'yu inceledi.
151 syf.
·
Puan vermedi
kitap yorumu
Kitabı çok beğenerek okudum. Gerçekten İstanbul’u derinden okuyorsunuz. Bazen sıkıldığım zamanlar oldu çok detay verdiği bölümler oldu. Genel olarak güzeldi. Keyifli okumalar ️
Evliya Çelebi'nin İstanbul'u
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
serenad
Evliya Çelebi'nin İstanbul'u'yu inceledi.
151 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Evliya Çelebi’nin seyahatnamesindeki İstanbul kısmı ile yazarın ara ara bıraktığı açıklayıcı anekdotlardan oluşan bir kitap. Eski İstanbul, yapıları, fethi, Ayasofya camii, Çelebi’nin zihnindeki metaforlarla bilgileri kurguladığı ve bize sunduğu kendi İstanbul anlayışını tek tek görmek mümkün. Gözümün önünden geçen büyülü tarihi ile İstanbul’un sırları, yeraltı dünyası, tılsımları beni okurken çok heyecanlandırdı. Her zaman büyülü ve mistik bir şehir olarak gördüğüm İstanbul’a bu açıdan bakmak, yeni bilgilerle zihnimde canlandırmak harikaydı. Aslında kitap hakkında söylenecek çok bir şey yok, merak eden ve İstanbul’a en ufak bir ilgisi olan herkesin okumasını tavsiye ediyorum..
Evliya Çelebi'nin İstanbul'u
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
Kadir
Büyük Türk'ü inceledi.
276 syf.
·
9/10 puan
Büyük Türk, İstanbul Fatihi, Roma İmparatoru...
Fatih'in çok beğendiğim bir biyografisi oldu. Kitapta yabancı tarihçilerin de kaynaklarından yararlanıldığı için kafamdaki Fatih portresinden daha farklı bir kişiyi görmem ara ara şaşkınlık verse de, genel anlamda çok beğendiğim ve ilgi çekici bulduğum bir kitap oldu. Okumanızı öneririm.
Büyük Türk
8.0/10
· 40 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
11