Dil Hurafeleri Türkçenin Güncel Sorunları

8,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
377 gösterim
Kemal Ateş'in her yazısı yeni bir araştırmanın, farklı bir bakışın ürünü. Dil Hurafeleri'nde de bilinenleri tekrar etmiyor. Örneğin, aydın sözcüğüne bile farklı bir tanım getiriyor: Aydın, karşısında dil yanlışı yapmaktan çekindiğimiz insandır, ona göre. Türkçenin bütün güncel sorunlarıyla ilgili, yeni, özgün, çarpıcı görüşlerle çıkıyor okurun karşısına.

Sözlüklerimizin, tesadüfen bir araya gelmiş sözcükler topluluğu olduğunu kanıtlıyor Ateş. Tarihimizin ölü sözcükler mezarlığı, coğrafyamızın yarı ölü sözcükler mezarlığı; imlamızın, aralarındaki iktidar kavgasını bitirememiş sözde uzmanların oyuncağı, hatta kurbanı olduğunu belgelere dayanarak anlatıyor. Yazı ve Dil Devrimi, tutan sözcükler, tutmayan sözcükler, yerel dil, konuşma dili-yazı dili, Kürt açılımı ve Türkçe, son zamanlarda tartışma konusu olan x, q, w harfleri, AB dayatmaları, liderlerin Türkçesi, hurafeleri kural sanan dil profesörleri... Bunlar gibi, dilimizin bütün güncel sorunlarının ele alındığı bu kitabı okuduktan sonra, siz de şu sonuca varacaksınız:

-Türkçe, dünyanın hem en talihli dili, hem en talihsiz dili...
Bu sözü anlamak için bile bu kitabı okuyun.

Kemal Ateş'in dil yazılarındaki farklılığı, özgünlüğü; uzmanlığının yanı sıra, roman ve öykü yazarlığının olanaklarıyla dile "içeriden bakabilmesi" sağlıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2010
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789755336534
 • Yayınevi:
  İmge Kitabevi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Volkan Türüdü 
28 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Türkçenin çok önemli bir zenginliğidir ekler...Yaklaşık 160'i bulan ekleri, Türkçenin öteki dillere göre önemli bir üstünlüğüdür. İngilizce, Fransızca, Almanca gibi büyük dillerin hiçbirinde ek sayısı 160'ı bulmaz; bu, sayılara dayalı tartışılmaz bir zenginlik...Bu eklere bakarak dilimizin öteki dillerden daha doğurgan ve üretken bir dil olduğunu söyleyebiliriz.

Dil Hurafeleri, Kemal Ateş (Sayfa 75)Dil Hurafeleri, Kemal Ateş (Sayfa 75)