Edep Ya Hu

7,6/10  (8 Oy) · 
15 okunma  · 
4 beğeni  · 
717 gösterim
Edep Ya Hû, tarihimizin gizemli, şaşırtıcı, rengârenk sayfalarından yola çıkılarak kurgulanmış, zengin hayal gücüyle yazılmış bir roman. Her satırı sonsuz bir merakla okunan Edep Ya Hûnun kahramanı, Yeniçeri Ocağının ünlü 65. Ortasına mensup bir acemi oğlan: Kız Ferhad. Bosna eyaleti Avliya nüfusundan kendi halinde bir ailenin çocuğu iken alınıp İstanbula getirilen, önce bir paşanın, sonra bir Yeniçeri ağasının kapatması olan, Atmeydanındaki gizli bir zevk ve fuhuş yuvasında, buranın müdavimi haline gelen askerlere ikram edilen, duygulu, zeki, esprili Kız Ferhad...

Mehmet Anıl, dikkatle kurgulanmış romanı için tarihsel bir fon belirlemiş. Kız Ferhadın ve ağasının başından geçenleri okurken, Osmanlıda baş gösteren Yeniçeri ayaklanmalarını, İstanbulun zaman zaman nasıl kaynayan bir kazana dönüştüğünü ve boğularak katledilen Hünkâr Osman Hanın öyküsünü de yaşıyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9789750714467
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
şule uzundere 
09 Kas 2015 · Kitabı okudu · 14 günde · 8/10 puan

Bu kitabı yazın Can Yayınları’nın D&R’daki 5 liralık kitap kampanyasından almıştım. Kitabın zaten ilgi çekici bir kapağı var ama eğer İnstagram’da bir takipçim tavsiye etmeseydi belki de kitabı almazdım.

Kitap Genç Osman dönemindeki yeniçerileri ve onların yozlaşmalarını anlatıyor. Aslında kitapla ilgili ne söyleyebileceğimi tam olarak bilmiyorum çünkü çok anlatılabilecek bir kitap değil. Ancak okuyunca nasıl olduğunu anlayabilirsiniz. Ben şimdiye kadar hiçbir Türk yazarın bu kadar erotik yazdığını görmemiştim. Eğer eşcinsel erotizmi okumak istemiyorsanız bu kitaptan uzak durmanızı öneririm. Muhteşem Yüzyıl’a bile tarihimizi lekeliyor diyenler bu kitabı nasıl ıskalamışlar anlamadım.

DERYA... 
17 Mar 03:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitap Osmanlı dönemini,yeniçerilerin askerlik dışında herşeyle ilgilendiklerini ve genç Osman'ı anlatmış...kitapta eşcinsellik konusu da ayrıntılarıyla!!! Ele alınmış...

Erhan Kurupınar 
25 Ağu 2013 · Kitabı okudu · 7/10 puan

osmanlıdaki yeniçeri kokuşmuşluğunu ve iktidar uğruna öldürülen genç osman'ın vahşice katledilmesini hüzünle okuyacaksınız.