Manning Marable

Manning Marable

Yazar
8.5/10
11 Kişi
·
18
Okunma
·
0
Beğeni
·
363
Gösterim
Adı:
Manning Marable
Unvan:
Öğretmen
Doğum:
Dayton, Ohio, ABD, 13 Mayıs 1950
Ölüm:
New York, New York, ABD, 1 Nisan 2011
Ne var ki King’in de gösterdiği gibi, değişim yaratmak söz konusu olduğunda dinle siyasetin illa birbirini dışlaması gerekmiyordu.
592 syf.
·8/10
Amerikanın siyahları ikinci sınıf insan olarak gördüğü dönemlerde milliyetçi bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelmiş.Babasının ölümü annesininse aklını yitirmesiyle başıboşluğa düşmüş bir çocuk.Bu başıboşluğun verdiği rahatlıkla kendini sokağa atmış çeşitli işlere girip çıkmış daha sonra yasa dışı işlere bulaşarak hapse düşmüş bir genç.Hapishanede tanıdığı bir mahkumdan etkilenerek kitap okumaya ve kendini geliştirmeye başlamış daha sonra hapishanede aldığı bir mektupla gerçek İslam ile alakası olmayan bir topluluk olan İslam Milletine katılmış bir mahkum.Sorgulamadan kabul ettiği bu inançlara sıkıca bağlanmış ve hapishaneden çıktıktan sonra kendini bu örgüte adamış gece gündüz çalışarak örgütün gelişmesinde hayati rol oynamış bir kardeş.Örgüt tarafından hacca gönderildiğinde gerçek İslamı tanıma fırsatı bulmuş ve örgütün öğretilerini sorgulamaya başlamış daha sonra örgütte istenmeyen adam ilan edilerek örgütten ayrılmış bir vekildir Malcolm X.Peki bu kadar mı? Tabi ki hayır!Asıl hikaye bundan sonra başlıyor.Ayrılışından sonra tekrar hacca gitmiş ve dönüşünde geleneksel İslam'ı benimsemiştir.Daha sonra İslam Milleti döneminde savunduğu uç fikirlerde köklü bir değişikliğe kademeli olarak giderek bir dava adamına dönüşmüştür.Hayatı dolu dolu sürekli bir arayış ve değişim içinde geçen bir insan olarak tam en verimli zamanlarına girmek üzereyken 39 yaşında İslam Milleti üyelerinin düzenlediği bir saldırıyla öldürülür.Gittiği ülkeler,yaptığı görüşmeler,dur durak bilmeden yaptığı konuşmalar ve eylemlerle 39 seneye koca bir hayat sığdırmıştır Malcolm X'in davasına olan inancına ve sürekli değişimine iyiye doğru evrilmesine hayran olmamak mümkün değil.O yüzden kesinlikle okunması gereken bir kitap.Yalnız Malcolm X'in hayatı hakkında hiç bilgi sahibi olmayanların ilk olarak bu kitabı okuması biraz sıkılmasına ve bolca değişen isimler ve örgütler arasında kaybolmasına neden olabilir.Kitap daha çok akademik ve kapsamlı bir çalışmanın ürünü..Malcolm X'in hayatı ve yaptıkları hakkında biraz bilgi sahibi olduktan sonra okunması fazlasıyla faydalı olacaktır.Hayatı siyasetle şekillenmiş Malcolm X'in konuşmaları ve tam metinlerinin kitapta bulunmaması,konuşmalardan yapılan alıntıların ise çok az olması kitapta eksik bulduğum en önemli noktaydı.
592 syf.
Malcom X 'in hayatını hep merak etmişimdir. Küçükken Malcom X adına çekilmiş bir film izlemiştim ama kafamda net düşünce oluşmamıştı. Sonrasında bu kitapla karşılaştım ve alıp okumaya karar verdim.

Malcom X hayatı boyunca bir çok yanlışlar yapmış ama bunu samimiyeti ile örtmesini başarabilen bir kişiliktir. İnanmadığı bir davanın savunuculuğuna hiç biz zaman kalkışmamış yanlışı gördüğü zaman tepki koymasını bilen ve yanlışın hala devam ettiğini şahit olduğunda ise hiç düşünmeden tavır alan bir şahsiyettir.

Malcom X'in hayatını üç ana başlık altında inceleyebiliriz.

İlk olarak İslamla tanışmadan önceki hayatı. Bu hayat genç yaşta hapishaneye düşmesiyle son buluyor.

İkinci kısım ise hapishanede kendisini Şeyh ve İslam lideri olan bir adamın telkinleri sonucu Müslüman oluyor(tabi ne kadar gerçek İslamla tanıştır. Burası tartışılır). Bu Şeyhin öğretisi Zencilerin Beyazlara üstün olduğunu ve İslamın temsilcisi zenciler olduğu yönünde idi. Malcom X bu öğretiye inanıyor ve o yolda bir çok çalışmalara katılıyor. Ama zamanla Şeyhin ve çevresindekilerin İnsanları nasıl kullandıklarını, tek dertlerinin maddi çıkar elde etmek olduklarını görüyor. Hatta Şeyhin derneğe gelen kadınlarla cinsel ilişkiye girdiğini görüyor. Bu dakikadan sonra tarikata cephe alıyor ve tarikat bunu sürüyor. (Bunları fark etmesi artık ölüme giden yolda ilk atmasına karşılık geliyor. )

Hayatının üçüncü evresi ise Hac'a gitmesi ile başlıyor. Burada görüyor ki Müslümanlar sadece zencilerden oluşmuyor ve beyazlarında Müslüman olabileceğini ve bir arada kardeşçe yaşadıklarını fark ediyor. Hac sonrası ABD'ye geri dönüp hayatının büyük bir bölümünü kapsayan ikinci evresindeki düşüncelerle ve insanlara karşı savaş başlatıyor.

Ve ne yazık ki bu insanlar tarafından acımasız şekilde katlediliyor.

Samimiyetin ne olduğunu, inandığı değerler uğruna her şeyi göze almak ne demek olduğunu öğrenmek istiyorsanız bu kitabı okuyabilirsiniz.
Malcolm'ü anlamak için kesinlikle okunmalı. Arayışlarla dolu bir hayatın ustaca kaleme alınmış şekli. Detaylara yer verilmesi, okurun anlaması için çok iyi olmuş.

Yazarın biyografisi

Adı:
Manning Marable
Unvan:
Öğretmen
Doğum:
Dayton, Ohio, ABD, 13 Mayıs 1950
Ölüm:
New York, New York, ABD, 1 Nisan 2011

Yazar istatistikleri

  • 18 okur okudu.
  • 16 okur okuyacak.