Yazar
Maria Montessori

Maria Montessori

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.8
79 Kişi
292
Okunma
51
Beğeni
3.089
Gösterim
Unvan
Doktor / Pedagog / Antropolog
Doğum
İtalya, 1870
Ölüm
İtalya, 1952
Yaşamı
Montessori Metodunun kurucusu olan Maria Montessori, 1870 yılında İtalya'nın Chiaravalle kentinde dünyaya gelmiştir. 1896 yılında İtalya’nın ilk kadın doktoru unvanını alarak tıp fakültesini tamamlamıştır. Montessori bir bilim insanı olarak sahip olduğu özelliklerin dışında, bir kadın olarak da zamanının değer yargılarının ilerisinde yaşamış ve kadın hakları için mücadele etmiştir. İtalya’nın ilk kadın doktoru olarak, 1896’da Berlin ve 1900’de Londra’da iki kadın konferansında İtalya’yı temsil etmek için seçilmiş ve bu konferanslarda kadınlara eşit ücret için çağrı yapmıştır. Üniversiteden mezun olduktan sonra asistan doktor olarak atandığı Roma Psikiyatr kliniğinde zekâ özürlü çocuklarla çalışmıştır. 1899 yılında ise Roma’da zekâ geriliği olan tüm çocukların yollandığı yeni orthophrenic okuluna yönetici olarak atanır. 1896 -1907 yılları arasında sağlık, antropolojisi, felsefe, psikoloji ve eğitim çalışmalarını devam ettirir. 1907 yılında Roma’nın San Lorenzo bölgesinde, çalışan ailelerin çocuklarından oluşan 60 kişilik grupla çalışmak için üniversitedeki kürsüsünden ve tıbbî uygulamalarından vazgeçer. Burada ilk Casa dei Bambini’yi yani Çocuklar Evi’ni kurar. 1907 yılından itibaren dünyanın birçok ülkesinde Montessori metodu hakkında çalışmalar yürütmeye devam eder. 1922’de okul müfettişi olarak atanır. Fakat 1934 yılında Mussolini faşizmine muhalefetten dolayı İtalya’dan ayrılmaya zorlanır ve Barselona’ya gider. 1936’da İspanya Savaşı sırasında İngiliz gemisiyle kurtarılır. Aynı yıl evini Hollanda Laren’e taşır. 1940 yılında, Hindistan 2. Dünya Savaşına girdiğinde, O ve oğlu Mario düşman yabancılar olarak gözaltına alınır. 2. Dünya Savaşı boyunca Montessori’nin Hindistan’dan ayrılmasına izin verilmez ve bu zamanı bebekleri araştırmak ve gözlemlemekle geçirir. 1946 yılında Hindistan’dan Hollanda’ya döner. 1947’de ise Londra’da Montessori Merkezi’ni kurar. 1950 yılında UNESCO konferansına katılır. 1940, 1950 ve 1951’de Nobel Ödüllerine aday gösterilir. 1952’de Noordwijk Zee de Dutch sahilindeki bir köyde arkadaşlarının sahip olduğu bir evin bahçesinde otururken hayatını noktalar. Oğlu ve şef asistanı Mario ile Afrika’ya gidip gitmemeyi görüşüyorlardır. 80 yaşında birisi olarak seyahat için oldukça güçsüz olduğunu, bir başkasının onun yerine gidebileceğini ve konferans verebileceğini söyler. Bir saat sonra beyin kanamasından ölür. Her zaman öldüğü yere gömülmek istediği için Hollanda'da Noordwijk Katolik Mezarlığına gömülür. Bir eğitim emekçisi olarak, dünyanın birçok ülkesinde konferanslar, eğitimler vermiş, kitaplar yazmış, yeni okullar ve öğretmen eğitim merkezleri açmış, bir yandan da çocukları gözlemleyerek kendi eğitimine devam etmiştir. Bir dünya vatandaşı olarak yaşamıştır. Dünya genelindeki çabalarının ürünü olarak metodu dünyanın birçok ülkesinde uygulanmaktadır.
Tuğba KARACAGİL
Çocukluğun Sırrı'ı inceledi.
240 syf.
·
16 günde
·
Puan vermedi
Maria Montessori'nin eğitim yaklaşımını, yöntemini temel hatlarıyla özetleyen, çocuğa bakışını saydam bir şekilde ortaya koyan bir eser olmuş. Anlatım dili akıcı, kitapta herşey açık ve net. Eğitimle ilgili çok güzel çıkarımlar var. Farklı bir bakış açısı, geniş bir çerçeve için okunması gereken eğitim kitabı. Ancak kitapta çok fazla dini görüş yansıtılmış, Montessori dini inancını bütün fikirlerine yedirmiş. Çocuğa olan ilahi bakışı, olumsuz diyemem, ama bir yerden sonra fazla olmaya başlıyor gibi hissettim.
Çocukluğun Sırrı
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
7
hatişşş
Çocuğun Keşfi'yi inceledi.
384 syf.
·
31 günde
·
Puan vermedi
Kitap Montessori eğitim yaklaşımını detaylı bir şekilde ele almış. Yaklaşımın sınıfta uygulanması, çıkışı, materyalleri hatta etkinlikleri hakkında ayrıntı bilgiler içeriyor. İlgi duyarsanız okunması keyifli bir kitap.
Çocuğun Keşfi
8.3/10
· 29 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
XVII.I.MMXVs
Çocuğunuz Hakkında Bilmeniz Gerekenler'i inceledi.
144 syf.
·
24 günde
·
8/10 puan
Başucu kitabı olacak kadar başarılı bir eser !
Eserimiz, Montessori eğitimin anlayışını ve ilkelerini öyle güzel anlatıyor ki Bayan Montessori, çok altı çizilecek cümleler ve hayat dersleri sunuyor. Uygulayıp, uygulamamak elbette size kalmış, tümünü veya bazı noktaları benimsemekte. Dili akıcı, anlaşılır. Ebeveyn veya yetişkin olarak çocuklar hakkında doğru bildiğimiz yanlışları okuyup, düzeltmemizi sağlayacak bir eser. Montessori ile ilgili, çok farklı yazarlardan aktarılan şeyler var, ilk defa okuyacaksanız, kurucusundan yazılan eserlere öncelik vermelisiniz ve AMI ( Association Montessori İnternationale) tarafından denetlenmiş olması sunulan bilgilerin doğru ve Montessori'ye uygun olmasının güvencesidir, aklınızda olsun. Kesinlikle tavsiyedir ! Başka yorumlarda görüşmek dileğiyle.
Çocuğunuz Hakkında Bilmeniz Gerekenler
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
Gizem Yumuk
Çocuk Eğitimi - Montessori Metodu'yu inceledi.
224 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
İnanın bu kadının kitabı harika.Bir anne olarak silkelenip kendinize gelmenizi sağlıyor.Çok samimi,doğru tespitleri var çocuklar hakkında.Çocuğun dünyasına çocuğun gözünden bakmanızı sağlıyor.iyi ki kızım daha küçükken bu kitabı okumuşum diyorum...
Çocuk Eğitimi - Montessori Metodu
OKUYACAKLARIMA EKLE
1