Mahbod Serajı

Yazar 8,8/10 · 30 Oy · 1 kitap · 71 okunma ·  2 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

2 okur beğendi.
30 puanlama · 42 alıntı
0 haber · 558 gösterim
71 okur kitaplarını okudu.
39 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
1 okur kitaplarını şu anda okuyor.
1 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Mahbod Serajı'ın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Mahbod Serajı'ın Biyografisi

Yazar hakkında bilgi girilmedi.

Mahbod Serajı'ın Kitapları Kitap Ekle

Nur, bir alıntı ekledi.
28 Şub 23:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Ağlamak için kimsenin bir nedene ihtiyacı yoktur."

Tahran'ın Damları, Mahbod Serajı (Sayfa 59)Tahran'ın Damları, Mahbod Serajı (Sayfa 59)
Nur, bir alıntı ekledi.
28 Şub 23:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ne olursa olsun, dosta verilen söz tutulmalıdır.

Tahran'ın Damları, Mahbod Serajı (Sayfa 51)Tahran'ın Damları, Mahbod Serajı (Sayfa 51)
Nur, bir alıntı ekledi.
28 Şub 23:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Güçlü ol," diyor Maskeli Melek. "Cesaretini topla, çünkü Allah herkesin iyiliği için yol gösterir. İyi niyetli olup, temiz kalple yaşadığın sürece Tanrı'nın inayeti erdemlerini iyi bir kadere dönüştürür."

Tahran'ın Damları, Mahbod Serajı (Sayfa 97)Tahran'ın Damları, Mahbod Serajı (Sayfa 97)
Mert Bey, bir alıntı ekledi.
 23 Nis 2017 · İnceledi · 8/10 puan

Dans edilemeden yapılan devrim yapılmaya değer değildir. "V"
"İyi bir dansçısın",diyerek iltifat ediyor Fehime.
"Bizzat Tennessee Williams'tan dans dersleri aldım."
"Tennessee Williams dansçı değil" diyerek karşı çıkıyorum.
"Tennessee'ye bunu söylemeye çalıştım ama beni hiç dinelemedi"

Tahran'ın Damları, Mahbod SerajıTahran'ın Damları, Mahbod Serajı
Nur, bir alıntı ekledi.
28 Şub 23:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir silahım olsaydı eğer, doğrulturdum.
Bir maskem olsaydı eğer, takardım.
Ağrım olsaydı eğer, gizlerdim.
Bir kalbim olsaydı eğer, paylaşırdım.

Tahran'ın Damları, Mahbod Serajı (Sayfa 58)Tahran'ın Damları, Mahbod Serajı (Sayfa 58)
Nur, bir alıntı ekledi.
28 Şub 22:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir dans bilseydim eğer, dans ederdim.
Bir ilahi bilseydim eğer, söylerdim.
Bir hayatım olsaydı eğer, tehlikeye atardım.
Eğer özgür olabilseydim, şansımı denerdim.

Tahran'ın Damları, Mahbod Serajı (Sayfa 11 - Pegasus Yayınları)Tahran'ın Damları, Mahbod Serajı (Sayfa 11 - Pegasus Yayınları)
Mert Bey, bir alıntı ekledi.
23 Nis 2017 · İnceledi · 8/10 puan

Bakışlarında, gülümseyen kadınsı gözlerinde huzur verici bir dinginlik var.

Tahran'ın Damları, Mahbod SerajıTahran'ın Damları, Mahbod Serajı
Nur, bir alıntı ekledi.
02 Nis 12:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayatı bu kadar ciddiye alma, yoksa yaşayamazsın!

Tahran'ın Damları, Mahbod Serajı (Sayfa 147)Tahran'ın Damları, Mahbod Serajı (Sayfa 147)
Nur, bir alıntı ekledi.
28 Şub 23:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayatta başarılı olmak istiyorsan, kendini dışa dönük olmaya zorlamalısın. İçe dönüklerin sonu kimsesiz bir şair ya da sefil bir yazar olmaktır.

Tahran'ın Damları, Mahbod Serajı (Sayfa 20)Tahran'ın Damları, Mahbod Serajı (Sayfa 20)
Mert Bey, bir alıntı ekledi.
 23 Nis 2017 · İnceledi · 8/10 puan

Sevdiği renk mavi,sonsuzlukla ilgiliymiş; bak sen :)
Çok kısa bir an içinde,onun hakkında öğrendiğim her şey zihnimden geçiyor.Sevdiği renk mavi, okyanuslar mavi.Mavinin sonsuzlukla ilgili olduğunu söylüyor; gökler mavi, okyanuslar mavi.Kendi gözlerinin de mavi olduğu gerçeğini neden her zaman es geçtiğini merak ediyorum.

Tahran'ın Damları, Mahbod Serajı (Sayfa 89)Tahran'ın Damları, Mahbod Serajı (Sayfa 89)
Bütün Alıntıları Göster

Mahbod Serajı kitap incelemeleri

Mert Bey, Tahran'ın Damları'ı inceledi.
 30 Nis 2017 · 8/10 puan

"İnsanlar hükümetlerden korkmamalı, hükümetler insanlardan korkmalı. "'V For Vendetta'

Diktatörlüğün hakim olduğu bir devlet 'İran'..
Ve dış güçler tarafından yönetilen bu rejim de sizi isyana teşvik eden kitaplar yasaklanacak.Tabii ki bunlara boyun eğmeyen gizliden okuyanlar ve rejimi indirmek için kıytıdan çalışan,okuyan,düşünen insanlar olacak.Bu otoritenin köpeği olmuş insanlar, tasmalarını biraz salmaları için her istedikelrini yapıp makam-mevki sahibi olacaklar.Dört ayaklı değil(koyun); iki ayaklı olmaya çalışın.Bu Diktatörlüğe karşı gelenler ibreti alem olsun diye dövülüp,soğuk zindanlarda sorgulanıp; ölüme mahkum ediliyorlar.Aileleri susturuluyor adını ağzına alamıyorlar.Bunun sonucu aynı sonla bitebilir,rejim tarafından öldürülebilirler.İnsanların özgürlüğünü alabilirler ama duyguları asla; mesela bir sevgiyi,bir umudu,bir dostu asla ellerinden alamzlar.
Din baskısını hakim sürdüğü ve dinle pek ilgisi olamayan bu şehirde, onları ayakta tutan aşkları ve dostluklarıdır.Gece damda kurdukları hayalleri; umutları olmuş vaziyettedir.
Bu zeki kahramanlar, aşklarına kavuşmak için meşakatli yolları aşmak zorundadırlar.Fedakarlık yapacakları bu sevgiye vakıf olduklarını göstereceklrdir.Tek dayanakları birbirleri olan bu insanlar, olan onca kötülüğe dayanabildikleri kadar dayanmaya çalışacaklar.
"Bir deliden öğüt alıyorsak bu nasıl dünyadır."Sözü aklıma geldi Andrey Tarkovskiden...
Kahraman,bir deliden öğüt alacak ve bunu hikayenin sonlarına doğru aldığı öğütü anlayacak sevdiğini tanıyamamanın burukluğunu tadacak.
biraz baskı,;çokça dostluk ve aşk görmek isteyenlere Tahranın damlarını öneriyorum.
Peki siz bu kadar acıya rağmen aşkınızın peşinden gidebilir, bu kadar acıya katlanabilir miydiniz ? görmek için okumak gerekir...

Murat Kaya, Tahran'ın Damları'ı inceledi.
 26 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İran.Ne büyük yerleşik kültür Pers-Pert-Sasani-Safevi ve İran. Bu coğrafya inancı, Kültürü, sanatı bir başka yaşar. Hep en derinden, en içten.

En iyi minyatür bu bölgeden çıkmadır.Rubailer, Nefesler....Daha neler neler. Tahran'ın Damları İran'ı anlamak için müthiş bir eser... İran'da aşklar, komşuluklar damdan dama olur.

Bu romanı bir nefeste bitireceksiniz.Okuduğunuzda gözünüzde gönlünüzde farklı bir İran olacak.Tam bir Sosyo-kültürel analiz romanı olmuş.Keyifli okumalar.

CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ, Tahran'ın Damları'ı inceledi.
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

#kitapyorum Bu kitap hediye gelmese maalesef böyle mükemmel bir kitabın varlığından bi haber yaşayacaktım. Kitap da alışagelmişin dışın da bir aşk hikayesine tanıklık ederken, iran da devrimden önce ki şah rejimin de neler yaşandığına dair bilgi sahibi de oluyorsunuz. Kitabı hayret ve merak içerisin de büyük bir heyecanla okudum. Kitabın son sayfaların da bu heyecan daha da dozajını arttırdı. Tahranda da tıpkı doğu ve güney doğu da olduğu gibi evlerinin damların da uyuyorlar, kahramanlarımız da evlerinin damların da hayat ve aşk hakkın da konuşuyorlar. Kitabın ismi de buradan geliyor. Bu kitabı tavsiye ediyorum beğeneceğinizi düşünüyorum. Uçurtma avcısının da tadını verdi biraz.

Merve Durmuş, Tahran'ın Damları'ı inceledi.
07 Ağu 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İran'da Şah'a ve sisteme karşı yapılan ayaklanmadan o zamanki gizli,saf aşklara kadar birçok konuya değinen güzel bir roman.

Muzaffer Akar, Tahran'ın Damları'ı inceledi.
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Aslında İran devrimi gibi görünse de bir delikanlının ergen-genç-adam dönemi, duyguları ve hayata bakış açısı anlatılmış. Kurgu ve olay akışları güzel, keyifle okunabilir.

Bizimmahalleninkitapcisi, Tahran'ın Damları'ı inceledi.
31 Oca 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Kimi zaman elimize aldığımız kitapta sayfalar boyu çıktığımız yolculuğun tadı damağımızda kalır, "Keşke daha uzun olsaydı," diye sızlanmaktan kendimizi alamayız. Kitap bizi öylesine sarıp sarmalamıştır ki karakterleriyle, kurgusuyla günlük hayatımızın bir parçası olmaya başladığı için bir anda kitabın bitmesini kabullenmek ve üzerimizde bıraktığı etkiden sıyrılmak zaman alır.
Bu tatlı duyguları sanırım en son 2015 yazında sevgili Zülfü Livaneli'nin 'Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm' eserini okurken yaşamıştım. Kitabın kısalığına sızlanıp, keşke daha uzun olsaymış diye iç geçirmekten kendimi alamamış ve girdiğim büyülü dünyadaki yolculuğun bu kadar çabuk bitmesini istememiştim.
Yıllar sonra aynı tatlı duygular "Tahran'ın Damları"nda gelip beni buldu ve ben kitabın son sayfasına geldiğimde yine yeniden "Neden bitti?" diye sızlanmaktan kendimi alamadım. Herhalde bir 400 sayfa daha olsa, seve seve okurdum :) Samimi karakterleriyle, etkileyici kurgusuyla, sürekli artan temposuyla ahenk içinde nefis bir bütünlük sağlayan Tahran'ın Damları, dönem kitapları seven okurlardan bir şansı mutlaka hak eden kitaplar arasında.

Kısaca konusuna değinecek olursam Tahran'ın Damları, İran Devrimi arifesinde Paşa ile Zari'nin aşkını konu alırken, aynı zamanda geri plandaki siyasal ve toplumsal yapıyı da gözler önüne seriyor. Tahran'da orta sınıf bir ailenin çocuğu olan on yedi yaşındaki Paşa, kendine bile itiraf edemese de arkadaşı Ramin'in nişanlısına aşık olmuştur. Bu aşka kendi içinde her ne kadar engel olmaya, karşı koymaya çalışırsa çalışsın duygularına söz geçiremeyen Paşa, içten içe Zari'ye duyduğu bu aşk yüzünden suçluluk duymaktan da kendini alamaz. 1973 yazında birlikte geçirilen güzel anlar Zari'yle Paşa'nın arkadaşlıklarını daha derine götürür ve aralarında duygusal bir bağ oluşmasına neden olur. Fakat, bir gece Paşa'nın bir anlık dikkatsizlik sonucu istemeden Şah'ın gizli polislerine yardımcı olması, geçirilen bu toz pembe günlerin çok sürmeden yerini sonbahara bırakmasına neden olur ve artık hiçbir şey 73 yazının güzel günlerini geri getiremez...

Acımasız bir rejimin gölgesinde filizlenen aşkın, acının ve umudun İran kültürü ile harmanlandığı, kimi zaman heyecanlandıran, kimi zamansa hüzünlendiren ama hüzünlendirdiği kadar da gülümsetebilen bu güzel esere mutlaka şans vermenizi tavsiye ediyorum. Kitabınız bol, keyfiniz daim olsun :)

Sare Seren, Tahran'ın Damları'ı inceledi.
30 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mükemmeldi benim için ve bu kitabı mükemmelleştiren en önemli detay Ahmet adlı karakterdi. Şimdiki zaman dilinde anlatımına da ekstra bayıldım. Yazarın dili akıcı ve normalde ciddi anlamda yavaş kitap okuyan ben bile kitabı çabucak bitirmiş ve etkisinden uzun süre çıkamamıştım. Belki mükemmel yorumlar yazamıyorum; ama mükemmel yorumlar yazan birilerinin bu kitabı okuyup yorumlamasını ve kitabın hak ettiği değeri görmesini çok isterim.

Elif Seven, Tahran'ın Damları'ı inceledi.
22 Ara 2017 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Anlatabileceğim bir şekilde değil. Tek kelimeyle harika. Duygularını fazlasıyla hissettiriyor; ağlatıyor,güldürüyor aynı zamanda düşündürüyor. Heyecanını sonuna kadar devam ettiriyor. Masum, saf ve içten bir aşk ve de büyük bir baş kaldırış , direniş... Uzun zamandır okuduğum en iyi roman. Ne içimde uyandırdığı tekrar tekrar okuma istediği ne de olan hayranlığımın biteceğini de hiç sanmıyorum.