Mehmet Anıl

Mehmet Anıl

Yazar
6.8/10
82 Kişi
·
200
Okunma
·
9
Beğeni
·
1539
Gösterim
Adı:
Mehmet Anıl
Unvan:
Yazar
Doğum:
İzmir, 1962
1962 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Saint Joseph mezunu… Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni bitirdi. AIESEC bursuyla İtalya’da Credito İtaliano Bankası’nda staj yaptıktan sonra Türkiye’ye döndü. 1989 yılında kendi şirketini kurdu. 2001 yılından bu yana yalnızca edebiyatla ilgileniyor. Pembe Otobüs romanıyla 2008 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazanan yazarın, yine Can Yayınlarından çıkmış, Geri Gelmemek Üzere (2003), Bitik (2005), Forbes Cinayetleri (2009) kitapları var. İzmir’de yaşıyor.
Üzerimize çöken rüküş bir cahilliğin gölgesi altında yönümüzü kaybetmiş savrulup duruyoruz. İlkelerin, kavramların, gerçeklerin, yalanların, böylesine hızla değişip biribirine karıştığı bir başka dönem oldu mu merak ediyorum. Bob Dylan'ın dediği gibi, dibe varmak için gidecek ne kadar yolumuz kaldı?
Şiddete şiddetle karşı olmama karşın bana ve insanlığa kötülük eden insan bozuntularını evire çevire, Allah yarattı demeden eşek sudan gelinceye kadar dövmek istiyorum.
Kaç yaşında olursa olsun bütün kadınlar ilişkilere diğer her şeyden fazla önem verirler.
Mehmet Anıl
Sayfa 63 - Can Yayınları
280 syf.
·1 günde·8/10
Sene bundan 20 yıl sonrası. Yıllar önce yaşanan(!) büyük Suriye göç dalgasından ilhamla Kıdemli bir Sultanahmet dilencisi hayırsever vatandaşlara nitelikli hizmet sunabilmek için bir şirket kurar. İyiliksever vatandaş kuruma gelir önünde dilenme nedeni yazan paravanlardan istediğine girer parasını öder -tarife var tabii- ve hayır duasını alıp tertemiz çıkar.
Hikaye, Muzafferin progeriadan -çocuklarda görülen erken yaşlanma- muzdarip kardeşiyle birlikte bu şirkette işe girmesiyle başlar...
Bazı kitaplar vardır mutlaka okunmalı diyemezsiniz, tavsiye edemezsiniz (çünkü herkese hitap etmeyeceği aşikardır) ama tüm absürtlüklerine rağmen içten içe beğenirsiniz ya bu kitap benim için öyle. Her şeyde mantık aramak yerine akışına bırakırım keyfime bakarım diyenlerdenseniz merakla okuyacağınızı düşünüyorum.
240 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Herkese merhabalar. Başlığa bakıp da ''sen kadınlara ne demek istiyorsun'' falan gibi şeylerle baş ağrıtmayın lütfen önce okuyun :)

Dünya Klasikleri'nin içinde bir süre yüzdükten sonra küçük bir ara vermek isteyip, farklı bambaşka bir kitaba yönelmek amacıyla tamamen tesadüfen gördüğüm ve konusu itibariyle ilgimi çeken, beni zaman zaman güldüren, zaman zaman baş karaktere ''iyi oldu sana gerizekalı'' dedirten bir kitap, Bitik...

Kitaba geçmeden önce tesadüfen tanıştığım yazar Mehmet Anıl'ın kalemine çok teşekkür ediyorum,gerçekten ustaca bir kurgu ve çok akıcı bir dil. Kitaba ne ara başladım ne ara bitirdim anlamadım.

Şimdi kitaba gelebiliriz. Hayatı yolunda, güzel bir karısı ve bir kızı olan Adem, bu ''güzel'' hayatının monoton huzurundan sıkılıp yenilik arıyor. İzlediği bir filmden etkilenip karısının sadakatini test edecek bir oyuna hazırlanıyor. Amacı karısına yeniden aşık olmak. Planını yapıyor en ince ayrıntısına kadar düşünüyor ama unuttuğu bir şey var:
Söz konusu detaylarsa, bir erkek asla bir kadından üstün olamaz !
Kitapta en çok baş karakter Adem'in yaptığı şeylerin farkında olmasını ve öz eleştiri yapmaktan kaçınmamasını beğendim, çok gerçekçi bir anlatımdı .

Adem,başından geçenleri,öz eleştirilerini, hayal kırıklıklarını, duygusal çöküşlerini tamamen tesadüfen karşılaştığı ve adını ''nedense'' Bitik koyduğu bir sokak köpeğine anlatıyor ve iki Bitik'in karşılıklı sohbetini dinliyoruz .

Değişik bir şeyler arayanlara kesinlikle önereceğim akıcı bir kitap .

''Aşk, ben uykudayken epey yol almış olmalı...''
240 syf.
·8 günde·4/10
Bence bu kitap hakkında söylenecek çok şey var. Öncelikle konusu gerçekten iğrenç. Bir adam eşinin sadakatini ölçmek için ona kendi iş yerinden bir adamı tutuyor. Bunu da sırf izlediği bir filme , yeni bir heyecan arayışına bağlıyor. Kitabın başından sonuna kadar bir sohbet havası var. Kitabı aslında hikaye anlatır gibi hikayenin sonunda tanıştığı ve "bitik" adını verdiği köpeğe anlatıyor. Tüm bu beğenmediğim şeylere nazaran kullanılan dil gerçekten çok güzel. Seçilen cümleler oldukça akıcı. İçinde bulunulan durum çok güzel anlatılıyor. Ama gel gelelim böyle bir durumda olmak ister miyiz ? Ayrıca kitabın sonunu okuyup anlayan varsa lütfen bana da anlatsın zira onca okuduğum şeyin bir anlamı şuan için yok
240 syf.
·5 günde·Beğendi·3/10
İş adamı Adem bey, eşinin başka adamlarla birlikte olduğundan şüphelenir. Ama bu duruma sırf kendi işleri yürüsün diye ses çıkartmaz. Çünkü şüphelendiği kişi kendi şirketinde çalışan iyi bir misyone sahip birisidir. Kitabın sonunda eşini ve şüphelendiği iki adamı öldürme planları yapar.
192 syf.
·Beğendi·6/10
Osmanlıda yeniçeriliğe ve içinde gelişen hiyerarşiye farklı bi yerden bakmış yazar.oğlancılık kavramını işlemiş.burada kitap hakkında yapılan yorumlara biraz göz attım bazı yorumlar sanki kitaba fazla hoşgörüsüz yaklaşımlara sebeb olacak türden.neyse burada kişileri yargılamak için paylaşım yapmamak gerekiyor.
"Kurnazlık çoğu zaman aklın işine mani olur."
"Muhabbetin tadı altlı üstlüdür ağalar,nice aşkbaz yiğide,arkadan aheste beste yanaşıp kuşu,yuvasına usulca yerleştiriverirdim"
280 syf.
·2 günde·6/10
İlk olarak söylemek isterim ki kitabın kapağını hiç beğenmedim. Alakasız ve basit buldum. Üzerine daha çok çalışabilinirmiş, yapmamışlar. İçeriğine gelirsek, yazar konudan konuya atlamış [daha doğrusu aynı konu içerisinde fazla detaya girmiş] takibi bıraktığınızda sıkılıp bir daha dönmeyi düşünmeyeceğiniz bir kitap. 60. sayfada neyin ne olduğunu anlıyorsunuz. Sonrası size zevk vermeyebilir. Beni sıktı açıkçası. Kitabı sonuna kadar okuma inadım yüzünden bir günde bitirdim eğer ki es verseydim bir daha dönmezdim.

"spoiler"
Olay 20 sene sonra geçiyor. Muzaffer ve Peri iki kardeş Anneleri çok küçükken intihar ediyor ve babaları tarafından terk ediliyorlar. Bir iş bulup çalışıyor ve para biriktiriyorlar babalarını bulup hesap sormak için. Peri çocuklukta erken yaşlanma hastalığından müzdarip bir harika yürek, zaten gerçek adı da peri değil (yazar gerçek adını hiç açıklamıyor bizlere gereksiz bir bilgi veriyor) İzmir'de olan babalarının bir kadınla (afet) kaçtığını düşünüyorlar fakat iş pek de öyle olmadığı anlaşılıyor. Gereksiz uzatılmış ve benden geçer not alamamış bir kitap. Mehmet Anıl'ın canı sağolsun.
128 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Can Yayınları kampanya yapmış a dostlar, seçili bazı kitaplar 7 lira. Bu kitap da onlardan biri idi, bu sabah aldım, şimdi de bitirdim. Yazarın çeşitli konularda yazdığı denemeler derlenmiş. Daha önce hiçbir romanını okumadım. İşlenen konular, memleket meseleleri, insanlık meseleleri, okur / yazarlık meseleleri tabii beklendiği üzre. Bize bilmediğimiz pek bir şey söylemiyor kitap (ya da benim düşüncelerim yazarla çok paralel). Ama dili öyle samimi ve temiz ki kendisini neredeyse karşınızda konuşurken görüyorsunuz. Kendi yazarlık serüvenini de aynı samimiyetle paylaşıyor, başarısızlığını da, başarısını da. Yazmak isteyenlere heves ve heyecan aşılayacağına inanıyorum. Hoşça vakit geçirmek adına alıp okuyabilirsiniz derim.
192 syf.
·14 günde·8/10
Bu kitabı yazın Can Yayınları’nın D&R’daki 5 liralık kitap kampanyasından almıştım. Kitabın zaten ilgi çekici bir kapağı var ama eğer İnstagram’da bir takipçim tavsiye etmeseydi belki de kitabı almazdım.

Kitap Genç Osman dönemindeki yeniçerileri ve onların yozlaşmalarını anlatıyor. Aslında kitapla ilgili ne söyleyebileceğimi tam olarak bilmiyorum çünkü çok anlatılabilecek bir kitap değil. Ancak okuyunca nasıl olduğunu anlayabilirsiniz. Ben şimdiye kadar hiçbir Türk yazarın bu kadar erotik yazdığını görmemiştim. Eğer eşcinsel erotizmi okumak istemiyorsanız bu kitaptan uzak durmanızı öneririm. Muhteşem Yüzyıl’a bile tarihimizi lekeliyor diyenler bu kitabı nasıl ıskalamışlar anlamadım.
128 syf.
·16 günde·Beğendi·8/10
Buradan Mehmet Anıl'a çok teşekkür ediyorum. Çünkü benim gibi hayatın gerçeklerini öğrenmek isteyen ve yazarlık tutkusu olan gençler için çok muhteşem bir kitap. Bence günümüz gençlerinin bu kitabı okuyup hayatın gerçeklerini sindirmeleri gerekiyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Anıl
Unvan:
Yazar
Doğum:
İzmir, 1962
1962 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Saint Joseph mezunu… Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni bitirdi. AIESEC bursuyla İtalya’da Credito İtaliano Bankası’nda staj yaptıktan sonra Türkiye’ye döndü. 1989 yılında kendi şirketini kurdu. 2001 yılından bu yana yalnızca edebiyatla ilgileniyor. Pembe Otobüs romanıyla 2008 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazanan yazarın, yine Can Yayınlarından çıkmış, Geri Gelmemek Üzere (2003), Bitik (2005), Forbes Cinayetleri (2009) kitapları var. İzmir’de yaşıyor.

Yazar istatistikleri

  • 9 okur beğendi.
  • 200 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 64 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.