Giriş Yap

Kemal Ateş

Yazar
7.8
44 Kişi
Unvan
Türk Yazar
Doğum
Kaman, Kırşehir, 1947
Yaşamı
Ankara Atatürk Lisesi'nin ardından 1970 yılında Dil Tarih Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun olan Ateş, mezun olduğu okulda"Türk Romanında Yöre Diline Yöneliş" konulu tezini hazırlayıp yüksek lisans yaptı. Doktora çalışmasını ise, Ankara Üniversitesi Türkçe'nin Eğitimi ve Öğretimi Anabilim dalında tamamlayan yazarın, Varlık Dergisi, Türk Dili dergisi, Yansıma, Hürriyet Gösteri, E, Virgül, Öğretmen Dünyası gibi dergilerde,Milliyet ve Cumhuriyet gazetelerinde yazıları yayımlandı. Edebiyat dünyasında gecekonduları anlatan roman ve öyküleriyle tanınan yazar, Türk dilini ustaca kullanarak eserler üretiyor. Ödülleri : 1979 Lions Jüri Ödülü (Çürük Kapı) 1981 Mehmet Ali Yalçın Roman Ödülü (Toprak Kovgunları) 1987 Sıtkı Dost Çocuk Edebiyatı Ödülü 1995 PEN Yazarlar Derneği Orhan Kemal Ödülü (Bir Şarkıyı Dinlerken) 2002 TESK - Edebiyatçılar Derneği Ödülü 1987 Sıtkı Dost Çocuk Edebiyatı Ödülü

İncelemeler

Tümünü Gör
329 syf.
·
8 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Yazar 60’ların sonundaki Ankara’yı anlatıyor bu kitabında, ben ise 90'ların İstanbul’unu tekrardan yaşıyorum. Kimdir bu toprak kovgunları? Köyde binbir zahmetle ekip biçtikleri, ömürlerinden ömür verdikleri, canları gibi baktıkları toprakların onlara hiçbir şey vermemesi sonucu onları bırakıp büyük umutlarla şehirlere göç edenler olarak tanımlayabiliriz. Baba kovgunlarından geliyor. Yazar kitabın bir bölümünde de atıfta bulunuyor bu söyleve. Baba kovgunları 20’li yaşlarına geldiğinde köyde kalabalık aile içinde kendine yer bulamayan, baba ile arası pek iyi olmayan ve bir bilinmeze, şehire doğru yola çıkanlar. 90’ları nasıl yaşadın derseniz. 80’lerin sonunda doğmuş biri olarak çocukluğum 90’larda geçti. Yaşadığımız mahalle kitapta da bahsedildiği gibi yollar kış olduğunda çamur deryası, kışın elektriklerin 1 hafta gelmediği, suların olmadığı haftada 1-2 kez tankerlerle suyun geldiği, kışa yaklaştığımızda kamyonlar ile ton-ton kömürün evlerin önüne yığılıp onların kömürlüğe taşınması vb. bir dünya şey. Yokluğun adıydı. Kitapta olduğu gibi 70’lerde 80’lerde köyden göçüp adına şehir dedikleri bu yerlere göçüp yuva kurmaya, hayatta kalmaya, yaşamaya çalışanların hikayesi. Bir gecede yapılan evler, (gecekondu) ve o evlerin tartışılmaz bekçileri zabıtalar. Dönemin yapısı da gerçekçi bir şekilde işlenmiş. Yazarın 15 yıla yakın Ankara’nın gecekondu mahallelerinde kalması da buna etken tabii. Rüşvetle işlerin yapılması, mahalledekilerin birbirlerini çekememesi, köylerden akrabalarını da oldukları yerlere yerleştirmesi ve daha niceleri. Bir dönemi tüm çıplaklığıyla gösteriyor bize. Gecekondu yaşamının tam olarak, eksiksiz bir şekilde içine giriyor diyebilirim. Bu tarzda çok kitap yazılmıştır edebiyatımızda. Belki yazılacaktır da bilemiyorum ama bu roman baya baya aydınlatıyor o zamanki yaşamı.
Toprak Kovgunları
7.5/10 · 16 okunma
Reklam
192 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
#okudumbitti #kitapyorumu Herkese merhaba,bugün size sessiz kahramanlardan olan Ahmet Bilek'in hayatı ile geldim.Haydi yoruma bekliyorum. Kızılçullu Köy Enstitüsü, o gün bir çok devlet adamını, yazarı, şairi, halk ozanını, yöneticiyi, sanatçıyı ağırlamıştı. Bunun nedeni ise Kızılçullu Köy Enstitüsü düzenlenen spor etkinliklere ev sahipliği etmesiydi. Türkiye'nin dört bir yanından gelen köy çocuklarının adına düzenlenen bir etkinlik. Ve bu çocukların arasında öyle biri vardı ki, Milli güreşçi Yaşar Doğu'yu dinlerken gözlerinden yaşlar akan, 16 yaşında ufak tefek olan bu genç Kulalı Ahmet Bilek'ti. Haydi bu gerçek yaşama konuk olalım. Size bugün sorular ile gelmedim. Zira bu öyle bir hayat ki,okuyanın hayatına da ışık tutacak bir gerçek yaşam hikayesi. Sessiz kahramanlardan demiştim evet Ahmet Bilek ile ben de bu kitap sayesinde tanıştım. İyi ki tanıştım ve herkesin tanışmasını can-ı yürekten isterim. Köy Enstitüsü'nde başlayan bir hayat ve sonrasında yaşanılanlar. Okuyun efendim okuyun. Ne demek istediğimi o zaman daha iyi anlayacaksınız. Keyifli okumalar diliyorum.
Sessiz Şampiyon
9.5/10 · 6 okunma
104 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Kemal Ateş'ten okuduğum ikinci kitaptı Çürük Kapı.Türkiye'deki gecekondu olgusuna eğilen ilk yazın ürünlerinden biri bu kitap.Okuması çok zevkliydi karakterler de güzeldi benim için keyifli bir okumaydı :)
Çürük Kapı
8.0/10 · 11 okunma
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42