Laurence Shorter

Laurence Shorter

Yazar
6.6/10
7 Kişi
·
12
Okunma
·
0
Beğeni
·
461
Gösterim
Adı:
Laurence Shorter
Unvan:
Yazar
Doğum:
1970
"Tüm kapitalist sistem bir gün çökecek" demişti babam o sabah. "Hem susuz kalacağız hem sular altında boğulacağız."
"Bu tıpkı, ancak kapatılınca farkına vardığınız ve bunca zaman nasıl delirmeden dayanabildiğinize hayret ettiğiniz bir aspiratörün sesini duymak gibi bir şeydi."
Laurence Shorter
Sayfa 12 - April
"Sorun şu ki, hep 'kendini' düşünürsen hep mutsuz olursun. Bu kaçınılmaz bir durum. Dünya senin etrafında dönmez ve sıkıntılar hiçbir zaman sona ermez. Eğer iyimserliğin odağında her zaman sen varsan, hiçbir zaman mutlu olamazsın."
"Bu bedene sıkışıp kaldım," dedim birden sinirle. "Başka biri olamam. Neden ben de hayatımın yolunda gitmesini isteyemiyorum? Tanıdığım bir sürü insanın hayatı gayet iyi gidiyor."
"Bu sadece dağın görünen yüzü," diyerek güldü Srikumar. Ve bu gerçek değil. Ben öğrencilerime şunu tavsiye ediyorum: Her zaman toplum ya da hayat bana ne veriyor, bu ilişkiden çıkarım ne olur diye değil, ben nasıl katkı sağlayabilirim, nasıl faydalı olabilirim diye sorun kendinize. Bunları ileride çokuluslu şirketlerin başına geçecek olan işletme fakültesi öğrencilerine söylüyorum."
"Dikkat etmen gereken bir diğer şey de benim 'zihinsel gevezelik' dediğim asla susmak bilmeyen ve hayatın hakkında sürekli yorum yapan iç monologların. Bu iç ses insanı bazen geceleri uyutmaz. Çoğu zaman bu sese dikkat etmeyiz ve bunun hayatın bir parçası olduğunu düşünürüz."
"Bunun farkında olmak çok önemli aslında," dedi Srikumar. "zihinsel gevezelikler ve -zihinsel modeller- sayesinde kendi gerçekliğimizi tanımlar ve yaratırız. Bunun gerçeklik olduğunu düşünürüz; oysa bu sadece zihinsel gevezeliğimiz vasıtasıyla yarattığımız bir şeydir. İçindeki o gevezeyi susturamazsın ve zamanla negatif düşünceler birikmeye başlar. Bu düşünceler nihayetinde senin ideal hayatının önünde bir engel oluşturur. İşin kötüsü onu öldüremezsin ve o da asla çenesini kapatmaz. İşin iyi tarafı ise bunu yapmana zaten gerek olmamasıdır! Yapman gereken tek şey onun farkında olmak. İçinde neyin filizlenmesine izin verdiğinin farkında olunca,hayatındaki yabani otlar da birer birer kurumaya başlar. Sana şunu öneririm Laurence: önümüzdeki birkaç gün yanında bir not defteri ya da kağıt taşı ve aklından geçenleri yaz. Özellikle de negatif düşünceleri."
"Şimdi ne söyleyeceğini biliyorum. Düşüncelerimi sorgulamalı ve zihnimin bana söylediği hiçbir şeye inanmamalıyım. Ve gerçekliğimi kabul etmeliyim."
"Asıl sorun şu ki," dedi, "işler umduğun gibi gitmediğinde strese giriyorsun. Yani gerçeklikle hayallerin örtüşmediği zaman. Ama hayatındaki stresin tek bir kaynağı var: o da arzuladığın şeylere sahip olamamak. Kendini sonuçlardan azat et. Evren karşına nasıl bir sonuç çıkarırsa çıkarsın onu kabul etmeyi öğren. Bazen dilediğin şeye kavuşursun, bazen de kavuşamazsın. Sana son bir nasihat vereyim... Hayata karşı neye şükran duyarsan ve neyin kıymetini bilirsen, onun hayatında giderek çoğaldığını göreceksin. "
"İyimserlik üzerine araştırma yapman ilginç," dedi. "Benim hayat felsefeme göre, insanın başına gelen her şeyin mutlaka iyi bir sebebi vardır. Başka bir deyişle insanın hata yapması mümkün değildir."
"Korkarım ki ben hayatta pek çok hata yaptım."
"Dinle. Doğru olsa da olmasa da, eğer doğru olduğuna inanıyorsan hayatın çok daha güzelleşir. Eğer bir adım ileri gider ve bunun gerçekten doğru olduğuna, hata diye bir şeyin olmadığına inanırsan, cennet dene şeyin kurgu değil hayatın ta kendisi olduğunu anlarsın."
-Affersiniz, burası Google değil mi?
-Evet.
-Dünyada varolan bütün bilgileri, her türden, her inançtan insana ücretsiz olarak sunmasıyla ünlü olan Google?
-Doğrudur.
-Neden güvenlik görevlilerine ihtiyaç duyuyorsunuz...?
Merak edip aldığım bir kitap.Olaylardan ziyade verilen mesajlarda harika.Mutlaka okumanızı öneririm,çok ün salmış bir kitap olmamasına rağmen gerçekten çok özel bir kitap.İsmi hayat gereksinimini yeterince iyi açıklıyor zaten.
Çünkü ben iyiyim iyimserim.Her satırda iyimser olduğunu söylemiş.Koku kitabını da bu yüzden bırakmıştım.Kokudan bahsediyordu sürekli yazar.Bu kitapta da hep iyimserim iyiyim her satırda ne gerek vardı...
Kitap sanki hayatimin su an durumumdaki konusunu almis gibi .. Yani kisacasi bazi yerlerinde beni anlatiyor gibi hissettim ama bazi yerleri de cok alakisizdi ama konular hic kopmadan akici bir sekilde ilerliyor ama daha ilerisi de yazilabilir
"Artık evrene mesaj yollayıp bu tip sıkıcı kitaplara denk gelmemeyi istemeliyim."

Sıkıcıydı, çünkü kişisel gelişim zırvalarından gına geldi. Adamın tekinin çıkıp, dünyanın g.tüne parmak atmışçasına "Şunu yaparsan şöyle, bunu yapmazsan böyle olur." demesine gelemiyorum. Bu kitaptan farklı bir beklentim vardı aslında, güzel bir hikaye umarak almıştım ama sonuç, The Secret'ın hikayeli versiyonu... Beni kitaba bağlı tutan ve sonunu görmemi sağlayan da o hikayenin sonu kısmı oldu ve puanımı o kısma verdim zaten. Yazar, kitapta kendi hayatından bir kesiti ve bu iyimserlik yolculuğuna çıkışını, yolda başına gelenleri aktarmış. Bir nevi otobiyografi yani. Bu yolculukta kendini iyimser olarak tanımlıyor, dünyayı iyimser kılmaya çalışıyor ve iyimser insanlardan, iyimserlik hakkında fikirlerini alarak bunu kitaplaştırmak istiyor. Bu yolculukta farklı ülkeler, ünlü veya sıradan kişiler ona yol gösteriyor. Gelgelelim sonuç sıfır çünkü herkesin hayata bakış açısı ve hayattan aldığı zevkler, iyimserlik tanımı farklı. Kimseyi aynı kalıpta düşünmeye itemezsin ve dünya, sen ne yaparsan yap gitmesi gereken yönde ilerleyecek. Kişisel gelişim türünde okuyanlar, kitaptan zevk alabilirler ve belki de altını çizip hayat felsefesi yapabilecekleri cümlelerle karşılaşabilirler bu kitapta lakin bende o izlenim uyanmadı maalesef.

Bu arada, Budist felsefe ile kendini kamufle eden ama özünde tam bir kezo olan Hollandalı karıdan gıcık aldım söylemeden edemeyeceğim.
Zeki , iyimser ve iyilik severler hep birlikte organize oldugunda, bugun bos konusup size,hedeflerinize ve hayallerinize muhalefet olan aptalllar;O gun geldiginde sizi en onde alkislayacak olan yaratiklardir.2034 Tc Devlet Baskani Murat Mehmet CEREZ.

Yazarın biyografisi

Adı:
Laurence Shorter
Unvan:
Yazar
Doğum:
1970

Yazar istatistikleri

  • 12 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 10 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.