Mahbod Serajı

Mahbod Serajı

Yazar
8.7/10
78 Kişi
·
203
Okunma
·
3
Beğeni
·
671
Gösterim
Adı:
Mahbod Serajı
Unvan:
İranlı Yazar
Doğum:
18 Ekim 1956 Bender Enzeli, İran
“Onlardan nefret ediyorum. Hepsinden nefret ediyorum. Onlar Doktor’u öldürdüler. Onu öldüren Savak değildi. Bu çivisi çıkmış sistemdi; bu kahrolası ülke ve bir tiranı devirmek için birlikte hareket etmekten aciz insanlar. Korkaklar sürüsüyüz, yoksa ben onu ele verip, onu tutukladıkları gece sokaklara fırlayıp protesto etmiş olmalıydık. Belki şimdi hâlâ yaşıyor olurdu.”
Mahbod Serajı
Sayfa 227 - Pegasus Yayınları
"Güçlü ol," diyor Maskeli Melek. "Cesaretini topla, çünkü Allah herkesin iyiliği için yol gösterir. İyi niyetli olup, temiz kalple yaşadığın sürece Tanrı'nın inayeti erdemlerini iyi bir kadere dönüştürür."
"İyi bir dansçısın",diyerek iltifat ediyor Fehime.
"Bizzat Tennessee Williams'tan dans dersleri aldım."
"Tennessee Williams dansçı değil" diyerek karşı çıkıyorum.
"Tennessee'ye bunu söylemeye çalıştım ama beni hiç dinelemedi"
Bir silahım olsaydı eğer, doğrulturdum.
Bir maskem olsaydı eğer, takardım.
Ağrım olsaydı eğer, gizlerdim.
Bir kalbim olsaydı eğer, paylaşırdım.
Bir dans bilseydim eğer, dans ederdim.
Bir ilahi bilseydim eğer, söylerdim.
Bir hayatım olsaydı eğer, tehlikeye atardım.
Eğer özgür olabilseydim, şansımı denerdim.
Mahbod Serajı
Sayfa 11 - Pegasus Yayınları
400 syf.
·Beğendi·10/10
Eskiden medeniyetin beşiği olan İran'da Şah'a ve sisteme karşı yapılan ayaklanmadan o zamanki gizli,saf aşklara kadar birçok konuya değinen akıcı ve sürükleyici bir roman...
400 syf.
·8/10
"İnsanlar hükümetlerden korkmamalı, hükümetler insanlardan korkmalı. "'V For Vendetta'

Diktatörlüğün hakim olduğu bir devlet 'İran'..
Ve dış güçler tarafından yönetilen bu rejim de sizi isyana teşvik eden kitaplar yasaklanacak.Tabii ki bunlara boyun eğmeyen gizliden okuyanlar ve rejimi indirmek için kıytıdan çalışan,okuyan,düşünen insanlar olacak.Bu otoritenin köpeği olmuş insanlar, tasmalarını biraz salmaları için her istedikelrini yapıp makam-mevki sahibi olacaklar.Dört ayaklı değil(koyun); iki ayaklı olmaya çalışın.Bu Diktatörlüğe karşı gelenler ibreti alem olsun diye dövülüp,soğuk zindanlarda sorgulanıp; ölüme mahkum ediliyorlar.Aileleri susturuluyor adını ağzına alamıyorlar.Bunun sonucu aynı sonla bitebilir,rejim tarafından öldürülebilirler.İnsanların özgürlüğünü alabilirler ama duyguları asla; mesela bir sevgiyi,bir umudu,bir dostu asla ellerinden alamzlar.
Din baskısını hakim sürdüğü ve dinle pek ilgisi olamayan bu şehirde, onları ayakta tutan aşkları ve dostluklarıdır.Gece damda kurdukları hayalleri; umutları olmuş vaziyettedir.
Bu zeki kahramanlar, aşklarına kavuşmak için meşakatli yolları aşmak zorundadırlar.Fedakarlık yapacakları bu sevgiye vakıf olduklarını göstereceklrdir.Tek dayanakları birbirleri olan bu insanlar, olan onca kötülüğe dayanabildikleri kadar dayanmaya çalışacaklar.
"Bir deliden öğüt alıyorsak bu nasıl dünyadır."Sözü aklıma geldi Andrey Tarkovskiden...
Kahraman,bir deliden öğüt alacak ve bunu hikayenin sonlarına doğru aldığı öğütü anlayacak sevdiğini tanıyamamanın burukluğunu tadacak.
biraz baskı,;çokça dostluk ve aşk görmek isteyenlere Tahranın damlarını öneriyorum.
Peki siz bu kadar acıya rağmen aşkınızın peşinden gidebilir, bu kadar acıya katlanabilir miydiniz ? görmek için okumak gerekir...
400 syf.
·5 günde·Beğendi·6/10
Tahran'nın Damları ,Kısaca :akıcı,sıcacık,biraz dramatik,İran'kültüründen bize biraz bilgiler sunan ,samimi ve masum bir aşk romanı .Hemen bitirilebilecek bir çerezlik kitap .Paşa'nın aşkına ve Ahmet'in karın ağrıtan esprilerine hazır olun .Puanımın düşük olmasının nedeni de basit bir konusu var.
400 syf.
·Beğendi·9/10
İran.Ne büyük yerleşik kültür Pers-Pert-Sasani-Safevi ve İran. Bu coğrafya inancı, Kültürü, sanatı bir başka yaşar. Hep en derinden, en içten.

En iyi minyatür bu bölgeden çıkmadır.Rubailer, Nefesler....Daha neler neler. Tahran'ın Damları İran'ı anlamak için müthiş bir eser... İran'da aşklar, komşuluklar damdan dama olur.

Bu romanı bir nefeste bitireceksiniz.Okuduğunuzda gözünüzde gönlünüzde farklı bir İran olacak.Tam bir Sosyo-kültürel analiz romanı olmuş.Keyifli okumalar.
400 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
#kitapyorum Bu kitap hediye gelmese maalesef böyle mükemmel bir kitabın varlığından bi haber yaşayacaktım. Kitap da alışagelmişin dışın da bir aşk hikayesine tanıklık ederken, iran da devrimden önce ki şah rejimin de neler yaşandığına dair bilgi sahibi de oluyorsunuz. Kitabı hayret ve merak içerisin de büyük bir heyecanla okudum. Kitabın son sayfaların da bu heyecan daha da dozajını arttırdı. Tahranda da tıpkı doğu ve güney doğu da olduğu gibi evlerinin damların da uyuyorlar, kahramanlarımız da evlerinin damların da hayat ve aşk hakkın da konuşuyorlar. Kitabın ismi de buradan geliyor. Bu kitabı tavsiye ediyorum beğeneceğinizi düşünüyorum. Uçurtma avcısının da tadını verdi biraz.
400 syf.
·Puan vermedi
Sonuna doğru yüreklerde bir burukluk ve umut dolu bir duygu bıraksa da genel itibariyle duyulan aşkların naifliğine hayran kalıyorsunuz. Ve her sayfada Şah'a da devrime de lanet ediyorsunuz.
400 syf.
·10/10
5/5
Şuana kadar okumuş olduğum en harika kitaplar arasında yerini aldı Tahran’ın Damları. Kitap hakkında uzun uzun konuşmak istiyorum, nasıl ve ne kadar anlatsam inanın az kalır!
Genel olarak konusuna değinecek olursam, İran Devrimi arifesinde Tahran'da orta sınıf bir ailenin çocuğu olan Paşa ile komşuları Zari’nin aşkını konu alırken, bir yandan da arka plandaki siyasal ve toplumsal sorunları tüm çıplaklığı ile gözler önüne seriyor.. Kitapta ki karakterlerin bir diğeri ise Ahmet. Ahmet karakterini çok çok çok sevdim, bazı sayfalarda gözlerim doluyor ve ağlamaya başlıyorum, bir espri yapıyor ve ben yaşlı gözlerle gülmeye başlıyorum. (İş çıkışı serviste okurken Ahmet’in yaptığı esprilere kahkaha atmamak için kendimi zorluyordum resmen)
Paşa yakın arkadaşı Ahmet ile her gece damda yıldızları seyrederken, bir yandan da tüm sırlarını paylaşıyorlar. 1973 yılının yazında birlikte geçirilen güzel anlar Zari'yle Paşa'nın arkadaşlıklarını daha derine götürüyor ve aralarında duygusal bir bağ oluşmasına neden oluyor. Fakat, bir gece Paşa'nın bir anlık dikkatsizliği sonucu, geçirilen eğlenceli günlerin çok sürmeden yerini hüzün ve acılara bırakmasına neden oluyor ve artık hiçbir şey yazın güzel günlerini geriye getiremiyor.. Kitabın dili oldukça akıcı, anlatım çok sade ve okunması çok rahat bir kitap. Genel olarak yazarın anlatımını kuvvetli ve çoğunlukla da eğlenceli buldum (özellikle Ahmet karakterini) Zari ile Paşanın hikayesi çok dokunaklıydı, gözlerim dolu dolu okudum. Kitabın sonuna yaklaşınca tahmin yürüttüm ancak yazar bende büyük bir şok etkisi yarattı ve ters köşe oldum!
Birde şu konuya değinmek istiyorum, kitabın kapağındaki gül detayını çok sevdim, çok anlamlı olmuş. Burada ne demek istediğimi kitabı okuduğunuz zaman daha iyi anlayacaksınızdır..
Aşk, acı ve umudun İran kültürü ile harmanlandığı, harika bir eser var karşınızda. Bu kitabı okuyun arkadaşlar. Israr ediyorum mutlaka okuyun! Okutun! Sevdiklerinize hediye edin!
400 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Uzun zamandır okumak istediğim henüz okuyabildiğim bir kitaptı. Kitabımız çok duygusal olmakla birlikte İran devrimi hakkında da bizleri aydınlatıyor.
Mahbod Serajı , kitabının önsözünde okuyucularına seslenerek kitabı okuduktan sonra görüş bildire bileceğimiz bir mail adresi bırakmış. Bu davranışı gerçekten çok hoşuma gitti. Biz okuyucularının görüşlerine ne kadar değer verdiği göstermiş oldu. Bunun etkisiyle kitabına başladım ve çok beğendim. Özellikle İran hiç zannettiğim gibi bir yer değilmiş. Tabi bize 1970lerin İran'ını anlatıyor. Tahran'ın Damları isimli kitabımıza da bir aşk hikayesi konu ediniliyor. Detay vererek spoiler vermek istemiyorum ama ak konulu kitapları seven herkesin bu kitabı sevebileceğini düşünüyorum. Çok naif bir dille kaleme alınmış , sade bir üsluba sahip kitabımız.
Ben çok beğendim umarım sizler de beğenirsiniz.
İyi okumalar :)
400 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10
Anlatabileceğim bir şekilde değil. Tek kelimeyle harika. Duygularını fazlasıyla hissettiriyor; ağlatıyor,güldürüyor aynı zamanda düşündürüyor. Heyecanını sonuna kadar devam ettiriyor. Masum, saf ve içten bir aşk ve de büyük bir baş kaldırış , direniş... Uzun zamandır okuduğum en iyi roman. Ne içimde uyandırdığı tekrar tekrar okuma istediği ne de olan hayranlığımın biteceğini de hiç sanmıyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mahbod Serajı
Unvan:
İranlı Yazar
Doğum:
18 Ekim 1956 Bender Enzeli, İran

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 203 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 86 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.