Matthieu Ricard

Matthieu RicardKeşiş ve Filozof yazarı
Yazar
8.5/10
13 Kişi
59
Okunma
8
Beğeni
2.598
Görüntülenme

Hakkında

Matthieu Ricard 1946’da Paris’te doğdu. Hindistan’a ilk yolculuğunu 1967’de gerçekleştirdi. Burada Tibetli Budist rahiplerle tanıştı. Pastör Enstitüsü’nde moleküler biyoloji alanında doktorasını tamamladıktan sonra Himalayalar’a yerleşmeye karar verdi ve keşiş oldu. Budizm’e yaptığı bu dönüşle muhteşem kariyerini bir kenara itti. 1972’den beri Tibet’te yaşayan Ricard, dünyadaki sayılı Budizm uzmanları arasındadır. Halen Nepal’deki Şenşen Manastırı’nda yaşayan Ricard, 1989’dan beri Dalay Lama’nın sözcülüğünü yapmaktadır. Keşiş ve Filozof ile Kar Manastırı da Ricard’ın bestseller olmuş diğer iki önemli eseridir ve 21 dile çevrilmiştir.
Unvan:
Fransız Yazar ve Budist Rahip
Doğum:
Aix-les-Bains , Savoie , Fransa, 15 Şubat 1946

Okurlar

8 okur beğendi.
59 okur okudu.
10 okur okuyor.
95 okur okuyacak.
1 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Kimliğinizi dedikodular, söylentiler ve 'el alem ne der' kaygısı üzerine inşa ederseniz her daim acı çekersiniz.
Meditasyon yapmak, zihnimize yağmur gibi yağan bombaları etkisiz hale getirmeyi ve demir gibi sağlam bildiğimiz senaryoların dağılıp gitmesine izin vermeyi öğrenmektir.
Reklam
Bernard Campan
Her şey gıcırdar, bütün mesele neşeyle gıcırdamaktadır.
"Nafilenin nafilesi, her şey nafile." Her şey er ya da geç tuzla buz olacaktır, her şey geçiçidir.
Bazı meditasyon metinlerinde berrak zihin suya, kendi kurgularına sımsıkı bağlı zihinse buza benzetilir. Buzun yeniden sıvı olması için ısıtmak yeterlidir. Üstat Dilgo şöyle derdi: " Buz katılaşmış sudan, su da erimiş buzdan başka bir şey değildir "
Gerçek özgürlük, egonun diktatörlüğünden ve onun getirdiği duygu kervanından kurtulmaktır.
Matthieu Ricard
Matthieu Ricard
“Gerçek özgürlük, egonun diktatörlüğünden ve onun getirdiği duygu kervanından kurtulmaktır.”
Matthieu Ricard
Matthieu Ricard
Reklam
Mutluluğun temel kökü aklımızda yatmaktadır;dış koşullar olumlu ya da olumsuz olmaktan öte bir şey değildir.
Matthieu Ricard
Matthieu Ricard

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
360 syf.
·
Puan vermedi
·
8 günde okudu
KEŞİŞ VE FİLOZOF Terazinin iki kefesi var. Birinde Batılı ateist bir filozof ,diğerinde ise Doğulu bilge bir keşiş. Her iki taraf da kendi ağırlığına çekmek istiyor okuyucuyu. Bir taraf olma durumu aşikar tabi... Kitabi okumak için öncelikle iki sey gerekli : sabır ve sükunet! Tamamı soru-cevap şeklinde ilerlediği için sabır, Budizm hakkında ayrıntılı bilgiler verdiği için de sükûnet. Didaktik bir eser olduğu anlaşılıyor sanırım. Konusuna gelince,bilimsel araştırmalarda epey yol kattetmis bir akademisyenin her seyi bırakıp Tibetli Budistlerin öğretilerini incelemek istemesiyle başlıyor. Böylece baba-oğul, Batı-Budizm hakkında diyaloglar başlıyor. Sonunda merak ettiğim soruya sıra geliyor: Budizm din mi,felsefe mi yoksa metafizik mi? Cevabi kitapta,tavsiye olunur.
Keşiş ve Filozof
Keşiş ve FilozofMatthieu Ricard · Doğan Novus · 201422 okunma
360 syf.
7/10 puan verdi
Oğlunum bilimsel eğitimini bırakıp #tibetlibudistlerin öğretilerini öğrenmek için Asya’ya gideceğini söylemesi üzerine kitabın oluşum temelinin atıldığını söylüyor yazar. Yazarımız bilimsel düşünce gereği; din dışı, ateist bir bakışa sahip olduğunu ve oğlunun bu kararının (bu yüzden) kendini üzdüğünü dile getiriyor (önsözde). “ #budizm’i kabullenmem bu yüzden zor oldu ve budizm üzerine baba oğul konuşmaları bu şekilde başladı.” diyerek oğlu için öğrenme ve paylaşma yolunda bir adım atıyor. #kitap tamamen baba ve oğlunun dialoglarıyla, oğlunun neden bu öğretiyi seçtiğini sorgulamasıyla ve öğrenme isteğiyle sürüp gidiyor. Öğretinin çok öncelere dayanması ve hala geçerliliğini koruyabiliyor olması gibi bir çok konu sizin merakınızı uyandıracak. Tapınak yaşamı, keşişler ve öğretinin bilmediğiniz noktaları ise sizi şaşırtacak. Bilimsel araştırmadan ruhani araştırmaya nasıl karar verdiğinden, Budizmin din mi yoksa felsefe mi oldugundan, ruh bilimi sayılıp sayılamayacağından, psikanaliz ile ilgisine kadar merak edilen tüm soruları; babası oğluna bizim yerimize sormuş. (= Eee bize de merak ettiğimiz o soruların cevaplarını öğrenmek kalmış. #budizmüzerinebirbabaoğultartışması alt başlığıyla #keşişvefilozof kitabını okunmanızı tavsiye ederim. #kitapmuhabbeti uzun uzun yapılabilecek, öğretici ve sorularımızı cevaplayıcı bir eser olmuş. #matthieuricard ve #jeanfrançoisrevel’e bu güzel eser için teşekkürler..
Keşiş ve Filozof
Keşiş ve FilozofMatthieu Ricard · Doğan Novus · 201422 okunma
344 syf.
10/10 puan verdi
Önce bir soru ile başlamak istiyorum: "Mutluluk mu iyiliği getirir yoksa iyilik mi mutluluğu?"Kitap çok güzel ve akıcı ama ben yavaş okudum.Gerçekten yazarımız örneklerle durumu öyle güzel ve detaylı bir şekilde anlatmış ki emin olun bir günde bile bitirirsiniz.Kitapta Hint öğretileri ve yazar alıntıları da var.Yazarımız "Dünya'nın en mutlu insanı" olduğu sinir bilim ölçümleriyle de kanıtlanmış olan Fransız budist keşiş Matthieu Ricard, Bu kitapta kendi mutsuzluğundan yola çıkarak bulduğu mutluluk formülünü paylaşıyor bizimle Fransa'nın en önemli üniversitelerinden birinde moleküler biyoloji alanında yıldızı parlak bir bilim insanıyken bir anda her şeyi bırakıp tası toprağı toplayarak Hindistan ve Tibet'e doğru uzun bir yolculuğa çıkıyor Ricard. Onun mutsuzluğuna çare arayışının bir sonucu olan bu kitap ise bizim için mutluluğa ulaşmanın yol haritası oluyor.Bence kesinlikle okumalısınız.Şimdiden okuyacak olanlara keyifli okumalar dilerim.Kitaptan sizler için birkaç alıntı bırakıyorum.
Mutluluğa Övgü
Mutluluğa ÖvgüMatthieu Ricard · Doğan Novus · 202119 okunma