Malcolm X Arayışlarla Dolu Bir Hayat

8,5/10  (6 Oy) · 
8 okunma  · 
5 beğeni  · 
307 gösterim
Amerika’nın siyaset tarihine damga vurduğu gibi, İslam düşüncesine yaptığı katkılarla da adından söz ettiren liderlerden biri olan Malcolm X, 1925’te doğdu. Malcolm Little adıyla dünyaya gelen bu insan hakları eylemcisi, adını daha sonra Malcolm X olarak değiştirdi. Soyadı olarak “X”i seçmesi, onun için bir başkaldırıydı. 1950’lerin sonuna gelindiğinde Malik el-Şahbaz adını kullanıyordu. A.B.D’deki siyahların Afrika’daki kökleriyle ilişki kurmalarını teşvik etti, onların hakları için çalıştı ve İslam’ın sözcülerinden biri oldu. 21 Şubat 1965’te uğradığı silahlı saldırı sonucu hayata veda etti ve cenazesine binlerce kişi katıldı.
Malcolm X: Arayışlarla Dolu Bir Hayat başlıklı kapsamlı biyografi, bu efsanevi liderin hayatıyla ilgili gerçeklere ve bilinmeyenlere ışık tutuyor. Amerikalı tarihçi Manning Marable’ın kaleme aldığı eser, yayımlandığı sırada New York Times tarafından yılın en iyi on kitabından biri olarak gösterilmiş ve 2012’de tarih dalında Pulitzer Ödülü’nün sahibi olmuştur.
Adem ŞEN 
08 Oca 18:52 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Amerikanın siyahları ikinci sınıf insan olarak gördüğü dönemlerde milliyetçi bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelmiş.Babasının ölümü annesininse aklını yitirmesiyle başıboşluğa düşmüş bir çocuk.Bu başıboşluğun verdiği rahatlıkla kendini sokağa atmış çeşitli işlere girip çıkmış daha sonra yasa dışı işlere bulaşarak hapse düşmüş bir genç.Hapishanede tanıdığı bir mahkumdan etkilenerek kitap okumaya ve kendini geliştirmeye başlamış daha sonra hapishanede aldığı bir mektupla gerçek İslam ile alakası olmayan bir topluluk olan İslam Milletine katılmış bir mahkum.Sorgulamadan kabul ettiği bu inançlara sıkıca bağlanmış ve hapishaneden çıktıktan sonra kendini bu örgüte adamış gece gündüz çalışarak örgütün gelişmesinde hayati rol oynamış bir kardeş.Örgüt tarafından hacca gönderildiğinde gerçek İslamı tanıma fırsatı bulmuş ve örgütün öğretilerini sorgulamaya başlamış daha sonra örgütte istenmeyen adam ilan edilerek örgütten ayrılmış bir vekildir Malcolm X.Peki bu kadar mı? Tabi ki hayır!Asıl hikaye bundan sonra başlıyor.Ayrılışından sonra tekrar hacca gitmiş ve dönüşünde geleneksel İslam'ı benimsemiştir.Daha sonra İslam Milleti döneminde savunduğu uç fikirlerde köklü bir değişikliğe kademeli olarak giderek bir dava adamına dönüşmüştür.Hayatı dolu dolu sürekli bir arayış ve değişim içinde geçen bir insan olarak tam en verimli zamanlarına girmek üzereyken 39 yaşında İslam Milleti üyelerinin düzenlediği bir saldırıyla öldürülür.Gittiği ülkeler,yaptığı görüşmeler,dur durak bilmeden yaptığı konuşmalar ve eylemlerle 39 seneye koca bir hayat sığdırmıştır Malcolm X'in davasına olan inancına ve sürekli değişimine iyiye doğru evrilmesine hayran olmamak mümkün değil.O yüzden kesinlikle okunması gereken bir kitap.Yalnız Malcolm X'in hayatı hakkında hiç bilgi sahibi olmayanların ilk olarak bu kitabı okuması biraz sıkılmasına ve bolca değişen isimler ve örgütler arasında kaybolmasına neden olabilir.Kitap daha çok akademik ve kapsamlı bir çalışmanın ürünü..Malcolm X'in hayatı ve yaptıkları hakkında biraz bilgi sahibi olduktan sonra okunması fazlasıyla faydalı olacaktır.Hayatı siyasetle şekillenmiş Malcolm X'in konuşmaları ve tam metinlerinin kitapta bulunmaması,konuşmalardan yapılan alıntıların ise çok az olması kitapta eksik bulduğum en önemli noktaydı.