1000Kitap Logosu
Joy Fielding

Joy Fielding

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.8
113 Kişi
257
Okunma
12
Beğeni
1.963
Gösterim
Unvan
Kanadalı Yazar
Doğum
Toronto, Ontario, Kanada, 18 Mart 1945
Yaşamı
Toronto, Ontario'da doğdu. 1966 yılında Toronto Üniversitesi'nden mezun oldu. Lisans derecesi İngiliz Edebiyatı'ndan mezun oldu. Joy Tepperman olarak, Winter Kept Us Warm (1965) adlı filmde ve Gunsmoke'un bir bölümünde kısa bir oyunculuk kariyerine imza attı. Daha sonra soyadını Fielding'e (Henry Fielding'den sonra) değiştirdi ve roman yazmaya başladı. Fielding ayrıca, Golden Will: The Silken Laumann Story adlı televizyon filminin senaryo yazarıdır. 1980'lerde Jack Farr'ın CBC Radio programında The Radio Show'a yapılan kitap incelemelerine düzenli olarak katkıda bulundu.
416 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Geçmişiyle barışık, kariyerinde ilerlemiş, düzgün bir ilişkisi olan ve aile bağları kuvvetli o kız ben değilim. Arka kapaktaki bu cümle kitabın bir özetini sunuyor bize aslında. Baş karakterimiz Robin kendi içsel sorunlarını çözememiş bir terapist, geçmişindeki travmalar yüzünden nişanlısına güveni oldukça az, ablasıyla arası bir hayli bozuk ve bir zamanlar en yakın arkadaşı olan Tara babasıyla evli durumda. Bu karmaşık aile bağları Robin için yeterince zorlayıcıyken bir anda oldukça kötü bir haber alır. Babası, Tara ve Tara'nın 12 yaşındaki kızı silahlı saldırıya uğramıştır. Tara ölmüşken Robin'in babası komadadır ve ortada on iki yaşında bir kız çocuğu kalmıştır. Tüm bunlar sonucunda Robin tamamen geçmişinde bıraktığı Red Bluff'a dönmek zorunda kalır.  Oldukça sürükleyici bir hikaye olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum yoruma. Kitabın hemen başında travmatik bir olayla karşı karşıya kalıyoruz ve Robin'in içsel çatışmasıyla birlikte onun ailesini de neler yaşadıklarını da bir hayli merak ediyoruz. Aile bağlarının merak hissini diri tutarak çözülmesi etkileyici bir unsurdu. Katili ben en başlarda hissettim, belki altıncı his belki yazarın yönlendirmesi belki de bu tarzı çok fazla okumamdan kaynaklı… bilemiyorum ve bir şekilde katili hissettim ama uzun bir süre amacını çözemedim. Gerçi katili bilmek heyecanı azaltmıyor, çözüme kadarki süreçte yazar okuru rahat bırakmıyor. Sayfaları çevir diyor hiç durmadan, tabii bunu satırları aracılığıyla yapıyor :) Tek sıkıldığım kısımsa bazı yerlerin sırf kurguyu uzatmak için tekrarlandığı hissiyatı vermesiydi. Diyaloglar aynı, çatışmalar aynı, yani sayfa sayısı artsın diye bu yola gerek yoktu. Çünkü heyecanı aksatıyordu bu durum. Tek negatif kısmı buydu. Sonuç olarak entrikalı ve travmatik aile bağlarını, işlenmiş bir cinayet eşliğinde okumak isteyenleri bu kitaba doğru keyifle yönlendirebilirim.
O Kız Ben Değilim
8.1/10
· 124 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
8
416 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Kitap tek kelime ile mükemmeldi okuyun okutturun ;)
Gerçekten çok sürükleyici bir kitap. İnsan psikolojisini sevenlere şiddetle okumalarını tavsiye ediyorum . Umarım bu kitapla denk düşer ve okursunuz beğeneceğinize eminim iyi okumalar herkesee :)
O Kız Ben Değilim
8.1/10
· 124 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
4
416 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Güzel bir psikolojik gerilim romanı. Ailesiyle büyük problemler yaşayarak büyüdüğü küçük kasabayı terkedip Los Angeles ta terapist olarak çalışmaya başlayan Robin isimli karakterimizin, aldığı kötü bir haberle kasabaya geri dönmesi sonucu başlayan olaylar dizisini anlatan sürükleyici bir roman. Bir terapist olmasına karşın kendi söküğünü dikemeyen, güven ve özgüven sorunları yaşayan bir portre çizmesine karşın, olayları çözmek için bir dedektif edasıyla sonuna kadar giden de bir duruşa sahip. Sürprizli sonu da var, daha ne olsun, yazarın diğer kitaplarını da merak ettirdi açıkçası.
O Kız Ben Değilim
8.1/10
· 124 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
8