Mehmet Anıl

Mehmet Anıl

Yazar
7.0/10
35 Kişi
·
82
Okunma
·
2
Beğeni
·
1.209
Gösterim
Adı:
Mehmet Anıl
Unvan:
Yazar
Doğum:
İzmir, 1962
1962 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Saint Joseph mezunu… Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni bitirdi. AIESEC bursuyla İtalya’da Credito İtaliano Bankası’nda staj yaptıktan sonra Türkiye’ye döndü. 1989 yılında kendi şirketini kurdu. 2001 yılından bu yana yalnızca edebiyatla ilgileniyor. Pembe Otobüs romanıyla 2008 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazanan yazarın, yine Can Yayınlarından çıkmış, Geri Gelmemek Üzere (2003), Bitik (2005), Forbes Cinayetleri (2009) kitapları var. İzmir’de yaşıyor.
"İnsanın sevdiklerini sevmesi onun iyi biri olduğunu göstermez teyze! Kediyi köpeği, taşı toprağı, yoldan geçeni de seveceksin."
Anlayışlı ve fedakar insanların azaldığı bir dünyada hayatı kolaylaştıran birini bulmak kolay değildir. Özellikle de kadınlar için.
Mehmet Anıl
Sayfa 60 - Can Yayınları
Başkasına ait bir vicdanı silah olarak kullanan insanlardan tiksiniyorum. Yanımda ağlamayın lütfen, yemem!
"Eğer vicdan safra kesesi gibi dolarsa, gel ona vicdan kesesi diyelim, patlar ve içindeki pislik moral peritonite yol açıp bünyeyi zehirlemeye başlar.Beynimiz buna fırsat tanımamak için, tıpkı bağırsakları boşaltması gibi, vicdan kesesini küçük bir delikten, anatomide buna 'cavitas oris proprium' diyoruz balım yani bildiğin ağız, karşısındakinin suratına püskürtür.Artık kime ne kötülük ettiyse."
Bana sorsalar, koş zaman makinası icat edildi deseler, koşarım ama ileri doğru değil, geçmişin romantik, insanların naif olduğu güzel günlere doğru.
Mehmet Anıl
Sayfa 221
Bakın arkadaşlar, insanın başına bir felaket gelince onu sindirmesi zaman alır. Aynı şey, iyi olaylarda da olur ama felaketi kabullenmek çok daha zordur. Bir yakını öldüğü zaman insana doğru değilmiş gibi gelir. İşten çıkartıldığında sanki hala çalışıyordur. İnsanın içindeki umut, sahibini çaresizce kurtarmaya çalışmaktadır. Zaman geçer, umut yenilir, yerini hakikat alır.
Mehmet Anıl
Sayfa 46 - Can Yayınları
İnsanlar, hayatın olağan akışıyla ilgilenmez. Başarılar da ilgi çeker ama onları esas meraklandıran felaketlerdir. Kuşkusuz başkasının başına gelen felaketler. Magazin böyle bir şey işte. Laf aramızda kurban ne kadar yakın olursa o kadar tadından yenmez. "Ateş olmayan yerden duman çıkmaz" deyişi tecrübeden kaynaklanan bir atasözü olmakla birlikte, içinde hatırı sayılır miktarda temenni barındırır. Tanıdık biri hakkındaki kuşkular gerçek çıkınca, sakın inkar etmeye kalkmayın, bal gibi seviniriz. Kendi adıma başarısızlıklarımdan eğlence fırsatı çıkaran çok sayıda kadim dost sayabilirim.
Mehmet Anıl
Sayfa 145 - Can Yayınları
280 syf.
·1 günde·8/10
Sene bundan 20 yıl sonrası. Yıllar önce yaşanan(!) büyük Suriye göç dalgasından ilhamla Kıdemli bir Sultanahmet dilencisi hayırsever vatandaşlara nitelikli hizmet sunabilmek için bir şirket kurar. İyiliksever vatandaş kuruma gelir önünde dilenme nedeni yazan paravanlardan istediğine girer parasını öder -tarife var tabii- ve hayır duasını alıp tertemiz çıkar.
Hikaye, Muzafferin progeriadan -çocuklarda görülen erken yaşlanma- muzdarip kardeşiyle birlikte bu şirkette işe girmesiyle başlar...
Bazı kitaplar vardır mutlaka okunmalı diyemezsiniz, tavsiye edemezsiniz (çünkü herkese hitap etmeyeceği aşikardır) ama tüm absürtlüklerine rağmen içten içe beğenirsiniz ya bu kitap benim için öyle. Her şeyde mantık aramak yerine akışına bırakırım keyfime bakarım diyenlerdenseniz merakla okuyacağınızı düşünüyorum.
280 syf.
·2 günde·6/10
İlk olarak söylemek isterim ki kitabın kapağını hiç beğenmedim. Alakasız ve basit buldum. Üzerine daha çok çalışabilinirmiş, yapmamışlar. İçeriğine gelirsek, yazar konudan konuya atlamış [daha doğrusu aynı konu içerisinde fazla detaya girmiş] takibi bıraktığınızda sıkılıp bir daha dönmeyi düşünmeyeceğiniz bir kitap. 60. sayfada neyin ne olduğunu anlıyorsunuz. Sonrası size zevk vermeyebilir. Beni sıktı açıkçası. Kitabı sonuna kadar okuma inadım yüzünden bir günde bitirdim eğer ki es verseydim bir daha dönmezdim.

"spoiler"
Olay 20 sene sonra geçiyor. Muzaffer ve Peri iki kardeş Anneleri çok küçükken intihar ediyor ve babaları tarafından terk ediliyorlar. Bir iş bulup çalışıyor ve para biriktiriyorlar babalarını bulup hesap sormak için. Peri çocuklukta erken yaşlanma hastalığından müzdarip bir harika yürek, zaten gerçek adı da peri değil (yazar gerçek adını hiç açıklamıyor bizlere gereksiz bir bilgi veriyor) İzmir'de olan babalarının bir kadınla (afet) kaçtığını düşünüyorlar fakat iş pek de öyle olmadığı anlaşılıyor. Gereksiz uzatılmış ve benden geçer not alamamış bir kitap. Mehmet Anıl'ın canı sağolsun.
192 syf.
·Beğendi·6/10
Osmanlıda yeniçeriliğe ve içinde gelişen hiyerarşiye farklı bi yerden bakmış yazar.oğlancılık kavramını işlemiş.burada kitap hakkında yapılan yorumlara biraz göz attım bazı yorumlar sanki kitaba fazla hoşgörüsüz yaklaşımlara sebeb olacak türden.neyse burada kişileri yargılamak için paylaşım yapmamak gerekiyor.
"Kurnazlık çoğu zaman aklın işine mani olur."
"Muhabbetin tadı altlı üstlüdür ağalar,nice aşkbaz yiğide,arkadan aheste beste yanaşıp kuşu,yuvasına usulca yerleştiriverirdim"
192 syf.
·14 günde·8/10
Bu kitabı yazın Can Yayınları’nın D&R’daki 5 liralık kitap kampanyasından almıştım. Kitabın zaten ilgi çekici bir kapağı var ama eğer İnstagram’da bir takipçim tavsiye etmeseydi belki de kitabı almazdım.

Kitap Genç Osman dönemindeki yeniçerileri ve onların yozlaşmalarını anlatıyor. Aslında kitapla ilgili ne söyleyebileceğimi tam olarak bilmiyorum çünkü çok anlatılabilecek bir kitap değil. Ancak okuyunca nasıl olduğunu anlayabilirsiniz. Ben şimdiye kadar hiçbir Türk yazarın bu kadar erotik yazdığını görmemiştim. Eğer eşcinsel erotizmi okumak istemiyorsanız bu kitaptan uzak durmanızı öneririm. Muhteşem Yüzyıl’a bile tarihimizi lekeliyor diyenler bu kitabı nasıl ıskalamışlar anlamadım.
192 syf.
·7/10
osmanlıdaki yeniçeri kokuşmuşluğunu ve iktidar uğruna öldürülen genç osman'ın vahşice katledilmesini hüzünle okuyacaksınız.
212 syf.
·Beğendi·7/10
Kitap bir apartmanda işlenen seri cinayetlerle başlasada bir gerilim ,polisiye romanı değil. Ama son derece başarılı bir psikoloji romanı. Yazar kahramanın hülya ve rüya arasındaki iç geçişlerini başarılı işlemiş.
278 syf.
·3 günde·3/10
Deniz fenerlerine ilgim olduğu için dikkatimi çekti. Akdeniz’de Malta açıklarında ıssız bir adada yaşayan Türk fenercinin hikayesi ilginç geldi. Ancak kitabın çok az bir bölümünde ada ve fener hakkında bilgi veriliyordu. Gitgellerle geçmişte İstanbul’da yaşanan bir hikaye aslında. Bu yüzden kitaba ilgim dağıldı.
128 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Su gibi okunan denemeler. Mehmet Anıl çok iyi tanıdığı edebiyat dünyası ve roman yazımı ile ilgili içtenlikli, zaman zaman mizahi yazılarla bizi güzel yazıya doyuruyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Anıl
Unvan:
Yazar
Doğum:
İzmir, 1962
1962 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Saint Joseph mezunu… Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni bitirdi. AIESEC bursuyla İtalya’da Credito İtaliano Bankası’nda staj yaptıktan sonra Türkiye’ye döndü. 1989 yılında kendi şirketini kurdu. 2001 yılından bu yana yalnızca edebiyatla ilgileniyor. Pembe Otobüs romanıyla 2008 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazanan yazarın, yine Can Yayınlarından çıkmış, Geri Gelmemek Üzere (2003), Bitik (2005), Forbes Cinayetleri (2009) kitapları var. İzmir’de yaşıyor.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 82 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 32 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.