Jorge Bucay

Jorge Bucay

Yazar
7.4/10
52 Kişi
·
145
Okunma
·
2
Beğeni
·
1449
Gösterim
Adı:
Jorge Bucay
Unvan:
Arjantinli Psikoterapist ve Yazar
Doğum:
Floresta, Buenos Aires, Arjantin, 30 Ekim 1949
"İnsan sahip olmadığı bir şeyi nasıl kaybeder ki? Tutması mümkün olmayan bir şey nasıl saklanabilir? Seçme şansı olsaydı... yirmi fazla dakikayla ne yapardı?"
Ne olmuş yani? Yakında biteceği için kendimizi olağanüstü aşık olma deneyiminden mahrum mu bırakalım yani? Tutkuyu yaşamımızdan çıkartıp yerine sağ duyuyu, psikologların entellektüel analizlerini mi koyalım?
Jorge Bucay
Sayfa 153 - Rofrago@
İçimizde taşıdığımız o yaralı çocuk her şeyi emen bir kara delik gibidir, diş ağrısı gibidir; bir kez ortya çıkınca başka bir şey düşünemez oluruz, o ızdırap hayatımızı ele geçirir.
238 syf.
·6/10
(Evdekal 12)

Geçmişte okuyup unuttuğum kitaplardandı, yenilerini beklerken tekrar okumak istedim.Gördüm ki gerçekten zaman ilerledikçe görüş,anlayış fazlasıyla değişiyor.

Öncelikle kitabın ismi konu ile çok uyumlu.Aslında esas konu çift terapileri (basit bir dille ilişkiler üzerine yoğunlaşmamış!!!)
fakat direk bu bilgileri aktarmak yerine aracı bir kişi ile yapılan iki düşünürün e-mail ortamındaki yazışmalarla hikayeleştirmiş.Bu sayede yazar hem kendi görüşünü, hem de zıt görüşleri belirtebilmiş.(Bir nevi zekice) İlk yarıyı atlatınca biraz daha üzerinde yoğun düşünce isteyen cümleler var.

Belirtmek isterim ki Sadece ilişkiler,çiftler üzerine yazılmış bir kitap değil esas konu bu olsada.Kendini tanımanın önemi, kendimizi özleşteşleştirdiğimiz konum, bundan ibaret olmadığımız, kimliğimizi belirleyen geçmişimizdeki olaylara olan bağlılık gereksinimi, var olmak için birilerine ihtiyaç duymanın ne denli doğru olduğu gibi konular da fazlaca yer almakta.

Çok fazla tekrar var,belki de okurun anlamayacağını düşünerek farklı şekillerde anlattı, çünkü gördüğüm kadarıyla anlatım için hep zor yolu tercih etmiş.

En çok vurgulanan konuyu alıntılayıp sonlandırıyorum.

"Karşımdaki insandaki bir şey beni rahatsız ettiği zaman, gerçekte kendimden rahatsızlık duyuyorum demektir ve bu her zaman böyledir.O rahatsızlık her neyse onunla ilgili bir iç çatışmam olmasa, ötekinin o özelliği beni asla rahatsız etmez.Benim sorum her zaman 'onun bu özelliği beni neden rahatsız ediyor? Benimle ilgisi ne?' Olmalıdır.

Kısaca , çatışmaları kendi kişisel gelişimimiz için kullanmamız önerileri ile bol bol karşılaşacaksınız.
240 syf.
·Beğendi·10/10
İrene tanınmış bir terapisttir, çiftler hakkında çalışır, tüm kariyerini aşkın mekanizmalarını araştırmaya, eşlerinden ya da sevgililerinden ayrılan danışanlarına yardım etmeye ayırmıştır.
185 syf.
·10/10
Gerçekten inanılmaz bir kitap
Çok hızlı okunan bir kitap çünkü bazı sayfaları- yani yarısı- boş. Ama bazı hikayeler güzeldi. Yine de bi okuyun derim belki kendinizden bir şeyler bulabilirsiniz.
204 syf.
·8/10
Anlatılan her olguyu küçük bir hikayeyle destekleyen yazar sizinle sohbet eder gibi. Kitabının anlaşılır olması ve herkes tarafından anlaşılabilmesi için harcadığı çabayı kitabın her sayfasında hissediyorsunuz. Başından ortasına kadar oldukça akıcı ve benim için iyi fikirlerle doluydu ama geri kalan kısım sanki konuyu uzatmak için yazılmış hissi verdi. Burada kendini oldukça tekrarlamış gibi. Son birkaç bölümde oldukça etkileyici hikayelere yer vermiş, bu bölümleri daha ilgi çekici kılmış.
Hayatıma katabileceğim fikirler vardı evet, bu yüzden ben bu kitaptan bir şeyler aldım ama bu tarz kitap okuyan birileri bu kitabı okursa bir şeyler alabilir mi emin değilim. Sanki genel konulardan bahsediyor gibi.
240 syf.
·2 günde·5/10
Başkalarının ilişkilerini düzeltmeye çalışıp hayatını ilişkiler üzerine yoran bir terapist. Fakat kendi kocasının ihanetiyle kahrolan ve devamında bunalım sürecinden geçen bir kadının hikayesi. Güzel fakat kimilerine akıcı ve hoş gelmeyebilir.
256 syf.
·7/10
Başlıklarla Bölüm bölüm giden sizi ilişkiler konusunda bilgilendirebilecek bölüm sonunda sürükleyiciliğini artırmak için kısa hikayelerle akıcılık katmış yazar. Ben begendım genel olarak güzeldi.
204 syf.
·Beğendi
Başkalarının söylediklerine asla bağımlı olmamak
AMA onları her zaman dinlemek.
Başkalarının öğütlerine asla itaat etmemek
Ama bunları her zaman dikkate almak.
Kendinize, dışardan gelen fikirlere yöneltimek konusunda asla izin vermemek
Ama bunları aklınızın bir köşesine kaydetmek....
238 syf.
·Beğendi·10/10
Bazı kitapları okurken, sanki yazarı sizin düşüncelerinizi aktarmış gibi gelir ya, benim için "Gözleri açık sevmek" onlardan biriydi. Aşkı, bir insanda bizi çeken şeylerin zamanla nasıl itebileceğini ve aşık olmaya dair daha bir çok şeyi kalemine almış yazar. Bence çok ta başarılı olmuş.Zaten bir psikiyatrist, ilişkiler için yazdıysa vardır bir bildiği. :)
238 syf.
·3/10
kitabın kişisel gelişim kitabı olduğunu bilmeen okudum. Bence anlatılan olay yanlış bi durum ve hayattan derslerin hikayeden bağımsız olduğunu düşünüyorum beğenmedim.
240 syf.
·7 günde·Beğendi·6/10
Bayan bir terapist başkalarının sorunlarını çözumlerken kendi ailevi olaylarında nasıl bocaladığını, herkes gibi mücadele verdiğini anlatan hoş bir kitap belki herkese hitap etmeyebilir ama benim için anlamlı bir kitaptır. Puanlamayı yüksek tutmadım ama evlilik çıkmazlarında öngörü sağlayabilir

Yazarın biyografisi

Adı:
Jorge Bucay
Unvan:
Arjantinli Psikoterapist ve Yazar
Doğum:
Floresta, Buenos Aires, Arjantin, 30 Ekim 1949

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 145 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 73 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.