Mario Bellatin

Mario Bellatin

Yazar
6.5/10
22 Kişi
·
46
Okunma
·
1
Beğeni
·
648
Gösterim
Adı:
Mario Bellatin
Unvan:
Meksikalı yazar
Doğum:
Mexico City, Meksika, 23 Temmuz 1960
yaşamımın bu döneminde niçin bu kadar yalnız olduğumu kendime açıklayamıyorum. geceleri benim için ağlayacak birisinin olmaması bir şekilde benim suçum
Yıllar içinde öğrendim ki, ölümün en rahatsız edici şekillerin biri, hastalığın midede kendini göstermesi. Buna hâlâ şaşırıyorum ama hastalık midede başladığında bedenin geri kalanı hastalığa az çok direnç gösterebilir.
"Varlığımı hissettiğini sanmıyorum. O zaman kolayca çantamı açarak sakinleştirici bir iğne hazırladım. Koşullar göz önüne alındığında sakinleştirici ilacın alışıldık dozun üstünde olması uygun göründü. Oğlumun tepkisinin beklenenin tam tersi gelişmesi beni şaşırttı. Kaygı belirtileri göstermeye başladı, iğneyi yaptığım kolunu sertçe silkelemek istiyordu. Kuvvetle kavramam gerekti. Bir süre sonra kasılmalar başladı. Birkaç santim uzaklaştım, oğlumun bedeninin düzenli bir şekilde sarsılmaya başladığını gördüm."
71 syf.
·1 günde·7/10
Peru kökenli Meksika'lı yazar Mario Bellatin'in Türkçeye çevrilen ilk romanı. Son 25 yılın en iyi 100 İspanyolca kitabı arasında 19. Sırada yer alması kitabın kalitesini gösteriyor.
Geceleri kadın elbisesi giyen bir güzellik salonu sahibi adamın tesadüf eseri bakıma muhtaç bir adamın bakımını üstlenmesiyle mıknatıs gibi diğer ihtiyaç sahipleri de kendini buluyor. Bu sırada kendisi, müşterileri ve hastaları için balık besleyerek onlara yaşama tutunmasını gösteriyor. Zaman içinde bu güzellik salonunun sanki bir Palyatif Bakım merkezi gibi ölümlerin artması şeklinde devam ediyor.

Kitabın kapağında yer alan balık resimleri ve içeriğinde balıklara sık yer verilmesi hoşuma gitti. Her sabah uyandığımda izlediğim 10-12 sene önce akvaryumda ölen balıklarım aklıma geldi. Onlar ölünce yeni alacağım balıklar da ölür korkusuyla bir daha beslemeyi demeyememiştim. Bu kitabı çalıştığım hastane kütüphanesine bağışlayan Cem abime ayrıca teşekkür ederim. Herkese iyi okumalar dilerim.
55 syf.
Güzellik salonunu ölüm evine dönüştüren hasta bir adamın hikayesi. Huzur evi değil ölüm evi, öleceği kesin olan hastaları kabul eden, kendisi de ölecek bir hasta olan bir adam. Biraz iyi durumda olanlar ölüm evine kabul edilmez, daha kötü durumda olanlar alınır. ilginç bir konuydu, lakin daha iyi işlenebilirdi diye düşünüyorum.
67 syf.
·1 günde·1/10
Çok şey bekleyerek aldım ama benim için hayal kırıklığı oldu.Yazarın nereye ulaşmaya çalıştığını anlamadım. Gerçekten huzursuz edici bir kitap tı. Zor bitirdim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mario Bellatin
Unvan:
Meksikalı yazar
Doğum:
Mexico City, Meksika, 23 Temmuz 1960

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 46 okur okudu.
  • 16 okur okuyacak.