1000Kitap Logosu
Le Corbusier

Le Corbusier

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
229
Okunma
28
Beğeni
2.680
Gösterim
Tam adı
Charles-Edouard Jeanneret
Unvan
İsviçre asıllı Fransız mimar.
Doğum
İsviçre, 6 Ekim 1887
Ölüm
Fransa, 27 Ağustos 1965
Yaşamı
Le Corbusier olarak tanınan Charles-Edouard Jeanneret (d. 6 Ekim 1887 - ö. 27 Ağustos 1965) İsviçre asıllı Fransız mimar. Modernizm'e ve uluslararası tarz'a yaptığı katkılar ile tanındı. Yaptığı tasarımlarda; kalabalık şehirlerde yaşayan insanlar için daha iyi yaşama koşulları sunan tasarımları önem taşıdı. Kariyeri uzun yıllar sürdü ve Avrupa'da, Hindistan'da ve Rusya'ya başlıca olmak üzere oldukça mühim binalar inşaa etti. Aynı zamanda; şehir plancısı, ressam, heykeltraş, yazar ve modern mobilya tasarımcısıydı. Modern yüksek tasarımın öncü çalışmalarını yaptı ve kendisini toplu konutlar ve kalabalık şehirler için daha iyi yaşam koşullarını sağlamaya adadı. Daha sonra eleştirmenler tarafından mimarlık biçimi-stili ruhsuz monolitler olarak (yekpare dikmeler) ve kendini beğenmiş olarak eleştirildi. Le Corbusier, İsviçre'de La Chaux-de-Fonds'da doğdu. Babası saat kadranı ustasıydı, annesi ise piyano dersleri veriyordu. Le Corbusier 13 yaşında okulu bırakarak babasının yanında çalışmaya başladı. Aynı zamanda Uygulamalı Sanatlar Okulu'na yazıldı. Orada çizim ve sanat tarihi öğretmeninin etkisiyle mimarlığa ilgi duymaya başladı. 1907-1911 yılları arasında Orta Avrupa ve Akdeniz ülkelerini gezdi. Beyaz badanalı, dört köşeli, sade Akdeniz evlerinden çok etkinlendi. Binalarında betonarme kullanan Parisli mimar Auguste Perret ve ilk sanayi tasarımcılarından biri olan Peter Behrens'le birlikte çalışma olanağı buldu. Mimarlık anlayışının gelişmesinde her ikisinin de büyük rolü oldu. 1917'de Paris'e yerleşen Le Corbusier, resim çiziyor ve kitap yazıyordu. İlk önemli kitabı olan Vers une architecture (Mimarlığa Doğru) 1923'te yayımlandı. Le Corbusier kitabında geleneksel, süslemeci mimarlık anlayışının tersine, yalın ve işlevsel yapıları savunarak, toplu konut anlayışına yeni bir boyut getirdi. İddiaya göre uzak atalarının kısım ismi "Lecorbésier." den kaynaklanan Le Corbusier takma adını 1920 de kullanmaya başladı. Ne var ki bu; önceleri soyadı olarak ve bazen de bilinmeyen lakap olarak oluşmaya başladı, sonunda basit olanını seçti. 1925'te Paris'teki uluslararası bir dekoratif sanatlar sergisinde Le Corbusier'nin, yaşayan hücre olarak nitelediği ilk ev modeli yer aldı. Hücre adını verdiği birimler bir araya getirildiğinde bir blok oluşturuyordu. Bu bloklardan biri Marsilya'da 1946-1952 yılları arasında yapılan Unite d'Habitation'dur (Yerleşim Birimi). 1.800 kişiyi barındıracak 18 katlı bu yapının içinde, rafa dizilen şişeler gibi yerleştirilmiş, apartman dairelerinin yanı sıra, anaokulu, tiyatro, alışveriş merkezi, spor salonu gibi ortaklaşa kullanılacak hizmet birimleri bulunuyordu. İşlevsel ve sade ev eşyası tasarımı yapan Le Corbusier'nin bazı mobilyalarının yapımında çelik borular kullanıldı. 1953'te ilk kez kent planlama ilkelerini yaşama geçirme olanaği buldu. Kent için bir plan çizerek önemli hükümet binalarının tasarımını yaptı. Ayrıca Hindistan'da bazı özgün tasarımlı özel evler de yaptı
63 syf.
·
22 günde
·
Puan vermedi
İlk olarak söylemeliyim ki eğer Mimarlık veya iç mimarlık okumuyorsanız bu kitabı anlamanız biraz zor olabilir. Çünkü kitap Mimarlık öğrencilerine yol vermek amacıyla yazılmış. Kitap kısa olsa da (63 sayfa) bir oturuşta okunacak bir kitap değil, içeriği çok ağır geldi bana.
Mimarlık Öğrencileriyle Söyleşi
Okuyacaklarıma Ekle
63 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
Mimarlık Öğrencileriyle Söyleşi
Tür: Mimarlık, Felsefe-Düşünce, Sanat, Söyleşi 20. yüzyıl mimarlığının en büyük ustalarından Edouard Jeanneret-Gris ya da ünlü takma adıyla Le Corbusier, fransız mimar, şehirci, ressam, yazar, ve kuramcı… Mimarlık öğrencilerden gelen ısrarlı istekler üstüne kaleme aldığı Le Corbusier'in teknik ve duyarlılığın birleşiminde: mimarlığın şehircilik ile birlikte yaşamın gelişmesine olanak verecek bakışı, düşünceler dizisi… Tam bir anlama için, Le Corbusier'in felsefesini de bilmeniz gerek. Dünya çapında başarılı insanların, serbest düşünce iklimine sahip coğrafyalardan çıkması bir tesadüf değildir... Okuyun, araştırın, sorgulayın ve kendi kararınızı kendiniz verin... ...
Mimarlık Öğrencileriyle Söyleşi
Okuyacaklarıma Ekle
63 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Mimarlık-iç mimarlık öğrencisiyseniz sohbet tadında geçen bu ünlü düşünür ve mimarın kitabını okumalısınız. Size öğütler veren, yol gösteren, ders veren kısa ama etkili bir kitap. Her yıl tekrar tekrar okunmalı. Eminim her seferinde başka bir şey öğreneceksiniz.
Mimarlık Öğrencileriyle Söyleşi
Okuyacaklarıma Ekle
217 syf.
·
54 günde
·
7/10 puan
Such a nice trip! It was the first book that i read about architecture and i really enjoyed it. Despite i don't know architecture i could understand and i owe to the fact that it is written in pure language. While the skyscrapers were what I liked the most about America, and perhaps the only thing, Corbusier's description of them made me love it even more. His criticisms that he occasionally gave with the metaphor of "When the Cathedrals were white" were simply enormous. There are a lot of clever, brave and justified criticisms in the book. It was a nice detail that he did not ignore everything else while praising American architecture. I read the whole book with jazz music and it really took me there. I really liked.
When the Cathedrals Were White
Okuyacaklarıma Ekle
63 syf.
·
3 günde
·
6/10 puan
Kitap kısa görünümlü ama dolu dolu. Okunmasının ve sindirilmesinin zaman alacağını ve dönemin Avrupa'sına hakim olunduğu takdirde daha anlaşılır hale geleceğini düşünüyorum. Kitaplıkta bulunmalı ve dönem dönem dönüp tekrardan bakılmalı.
Mimarlık Öğrencileriyle Söyleşi
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.