Mahmut Baran

Mahmut BaranMeleğin Mısraları yazarı
Yazar
9.4/10
38 Kişi
246
Okunma
19
Beğeni
3.230
Gösterim

Mahmut Baran Kimdir?

Sırf Êzîdî’dir, diye Êzîdîliğin merkezi olan Laleş’te sürülen, dağları Şengal’dan kopartılan dört yüz yılını sürgün yollarında geçiren, yara bere içinde bırakılan bir kabilenin üyesidir. Müslümanların, yerine göre Hıristiyanların ve dahi Yahudilerin sınır tanımaz zulmüyle inleyen, eriyen, büzülen kendi ırkının ihanetiyle vurulan, satılan, yakılan; bu nedenle güvenmemeyi yaşamın temel ilkesi olarak addeden bir geleneğin, kaskatı bir geleneğin, köredici sadakat vurgunlarına maruz kalan bir ailenin zavallı bir çocuğudur Mahmut Baran Dobralığı ve riyakârlığı, gözüpekliği ve korkaklığı, mertliği ve namertliği, inkârı ve müsamayı iç içe yakalayan bir Kürttür. Yani bir insandır. Kırkına varmış ama hala içindeki çocuğu ışığa tutmaya çalışan, insanların “deli mi ne?” diyebildiği huzursuz ve tuhaf bir adamdır. "Ben politik bir tutsağım. İdeallerim, gelecek adına güzel hayallerim var. Bu uğurda 20. yılımı dolduruyorum cezaevinde. Hakikati oluşturan; eşitlik, adalet ve özgürlüktür. Hakikata seslenen ve hakikat adına seslenen ne varsa kabulümdür." Cezaevinde daima bir boşluk hali var. Geniş, yaygan, derin, uzun, sert ve mutlak! Yazmak bu “hale” karşı isyanın bir biçimidir. Bu boşluğun sesi, rengi, dini, ısısı, kütle yok. Ve hiçliği bir yazgı olarak önüne koyuyor. Hiçbir şey olmamak;”yok hükmünde” yaşamak! İradesiz, duygusuz, sessiz, renksiz, dinsiz bir hayvan gibi! Yazmak, var olduğunun kanıtıdır. Yazmak, korumaktır toplumu korunmaktır toplumdan. Tarihe not düşmektir, “karınca kararınca”. Günün zorluklarına göğüs germek için üç asır, beş asır sonrasını tasavvur etmektir. Mazlumun öfkesini, acılının ahını, sevenin aşkını, ölenin ruhunu geleceğe taşırmaktır. Kendini yakıp etrafını aydınlatmaktır.
Unvan:
Yazar
Doğum:
Batman

Okurlar

19 okur beğendi.
246 okur okudu.
7 okur okuyor.
63 okur okuyacak.
3 okur yarım bıraktı.

Mahmut Baran Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Karanlıktan korkan bir çoçuğu kolaylıkla affedebiliriz. Fakat hayatın gerçek trajedisi, bir yetişkinin aydınlıktan korkmasıdır.
Sayfa 232Kitabı okudu
Dilin aşkı yorumlaması aydınlatıcı olur Ama dile düşmeyen aşk daha aydınlıktır...
Savaşan özgürleşir, özgürleşen güzelleşir, güzelleşen sevilir...
Sayfa 217Kitabı okudu
Tüm çiçekleri tek tek koparabilirler ama baharın gelişini engelleyemezler...
Sayfa 210Kitabı okudu
Cesaret adil insanların kârıdır ve aşk duyguların adaletinden doğar. Oysa ben adil olup olmadığımı dahi bilmiyorum.

Mahmut Baran İletileri

Tümünü gör
''Mesafelere sığmaz sevgim...'' ~
Mahmut Baran
Mahmut Baran
~ ##$##okurKadiler:aurora__
Akıl, zorunluluğun yasalarını belirtir. Bilinç ise, özgürlüğün özünü ortaya koyar.
Meleğin Mısraları
Meleğin Mısraları
“Şimdi seninle değil, şimdi ve sonra, sensiz asla!
Meleğin Mısraları
Meleğin Mısraları

Mahmut Baran Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
354 syf.
·
Puan vermedi
Erdal , kalbi kocaman canım adam... Bir kalbe hem inandığın davayı hem de aşkı sığdırabilmek büyük meziyet. Önemli olan yolun sonunda ikisini de aynı hassasiyetle koruyup kollayabilmek . Erdalım kalbi güzel adamım aldığın her darbede çektiğin her acıda Rûkene kavuşma umuduyla ayakta kaldığın Meleğin Mısralarına gözün gibi baktığın için minnettarım. Her defasında kendimi senin yerine koymaya çalıştım ama olduramadım, sanırım yüreğim bu kadar yüceliği kaldıramadı. Sen ve senin gibi koca yürekli adamlar iyi ki varlar . Eminim Rûken seninle gurur duyuyordur. Aşkınız ve sevginiz yüreğimde ilelebet yaşayacak . Beni aşka inandırdığınız için teşekkür ederim
Meleğin Mısraları
Meleğin MısralarıMahmut Baran · Aram Yayınları · 2010245 okunma
354 syf.
10/10 puan verdi
MELEĞİN MISRALARININ KANA BULANMASI
Yazar Mahmut Baran, müebbete hükümlü Diyarbakırlı bir yazar. Yazarla tanışmam bir instagram takipçim sayesinde farkında olmamla başladı. Bu kitap öyle bir şey ki resmen insanı kendine tutsak ediyor. Anlatımı olsun olayların sıralanması olsun çok üstün nitelikli bir yapıt ortaya çıkmış.
Meleğin Mısraları
Meleğin MısralarıMahmut Baran · Aram Yayınları · 2010245 okunma
354 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
8 günde okudu
Kitabın olay örgüsü örgütün şehir içi yapılanmasıyla başlıyor. Bu faaliyetler kapsamında yapılan bir akşam toplantısında kitabın asıl kahramanları Erdal ve Ruken tanışırlar. Erdal ve Ruken arasında zamanla duygusal bir birliktelik olur. Ancak Erdal uzun süre ''ya aşk ya da devrim'' ikileminde kalmıştır. Erdal ve Ruken bu karşılıklı duygularını zamanla şiirle dile getirmişler. Erdal, Ruken'in ona yazdığı şiirleri pantolununda yaptığı zulada saklamıştır hep. Ruken'in yazdığı bu şiirleri kutsal bir muska gibi hep yanında taşıyacaktı. Erdal kendisini uğursuzluktan korusun diye adına '' Meleğin Mısraları'' diyecekti. Daha sonra bir arkadaşının itirafları sonucu Erdal tutuklanıp cezaevine giriyor. İtirafçı olması için cezaevinde işkencelere maruz kalıyor. Bu işkenceler sırasında bile Ruken'in ona yazdığı şiirleri yanında taşımayı başarmıştır.
Meleğin Mısraları
Meleğin MısralarıMahmut Baran · Aram Yayınları · 2010245 okunma