Giriş Yap

Matthieu Ricard

Yazar
8.5
13 Kişi
Unvan
Fransız Yazar ve Budist Rahip
Doğum
Aix-les-Bains , Savoie , Fransa, 15 Şubat 1946
Yaşamı
Matthieu Ricard 1946’da Paris’te doğdu. Hindistan’a ilk yolculuğunu 1967’de gerçekleştirdi. Burada Tibetli Budist rahiplerle tanıştı. Pastör Enstitüsü’nde moleküler biyoloji alanında doktorasını tamamladıktan sonra Himalayalar’a yerleşmeye karar verdi ve keşiş oldu. Budizm’e yaptığı bu dönüşle muhteşem kariyerini bir kenara itti. 1972’den beri Tibet’te yaşayan Ricard, dünyadaki sayılı Budizm uzmanları arasındadır. Halen Nepal’deki Şenşen Manastırı’nda yaşayan Ricard, 1989’dan beri Dalay Lama’nın sözcülüğünü yapmaktadır. Keşiş ve Filozof ile Kar Manastırı da Ricard’ın bestseller olmuş diğer iki önemli eseridir ve 21 dile çevrilmiştir.

İncelemeler

Tümünü Gör
360 syf.
·
8 günde
·
Puan vermedi
KEŞİŞ VE FİLOZOF Terazinin iki kefesi var. Birinde Batılı ateist bir filozof ,diğerinde ise Doğulu bilge bir keşiş. Her iki taraf da kendi ağırlığına çekmek istiyor okuyucuyu. Bir taraf olma durumu aşikar tabi... Kitabi okumak için öncelikle iki sey gerekli : sabır ve sükunet! Tamamı soru-cevap şeklinde ilerlediği için sabır, Budizm hakkında ayrıntılı bilgiler verdiği için de sükûnet. Didaktik bir eser olduğu anlaşılıyor sanırım. Konusuna gelince,bilimsel araştırmalarda epey yol kattetmis bir akademisyenin her seyi bırakıp Tibetli Budistlerin öğretilerini incelemek istemesiyle başlıyor. Böylece baba-oğul, Batı-Budizm hakkında diyaloglar başlıyor. Sonunda merak ettiğim soruya sıra geliyor: Budizm din mi,felsefe mi yoksa metafizik mi? Cevabi kitapta,tavsiye olunur.
Reklam
Kim mutlu olmayı istemez? Ama onu nasıl bulacağımızı, nasıl koruyacağımızı ve hatta nasıl tasvir edeceğimizi bilemeyiz. Mutluluk çaba gerektiren, insanı rahatlatan ve herkes tarafından erişilebilen bir şey olarak tanımlanabilir mi? Mutluluğu dışarıda aramak yerine, kendi içimizde mi aramalıyız? Mutluluk kısa süren zevklerle yakalanabilir mi? Yoksa mutluluk, kişisel olmaktan çok şefkat uyandıran, diğer insanların iyiliğini isteyen bir duygu mudur? Gerçekten mutluysak dünyayı değiştirebilir miyiz? İnsanlara duyduğumuz şefkat, nefreti sona erdirme ve sevmediğimiz insanları bile mutlu etme düşüncesine dönüşebilir mi?
360 syf.
·
7/10 puan
Oğlunum bilimsel eğitimini bırakıp #tibetlibudistlerin öğretilerini öğrenmek için Asya’ya gideceğini söylemesi üzerine kitabın oluşum temelinin atıldığını söylüyor yazar. Yazarımız bilimsel düşünce gereği; din dışı, ateist bir bakışa sahip olduğunu ve oğlunun bu kararının (bu yüzden) kendini üzdüğünü dile getiriyor (önsözde). “ #budizm’i kabullenmem bu yüzden zor oldu ve budizm üzerine baba oğul konuşmaları bu şekilde başladı.” diyerek oğlu için öğrenme ve paylaşma yolunda bir adım atıyor. #kitap tamamen baba ve oğlunun dialoglarıyla, oğlunun neden bu öğretiyi seçtiğini sorgulamasıyla ve öğrenme isteğiyle sürüp gidiyor. Öğretinin çok öncelere dayanması ve hala geçerliliğini koruyabiliyor olması gibi bir çok konu sizin merakınızı uyandıracak. Tapınak yaşamı, keşişler ve öğretinin bilmediğiniz noktaları ise sizi şaşırtacak. Bilimsel araştırmadan ruhani araştırmaya nasıl karar verdiğinden, Budizmin din mi yoksa felsefe mi oldugundan, ruh bilimi sayılıp sayılamayacağından, psikanaliz ile ilgisine kadar merak edilen tüm soruları; babası oğluna bizim yerimize sormuş. (= Eee bize de merak ettiğimiz o soruların cevaplarını öğrenmek kalmış. #budizmüzerinebirbabaoğultartışması alt başlığıyla #keşişvefilozof kitabını okunmanızı tavsiye ederim. #kitapmuhabbeti uzun uzun yapılabilecek, öğretici ve sorularımızı cevaplayıcı bir eser olmuş. #matthieuricard ve #jeanfrançoisrevel’e bu güzel eser için teşekkürler..
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42