Geri Bildirim
Jorge Bucay

Jorge Bucay

7.5/10
18 Kişi
·
52
Okunma
·
1
Beğeni
·
1.162
Gösterim
Adı:
Jorge Bucay
Unvan:
Arjantinli Psikoterapist ve Yazar
Doğum:
Floresta, Buenos Aires, Arjantin, 30 Ekim 1949
İnsanlar durmadan sevilmediklerinden yakınırlar ama gerçek sorun sevmeyi bilmemeleridir..
"Kendinden çok sev" demiyor.
"Kendin kadar sev" diyor.
Bu insanın ulaşmak isteyeceği en yüce hedeftir.
İnsanlar seçim yapabildiği sürece eylemlerin bir anlamı vardır. Eğer yapılabilecek tek şeyi yapıyorsak, bunun nasıl bir anlamı olabilir ki?
Ben çocuklarımin ben artık yanlarında ve hayatta değilken kendi başlarının çaresine bakabileceklerini bilmek isterim bu yüzden bunu ben ölmeden yapmalarını istiyorum.
Özgürlük, benim gerçekleşmesi mümkün olan şeyler arasından seçim yapama kapasitemdir.
Hepimiz, sevdiğimiz kişi tarafından sevilmek isteriz, normal bir istektir bu; ama sürekli bunu teyit etme ihtiyacı içinde yaşamak başka bir şeydir.
Eğer. Beni ben olduğum için sevmeyeceksen nasıl olduğumu anladığında yanımda kalmayacaksın
Anlatılan her olguyu küçük bir hikayeyle destekleyen yazar sizinle sohbet eder gibi. Kitabının anlaşılır olması ve herkes tarafından anlaşılabilmesi için harcadığı çabayı kitabın her sayfasında hissediyorsunuz. Başından ortasına kadar oldukça akıcı ve benim için iyi fikirlerle doluydu ama geri kalan kısım sanki konuyu uzatmak için yazılmış hissi verdi. Burada kendini oldukça tekrarlamış gibi. Son birkaç bölümde oldukça etkileyici hikayelere yer vermiş, bu bölümleri daha ilgi çekici kılmış.
Hayatıma katabileceğim fikirler vardı evet, bu yüzden ben bu kitaptan bir şeyler aldım ama bu tarz kitap okuyan birileri bu kitabı okursa bir şeyler alabilir mi emin değilim. Sanki genel konulardan bahsediyor gibi.
Başkalarının ilişkilerini düzeltmeye çalışıp hayatını ilişkiler üzerine yoran bir terapist. Fakat kendi kocasının ihanetiyle kahrolan ve devamında bunalım sürecinden geçen bir kadının hikayesi. Güzel fakat kimilerine akıcı ve hoş gelmeyebilir.
Başkalarının söylediklerine asla bağımlı olmamak
AMA onları her zaman dinlemek.
Başkalarının öğütlerine asla itaat etmemek
Ama bunları her zaman dikkate almak.
Kendinize, dışardan gelen fikirlere yöneltimek konusunda asla izin vermemek
Ama bunları aklınızın bir köşesine kaydetmek....
Güzel bir kişisel gelişim kitabı olsada güzel tespitlerde bulunsa da bana daha çok orta okul lise çağı bireylere yönelik daha iyi bir katkı sağlar dili gerçek anlamda çok sade fikirlerini hikayelerle desteklemesi konuyu daha anlaşılır kılıyor.
Bazı kitapları okurken, sanki yazarı sizin düşüncelerinizi aktarmış gibi gelir ya, benim için "Gözleri açık sevmek" onlardan biriydi. Aşkı, bir insanda bizi çeken şeylerin zamanla nasıl itebileceğini ve aşık olmaya dair daha bir çok şeyi kalemine almış yazar. Bence çok ta başarılı olmuş.Zaten bir psikiyatrist, ilişkiler için yazdıysa vardır bir bildiği. :)
İlişkilerimizde (genellikle sevgilimiz, bazen arkadaşlarımız) bazı sorunlar vardır ya bir türlü işin içinden çıkamayız. İşte bu kitap bizleri sağlıklı ilişki kurabilecek şekilde donatır. Üstelik bunu enteresan konulu ve akıcı bir roman olarak yapar. Tema eşlerin grup terapisidir, boş bir sevgi romanı değildir. Okuyarak ilişkinizi kurtarabilirsiniz. Hataların nerede olduğunu ve nasıl çözülebileceğini adım adım öğrenebilirsiniz.
Yazar bu kitabında insanın doğuşundan birilerine ve bir şeylere bağımlı olmasından ve bu bağımlılığın hayatı boyunca sürdüğünden yola çıkarak, asıl bağımlı olunması gereken kişinin kendisi olması gerektiğine değinmiş. Peki "kendine bağımlı" olmak ne demek? İlk önce bağımlı olduğunu, farklı durumlarda başkalarına ihtiyaç duyabileceğini kabul etmek ve bu farkındalıkla kimden yardım isteyeceğini seçmek. Bu seçimi yaptıktan sonra ise karşılık bulamayınca, farklı manipülasyonlar kullanmak yerine hedef değiştirmek (başkasından yardım istemek), yani hem kendine, hem karşındakine seçim hakkı tanımak bir nevi kendine bağımlılık.
Ama insanın kendine bağımlı olabilmesi için ilk önce kendine giden yolu bulması, kendini tanıması, hayatını istediği gibi yaşama özgürlüğünü kendinde bulması, kendine seçim hakkı tanıması ve iyi ya da kötü seçimlerinin sorumluluğunu üzerine alması gerekli. Evet, kendinize giden yol kolay değil. Оraya çabuk varamazsınız ama hayatınızı kendi isteklerinize göre, kendi kurallarınıza göre yaşamak istiyorsanız da bu yola girmelisiniz.
Ben Jorge Bucay'ın kitaplarını severek okuyorum. Ama bu kitabında kendini biraz tekrar etmiş. İnsan psikolojisine dair karmaşık şeyleri basit hikayelerle, neredeyse terim kullanmadan anlatıyor okuruna, bu yüzden de kolayca anlaşılabiliyor. Psikoloji sizin de ilgi alanınızda ise bu kitabı okurken keyif alacağınızı, bilgileneceğinizi ve sizi de sorgulamaya iteceğini düşünüyorum. Tavsiye ederim :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Jorge Bucay
Unvan:
Arjantinli Psikoterapist ve Yazar
Doğum:
Floresta, Buenos Aires, Arjantin, 30 Ekim 1949

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 52 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 24 okur okuyacak.