Karen Thompson Walker

Karen Thompson Walker

7.1/10
22 Kişi
·
52
Okunma
·
1
Beğeni
·
674
Gösterim
Adı:
Karen Thompson Walker
Unvan:
Amerikalı yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Merhaba :) Mucizeler Çağı bize, halen birçok şekilde yok ettiğimiz, ekolojik dengeyi bozduğumuz dünyanın isyanını, bize 11 yaşında bir kız çocuğunun dilinden anlatıyor. Okurken bir yandan merak ettim, diğer yandan ya böyle şeyler yaşarsak hayatımızın ne kadar zor olacağını düşündüm. Aslına bakarsanız hepimizin okuyup, okutup daha fazla bilinçlenmemizin gerekliliğini çok güzel anlatmış..... Sevgiyle kalın :)))
Caren walker ın okudupum ilk kitabı. Hani bazen sorarlar ya bize bir gün 25 saat olsaydı o bi saatte ne yapardınız yadi bir şey değişir miydi diye. İşte bu hikayede ansızın günler aşırı derecede uzuyor. Dünyanın manyetizması değişiyor. Ve bu durdurulamaz bir şekilde artıyor. Hikayedeki Helen in sürekli sorduğu sorular. Şimdi bir görüş beyanında bulunacak olursam kitapta vermek istediği mesaj güzel ancak bazı bölümlerinde çok olmadık yerlere girmiş. Yazarı tanımıyorum ama sanki bu onun yazarlıktaki ilk deneyimini yaşadığı bir kitap geldi. Konu gayet güzel ama bir takım yerlerde gereksiz yerlere girmiş o olmamış. Okuduğuma pişman olmadım ama beklentilerin daha farklı yönlerdeydi. Ama okumak isteyenlere engel olmak istemem. Çünkü iyi de olsa kötü de olsa her kitap bir tecrübedir.
Bir gün 25 saat olsaydı ne değişirdi?
Peki ya 32 saat? 48 saat? 56 saat?
Dünyanın dönme hızı yavaşlıyor...
HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK

Kitabın konusu dünyanın dönme hızının yavaşlamasıyla ilgili. Her şey sıradanmış gibi görünen bir cumartesi sabahı haberlerde dünyanın dönüşünün yavaşlamaya başladığı söylenir. Bilinen bütün kanunlar değişmeye, her şey yok olmaya başlamıştır.

Ben kitabı yaklaşık 2-3 sene önce okumuştum. Sanki bir günlük edasıyla yazılmış. Gayet akıcı ve yoran bir kitap değil. Yaşananlar beni derinden etkilemişti ve sanki gerçekten oluyormuş gibi hissetmiştim. Yazarın dili sade. Çok buruk bir kitap gibi gelmişti bana. Dünya'nın haline çok üzülmüştüm.
Bu yazari ilk defa okudum.11 yaşında bir cocugun dilinden hikayeyi anlatıyor.Buna ragmen her yasa hitap edebilir.Kitabin konusu ilginc.Dunyanin kendi etrafinda donme hızı yavaşlıyor ve buna bagli gercekleşen olaylar anlatılıyor kitapta.
Kitaba verdiğim puan 3/5
Bunun sebebi kitabın konusunun mükemmel olmasının yanı sıra yazarın bu konuyu taşıyamaması.
Bana kalırsa bu kitabı daha başarılı bir yazar yazsaydı büyük ihtimal herkesin bildiği,popüler bir kitap olurdu.


Öncelikle olayları anlatan karakterimiz 12 yaşında bir kızdı.Daha çok küçük değilde yetişkin düşünceleri vardı ve bu gayet güzeldi. Fakat oluşturulan dünyaya uygun bir karakter olduğunu düşünmüyorum. Çünkü karakter olayları daha çok yüzeysel anlatmayı tercih ediyordu ve genelde kendi iç dünyasından bahsediyordu. Ben oluşturulmaya çalışan distopik havaya uygun bir isterdim.

Kitapla olan diğer bir problemim ise sonuydu. Sonunu öyle bir noktada bitirmişti ki ne olacak şeylere bir bilgi hitap ediyordu ne de son bölümlere yakışır bir son.

Bana göre yazar kendini yeterli hissetmediği -ya da farklı bir sebepten- kitabı devam ettirememiş ve adeta pat diye bir son vermiş.

Gelelim kitaba neden daha düşük değilde 3 puan verdiğime.
Bunun sebebi;bu kitabın 5.Dalga adlı kitaba çok fazla benziyor olması ve bunun yanı sıra 5.Dalga'nın çok daha önce çıkmış olması.

Bende her ne kadar 5.Dalga'yı sevsemde 5.Dalga'yı çok daha fazla yükselten insanların bu kitabı görmeyişi sebebiyle daha düşük vermek yerine 3 puan verdim.

Eğer bu kitabı merak ediyor ve okumak istiyorsanız almanızı değilde e-book siteleri üzerinden pdf yoluyla okumanızı tavsiye ederim. Ya da benim gibi kütüphaneden alıp okuyabilirsiniz.

Öyleyse bir daha ki yorumda görüşmek üzere Hoşça Kalın!
Hayal edin, dünyanın dönüşü yavaşlamış, gündüzler ve geceler durmadan uzuyor. Bitkilerde, hayvanlarda, toplum ve bireylerde nasıl değişikler olabilir, nasıl etkilenirler. Bütün bunlar ve daha fazlası 12-13 yaşlarında ki bir genç kızın gözüyle anlatılıyor. Bence çok ta güzel anlatılmış fakat yazarın tarzından mıdır bilmiyorum kitapta beklediğim sürükleyicilik yoktu. Konu çok zengin olmasına rağmen, yazar nedense çok azıyla yetinmiş. Bu kitabı okumak, kocaman bir pastadan minicik bir dilim pasta tatmak gibi.
Hikayeyi 11 yaşında bir kız çocuğu anlatıyor. İlginç, mantıklı, akıcı. 'Bu da olmaz ama, aaaa!' dedirtecek bir şey yok kitapta. Yani olayları kabullenmemek mümkün değil. Kitap bitene kadarki ruh halimi özet geçeyim: Endişe :) Çok ilginç bir konusu var ama sanki konu boşa harcanmış gibi.
Konusu çok ilginç bir kitap.300 küsür sayfa olmasına rağmen yazı boyutu bir tık büyük.Bu yüzden kitap çok çabuk bitiyor.Konu çok farklı ve gerçekten güzel işlenmiş.İçerisinde küçük bir aşkın bulunması da kitaba güzellik katan etkenlerden birisi.Diğer fantastik kitaplarından konu bazlı olarak farklı olması nedeni ile okunması gereken kitaplardan birisi.
İsmine, kapağına, konusuna aldanıp aldığım kitaptı okurken bi atraksiyon bekledim şaşırt beni diye kitap nasıl o başladıysa öyle son buldu 10 üzerinden 3 sınırında devam edip bitti bittiğinde bu mudur yani bütün vaktim bu kitaba mı gitti diye düşündürdü.

Yazarın biyografisi

Adı:
Karen Thompson Walker
Unvan:
Amerikalı yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 52 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 13 okur okuyacak.