Maria Montessori

Yazar 9,4/10 · 10 Oy · 4 kitap · 16 okunma ·  9 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

9 okur beğendi.
10 puanlama · 2 alıntı
0 haber · 1.620 gösterim
16 okur kitaplarını okudu.
60 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
1 okur kitaplarını şu anda okuyor.
1 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Maria Montessori'nin Biyografisi

Montessori Metodunun kurucusu olan Maria Montessori, 1870 yılında İtalya'nın Chiaravalle kentinde dünyaya gelmiştir. 1896 yılında İtalya’nın ilk kadın doktoru unvanını alarak tıp fakültesini tamamlamıştır. Montessori bir bilim insanı olarak sahip olduğu özelliklerin dışında, bir kadın olarak da zamanının değer yargılarının ilerisinde yaşamış ve kadın hakları için mücadele etmiştir. İtalya’nın ilk kadın doktoru olarak, 1896’da Berlin ve 1900’de Londra’da iki kadın konferansında İtalya’yı temsil etmek için seçilmiş ve bu konferanslarda kadınlara eşit ücret için çağrı yapmıştır.

Üniversiteden mezun olduktan sonra asistan doktor olarak atandığı Roma Psikiyatr kliniğinde zekâ özürlü çocuklarla çalışmıştır. 1899 yılında ise Roma’da zekâ geriliği olan tüm çocukların yollandığı yeni orthophrenic okuluna yönetici olarak atanır. 1896 -1907 yılları arasında sağlık, antropolojisi, felsefe, psikoloji ve eğitim çalışmalarını devam ettirir. 1907 yılında Roma’nın San Lorenzo bölgesinde, çalışan ailelerin çocuklarından oluşan 60 kişilik grupla çalışmak için üniversitedeki kürsüsünden ve tıbbî uygulamalarından vazgeçer. Burada ilk Casa dei Bambini’yi yani Çocuklar Evi’ni kurar. 1907 yılından itibaren dünyanın birçok ülkesinde Montessori metodu hakkında çalışmalar yürütmeye devam eder. 1922’de okul müfettişi olarak atanır. Fakat 1934 yılında Mussolini faşizmine muhalefetten dolayı İtalya’dan ayrılmaya zorlanır ve Barselona’ya gider. 1936’da İspanya Savaşı sırasında İngiliz gemisiyle kurtarılır. Aynı yıl evini Hollanda Laren’e taşır. 1940 yılında, Hindistan 2. Dünya Savaşına girdiğinde, O ve oğlu Mario düşman yabancılar olarak gözaltına alınır. 2. Dünya Savaşı boyunca Montessori’nin Hindistan’dan ayrılmasına izin verilmez ve bu zamanı bebekleri araştırmak ve gözlemlemekle geçirir. 1946 yılında Hindistan’dan Hollanda’ya döner. 1947’de ise Londra’da Montessori Merkezi’ni kurar. 1950 yılında UNESCO konferansına katılır. 1940, 1950 ve 1951’de Nobel Ödüllerine aday gösterilir.

1952’de Noordwijk Zee de Dutch sahilindeki bir köyde arkadaşlarının sahip olduğu bir evin bahçesinde otururken hayatını noktalar. Oğlu ve şef asistanı Mario ile Afrika’ya gidip gitmemeyi görüşüyorlardır. 80 yaşında birisi olarak seyahat için oldukça güçsüz olduğunu, bir başkasının onun yerine gidebileceğini ve konferans verebileceğini söyler. Bir saat sonra beyin kanamasından ölür. Her zaman öldüğü yere gömülmek istediği için Hollanda'da Noordwijk Katolik Mezarlığına gömülür.

Bir eğitim emekçisi olarak, dünyanın birçok ülkesinde konferanslar, eğitimler vermiş, kitaplar yazmış, yeni okullar ve öğretmen eğitim merkezleri açmış, bir yandan da çocukları gözlemleyerek kendi eğitimine devam etmiştir. Bir dünya vatandaşı olarak yaşamıştır. Dünya genelindeki çabalarının ürünü olarak metodu dünyanın birçok ülkesinde uygulanmaktadır.
Güllü Kahraman, bir alıntı ekledi.
08 Şub 10:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Disiplin
Bir yetersizliği yalnızca alıştırma ve deneyim düzeltebilir ve gerekli becerilerin edinilmesi, ancak uzun alıştırmalarla mümkün olabilir. Disiplinsiz çocuk başkalarıyla bir arada çalışarak disiplin kazanır, birileri ona yaramaz olduğunu söylediğinde değil!

Emici Zihin, Maria Montessori (Sayfa 267 - Kaknüs Yayınları)Emici Zihin, Maria Montessori (Sayfa 267 - Kaknüs Yayınları)
Güllü Kahraman, bir alıntı ekledi.
08 Şub 10:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

G
Her bireyin kendi hatalarının farkında olması, hataların düzeltilmesinden daha önemlidir.

Emici Zihin, Maria Montessori (Sayfa 269 - Kaknüs Yayıncılık)Emici Zihin, Maria Montessori (Sayfa 269 - Kaknüs Yayıncılık)

Maria Montessori kitap incelemeleri

CANSU FINDIK, Emici Zihin'i inceledi.
 05 Haz 2017 · Kitabı okudu · 75 günde · Beğendi · 10/10 puan

Maria Montessori çocuk gelişimi alanındaki yaklaşımıyla tüm dünyayı etkisi altına almayı başarmıştır. 100 yıl önceki doğan çocukla bugün doğan çocuğun gelişim ihtiyaçlarının örtüşeceğini öngörerek; özellikle 0-3 yaş grubu bebeklerin büyüleyici emici zihniyle, kendini gerçekleştirmesi için, zaaflarını, güçlü ve zayıf yanlarını keşfedebilmesi için nasıl bir eğitim yöntemi ve yol izlenmesi gerektiğini yer yer uygulama anlatılarıyla güçlendiren enfes bir eser yazmış.

Güllü Kahraman, Emici Zihin'i inceledi.
08 Şub 10:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okul öncesinin anası Maria Montessori' nin çocuk zihninin dünyayı nasıl kavradığına dair muazzam bir kitabıdır. Okudum tekrar okuyacağım ve şiddetle annelere, babalara, öğretmenlere, herkese tavsiyemdir. Ben keyifle okudum. Çocuğunuzu, çocuklarımızı daha iyi anlamak için okuyun lütfennn! Herşey çocuklar için, çünkü onlar bizim geleceğimiz!!!!

Hepimiz gelişimin aynı evrelerinden geçeriz. Bir bebek ellerinin yardımı olmadan zekasını geliştiremez. Ayrıca karakteri de güçlenecektir. Keşfetmek, tatmak, farklılığını hissetmek. Algılama,üç boyutlu düşünme,hayal kurma gibi birçok alanda onu geliştirir. Bu eğitim aslında bir çocuğu hayata hazırlar. Kısaca anlatılan budur.

Gizem Yumuk, Çocuk Eğitimi - Montessori Metodu'yu inceledi.
28 Şub 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnanın bu kadının kitabı harika.Bir anne olarak silkelenip kendinize gelmenizi sağlıyor.Çok samimi,doğru tespitleri var çocuklar hakkında.Çocuğun dünyasına çocuğun gözünden bakmanızı sağlıyor.iyi ki kızım daha küçükken bu kitabı okumuşum diyorum...