Güzellik Salonu

0,0/10  (0 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
171 gösterim
Güzellik Salonu, Meksikalı yazar Mario Bellatin’in Türkçedeki ilk kitabı. Kadın giysileri giymekten hoşlanan bir anlatıcının sahibi olduğu güzellik salonu, zamanla salgın hastalıklardan mustarip, hastanelerde hor görülen, Homokatilleri Çetesi’nin saldırılarına maruz kalan ve toplum dışına itilen erkek hastalar için bir bakımevine dönüşüyor. Kendisi de hasta olan anlatıcının biricik uğraşıysa, özenle dekore ettiği akvaryumlarda balık beslemek.
New York Times’ın Camus’nün Veba’sını ya da Saramago’nun Körlük’ünü çağrıştırdığını belirttiği Güzellik Salonu, hastalık, ölüm, yoksunluk ve egemen cinsiyet kavrayışını sorgulamamızı sağlayan, sarsıcı, huzursuz edici bir roman.

Ve son 25 yılın en iyi 100 İspanyolca kitabı arasında 19. sırada.

Mario Bellatin (1960) Perulu bir ailenin çocuğu olarak Meksika’da doğdu. Doğuştan gelen bir hastalık nedeniyle sağ kolunun büyük bölümünü kullanamayan Bellatin, Peru’da teoloji, Küba’da senaryo yazarlığı okudu.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  55
 • ISBN:
  9786055904449
 • Çeviri:
  Şevin Aksoy
 • Yayınevi:
  Notos Yayınları
 • Kitabın Türü:
ihtiyar 
08 Ağu 2016 · Kitabı okudu

Güzellik salonunu ölüm evine dönüştüren hasta bir adamın hikayesi. Huzur evi değil ölüm evi, öleceği kesin olan hastaları kabul eden, kendisi de ölecek bir hasta olan bir adam. Biraz iyi durumda olanlar ölüm evine kabul edilmez, daha kötü durumda olanlar alınır. ilginç bir konuydu, lakin daha iyi işlenebilirdi diye düşünüyorum.