1000Kitap Logosu
Marcel Prévost
Marcel Prévost
Marcel Prévost

Marcel Prévost

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
5.4
100 Kişi
381
Okunma
4
Beğeni
1.611
Gösterim
Unvan
Fransız Yazar
Doğum
Paris, 1 Mayıs 1862
Ölüm
Vianne, 8 Nisan 1941
Nisan
Kış Güneşi'yi inceledi.
336 syf.
·
11 günde
·
5/10 puan
Fransız Yapımı Bir Aşk-ı Memnu
"Bu andan itibaren geleceğin, seni sevmiş olan bu iki kadının geleceğiyle bağlandı." Bir aşk üçgeni üzerinden ilerleyen kitaba Fransız yapımı "Aşk-ı Memnu" dememin sebebi aslında sadece aşk üçgeninin benzerliği. Julie-Maurice-Clarie ile Bihter-Behlül-Nihal ilişkisini hatırlattı bana çoğu zaman ama hikayenin gidişatı çok farklı, konuların işlenişi farklı. Birebir aynı düzen beklentisine girilmesin aman ha ;) Kitapla ilgili düşüncelerime gelicek olursam okurken çok zorlandığım bir kitap oldu. 1800'lü yıllarda yazılmış bir kitap olması ama çevirisinin 2014'de yapılması nedeniyle olsa gerek çok iyi bi anlatım yakalanamamış bence. Ayrıca gereksiz çok betimleme var bu da hikayede tıkanıklığa sebep oluyor zaman zaman. Anlatımdaki ve dildeki tüm bu sıkıntılara rağmen bir karakter beni yakaladı ve sadece o karaktere tutunduğum için hikayeye devam ettim: Julie. Julie yanlış bir aşka tutunan, yanlış adamı seven çok güzel, akıllı, şefkatli ve kendi çevresinde 'azize' diye anılan bir kadın. Ama bir kere zehirli bir aşka tutunuyor işte. Bence bütün hikayeyi götüren karakterdir Julie. Julie'nin hikayesi ve psikolojisi çok iyi işlenmiş ve zaten 5 puan verip kitapla ilgili arada kalmamı sağlayan faktör de budur. Diğer karakter olan Maurice ise galiba okuduğum birçok kitap içinde nefret ettiğim nadir karakterlerden biri olarak aklımda kalacaktır. İki kadının da aşkına tutunan, kendini vazgeçilmez sanan, kararsız ve buhranlı bir genç. Yazar karakterin psikolojisini işlerken zaman zaman karakteri paklamak isteyip yaptığı hatalara açıklamalar getirmeye çalışsa da bana hiçbiri geçmedi. Ve tekrar diyorum karakterden nefret ettim. Claire ise kitabın ana karakterlerinden olmasına rağmen kitapta sadece genç, masum, sessiz ve bu sessiz aşk içinde boğulup kahrolacak kadar zayıf bir karakter olarak yazılmış. Karakterle ilgili hiçbir psikolojik çözümleme yapılmamış. Ki bu da kitabın eksi bir tarafıdır bence, çünkü karakterle hiçbir bağ kuramıyor okuyucu. Tüm bu eleştirilerime rağmen kesinlikle 'tavsiye etmiyorum' diyemiyorum Julie karakterine ait olumlu düşüncelerim nedeniyle ;) Ama okunmaması dahilinde hiçbir şey kaybetmezsiniz. Okumaya niyetlendiğinizde 3 kere falan düşünün siz yine de ;) Keyifli okumalar herkese.
Kış Güneşi
5.3/10
· 380 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
32
Eylem Albayram
Kış Güneşi'yi inceledi.
336 syf.
·
Puan vermedi
Kitap tam bir aşk üçgeni.Maurice annesini kaybettiğinde yaşama isteğini de kaybeder ve anne olma olasılığını kaybettiğinde en zor zamanında da ona destek olan,kol kanat geren Julie arasında yaşanan yasak aşkı anlatılıyor.Başlarda hayatlarında tamamlamak istedikleri yönleri için birlikte zaman geçirseler de birbirlerine bağlanmaya başlarlar.Umutsuzca ,platonik olarak Mauurice'e sevdalanan Claire var ki,okurken onun için üzüldüm.Maurice iki kadın arasında karar verememesi can sıkıcıydı.Kitabın içeriğinde karakterlerin iç seslerine çok yer verilmiş.
Kış Güneşi
5.3/10
· 380 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
81
~Ceren♡Rıza♡~
Kış Güneşi'yi inceledi.
336 syf.
·
6/10 puan
Güzel ve konusu ilgi çekecek kadar değişik bir romandı ama, içinde pek fazla kayda değer akıcılık, hareketlilik, profesyonellik, etkileyici bir üslup yoktu. Klasik aşk temalı bilindik romanların az da olsa değişik açılı olanıydı Kış Güneşi... Aşk temalı romanları okumayı seven okurlar Kış Güneşi romanı tam da size göre bir kitaptır, tavsiye ediyorum.
Kış Güneşi
5.3/10
· 380 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2