Julie A. Nelson

Julie A. Nelson

Yazar
7.7/10
3 Kişi
·
11
Okunma
·
0
Beğeni
·
658
Gösterim
Adı:
Julie A. Nelson
Unvan:
Amerikalı Ekonomi Profesörü ve Yazar
Kâr fazla anlam dolu bir kelime :

Bir tarafta kapitalizm amigoları karın harika birşey olduğunu çünkü "refah yaratmanın "motive ettiğini varsayıyorlar .Diğer uçta kapitalizm eleştirmenleri kâr etmeyi açgözlülük ve sömürge ile eş anlamlı olarak görüyorlar

Aslında kârın özünü değer - yansız kelimelerle ifade edebiliriz.Bir eylem eğer onu yapmak için kullanılan girdilerden daha değerli birşey yaratıyorsa karlıdır.Bu acıdan" kârlılık" genel anlamsa pozitiftir.Eğer bir görüşmenin sonucu ona harcanan zamana değmişse kârlıdır.Miyop biri olarak işlenmemiş plastik ve metal girdilerini alıp benim için orjinal materyallerinden daha fazla değerli olan gözlüğü yaratanlara minnettarim bu kârdır
Smith elbette en çok bireylerin kendi çıkarlarını gözetlemelerinin, otomotik biçimde çalışan pazar sistemi mekanizması sayesinde başkalarının yararına dönüştüğünü söylemesiyle ünlü: " Kasabın, biracının ya da ekmekçinin cömertliği sayesinde değil, onların kendi çıkarlarını gözetmelerinden ötürü karnımız doyar."
Aslında 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında Taylorculuk ve Fordculuk öğretileri ve katı ve kontrolcü "bilimsel yöntem " okulu,şirketlerin çalışanlarını başka bir tür alet yada makina olarak düşünmeye teşvik etti
Fark edilmesi gereken ilk şey en açıkca "ekonomik" durumlarda bile insanların yalnızca finansal çıkar için hareket etmedikleridir. Ekonomik davranış yalnızca para almakla ilgili değildir.
Çoğu iktisatçı iktisat biliminin etiğe aldırış etmeden rahatlıkla ilerlediğine inanır.Ancak Ekonominin refah getirmesi için etik normlara ihtiyacı vardır .
Meteforlar aynı zamanda bilim için de esastır çünkü halihazırda asina olduğumuz bir seyin terimlerini kullanmadan yeni bir şey betimlemenin yolu yoktur.
124 syf.
·30 günde·Puan vermedi
Ekonomi bilimine anaç bir bakış açısı. Iktisatcı olan yazarımız ekonomi bilimini hem kadın olarak, hemde karşıcinslerinden biraz farklı olarak ele almış. Iktisadi bilimleri kendi bakış açısıyla evcilleştirmiş.

Yazarın biyografisi

Adı:
Julie A. Nelson
Unvan:
Amerikalı Ekonomi Profesörü ve Yazar

Yazar istatistikleri

  • 11 okur okudu.
  • 11 okur okuyacak.