Karla Reimert

Karla ReimertŞipşak Kafka yazarı
Yazar
7.2/10
5 Kişi
23
Okunma
0
Beğeni
950
Gösterim

Karla Reimert Kimdir?

Karla Reimert, 1972 yılında Berlin’de doğdu. Uzun süre Mısır’da yaşadıktan sonra Berlin’e döndü. Hem şiir hem de düzyazı alanında çok sayıda eseri bulunmaktadır. Öykülerinden biri 2003 yılında Rheinsberg Kadın Yazarlar Birliği ödülüne layık görülmüştür. Bilimsel ve edebi metinler çevirmekte ve yayımlamaktadır.
Unvan:
Yazar, şair
Doğum:
Berlin, 1972

Okurlar

23 okur okudu.
23 okur okuyacak.
1 okur yarım bıraktı.

Karla Reimert Kitapları

Tümünü gör

Karla Reimert Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
"Hayatım boyunca defalarca öldüm, şimdi ise gerçekten ölüyorum."
"Edebiyatla ilişkisiz her şeyden nefret ediyorum. Onun bununla konuşmak edebiyata ilişkin olsa da sıkıyor beni. Onu bunu ziyaret etmek sıkıyor. Akrabaların acı ve sevinçleri ruhumun derinliklerine kadar beni sıkıntıya boğuyor. Konuşmalar, düşündüğüm her şeyin önemini, ciddiliğini ve gerçekliğini silip götürüyor."
"Üzerime tıpkı yağmur gibi iniyor huzursuzluk."
“Bütün bu olanlar benim için akıl almaz; dünyam yıkılıyor, yeniden kuruluyor, bak bakalım nasıl başa çıkacaksın. Yıkılmasından şikayetim yok, zaten yıkılıyordu; yeniden kurulmasından şikayetim var, güçsüzlüğümden şikayetim var, doğmuş olmaktan şikayetim var, güneşin ışığından şikayetim var.”
Pek çok yalnız olmam gerekiyor. Elde ettiğim tüm başarılar sadece yalnızlığımın ürünüdür.

Karla Reimert İletileri

Tümünü gör
Henüz kayıt yok

Karla Reimert Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
%11 (28/246)
1/10 puan verdi
Karla Reimert, başlangıçta Franz Kafka profilini - bir ölçüde yorumlayarak- okuyucuya çiziyor; sonrasında eserlerini, onun biyografisi ışığında incelediğini iddia ediyor. Eserleri incelemesine başlamadan öncesine kadar okudum ve ardından bitirdiğim Babaya Mektup’la alakalı kısma atladım. Biraz peşin hüküm verir gibi olsam da “Babaya Mektup’a Dair Küçük İnteraktif Alıştırma” bölümünde yazılanlardan rahatsız olduğum için kitabı kenara koyuyorum. Bir daha alır mıyım elime, emin değilim. Belki sadece “Yine ne saçmalamış, bir bakayım.” derim. Merak edenlere söz konusu bölümde sıralananlar: “1. Ailenin reddedeceğini düşündüğün biriyle nişanlan. Hatta iyisi mi, öyle birini bul ki, ailenin birlikteliğinizi kabul etmesi imkansız olsun. 2. Hukuk oku. 3. Önüne bembeyaz bir kağıt al ve konsantre olarak, o güne dek sende derin yaralar açmış şeyleri düşün. Anne babanı bunlardan sorumlu tut, bununla da yetinme, nihayet gerçeği, sadece ve sadece gerçeği yazacağın için mutlu ol. 4. Ebeveynlerinle arandaki her türlü yabancılaşmanın suçlusunun onlar olduğunu kabul et. Bu sana bir sonraki eleştiriyi yapmak için zemin hazırlayacaktır. 5. Final ödevin şöyle: Ebeveynler, kendileri yetiştirdikleri halde çocuklardan nasıl bağımsız olmalarını bekleyebilirler? 6. Şayet babanı bebekliğinde seni emzirmediği için suçlamaya başladıysan -sakın hız kesme, bil ki hedefe çok yaklaştın.” Bana göre, yazılanlar; yazarın Franz Kafka’nın ruhundan zerre kadar anlamadığını gösterdiği için, okumayı zaman kaybından ibaret görüyorum.
Şipşak Kafka
Şipşak KafkaKarla Reimert · Doğan Kitap · 201327 okunma
272 syf.
·
Puan vermedi
Kadınlara evlenme teklif edeceğine ölüm teklif ederdi. Kafkaesk nedir? Kafka kimdir? Bu kitapta her şey mevcut. Olmayan tek şey kesinlik. Dönüşümünü dönüşü olmayan bir yolda tamamlamaya çalışan bir yazar. Bence Kafka kesinlikten bir haber yaşayıp öyle öldü. Ya da öyle görünmek istedi. Yoksa hep böyle sonunu tamamlamadan bırakmazdı her şeyi. Kafka nedir ne değildir? Neyi sever kimi ister yanında? Cevap kesinlikle sadece yatağını ister. Aşık olduğu kadın olmak ister miydim hayır kesinlikle hayır. Ahh milena demesi bir yana eminim bezdiriyordu kadını. Bütün kitaplarını okumadım ama bu kadar pervasız yazdığı için olsa gerek çok sevilmiş. Adam korkmamis kaygilanmamis. Yazmis ha yazmis. Böcekken insanken idamlikken aşıkken. Bence tek bildiği ölümünden sonra onu bizce yaşatmış. Beni en çok dönüşüm hakkinda yazilanlar etkiledi cunku o karakter bana tamamiyla zit. Uyuşuk. Tek kelimeyle uyuşuk. Sonunda sanki fedakarlik yapip hayatlarindan cikip gitmis olsa da sonralari Kafkanin o zamanki kiz arkadasina yaptığı bir böcek betimlemesi dusuncemi netleştirdi. Kertenkele böceği eziyor herhalde böcek öldü saniyor Kafka fakat kertenkele gectiktwn sonra bocek hic bisey olmamis gibi dogrulup gidiyor. Kafka`nin tepkisi manidar: Bende ona bakip dogrulabildim. İlginç.
Şipşak Kafka
Şipşak KafkaKarla Reimert · Doğan Kitap · 201327 okunma
272 syf.
8/10 puan verdi
·
9 günde okudu
Minik dokunuşlarla, temel düzeyde Kafka anlatımı.. Bir kaç hikayeden yola çıkarak "kimmiş bu Kafka?" Sorusuna cevap alınabilecek ve merak uyandırabilecek bir kitap olmu. Keyif verdi..
Şipşak Kafka
Şipşak KafkaKarla Reimert · Doğan Kitap · 201327 okunma