Jorge Bucay

Jorge Bucay

Yazar
7.8/10
23 Kişi
·
66
Okunma
·
2
Beğeni
·
1.230
Gösterim
Adı:
Jorge Bucay
Unvan:
Arjantinli Psikoterapist ve Yazar
Doğum:
Floresta, Buenos Aires, Arjantin, 30 Ekim 1949
İnsanlar seçim yapabildiği sürece eylemlerin bir anlamı vardır. Eğer yapılabilecek tek şeyi yapıyorsak, bunun nasıl bir anlamı olabilir ki?
Ben çocuklarımin ben artık yanlarında ve hayatta değilken kendi başlarının çaresine bakabileceklerini bilmek isterim bu yüzden bunu ben ölmeden yapmalarını istiyorum.
"Kendinden çok sev" demiyor.
"Kendin kadar sev" diyor.
Bu insanın ulaşmak isteyeceği en yüce hedeftir.
İnsanın kendini görebilmesi zordur. Bu kabul edilmesi gereken bir meydan okumadır ve çaba gerektirir. Ötekinin rekabetçi, kıskanç, bencil vb. olduğunu düşünmekse daha kolaydır.
Özgürlük, benim gerçekleşmesi mümkün olan şeyler arasından seçim yapama kapasitemdir.
Bir ilişkide ortaya çıkan çatışmalara "Ben ne düşünüyorum, bana ne oluyor?" bakış açısından yaklaşmak çok farklıdır. Oysa sorunun ötekinin yetersizliğinden kaynaklandığını düşünerek öfkelenmek çok daha kolaydır.
Hepimiz, sevdiğimiz kişi tarafından sevilmek isteriz, normal bir istektir bu; ama sürekli bunu teyit etme ihtiyacı içinde yaşamak başka bir şeydir.
Eğer. Beni ben olduğum için sevmeyeceksen nasıl olduğumu anladığında yanımda kalmayacaksın
Anlatılan her olguyu küçük bir hikayeyle destekleyen yazar sizinle sohbet eder gibi. Kitabının anlaşılır olması ve herkes tarafından anlaşılabilmesi için harcadığı çabayı kitabın her sayfasında hissediyorsunuz. Başından ortasına kadar oldukça akıcı ve benim için iyi fikirlerle doluydu ama geri kalan kısım sanki konuyu uzatmak için yazılmış hissi verdi. Burada kendini oldukça tekrarlamış gibi. Son birkaç bölümde oldukça etkileyici hikayelere yer vermiş, bu bölümleri daha ilgi çekici kılmış.
Hayatıma katabileceğim fikirler vardı evet, bu yüzden ben bu kitaptan bir şeyler aldım ama bu tarz kitap okuyan birileri bu kitabı okursa bir şeyler alabilir mi emin değilim. Sanki genel konulardan bahsediyor gibi.
Başkalarının söylediklerine asla bağımlı olmamak
AMA onları her zaman dinlemek.
Başkalarının öğütlerine asla itaat etmemek
Ama bunları her zaman dikkate almak.
Kendinize, dışardan gelen fikirlere yöneltimek konusunda asla izin vermemek
Ama bunları aklınızın bir köşesine kaydetmek....
Başkalarının ilişkilerini düzeltmeye çalışıp hayatını ilişkiler üzerine yoran bir terapist. Fakat kendi kocasının ihanetiyle kahrolan ve devamında bunalım sürecinden geçen bir kadının hikayesi. Güzel fakat kimilerine akıcı ve hoş gelmeyebilir.
Hayatın sürprizlerle dolu olduğunu, bir kez daha anlıyor bu kitabı okuyan.Okurken zevk veren, hayata dair birçok şey öğreten sürükleyici bir kitap.Hemen okumaya başlamalısınız, derim
Bazı kitapları okurken, sanki yazarı sizin düşüncelerinizi aktarmış gibi gelir ya, benim için "Gözleri açık sevmek" onlardan biriydi. Aşkı, bir insanda bizi çeken şeylerin zamanla nasıl itebileceğini ve aşık olmaya dair daha bir çok şeyi kalemine almış yazar. Bence çok ta başarılı olmuş.Zaten bir psikiyatrist, ilişkiler için yazdıysa vardır bir bildiği. :)
İlişkilerimizde (genellikle sevgilimiz, bazen arkadaşlarımız) bazı sorunlar vardır ya bir türlü işin içinden çıkamayız. İşte bu kitap bizleri sağlıklı ilişki kurabilecek şekilde donatır. Üstelik bunu enteresan konulu ve akıcı bir roman olarak yapar. Tema eşlerin grup terapisidir, boş bir sevgi romanı değildir. Okuyarak ilişkinizi kurtarabilirsiniz. Hataların nerede olduğunu ve nasıl çözülebileceğini adım adım öğrenebilirsiniz.
Güzel bir kişisel gelişim kitabı olsada güzel tespitlerde bulunsa da bana daha çok orta okul lise çağı bireylere yönelik daha iyi bir katkı sağlar dili gerçek anlamda çok sade fikirlerini hikayelerle desteklemesi konuyu daha anlaşılır kılıyor.
Bayan bir terapist başkalarının sorunlarını çözumlerken kendi ailevi olaylarında nasıl bocaladığını, herkes gibi mücadele verdiğini anlatan hoş bir kitap belki herkese hitap etmeyebilir ama benim için anlamlı bir kitaptır. Puanlamayı yüksek tutmadım ama evlilik çıkmazlarında öngörü sağlayabilir
İrene tanınmış bir terapisttir, çiftler hakkında çalışır, tüm kariyerini aşkın mekanizmalarını araştırmaya, eşlerinden ya da sevgililerinden ayrılan danışanlarına yardım etmeye ayırmıştır.
Aile hayatı düzenli ve sakin görünse de, kocasının ihanetini öğrenmesiyle alt üst olur.
Yazar bu kitabında insanın doğuşundan birilerine ve bir şeylere bağımlı olmasından ve bu bağımlılığın hayatı boyunca sürdüğünden yola çıkarak, asıl bağımlı olunması gereken kişinin kendisi olması gerektiğine değinmiş. Peki "kendine bağımlı" olmak ne demek? İlk önce bağımlı olduğunu, farklı durumlarda başkalarına ihtiyaç duyabileceğini kabul etmek ve bu farkındalıkla kimden yardım isteyeceğini seçmek. Bu seçimi yaptıktan sonra ise karşılık bulamayınca, farklı manipülasyonlar kullanmak yerine hedef değiştirmek (başkasından yardım istemek), yani hem kendine, hem karşındakine seçim hakkı tanımak bir nevi kendine bağımlılık.
Ama insanın kendine bağımlı olabilmesi için ilk önce kendine giden yolu bulması, kendini tanıması, hayatını istediği gibi yaşama özgürlüğünü kendinde bulması, kendine seçim hakkı tanıması ve iyi ya da kötü seçimlerinin sorumluluğunu üzerine alması gerekli. Evet, kendinize giden yol kolay değil. Оraya çabuk varamazsınız ama hayatınızı kendi isteklerinize göre, kendi kurallarınıza göre yaşamak istiyorsanız da bu yola girmelisiniz.
Ben Jorge Bucay'ın kitaplarını severek okuyorum. Ama bu kitabında kendini biraz tekrar etmiş. İnsan psikolojisine dair karmaşık şeyleri basit hikayelerle, neredeyse terim kullanmadan anlatıyor okuruna, bu yüzden de kolayca anlaşılabiliyor. Psikoloji sizin de ilgi alanınızda ise bu kitabı okurken keyif alacağınızı, bilgileneceğinizi ve sizi de sorgulamaya iteceğini düşünüyorum. Tavsiye ederim :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Jorge Bucay
Unvan:
Arjantinli Psikoterapist ve Yazar
Doğum:
Floresta, Buenos Aires, Arjantin, 30 Ekim 1949

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 66 okur okudu.
  • 29 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.