John Freely

8.1/10
100 Kişi
398
Okunma
33
Beğeni
3.138
Görüntülenme

Hakkında

1926 yılında New York'ta doğdu. On yedi yaşında Amerikan Deniz Kuvvetleri'ne katıldı ve İkinci Dünya Savaşı'nın son aylarında Burma ve Çin'de bir komando birliğiyle savaştı. 1960 yılında New York Üniversitesi'nde fizik doktorasını tamamladı ve doktora sonrası çalışmalarını Oxford Üniversitesi Bilim Tarihi bölümünde gerçekleştirdi. İstanbul'a ilk defa 1960 yılında Robert Kolej'de fizik öğretmenliği yapmak üzere geldi. New York, Boston, Londra, Atina ve Venedik'te yaşadıktan sonra 1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi'ne döndü. İlk kitabı, William Buckley'in "roman gibi okunan rehber kitap" diye tanımladığı Hilary Sumner Boyd'la birlikte kaleme aldığı Strolling Through Istanbul'dur(1972). Classical Turkey, Strolling Through Athens ve Strollig Through Venice gibi yirmiden fazla gezi kitabına imza attı.
Unvan:
Amerikalı Fizikçi, Öğretmen, ve Popüler Seyahat ve Tarih Kitaplarının Yazarı
Doğum:
Brooklyn, New York, Amerika Birleşik Devletleri, 1926

Okurlar

33 okur beğendi.
398 okur okudu.
37 okur okuyor.
599 okur okuyacak.
24 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Ne kadar değişirse değişsin kendi olmaktan vazgeçmiyor.
Sayfa 7 - Yapı Kredi YayınlarıKitabı okudu
Galatasaray Meydanı ismini Galatasaray Lisesi'nden alır; kav­şağın kuzeydoğu köşesinde yer alan büyük demir kapı okulun geniş arazisine açılır. Okulun bugünkü binası 1908 yılından kal­mışsa da, Galatasaray'ın kökeni Osmanlı'nın İstanbul'daki ilk zamanlarına kadar uzanır. Sultan II.Bayezid (s. 1481-1512) tara­fından imparatorluk içoğlanları için Topkapı Sarayı'ndaki eğitim kurumuna destek olmak amacıyla kurulmuştur.
Sayfa 173
Reklam
Sait faik
Beyoğlu bir alemdir. Beyoğlu yaşayan, cıvıldayan, kaynaşan, rahatlayan, gülen, eğlenen, yalnızlığa çare bulan hem şıkır şıkır, hem koku gibi buram buram, ışıklı, nefis bir caddedir. Beyoğlu'suz bir İstanbul düşünülemez.
Sayfa 116 - Yapı Kredi YayınlarıKitabı okudu
Galata 1869'da tramvayla tanıştı; tek hatlı tramvay Galata Köprüsü'nü geçip Boğaz'ı takip ederek Ortaköy'e kadar gitmek­teydi. Daha sonra 1876'da Karaköy'den Grand Rue de Pera'nın aşağı ucuna yolcu taşıyan ve böylece onları Yüksek Kaldırım diye bilinen antik merdivenli sokağı tırmanmaktan kurtaran Tünel, yani yeraltı füniküleri açılmıştır.
Sayfa 23
Çikolatalı lokumunu çok severim :)
...Eminönü civarında yer alan ünlü şekerlemecinin şubesi Ali Muhiddin Hacı Bekir yer alır. Eminönü'ndeki yerleri 1777 yılında Sultan 1. Abdülhamid'in (s. 1774-1789) baş şekerlemecisi Hacı Bekir tarafından kuruldu. Hacı Bekir lokumu icat etmesiyle ünlüdür ve lokum ilk kez onun dükkanında satışa sunulmuştu. Geç yaştaki ölümünün ardından dükkanı Ali Muhiddin Hacı Bekir devraldı; kendisi İstanbul'da rafine şeker kullanan ilk şekerlemecidir (daha önce şekerlemeciler bal ve pekmez kullanmaktadır).
Sayfa 188
Henüz kayıt yok

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
Reklam
276 syf.
9/10 puan verdi
Büyük Türk, İstanbul Fatihi, Roma İmparatoru...
Fatih'in çok beğendiğim bir biyografisi oldu. Kitapta yabancı tarihçilerin de kaynaklarından yararlanıldığı için kafamdaki Fatih portresinden daha farklı bir kişiyi görmem ara ara şaşkınlık verse de, genel anlamda çok beğendiğim ve ilgi çekici bulduğum bir kitap oldu. Okumanızı öneririm.
Büyük Türk
Büyük TürkJohn Freely · Doğan Kitap · 201166 okunma
151 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Evliya Çelebi’nin seyahatnamesindeki İstanbul kısmı ile yazarın ara ara bıraktığı açıklayıcı anekdotlardan oluşan bir kitap. Eski İstanbul, yapıları, fethi, Ayasofya camii, Çelebi’nin zihnindeki metaforlarla bilgileri kurguladığı ve bize sunduğu kendi İstanbul anlayışını tek tek görmek mümkün. Gözümün önünden geçen büyülü tarihi ile İstanbul’un sırları, yeraltı dünyası, tılsımları beni okurken çok heyecanlandırdı. Her zaman büyülü ve mistik bir şehir olarak gördüğüm İstanbul’a bu açıdan bakmak, yeni bilgilerle zihnimde canlandırmak harikaydı. Aslında kitap hakkında söylenecek çok bir şey yok, merak eden ve İstanbul’a en ufak bir ilgisi olan herkesin okumasını tavsiye ediyorum..
Evliya Çelebi'nin İstanbul'u
Evliya Çelebi'nin İstanbul'uJohn Freely · Yapı Kredi Yayınları · 201652 okunma
264 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
Yazar: Brenden Freely-john Freely Kitap: Galata, Pera, Beyoğlu: Bir Biyografi Çeviren: Yelda Türedi Yapı Kredi yayınları Sayfa: 263 Seçerek okunan (kitap-Yazar) yorumu. Gözlerim kapalı dinliyorum İstanbul'u demiş şair. İstanbul nasıl anlatılır, nasıl tercüme edilir, nasıl okunur nasıl anlatılır. Eski İstanbulu eski istanbullular'dan bulursanız
Galata, Pera, Beyoğlu: Bir Biyografi
Galata, Pera, Beyoğlu: Bir BiyografiJohn Freely · Yapı Kredi Yayınları · 201489 okunma