Julie Berry

Julie Berry

8.0/10
29 Kişi
·
62
Okunma
·
0
Beğeni
·
891
Gösterim
Adı:
Julie Berry
Tam adı:
Julie Gardner Berry, Julie Gardner
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
New York, ABD
Julie Berry batı New York'ta büyüdü. İletişim konusunda Rensselaer'den lisans ve Vermont College'dan çocuklar ve genç yetişkinler için yazar olarak MFA derecesi bulunmaktadır. Halen güney California'da kocası ve dört oğluyla yaşıyor.

Yetişkin Romanı ''The Passion of Dolssa'' dört yıldız aldı ve eleştirmenlerin beğenisini kazandı. ''Splurch Academy for Disruptive Boys'' serisinin yazarıdır.

Sally Faye Gardner ve Julie Gardner Berry kızkardeşlerdir.
Söylediğim şarkılar kuşları büyüleyerek ağaçtan indirir derdi babam. Seven babalar böyle şeyler söyleyebilir, bense şarkımın seni bana getireceğini düşlerdim.
"Karanlığımı, bir tek seni düşünmek gideriyor. Benim dünyamın güneşisin, seni başka kollarda görmeye nasıl dayanabilirim?"
Bunca zamandır düşüncelerimde hep sen varken sen gelip beni sordun, aklında ben vardım, nedenini bilmiyorum ama eğer sen de beni düşünüyorsan, uçarak gelirim sana.
Eğer izin verseydin, seni öpüp korkunu alırdım, seni kendime yaslardım, ben de senin yanında can verebilir, kendimi şanslı sayardım.
Hatırlamadığım çok şey var.
Düşlerimde anılar geri gelir bazen, çığlık atarım. Bazen de uyanır, karanlığın beni içine hapsettiği hissine kapılır ve artık onun yanında olmadığımı unuturum.
Yıldızların soğuk bakışları aklımı başıma getiriyor, işlediğim günahtan daha beter bir suç, hırsızlık benim bu yaptığım. Bana vermeyi tercih etmediğin hisleri aşırıyorum senden.
Artık onun sıcaklığını bedenimde hissetmekten nasıl mutlu olduğumu gizleyemem. Kimsenin sana dokunmadığı bir dünya buz gibi çünkü.
Onun yanında geçirdiğim yıllarda ses çıkarmadan ağlamayı öğrenmiştim. En çok da ağlamamasını öğrendim.
Kimse ismimle çağırmaz beni.
Küçük çocuklar bilmezler.
Her gün güneş doğarken hatırlatırım kendime, bir gün ben de unutursam diye.
Judith, benim adım Judith.
Julie Berry - Bir Sır Saklı İçimde
Öncelikle kitabı çok beğendim yazarın anlatımı şiirseldi başta adapte olamıyor ve sıkılıyordum. Ama sonra öyle güzel ilerledi ki çok sevdim özellikle sonu harikaydı. Kitabın konusu ise Judith adlı baş karakterimiz dört yıl önce en yakın arkadaşı ile kayboluyor, iki sene sonra Judith geri dönüyor fakat artık konuşamıyor. Ailesi tarafından dışlanıyor lanetli olduğu düşünülüyor ve konuşamıyor diye hakkında atılıp tutuluyor. Çok fazla da bahsedip spoiler vermek istemiyorum okumanızı tavsiye ederim.
Hayatımda okudugum anlatımı en güzel kitaplardandı. kitapta başkan sona şiirsel, akıcı, hüzünlü ve umutla doluydu. Judith'in başına gelen şeyler yüreğimi paramparça etti. Fakat o kadar güçlü merhametli bir karakterdi ki çok etkilendim. Onun mutlu olmasını gönülden istedim. Başına gelen olaylar yaşadıgı haksızlıklar sinirlerimi bozdu hatta. Saf, merhametli, tertemiz, her şeye rağmen güçlü kalmak için savaşan bir karakteri tanıdım. Kitap Judith'in Lucas'a anlatımı şeklinde yazılmış. Ayrıca Lucas ta kızımız kadar merhametli, nazik ve Judith in sevgisini hak eden helal olsun be sana adamsın! dediğim bir prens çıktı. En önemlisi Kitabın sonu gerçekten umut ettiğim hayal ettiğim herşeydi. Başka türlü biten bir sona gönlüm el vermezdi. Her satırından keyif aldıgım harika bir anlatım ile yazılmış güçlü karakterlerle dolu bir kitap. Eğer okursanız bana kattıgı gibi size de derin anlamlar katacağına inanıyorum... :)
Bu kitabı satın almamın en büyük sebebi, kitabın arkasında yer alan New York Times'ın yorumu oldu:
"Kadın sesinin değeri ve susturulduğunda neler kaybedileceğine dair güçlü mesajlar içeren farklı bir roman yaratmak için, edebiyatın geleneksel tarzlarını etkili bir şekilde birleştiriyor."

Judith dört yıl önce arkadaşı Lottie ile birlikte kaybolur. İki yıl sonra geri döndüğünde Lottie'siz ve dilsizdir. Konuşamadığı için dışlanır, lanetli olarak görülür.
Kitap Judith'in ağzından, sevdiği erkeğe (Lucas'a) yazılmış. Şiirsel ve akıcı bir anlatımı var. Gerçekten güzel ve etkileyici bir kitap. Karakterler de çok güzel yaratılmış bence. Judith ve Lucas arasındaki ilişki yüreğimi burktu, ikisine de bayılarak okudum kitabı.
Yaşanan o kadar olaydan sonra böyle bir sonu olması da beni çok mutlu etti. İçinden çok anlamlı dersler çıkarabileceğiniz, vurucu bir kitap. Tavsiye ederim:):)
Bu kitabın o şiirsel anlatımı yok mu. Çevirmen o duyguyu kaybettirmemis o kadar naif kibar ama acıklı olan bir kitaptı ki... geçen sene okumuştum ve unutulmazlarim arasında yerini almıştır. Okuyun
Anlatımı öyle güzel ki su gibi akıp gitti. Zaman zaman gerilim beklentisi ile sıkılmadım desem yalan olur. Ama genel olarak tek bir kişinin ağzından anlatılan ve şiirsel bi anlatıma sahip olan güzel bir kitaptı. Kadınlara karşı yaklaşımlarla mesaj vermeye de çalışmış. Hoşuma gitti. Kadının toplumdaki yeri, sıradanlaştırılmaya çalışılan yaraları.. hepsini güzel işlemiş. Sadece öyle büyük bir gerilim, olay bekleyerek okumayın derim.
Farklı bir üslubu olan yazar başarılı.Kapak tasarımı çok hoşuma gitti.İçeriği de farklıydı.Bir kızın hayata tutunma hikayesi.Hiçbir şeyi olmayan bir kızın... Okuyun , azmini takdir edeceksiniz.
Yalnız kapak çok güzel ya.Hikaye de ayrı güzel zaten.Judith'in çabasına Lucas'ın da sabrına aşkına ve anlayışına hayran oldum.Kitabı okurken bir mektup okuyormuşum gibi hissettim ve bu hoşuma gitti.Ayrıca birinin özeline girmişim gibi utandım da ama onların hikayesini okumak bana güzel hissettirdi.
Judith 4 yıl önce kaybolmuştu. Ve arkadaşı da... Arkadaşı ölmüş Judith 2 yıl geçtikten sonra geri dönmüştü. Dili kesilmiş olarak... Konuşamıyordu ve halkın dışlamasıyla birlikte hayalet bir hayat sürüyordu. Bir sürü işe koşturmasına rağmen. Bir kişi bile adıyla seslenmiyordu ona. Unutmamak için kendi içinde tekrar ediyordu.
Tek eksiği diliydi oysaki. Kalbi ya da beyni değil. Yıllardır seviyordu Lucas'ı. Normal insanlar gibi o da hakediyordu sevmeyi.
Kimse layık görmese de ona...
Dilinin olmaması, konuşamamasıydı sorun ama adam seni korumak için kesiyorum demişti dilini...

Kitap farklı bir anlatıma sahip. Ana karakterin ağzından zaman zaman şimdiyi zaman zamansa geçmişte yaşananlardan kesitler okuyoruz. Genel olarak fena olmayan bir kitap. Sayfa sayısının aşırıya kaçmaması da olumlu bir tarafı. Kızın ağzından anlatım da hikayenin içine girmekte etkili.
Kitap gerçekten de çok güzeldi. Kesinlikle kusursuz falan değildi ancak doruk noktasıydı. Anlaşılmaz bir şekilde başlıyor ve öyle devam ediyor. Ancak bir alıntı her şeyi değiştiriyor.
'Anlıyor ne dediğimi, yalnızca beni canavara çeviren bir canavar anlar beni."
Kitabın kapağını ve adını düşününce beklentilerim hayli yüksekti. Ancak klişe bir dramdan farksızdı. Kurgu etkileyici değildi. Beklentilerimi karşılamadı ancak dram sevenlerin hoşuna gideceğini düşüyorum. Kitap durgun ilerlese de çarpıcı yerler vardı. Yine de okumazsanız çok şey kaybedersiniz diyeceğim türden bir kitap değildi. İyi okumalar :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Julie Berry
Tam adı:
Julie Gardner Berry, Julie Gardner
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
New York, ABD
Julie Berry batı New York'ta büyüdü. İletişim konusunda Rensselaer'den lisans ve Vermont College'dan çocuklar ve genç yetişkinler için yazar olarak MFA derecesi bulunmaktadır. Halen güney California'da kocası ve dört oğluyla yaşıyor.

Yetişkin Romanı ''The Passion of Dolssa'' dört yıldız aldı ve eleştirmenlerin beğenisini kazandı. ''Splurch Academy for Disruptive Boys'' serisinin yazarıdır.

Sally Faye Gardner ve Julie Gardner Berry kızkardeşlerdir.

Yazar istatistikleri

  • 62 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 31 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.