Giriş Yap

John Freely

Yazar
8.4
97 Kişi
Unvan
Amerikalı Fizikçi, Öğretmen, ve Popüler Seyahat ve Tarih Kitaplarının Yazarı
Doğum
Brooklyn, New York, Amerika Birleşik Devletleri, 1926
Yaşamı
1926 yılında New York'ta doğdu. On yedi yaşında Amerikan Deniz Kuvvetleri'ne katıldı ve İkinci Dünya Savaşı'nın son aylarında Burma ve Çin'de bir komando birliğiyle savaştı. 1960 yılında New York Üniversitesi'nde fizik doktorasını tamamladı ve doktora sonrası çalışmalarını Oxford Üniversitesi Bilim Tarihi bölümünde gerçekleştirdi. İstanbul'a ilk defa 1960 yılında Robert Kolej'de fizik öğretmenliği yapmak üzere geldi. New York, Boston, Londra, Atina ve Venedik'te yaşadıktan sonra 1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi'ne döndü. İlk kitabı, William Buckley'in "roman gibi okunan rehber kitap" diye tanımladığı Hilary Sumner Boyd'la birlikte kaleme aldığı Strolling Through Istanbul'dur(1972). Classical Turkey, Strolling Through Athens ve Strollig Through Venice gibi yirmiden fazla gezi kitabına imza attı.

İncelemeler

Tümünü Gör
352 syf.
·
10/10 puan
Okurken çok eğlendiğim ve akıcılığını epey beğendiğim bir kitap oldu. Odysseus’un, Troia savaşı ardına yaşadığı mace­ralardan sonra İthake’de evine, karısı Penelope ve ailesinin yanına dönüşünü mercek altına alan bu eser size bir gezgini anlatıyor. Odysseus'un peşinden Ege ve Akdeniz kıyıları inceleniyor. Ayrıca okumadıysanız Homeros'un İlyada ve Odysseia eserleri için güzel bir ön hazırlık/rehber. Kitapta sadece bu kıyılar değil Troya Savaşı hakkında detaylı bilgiler, Homeros'un anlatımlarından oluşan dünya haritası ve diğer haritalar, Akhalar'ın eve dönüşü ile maceraları ve Odysseus'un eve dönüşü, döndükten sonra yaşadıklarını anlatılmakta. Bütün bunlar sade, anlaşılır ve açıklayıcı bir dil ile yapılırken antik ve modern karşılaştırmalar da yapılmış. Homeros'a ve destanlarına ilgi duyanların seveceği bir eser.
Reklam
264 syf.
·
15 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kitabı okurken bu yönlü işlenmiş olması bana muazzam bir his verdi. Gönül isterdi ki kitabım elimde geze geze okuyayım ama öyle olmasa dahi öyle olmuş kadar hissettim. Edebiyatçılardan büyük isimlerden tut kenar mahallelere kadar herkesten bir iz bulduğum için kitap harikulade bir tat bıraktı bende. Bir sürü yer not aldım. Bilmediğim şeyler karışısında hayrete düşe düşe okudum. Eski İstanbul’a yer yer imrendim yer yer uzaklaştım. (En doğru tabir bu olmasa da kibar tabiriyle durum bu.) Yazar ince ince işlemiş desem yalan söylemiş olmam. Bu türde okuduğum (gezi) ilk kitap bu kitap olduğu için kendimi şanslı hissediyorum çünkü içimde bu türe karşı bir sevgi oluşturdu. Yazara teşekkürü borç biliyorum iyi ki geçmiş bu dünyadadan,İstanbul’dan. Sanırım yazar İstanbul’a gömülmüş onla aynı aşka sahibiz;İstanbul. Sonsöze ise kalbimi bıraktım; “Beyoğlu’nun geleceği tahminlere açıktır. Bizim tahminimiz eşsiz karakterinin ve kimliğinin bu ya da şu biçimde var olmaya devam edeceğidir, çünkü karakterinin ve kimliğinin temel unsurlarından biri yeniyi kucaklama arzusu, hatta yeniyi kucaklamaya can atmasıdır.” Bahsettiğim yazar John Freely***
276 syf.
·
Puan vermedi
Bizim kültürde halen daha Fatih denildiği zaman; "İstanbul'u alan" padişahtan öteye bilgisi bulunmaz insanımızın. Oysa Fatih'in entelektüel yönü, asker yönü kadar kuvvetlidir. Kendisinin vizyoner birisi olduğu su götürmez bir gerçektir. Kitapta, Fatih'in vizyonerliğini, entelektüelliğini, politika adamlığını ve 500 yıla yakın sürecek geleneğin tohumlarını attığını görürüz. Bilindiği gibi II.Murad'a kadar padişahlar, halk ime hemhal adamlardı. II.Murad'ın halk ile namaz kıldığı, şikayete gelen halkı kapıda karşıladığı, erkanı ile yemek yediği bilinen şeylerdir. Fatih ise bunların yerine, klasik Osmanlı padişahı dediğimiz tipin yaratıcısı olmuştur. Yemeğini tek başına yiyen, Divan toplantılarına katılmamaya başlayan, toplantının sonucu kendisine arz edilen, halk ile "yüz göz olmayan" bir padişah olarak önümüzde durur. Bu klasik Osmanlı padişahı tipi, Osmanlı'nın sonuna kadar sürecektir. Kitapta bunun gibi ayrıntıları yakalamak mümkün. Tarihi ve Fatih'i sevenler için, nefis bir kitap.
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.48