Manole Neagoe

Manole Neagoe

Yazar
7.2/10
5 Kişi
·
9
Okunma
·
0
Beğeni
·
309
Gösterim
Adı:
Manole Neagoe
Unvan:
Romen Araştırmacı-Yazar
Priscus’un naklettiği efsaneye göre, sürüsünden ayrılıp topallayarak yürüyen bir koyunun kan izlerini takip eden bir Hun çobanı, toprağa gömülü bir kılıca ulaştı ve onu topraktan çıkarıp Atila'ya hediye etti. Savaş Tanrısı Mars'a ait olduğu tasavvur edilen bu kılıcın Atila’nın eline geçtiği ve O'na Hunlara hakim olma hakkını verdiği, bu kılıcın ilâhi bir kuvvetin sembolü olduğu ve tılsımlı kuvvetler tarafından korunduğu fikri telkin edildi.
Atila ile Bleda Doğu Roma elçi heyetini şehir dışında karşıladılar. Bunlarla görüşmeyi at üstünde yapacaklarını bildirdiler. Hunlar için at üstünde konuşmak, ciddi ve önemli görüşmeler yapmak ananevi ve tabii bir işti.
At üstünde uzun boylu oturmaya ve hele müzakereye alışmamış olan İmparatorluk heyeti ile Hunlar arasındaki tartışmalar Atila'yı eğlendiren, Doğu Romalıları titreten hakiki bir kâbusa döndü.
Atila, atalarından gelen bir tecrübe ile biliyordu ki, insanın her hareketi, sonunda bir hiçliğe dönüşüyordu. O'nun kendisi ve yakınları, Romalılar'ın anladıkları gibi, dünyayı durmadan genişleyen bir kale olarak görmüyorlardı. Atila, kale duvarlarını bunun dışındaki insan için geçilmez bir nesne sayan, yahut bu duvarların himayesi altında bulunup ne olduğunu bilmediği dışardaki kişileri küçük gören insanlardan değildi. Kâinatla temas halinde bulunan bozkırların adamı, hiçbir şey değildir ve aynı zamanda her şeydir.
Kitapta tarihi yüzüstünden anlatmış. Değerli Türk hükümdarların kişisel taktiksel sırlarına yer verilmemiş. Kitabın düzeyi ilkokul derecesinde.Kaynaklar etkin kullanılmamış.
Bir insanın savaşları mükemmel sevk ve idare edebilmesi için en yüksek entelektüel vasıf ve hasletlere sahip olması, en kuvvetli irade azmini taşıması, en mükemmel iş birliğini oluşturma yeteneğiyle yaratılmış bulunması gerektir...

Yazarın biyografisi

Adı:
Manole Neagoe
Unvan:
Romen Araştırmacı-Yazar

Yazar istatistikleri

  • 9 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 10 okur okuyacak.